Jump to content
Andreasdik

Tsi - Κατανάλωση λαδιού

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω το μοντέλο με τους 140hp απο τον 06/2007 και έχω κάνει 10.000.

Σήμερα τσέκαρα τα λάδια και διαπίστωσα πως έχει κάψει περίπου το 1/4.

Τα είχα μετρήσει και στα 7.000 και είχε κάψει ελάχιστο, κάτι που θεώρησα φυσιολογικό αφού και καινούργιος κινητήρας ήταν, και turbo! Τώρα όμως μου φαίνεται πολύ! Σε άλλους με Tsi τι καίει? Μήπως είναι φυσιολογική κατανάλωση λόγω turbo?

Και κάτι τελευταίο: Να συμπληρώσω λάδια ή να το παρακολουθώ μέχρι τα 15.000 που θα κάνω το service και να συμπληρώσω αν πέσει κι άλλο? Πόσο λάδι θεωρείται ως το ελάχιστο αποδεκτο? (Όχι ότι θέλω να το φτάσω στο min! :D )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω το μοντέλο με τους 140hp απο τον 06/2007 και έχω κάνει 10.000.

Σήμερα τσέκαρα τα λάδια και διαπίστωσα πως έχει κάψει περίπου το 1/4.

Τα είχα μετρήσει και στα 7.000 και είχε κάψει ελάχιστο, κάτι που θεώρησα φυσιολογικό αφού και καινούργιος κινητήρας ήταν, και turbo! Τώρα όμως μου φαίνεται πολύ! Σε άλλους με Tsi τι καίει? Μήπως είναι φυσιολογική κατανάλωση λόγω turbo?

Και κάτι τελευταίο: Να συμπληρώσω λάδια ή να το παρακολουθώ μέχρι τα 15.000 που θα κάνω το service και να συμπληρώσω αν πέσει κι άλλο? Πόσο λάδι θεωρείται ως το ελάχιστο αποδεκτο? (Όχι ότι θέλω να το φτάσω στο min! :D )

Φίλε μου Αντρέα μεγάλη κουβέντα άνοιξες τώρα!! Οι απόψεις είναι πολλές και εντελώς διαφορετικές.

Υπάρχουν όμως και αντίστοιχα θέματα. Ψάξε με το search και ως επι το πλύστον στο forum προβλήματα όπου έχω ανοίξει και γω αντίστιχο θέμα.

:blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Αντρέα μεγάλη κουβέντα άνοιξες τώρα!! Οι απόψεις είναι πολλές και εντελώς διαφορετικές.

Υπάρχουν όμως και αντίστοιχα θέματα. Ψάξε με το search και ως επι το πλύστον στο forum προβλήματα όπου έχω ανοίξει και γω αντίστιχο θέμα.

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Δεν τπαρχει αντιστοιχο θεμα για TSI.Και ο TSI ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.Καμια σχεση με τους FSI που εκαιγαν αρκετα.

Φιλε Ανδρεα επειδη εχω μιλησει με αρκετους κατοχους TSI και οχι μονο απο εδω μεσα , στους TSI παρατηρειται απο πολυ μικρη καταναλωση εως καθολου.Ελπιζω να απαντησουν τα παιδια που εχουν TSI και θα δεις οτι αυτο εχει δειξει μεχρι στιγμης ο συγκεριμενος κινητηρας.Εμενα προσωπικα στα 10.000 χλμ που αλλαξα λαδια ,ειχε πεσει η σταθμη ενα χιλιοστο νομιζω.Μιλαμε δηλ για ποσοτητες αναξιες συζητησης.Το δικο σου ειναι το πρωτο που ακουω οτι καταναλωνει τοσο.Τι στυλ οδηγησης εχεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω το μοντέλο με τους 140hp απο τον 06/2007 και έχω κάνει 10.000.

Σήμερα τσέκαρα τα λάδια και διαπίστωσα πως έχει κάψει περίπου το 1/4.

Τα είχα μετρήσει και στα 7.000 και είχε κάψει ελάχιστο, κάτι που θεώρησα φυσιολογικό αφού και καινούργιος κινητήρας ήταν, και turbo! Τώρα όμως μου φαίνεται πολύ! Σε άλλους με Tsi τι καίει? Μήπως είναι φυσιολογική κατανάλωση λόγω turbo?

Και κάτι τελευταίο: Να συμπληρώσω λάδια ή να το παρακολουθώ μέχρι τα 15.000 που θα κάνω το service και να συμπληρώσω αν πέσει κι άλλο? Πόσο λάδι θεωρείται ως το ελάχιστο αποδεκτο? (Όχι ότι θέλω να το φτάσω στο min! :rolleyes: )

Εμένα με 23000χλμ δεν εχει κάψει ούτε γραμμάριο(και ΔΕΝ του κάνω και συντηριτηκή οδήγηση).

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Search έκανα επιμελώς και δεν βρήκα τίποτα σχετικό! Μόνο για FSI & GTI!

@ Nasos_ea: Δεν μπορώ να πώ ότι το σκίζω το αμάξι! Κάποιες φορές το "ανοίγω" όμως προσέχω όταν το σβηνω κ.τ.λ.

@ Porschemultivan: Δεν έχει κάψει 1/4 λίτρα! Αυτό είναι ανεπαίσθητο και δεν θα το ανέφερα! έχει κάψει 1/4 του συνόλου!

@ Manos83: 23.000χλμ. και ούτε γραμμάριο? Θα πάρω την αντιπροσωπία απο Δευτέρα γιατί με προβλημάτησες τώρα...

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα εχει καψει, με 13000 χλμ.και το σκιζω κιολας.αν εχει κατεβει λιγο ο δεικτης ειναι χιλιοστο.

Ουτε εμενα εχει καψει λαδια ο tsi .. 22 .000 χιλιομετρα μεχρι τωρα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου αν και δεν εχω κανει πολλα χλμ., μονο 4800-αγορα 09/07,αλλα μπαινω μεσα και το σκιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζω [ του πινω το αιμα ] δεν μου εχει βγαλει καμμια ενδειξη για λαδια. Βεβαιιως μιας και το αναφερατε θα πρεπει να κοιταξω και τη μηχανη. Αντιθετως στο πολο ηθελα στο μηνα τουλαχιστον 1 μπουκαλι συμπληρωμα. Ειχα κανει πλουσια τα βενζιναδικα. Τωρα ειδωμεν.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 12.200 χλμ και δεν εχει καψει τπτ το αμαξι.(βεβαια δεν το σκιζω)Ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την καταναλωση λαδιου οσο και βενζινης!Αλλωστε παιδια μην ξεχναμε οτι ειναι turbo και εχει και πολλα αλογα.Οποτε μια χαρα ο TSI μας!!

Link to comment
Share on other sites

Super autocar τευχος Νοεμβριου 2007: Σουπερ τεστ 10.000 χλμ με το Golf TSI.Οι τυποι το παρελαβαν με 790 χλμ και το κρατησαν γυρω στα 15.000 χλμ και αναφερουν μεταξυ των αλλων: " Η κατανάλωση λαδιου δεν ξεπερασε τα 800 gr στα πρωτα 15.000 χλμ "

Link to comment
Share on other sites

Super autocar τευχος Νοεμβριου 2007: Σουπερ τεστ 10.000 χλμ με το Golf TSI.Οι τυποι το παρελαβαν με 790 χλμ και το κρατησαν γυρω στα 15.000 χλμ και αναφερουν μεταξυ των αλλων: " Η κατανάλωση λαδιου δεν ξεπερασε τα 800 gr στα πρωτα 15.000 χλμ "

Πόσα λίτρα παίρνει συνολικά μήπως ξέρει κάποιος? Έαν παίρνει 4lt τότε χονδρικά και εμένα τόσο έχει κάψει.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα παίρνει συνολικά μήπως ξέρει κάποιος? Έαν παίρνει 4lt τότε χονδρικά και εμένα τόσο έχει κάψει.

Παιρνει ακριβως 3,5 λιτρα με αλλαγη φιλτρου

Link to comment
Share on other sites

Πάνω - κάτω και εμένα τότε δεν έχει κάψει πάνω απο 800ml.

Βέβαια αυτό δεν μπορεί να υπολογιστεί ακριβως!

Για καλό και για κακό πάντως θα πάρω ένα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία αύριο!

Link to comment
Share on other sites

10.000 χλμ και δεν εχει καψει. Τουλαχιστον απο τον μετρητη δεν φαινεται κατι. Ισως καμια μικροποσοτητα που ειναι αναξια λογου.

Καλο ειναι να αναφερεται και ο τυπος λαδιου. Εγω βαζω 10-40.

Υ.Γ.

Στην τελευταια αλλαγη λαδιων που εκανα με αλλαγη φιλτρου μου πηρε 4 λιτρα λαδι!

Μαλλον μου το φουλαρε καλα ο μηχανικος.

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

18.000 ΚΜ περιπου και εχω αλλαξει ειδη δυο φορες λαδια (πρωτη φορα στις 3000).Μηδενικη καταναλωση.Επειδη ομως ρωτησα σχετικα το μηχανικο μου απαντησε οτι και να αναψει το λαμπακι εχω περιθωριο για αρκετα χιλιομετρα ωστε να συμπληρωσω ή να αναψει το κοκκινο λαμπακι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάψει 1/4 λίτρα! Αυτό είναι ανεπαίσθητο και δεν θα το ανέφερα! έχει κάψει 1/4 του συνόλου!

Κάτι τέτοια γράφονται και μετά βγαίνουν οι ιστορίες ;):thumbsup: ..... Πώς μέτρησες ότι σου έχει κάψει τόσο? Από min σε max είναι 1 λίτρο(1/4). ¶ρα για να σου έχει κάψει τόσο πρέπει η στάθμη σου να έχει πέσει κάτω από min ..... Εσύ είπες ότι δεν έχει πέσει κάτω από min... :angry:

Tespa κατανάλωση 100-200ml / 1000km θεωρείτε φυσιολογική για ένα turbo αυτοκίνητο....

Link to comment
Share on other sites

10.000 χλμ και δεν εχει καψει. Τουλαχιστον απο τον μετρητη δεν φαινεται κατι. Ισως καμια μικροποσοτητα που ειναι αναξια λογου.

Καλο ειναι να αναφερεται και ο τυπος λαδιου. Εγω βαζω 10-40.

Υ.Γ.

Στην τελευταια αλλαγη λαδιων που εκανα με αλλαγη φιλτρου μου πηρε 4 λιτρα λαδι!

Μαλλον μου το φουλαρε καλα ο μηχανικος.

10-40 στο TSI;;;;;; Σε αντιπροσωπεια σου εβαλαν τετοιο λαδι;Μου κανει εντυπωση.

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

10-40 στο TSI;;;;;; Σε αντιπροσωπεια σου εβαλαν τετοιο λαδι;Μου κανει εντυπωση.

μαλλον καποιο λαθος θα εκανε!!!!! 10-40 ειναι αρκετα .

για καταναλωση επειδη εκανα αλλαγη λαδιων στα 9000 χλμ. (ετσι για δωρο) ειδα οτι ηταν κατω γυρω στο χιλιοστ οπερ σημαινει 150ml τιποτα αν αναλογιστει κανεις τα 140 αλογατα

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια γράφονται και μετά βγαίνουν οι ιστορίες <_< <_< ..... Πώς μέτρησες ότι σου έχει κάψει τόσο? Από min σε max είναι 1 λίτρο(1/4). ¶ρα για να σου έχει κάψει τόσο πρέπει η στάθμη σου να έχει πέσει κάτω από min ..... Εσύ είπες ότι δεν έχει πέσει κάτω από min... ;)

Tespa κατανάλωση 100-200ml / 1000km θεωρείτε φυσιολογική για ένα turbo αυτοκίνητο....

Απο min σε max είναι ένα λίτρο? Και τι νόημα έχει τότε ο δείκτης? Για να σου δείχνει μόνο το 1/4 του συνόλου? Το ξέρει κάποιος άλλος αυτό? Δεν το πιστεύω αλλά επειδη δε είμαι και μηχανικός, θα ρωτήσω στην αντιπροσωπεία!

Δυστηχώς σήμερα λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα να πάρω τηλ. Αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο εντύπωση ? Μια χαρά λάδι είναι.

Του κάνει μάλλον εντύπωση γιατί το λάδι που χρησιμοποιείται σε τέτοιο κινητήρα είναι το Castrol SLX III 5-30

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια γράφονται και μετά βγαίνουν οι ιστορίες <_< <_< ..... Πώς μέτρησες ότι σου έχει κάψει τόσο? Από min σε max είναι 1 λίτρο(1/4). ¶ρα για να σου έχει κάψει τόσο πρέπει η στάθμη σου να έχει πέσει κάτω από min ..... Εσύ είπες ότι δεν έχει πέσει κάτω από min... ;)

Tespa κατανάλωση 100-200ml / 1000km θεωρείτε φυσιολογική για ένα turbo αυτοκίνητο....

Έχεις δίκιο! Το διάβασα και στο manual. Ο δείκτης δείχνει μόνο το 1 λίτρο. Και τώρα που το σκεφτομαι έχει νόημα και είναι λογικό (σωστός o DIS) γιατί παρακάτω δεν νομίζω να το αφήσει κανείς. Μαλλόν δεν σκεφτόμουν σωστα εγώ πρίν!

¶ρα ούτε εμένα έχει κάψει κάτι, σχεδόν 200ml. Sorry για το άσκοπο topic αλλά αμα δεν ξέρεις...

Και δεν διαβάζεις και το manual πρώτα... ;)

edit: Πάντως Black V GTi είχες δίκιο αλλά επειδή λες κάτι υπονοούμενο εγώ δεν το έκανα με σκοπό να γκρινιάξω για το Golf και την VW. Ούτε βγάζω ιστορίες. Αυτά τα κάνουν άλλοι και με ενοχλούν! Φιλικά στο λέω για να μην παρεξηγούμε... και ευχαριστώ που μου βρήκες μια λύση!

Edited by Andr3as
Link to comment
Share on other sites

Του κάνει μάλλον εντύπωση γιατί το λάδι που χρησιμοποιείται σε τέτοιο κινητήρα είναι το Castrol SLX III 5-30

Στον συγκεκριμένο κινητήρα όπως και σε όλους τους κινητήρες δεν χρησιμοποιείται λάδι συγκεκριμένου ιξώδους, πόσο μάλλον συγκεκριμένης εταιρίας. Χρησιμοποιείται λάδι που καλύπτει συγκεκριμένες προδιαγραφές.

Ναι απλα απ'οτι ξερω προτιμαται το 5-30 κι οχι το 10-40.Γι'αυτο μου εκανε εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.