Jump to content
mihalis19

Αλλαγη Πισω Πρoφηλακτηρα Απο Gti Σε Gt Sport 140Ps/122ps

Recommended Posts

Ξέρω κι εγώ. Μη μου παίξουν καμία κόμπλα με την εγγύηση...αν χτύπα ξύλο χρειαστεί...

κανενα προβλημα απολυτως. Και για να λεμε την αληθεια αυτες τις μερες θα το <<κοψω>> και εγω για να βαλω εξατμιση αν οχι μπουκα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....προφυλακτήρας GT 73 γιούρια....+ 70 γιούρια η τοποθέτηση.......

Τι έχετε να πείτε????

Στην αντιπροσωπία δεν είναι στα καλά τους μου φαίνεται.......νομίζουν οτι τα ευρώ είναι μαρουλόφυλα..

Μάλλον το κοψιματάκι με μια ωραία μπουκίτσα, νομίζω είναι η καλύτερη λύση...αλλά τι γίνεται με την εγγύηση...

το ιδιο πληρωσα για την ποδια του GTI που ειναι και πιο ομορφη και η τοποθετηση ειναι τοσο απλη που την κανεις και μονος σου

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο πληρωσα για την ποδια του GTI που ειναι και πιο ομορφη και η τοποθετηση ειναι τοσο απλη που την κανεις και μονος σου

Πάντως θεωρώ πως είναι πολλά λεφτά....Πάω κόβω τον προφυλακτήρα βάζω τις μπούκες και μου μένουν και 70 ευρώ στην τσέπη

που λέει ο λόγος...και δεν υστερεί και τόσο σε ομορφιά...εξάλου GTI δεν είναι....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θεωρώ πως είναι πολλά λεφτά....Πάω κόβω τον προφυλακτήρα βάζω τις μπούκες και μου μένουν και 70 ευρώ στην τσέπη

που λέει ο λόγος...και δεν υστερεί και τόσο σε ομορφιά...εξάλου GTI δεν είναι....

+1 :blush:

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν ειναι GTI οπως λες τοτε αστο οπως ειναι γιατι να βαλεις 2πλη αποληξη?

Ο καθενας κανει αυτο που του αρεσει και το κοψιμο το ιδιο δεν ειναι οσο καλος να ειναι ο μαστορας απο κοντα παντα

θα φαινεται εχω δει πολλα κομμενα...οχι οτι ειναι ασχημα αλλα το ιδιο δεν ειναι.-

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν ειναι GTI οπως λες τοτε αστο οπως ειναι γιατι να βαλεις 2πλη αποληξη?

Ο καθενας κανει αυτο που του αρεσει και το κοψιμο το ιδιο δεν ειναι οσο καλος να ειναι ο μαστορας απο κοντα παντα

θα φαινεται εχω δει πολλα κομμενα...οχι οτι ειναι ασχημα αλλα το ιδιο δεν ειναι.-

gti δεν είναι αλλά 2πλή απόληξη έχει έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Σε γκαντέμικη μανούβρα όπισθεν έσπασα το γνωστό κάτω μαύρο πλαστικό του προφυλακτήρα (είχε κοτρώνα που δε φαινόταν ;) ). Έχω το απλό χωρίς απόληξη εξάτμισης. Πόσο πάει αυτό περίπου ξέρουμε; Επίσης μήπως μιας και θα πρέπει να το αλλάξω συμφέρει να βάλω του GT/GTI και μια μπούκα; Ξέρετε τιμές καθόλου γι αυτά και για το μπουρί;

Link to comment
Share on other sites

του gti κανει γυρο στα 75 του gt δεν ξερω καπου εκει πρεπει να κανει.μπορεις ομως να βρεις μεταχειρισμενο απο gt εδω μεσα δες στις αγγελιες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο GT 170ps θελω να βαλω τον προφυλακτηρα του GTI και να τον βαψω στο χρωμα του αμαξωματος εκτος απο το κατω κοψιματακι που θα το αφησω μαυρο. Αυτο το βαψιμο εχει καποια διαδικασια φανταζομαι...εχει παει κανεις για την ιδια δουλεια στον κ.Δημο ? Περα απο τον κατω προφυλακτηρα του GTI και την ταπα του γαντζου δεν παραγγελνω κατι αλλο ετσι? Απ' οτι καταλαβα κουμπωνει κανονικα εκτος απο την τελευταια βιδα στους θολους, ειναι προβλημα αυτο? Φαινεται τιποτα δηλαδη ?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο GT 170ps θελω να βαλω τον προφυλακτηρα του GTI και να τον βαψω στο χρωμα του αμαξωματος εκτος απο το κατω κοψιματακι που θα το αφησω μαυρο. Αυτο το βαψιμο εχει καποια διαδικασια φανταζομαι...εχει παει κανεις για την ιδια δουλεια στον κ.Δημο ? Περα απο τον κατω προφυλακτηρα του GTI και την ταπα του γαντζου δεν παραγγελνω κατι αλλο ετσι? Απ' οτι καταλαβα κουμπωνει κανονικα εκτος απο την τελευταια βιδα στους θολους, ειναι προβλημα αυτο? Φαινεται τιποτα δηλαδη ?

Ευχαριστω!

έχω ακούσει ότι θέλει αλλαγή θόλων πίσω λόγω του ότι είναι πιο μακρύ το σπόιλερ του GTI................

Link to comment
Share on other sites

έχω ακούσει ότι θέλει αλλαγή θόλων πίσω λόγω του ότι είναι πιο μακρύ το σπόιλερ του GTI................

μπαινει κανονικοτατα κ χωρις θολους ο προφυλακτηρας,απλα αν θελει κανεις να το κανει τελειως εργοστασιακο (τελεια εφαρμογη,οχι κενο στο τελειωμα,κλπ) πρεπει να βαλει κ θολους.. αλλα γιατι να δωσει κανεις 100+ ευρω(απ οτι θυμαμαι) για τους θολους μονο?

εχω την εντυπωση πως το κενο κλεινει κ με ενα πλαστικο εξαρτημα που υπαρχει ως ανταλλακτικο (το ειχε ποσταρει στο παρελθον καποιο μελος νομιζω) κ κοστιζει ελαχιστα.

Link to comment
Share on other sites

μπαινει κανονικοτατα κ χωρις θολους ο προφυλακτηρας,απλα αν θελει κανεις να το κανει τελειως εργοστασιακο (τελεια εφαρμογη,οχι κενο στο τελειωμα,κλπ) πρεπει να βαλει κ θολους.. αλλα γιατι να δωσει κανεις 100+ ευρω(απ οτι θυμαμαι) για τους θολους μονο?

εχω την εντυπωση πως το κενο κλεινει κ με ενα πλαστικο εξαρτημα που υπαρχει ως ανταλλακτικο (το ειχε ποσταρει στο παρελθον καποιο μελος νομιζω) κ κοστιζει ελαχιστα.

περισοτερες πληροφοριες ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

περισοτερες πληροφοριες ξερει κανεις?

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΘΟΛΟΙ!!!!Το εχω ξαναγραψει νομιζω.Κι εγω οταν πηγα στην Καρεντα να αγορασω το κατω μερος του προφυλακτηρα μου ειπαν οτι θα χρειαστω και θολους.Ειπα οτι δεν θελω κι εφυγα.Το αποτελεσμα ειναι ακριβως το ιδιο,ουτες κενα ουτε τιποτα,ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ λουκ.Το ολο τρικ επι της ουσιας,ειναι οτι δεν κουμπονει μια βιδουλα η οποια ομως ειναι απ οτι μου ειπε ο φαναρτζης μου ειναι για μοστρα...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΘΟΛΟΙ!!!!Το εχω ξαναγραψει νομιζω.Κι εγω οταν πηγα στην Καρεντα να αγορασω το κατω μερος του προφυλακτηρα μου ειπαν οτι θα χρειαστω και θολους.Ειπα οτι δεν θελω κι εφυγα.Το αποτελεσμα ειναι ακριβως το ιδιο,ουτες κενα ουτε τιποτα,ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ λουκ.Το ολο τρικ επι της ουσιας,ειναι οτι δεν κουμπονει μια βιδουλα η οποια ομως ειναι απ οτι μου ειπε ο φαναρτζης μου ειναι για μοστρα...

+1 , δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην τοποθετηση. μπαινει κουτι το σποιλερ με ενα ανεπαισθητο κενο στο τελειωμα. δεν ειναι απαραιτητοι οι θολοι, τζαμπα λεφτα τα θεωρω, παντως αλλο θολο εχει το απλο γκολφ κ αλλο το gti.

στην τελικη μπαινει στο ανοιγμα ενα μικρο λαμακι που πιανει βιδα προφυλακτηρα κ θολο κ τελειωσε η δουλεια!

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

παιδες βγαινει παρα πολυ ευκολα δεν θελει τπτ το ιδιαιτερο απλα οι βιδες στους θολους να βγουν κ ολο το κομματι ειναι "κουμπωτο"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αν κάποιος έχει βάλει κάπου πίσω προφυλακτήρα από GTI και εξάτμιση (τελείωμα) θα το εκτιμούσα αν με pm. TSIάκιας είμαι.

Ευχαριστώ.

Κατ'αρχην μην μπερδευουμε τις λεξεις γιατι βλεπω οτι γινονται παρεξηγησεις.

Οταν λεμε προφυλακτηρας εννοουμε τα δυο κομματια του. Το επανω που ειναι βαμμενο στο χρωμα του αμαξωματος (και ειναι ο κατ'ουσιαν προφυλακτηρας που ειναι ιδιος σε ολα τα 5αρια) και την ποδια που ειναι το κατω μαυρο πλαστικο μερος και διαφερει στα gt/gti λογω τηε εξωτερικης αποληξης της εξατμισης.

Αυτο που αναφερομαστε εδω ειναι η ποδια μονο.

Λοιπον να βαλεις το πισω τελικο απο GT κατα προτιμηση (οπως εχω κανει εγω) γιατι ο σωληνας ειναι ιδιας διαμετρου με τα TSI/GT SPORT.

Θα πρεπει να κοπει ο σωληνας περιπου 30-40 ποντουσ πριν το τελικο (δυστυχως το μεσαιο με το τελικο και στις δυο περιπτωσεις ειναι ενιαιο, τουλαχιστον οταν εβαλα το δικο μου πριν 1 χρονο) και να ενωθουν παλι με συνδετηρα, ΟΧΙ με κολληση γιατι ειναι επιφοβο και να ανοιξει/σκουριασει και το μερος δεν ενδυκνειται λογω χωρου.

Θα πρεπει πρωτα ομως να εχεις βαλει την ποδια απο gt/gti με τα ανοιγματα ωστε να ερθει και να κεντραριστει σωστα.

Η ποδια βγαλε βαλε ειναι περιπου 20 λεπτα, θα μεινει μια βιδα αβιδωτη στους θολους αλλα δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αν ψαχνεις την τελειοτητα παιρνεις και δυο θολους απο gti (καπου 32 ευρω ο καθενας) και εισαι ενταξει.

Ο εξατμισας θα χρειαστει περιπου κανα 40λεπτο για κοψιμο συνδεση.

Εμενα μου στοιχισε 20 τοποθετηση ποδιας (αντιπροσωπεια) και αν θυμαμαι καλα 40 ευρω (με τον συνδετηρα) ο εξατμισας.

Ενταξει λιγο ακριβος ο εξατμισας αλλα εκανε καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα.δεν μπορω να καταλαβω το εξης.εχω gt sport 122.o προφυλακτηρας ειναι ενα κομματι στο δικο μου.πως θα μπει το επιπροσθετο απο gt-gti;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ενα κομματι.Ειναι δυο οπως ειπε παραπανω το παλικαρι.Το βαμμενο και το αλλο μισο που ειναι το σαγρε μαυρο.Το δευτερο αλλαζεις με του gti που εχει στην πλευρα του οδηγου τρυπα για την εξατμιση.Κοιτα πιο προσεχτικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ενα κομματι.Ειναι δυο οπως ειπε παραπανω το παλικαρι.Το βαμμενο και το αλλο μισο που ειναι το σαγρε μαυρο.Το δευτερο αλλαζεις με του gti που εχει στην πλευρα του οδηγου τρυπα για την εξατμιση.Κοιτα πιο προσεχτικα.

κατατοπιστικος φιλαρακι...δεν το ειχα προσεξει.ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε για τους θολους δ νομιζω οτι αξηζει τα λεφτα εγω δ προκειτε να τους βαλω.

Λογω ατυχηματακι που ειχα εβαλα του gti κ 50 ευρουλακια αντικατασταση τις μουκες πισω, θα συμφονησω με τον KIRRA λιγο ακριβως ο εξατμισας αλλα εχει κ αυτος τα εξοδα του, αν κ σκεφτομαι να βαλω κατι στην εξατμιση γιατι διαπιστωσα λιγη σκουρια στο τελειωμα, κατι μπουκες να τους ντuσω?

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε για τους θολους δ νομιζω οτι αξηζει τα λεφτα εγω δ προκειτε να τους βαλω.

Λογω ατυχηματακι που ειχα εβαλα του gti κ 50 ευρουλακια αντικατασταση τις μουκες πισω, θα συμφονησω με τον KIRRA λιγο ακριβως ο εξατμισας αλλα εχει κ αυτος τα εξοδα του, αν κ σκεφτομαι να βαλω κατι στην εξατμιση γιατι διαπιστωσα λιγη σκουρια στο τελειωμα, κατι μπουκες να τους ντuσω?

Μεσα στην εβδομαδα παω για τοποθετηση αυτον τον προφυλακτηρα (το κατω μερος) του GTI ed30. ειπα κι εγω να κανω την 1η βελτιωση εξωτερικα στο Γκολφακι μου.... θελω να ομορφυνω :lol: ειδικα το πισω μερος γιατι το μαυρο κομματι δε μου καθεται και πολυ καλα στο ματι !

1)Ο προφυλακτηρας αυτος μπαινει κουμπωτος χωρις καμια μοντα στο GT sport μου??

2)ποσο κοστιζει περιπου η αγορα του ανταλλακτικου?

3) θα το παρω αβαφο και θα βαφτει στο χρωμα μου. ρωτησα στο Autopaint και λεω εκει να κανω την τοποθετηση...

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν πηγα και εβαλα τον πισω προφυλακτηρα ειπα στον μαστορα για το κενο και μου το εφτιαξε ετσι που δεν φαινετε τιποτα.προσθεσαι σε καθε πλευρα δυο κοματια πλαστικα και καληψε το κενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.