Jump to content
mihalis19

Αλλαγη Πισω Πρoφηλακτηρα Απο Gti Σε Gt Sport 140Ps/122ps

Recommended Posts

Μπήκε και μένα σήμερα για βάψιμο,  το πίσω σπόιλερ gti και το μπροστινό φρυδάκι με το χειλάκι. Επειδή το φορούσα το πίσω σπόιλερ gti αλλά λόγω έρωτα τώρα μου ρθε να το βάψω, για να βγει μάγκες είναι μανίκι.. πρέπει να βγει ο προφυλακτήρας, εγώ τον κρατούσα (λόγω και καλωδιών αισθητήρα) και ο μάστορας ξεκούμπωνε το κλιπσάκια. Με εναν συμφορουμίτη προσπαθήσαμε να το βγάλουμε μαζί, βγάλαμε όλες τις βίδες αλλά δεν ξεκούμπωνε με τίποτα ο άτιμος.

Το μπροστινό  χειλάκι (gt sport μάσκα)  επίσης ήθελε ξήλωμα προφυλακτήρα για να βγει σωστά χωρίς ζημιά.

Σε 3 μέρες θα είναι έτοιμα και θα τοποθετηθούν.

Αχ αυτός ο έρωτας, χρόνια και λεφτά δεν κοιτά.. :heart:

Link to comment
Share on other sites

Τον άλλαξα τελικά και εγώ. Διχρωμία με το πάνω μέρος μαύρο στο χρώμα του αυτοκινήτου (μαύρο). Εξάτμιση απο gti και το αποτέλεσμα εξαιρετικό. Κόστος 150 μεσαίο τελικό και πίσω κομμάτι και 80 βαφή

Link to comment
Share on other sites

ωραίος ο Στάμος και σε καλή τιμή φίλε τα βαλες.  150 μεσαίο τελικό ! πολύ καλή λύση εφαρμοσμένη και εγγυημένη !

:good: 

καλοφόρετα και μεγειές !! 

Link to comment
Share on other sites

ξεθαβω το topic.

εβαλε κανεις προφυλακτηρα απο το edition 30?αν ναι ποσο και απο που?

εχω του gti αλλα τον βαρεθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω τον πίσω προφυλακτήρα του Golf μου ( V, tsi 122 ps), και να βγάλω έξω την  διπλή εξάτμιση (θεμα αισθητικής καθαρα) . Βρήκα κάποια παρόμοια ποστ,όμως θα ήθελα να ρωτησώ πιο συγκεκριμένα κάποια πράγματα: 
Εκτος του προφυλακτήρα, θα πρέπει να αγοράσω μόνο τελικό της εξάτμισης, ή χρειάζεται και κάτι άλλο;
Πόσο ενδέχεται να κοστίσει μια τέτοια αλλαγή σαν σύνολο (με οτι παρελκόμενα) ; 
Αν και δεν μου αρέσει αυτο το σκεπτικό, "'άκουσα" πως υπάρχει περίπτωση να έχω απώλεια στην απόδοση. 
Τα φώτα σας παρακαλώ! :) 

 

Κανείς;;
Γνωρίζω ότι είναι πολυσυζητημένο, απλά ρωτάω κάτι συγκεκριμένο και έχω μπερδευτεί ψάχνοντας στα υπόλοιπα θέματα.
Ευχαριστώ! 

Edited by TimZr
Link to comment
Share on other sites

καμια απωλεια αποδοσης..

 

μπορεις να πας σε εναν εξατμισα και να σου τραβηξει 2 μπουκες.μπορει να γλυτωσεις και το τελικο.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , activious said:

καμια απωλεια αποδοσης..

 

μπορεις να πας σε εναν εξατμισα και να σου τραβηξει 2 μπουκες.μπορει να γλυτωσεις και το τελικο.

ευχαριστω για την απαντηση! Καλης ποιοτητας μπουκα,ποσο να υπολογιζω; γιατι βλέπω ποικίλουν οι τιμές τους, καθώς και η μάρκα .

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , TimZr said:

ευχαριστω για την απαντηση! Καλης ποιοτητας μπουκα,ποσο να υπολογιζω; γιατι βλέπω ποικίλουν οι τιμές τους, καθώς και η μάρκα .

Tο έψαξα λίγο και από οτι φαίνεται για μενα είναι ιδανική λύση! Ειμαι σε εναν ενδιασμο, να κοψω τον προφυλακτήρα, ή να αγοράσω έναν Gti! 
Μια απορία ,είδα στο δικό μου πως είναι έτσι: 14825736_10211269351874216_678867046_n.j . και οι μπουκες που εχω βρει ειναι τυπου 1->2. Μπορειτε να μου στειλετε μια φωτογραφια ενδεικτικα για το τι τυπο χρειαζομαι? 
Ευχαριστω :) 

Edited by TimZr
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , TimZr said:

Tο έψαξα λίγο και από οτι φαίνεται για μενα είναι ιδανική λύση! Ειμαι σε εναν ενδιασμο, να κοψω τον προφυλακτήρα, ή να αγοράσω έναν Gti! 
Μια απορία ,είδα στο δικό μου πως είναι έτσι: 14825736_10211269351874216_678867046_n.j . και οι μπουκες που εχω βρει ειναι τυπου 1->2. Μπορειτε να μου στειλετε μια φωτογραφια ενδεικτικα για το τι τυπο χρειαζομαι? 
Ευχαριστω :) 

εγώ έβαλα το κάτω κομματι προφυλακτηρα από GTI και άλλαξα μπουκες

 

 

golfo.jpg

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , gtse said:

εγώ έβαλα το κάτω κομματι προφυλακτηρα από GTI και άλλαξα μπουκες

 

 

golfo.jpg

αυτο το αποτελεσμα θελω, αλλα και εσενα,πριν αλλαξεις μπουκες ηταν σαν το δικο μου; Που κοπηκαν,και αν υπαρχουν οι καινουριες μπουκες, πριν τοποθετηθουν
Επισης, ποσο κοστισε,και να γινεται που το εβαλες! 

Edited by TimZr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι ήταν όπως το δικό σου ήταν . τώρα για το θέμα κόστος είναι τι μπούκα θα βάλεις την κατασκευή σε μένα την έκανε φίλος οπότε κόστος δεν έχω να σου πω.

αυτό μόνο που θυμάμαι είναι ότι στο τελικό του TSI  η μία έξοδος είναι ποιο στενή από την άλλη. πάντως θα σου στοιχίσει λιγότερο να βρεις τελικό από GTI παρα να φτιάξεις μπούκες. κόστος μπούκας παίζει απο 30 με 50€ βάλε και την δουλειά του

Link to comment
Share on other sites

Βαλε gti προφυλακτηρα καμια σχεση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι απο Θεσσαλονικη εχω να σου πω εγω τι εκανα. Εβαλα προφυλακτηρα απο GTi (οχι edition 30) κ μετα πηγα στον γιαλατζη. Μου εκανε κοψιμο κ εβαλε δικια του μπουκα ολα στα 80 ευρω. Το αποτελεσμα: 748cc4e93e87411f67d520699b63642d.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια, τελικα εκοψα λιγο τον υπαρχων προφυλακτηρα, και τοποθετησα μονο μπουκα , αν και ειχα ενδοιασμους να βαλω  τελικο, γιατι στη τιμη δεν ειχε μεγαλη διαφορα.Δεν ηθελα προς το παρων να μπλεξω με βελτιωση. κοστος 100 Ευρω. 

Untitled.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ακριβα το εκανες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το σποιλερ στον πισω προφυλακτηρα του gti κουμπωνει κανονικα στο 1.4 η θελει καμια πατεντα;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ο προφυλακτηρας πισω GTI (οem) μου βγαλε τη παναγια. αναγκαστηκα να βγαλω και απο πανω κομματι (φαναρια κλπ κλπ) καθως δεν κουμπωναν τα πλαστικα κλιπς ευκολα στο υψος της πινακιδας περιπου.. και επρεπε να το πιεσω απο πισω βγαζοντας το πανω κομματι, δε ξερω αν γινεται πιο ορθοδοξα :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ο προφυλακτηρας πισω GTI (οem) μου βγαλε τη παναγια. αναγκαστηκα να βγαλω και απο πανω κομματι (φαναρια κλπ κλπ) καθως δεν κουμπωναν τα πλαστικα κλιπς ευκολα στο υψος της πινακιδας περιπου.. και επρεπε να το πιεσω απο πισω βγαζοντας το πανω κομματι, δε ξερω αν γινεται πιο ορθοδοξα :yahoo:

Ετσι μπαινει μονο. Πολυ δυσκολα να μπει μονο το κατω διοτι ειναι κουμπωτο κ στο κεντρικο μερος του προφυλακτηρα δεν εχει αντισταση για να κουμπωσει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2017 at 11:34 ΜΜ, Ilias87 said:


Ετσι μπαινει μονο. Πολυ δυσκολα να μπει μονο το κατω διοτι ειναι κουμπωτο κ στο κεντρικο μερος του προφυλακτηρα δεν εχει αντισταση για να κουμπωσει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Α μπραβο αυτό! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ειμαι κατοχος ενος golf 6 1,4 122 ps .το αγορασα μεταχειρησμενο και ο πισω προφυλακτυρας δεν κουμπωνει καλα στο αριστερο πισω φτερο.στο φανοποιιο μου ειπαν οτι θελει καινουριο και οτι  ειναι σπασμενος .τι με συμφερει να κανω.. να ψαξω να βρω απο car gr κανενα και να τον βαψω υπαρχει καποιο αλλο site να κοιταξω;εχω βρει καποια αλλα δεν ξερω αν ειναι μαιμου η οριτζιναλ..τι με συμβουλευετε μιας και ειμαι ψιλοαπειρος

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα καινουργιο να το μαζεψεις σωστα


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σκεφτομαι να αλλαξω προφυλακτηρα σε golf mk5 gt sport και να βαλω του gti για να βγουν οι εξατμισεις. Οι aftermarket προφυλακτηρες ειναι αξιοπιστοι ή να κοιταξω για original. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.