Jump to content
mihalis19

Αλλαγη Πισω Πρoφηλακτηρα Απο Gti Σε Gt Sport 140Ps/122ps

Recommended Posts

ξερει καποιος ακριβως ποσο κανει ο προφυλακτηρας αβαφος και ποσο βαμμενος??

χρειαζεται μοντα για να τοποθετηθει χωρις κενα στο GT sport ?

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος ακριβως ποσο κανει ο προφυλακτηρας αβαφος και ποσο βαμμενος??

χρειαζεται μοντα για να τοποθετηθει χωρις κενα στο GT sport ?

αβαφος του edition 30 γυρο στα 350+ να υπολογιζεις..

παρε του gti και βαψτον..

το εψηνα και εγω αλλα ειναι πολλα..

Link to comment
Share on other sites

αβαφος του edition 30 γυρο στα 350+ να υπολογιζεις..

παρε του gti και βαψτον..

το εψηνα και εγω αλλα ειναι πολλα..

350 και βαλε??????? <_<B):o τοσο ακριβος ειναι ρε παιδια?? εγω ελεγα το κατω κομματι μονο που μπαινει στη θεση του δικου μου μαυρου...οχι ολοκληρο τον προφυλακτηρα. αν ειναι τοσο ακριβος δε το βαζω...δεν αξιζει. εγω νομιζα οτι θα εκανε κανα 100ρικο το πολυ.

αυτο που φαινεται στις φωτογραφιες λιγο πιο πανω λεω.

Link to comment
Share on other sites

350 και βαλε??????? <_<B):o τοσο ακριβος ειναι ρε παιδια?? εγω ελεγα το κατω κομματι μονο που μπαινει στη θεση του δικου μου μαυρου...οχι ολοκληρο τον προφυλακτηρα. αν ειναι τοσο ακριβος δε το βαζω...δεν αξιζει. εγω νομιζα οτι θα εκανε κανα 100ρικο το πολυ.

αυτο που φαινεται στις φωτογραφιες λιγο πιο πανω λεω.

to κομματι του προφυλακτηρα απο gti κανει γυρω στα 80 €

Link to comment
Share on other sites

to κομματι του προφυλακτηρα απο gti κανει γυρω στα 80 ¤

κι εγω ετσι νομιζα...οτι κανει περιπου τοσο.

ευχαριστω για την πληροφορια.

Edited by RedGolfGT
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που έχει ΕΤΚΑ μπορεί να μας πει για τις τιμές αλλά νομίζω ότι όντως του ed30 είναι πανάκριβος (πολύ περισσότερα από 80 ευρώ) γιατί του GTI είναι απλό μαύρο πλαστικό ενώ του ed30 έρχεται βαμμένο ή ασταρωμένο από το εργοστάσιο νομίζω. Εδώ το μπροστινό σπόιλερ του ed30 κάνει 350βάλε!!!!!!! Δείτε την αγγελία του Puck να καταλάβετε για τί μιλάω (διαφέρει από του GTI το σπόιλερ, στα πλάγια δεξιά-αριστερά απτο χειλάκι είναι πιο "ανοιχτό").

Και ναι, μιλάω μόνο για το κάτω μέρος του προφυλακτήρα. Ρωτήστε σε μια αντιπροσωπεία την τιμή για σιγουριά.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που έχει ΕΤΚΑ μπορεί να μας πει για τις τιμές αλλά νομίζω ότι όντως του ed30 είναι πανάκριβος (πολύ περισσότερα από 80 ευρώ) γιατί του GTI είναι απλό μαύρο πλαστικό ενώ του ed30 έρχεται βαμμένο ή ασταρωμένο από το εργοστάσιο νομίζω. Εδώ το μπροστινό σπόιλερ του ed30 κάνει 350βάλε!!!!!!! Δείτε την αγγελία του Puck να καταλάβετε για τί μιλάω (διαφέρει από του GTI το σπόιλερ, στα πλάγια δεξιά-αριστερά απτο χειλάκι είναι πιο "ανοιχτό").

Και ναι, μιλάω μόνο για το κάτω μέρος του προφυλακτήρα. Ρωτήστε σε μια αντιπροσωπεία την τιμή για σιγουριά.

γι αυτο κι ισως το καλυτερο ειναι να το παρεις αβαφο που νομιζω οτι κανει γυρω στα 80 ευρω οπως αναφερθηκε και να το πας σε εναν καλο βαφεα να στο βαψει με καποια επιπλεον χρεωση γλιτωνοντας καποια χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

300+ το αναφερα για το edition 30. του gti εχει 65 περιπου ευρο...

εχω ρωτησει και για τα 2.

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

300+ το αναφερα για το edition 30. του gti εχει 65 περιπου ευρο...

εχω ρωτησει και για τα 2.

Σωστός (νομίζω). Φίλε red αυτό που λέμε (εγώ δεν είμαι 100% σίγουρος) είναι ότι του ed30 ΔΕΝ υπάρχει άβαφτος, άρα και φτηνός. Αναγκαστικά, αν θες τον original, τα 300βάλε είναι μονόδρομος (όπως και για το μπροστινό σπόιλερ που ζαχαρώνω...) :heart:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός (νομίζω). Φίλε red αυτό που λέμε (εγώ δεν είμαι 100% σίγουρος) είναι ότι του ed30 ΔΕΝ υπάρχει άβαφτος, άρα και φτηνός. Αναγκαστικά, αν θες τον original, τα 300βάλε είναι μονόδρομος (όπως και για το μπροστινό σπόιλερ που ζαχαρώνω...) :heart:

Φιλε μου μαλλον εχεις δικιο. σημερα πηγα και το επιβεβαιωσα αυτο που λες.

Το κατω κομματι του πισω προφυλακτηρα του Εd30 , που εχει και χειλακια...ερχεται μονο βαμμενο και σε ψηλη τιμη.

Αν ξερεις καποιος αν ερχεται αβαφτος του Εd30 ας μας το πει.... :lol:

Αντι αυτου απλα θα βαλω κι εγω του GTI που ειναι πιο απλο και κοστιζει 70 ευρω αβαφτος. Μπαινει κουμπωτος.

Ο φανοποιος μου ειπε κι αλλα 80 ευρω για την βαφη και καμια 20ρια για την τοποθετηση....Συνολο 170 περιπου για να το περασω πανω στο αμαξι μου. Καλα ειναι??

Οσο για το μπροστινο σποιλερ...αυτο ειναι 2 κομματια στο GTI, τα οποια ειναι μαυρα και αβαφτα. εγω στο GT εχω το ενα απο αυτα τα 2 και μου ειπαν οτι μπορω να προσθεσω και το αλλο και να βαφτουν και τα 2 στο χρωμα μου. το μονο κακο ειναι οτι για να μπει το αλλο κομματι πρεπει να γινουν 2 τρυπες και καποια σχετικη μοντα μικρης εκτασης.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με 2 διακοσμητικές μπούκες και βαφή το μισό μου πήγε γύρο στα 200 συν τοποθέτηση. 170 χωρείς της απολήξεις, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο έδωσα για της μπούκες.

Έχει και βίδες δεν είναι μόνο κουμπωτός και μάλιστα η τελευταίες δεξιά και αριστερά που είναι κοντά στις ρόδες δεν μπαίνουν γιατί είναι λήγω φαρδύτερος ο προφυλακτήρας.

Και κάτι άλλο... Είδα κάτι φωτογραφίες από golf 5 φτιαγμένα νορμάλ ήταν αλλά δεν είχε ραφή η χώρισμα, ένωση πώς το λένε ο προφυλακτήρας, το πάνω και το κάτω κομμάτι ήταν ένα και έμοιαζε τούμπανο. Αυτό είναι μαμά στοκαρισμένο (λέω εγώ τώρα) ή αγορασμένο?

Έχει δει κάνεις από κοντά ή από εταιρία να πωλείτε?

Α, ήταν όπως του GT

Edited by MikeTsi
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, να εχετε μονο υπ'οψιν σας οτι το βαμενο σποιλερακι θα εχει το αναλογο τιμημα απο τις αποκρουσεις με τα πετραδακια κλπ και μετα απο λιγο καιρο και αναλογα σε τι δρομους οδηγεις/που παρκαρεις θα εχει χασει αρκετα απο την πρωτη του εμφανιση.

Βεβαια αυτο θα φαινεται μονο απο πολυ κοντα, αλλα αν εισαι λιγο ψειρας θα σε πειραζει, διαφορετικα απο πιο μακρυα δεν θα φαινεται τιποτα.Παντα με προυποθεση οτι θα εχει γινει και σωστη βαφη, διαφορετικα οι 'απωλειες' θα ειναι μεγαλυτερες.

Και στο gt sport μου το σποιλερακι εμπρος ειναι ωραιο για βαψιμο γιατι ειναι σαν του gti αλλα επειδη φοβαμαι το παραπανω δεν το επιχειρω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, να εχετε μονο υπ'οψιν σας οτι το βαμενο σποιλερακι θα εχει το αναλογο τιμημα απο τις αποκρουσεις με τα πετραδακια κλπ και μετα απο λιγο καιρο και αναλογα σε τι δρομους οδηγεις/που παρκαρεις θα εχει χασει αρκετα απο την πρωτη του εμφανιση.

Βεβαια αυτο θα φαινεται μονο απο πολυ κοντα, αλλα αν εισαι λιγο ψειρας θα σε πειραζει, διαφορετικα απο πιο μακρυα δεν θα φαινεται τιποτα.Παντα με προυποθεση οτι θα εχει γινει και σωστη βαφη, διαφορετικα οι 'απωλειες' θα ειναι μεγαλυτερες.

Και στο gt sport μου το σποιλερακι εμπρος ειναι ωραιο για βαψιμο γιατι ειναι σαν του gti αλλα επειδη φοβαμαι το παραπανω δεν το επιχειρω.

Τα πετραδακια οταν οδηγεις πεφτουν σχεδον ολα στο μπροστινο κομματι του αυτοκινητου. επομενως το μπροστινο σποιλερ ειναι που δεχεται σχεδον ολη τη φθορα. Εγω ως τωρα εχω παρατηρησει φθορα απο τη χρηση του αμαξιου μονο στο μπροστινο κομματι, ενω το πισω μερος και σποιλερ ειναι ανεπαφο. ακριβως οπως το πηρα.

Υπο αυτην την εννοια δε πιστευω οτι θα ηταν κακο να προχωρησει καποιος σε βελτιωση της εμφανισης του πισω μερους του αμαξιου, το οποιο ειναι πολυ μαυρο....με αυτο το πλαστικο που εχουν τοποθετησει.

Βαφοντας το μισο απο αυτο κι αφηνοντας αβαφο μαυρο μονο το κατω μερος, πιστευω οτι εμφανισιακα χαμηλωνει το αμαξι και ομορφαινει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, να εχετε μονο υπ'οψιν σας οτι το βαμενο σποιλερακι θα εχει το αναλογο τιμημα απο τις αποκρουσεις με τα πετραδακια κλπ και μετα απο λιγο καιρο και αναλογα σε τι δρομους οδηγεις/που παρκαρεις θα εχει χασει αρκετα απο την πρωτη του εμφανιση.

Βεβαια αυτο θα φαινεται μονο απο πολυ κοντα, αλλα αν εισαι λιγο ψειρας θα σε πειραζει, διαφορετικα απο πιο μακρυα δεν θα φαινεται τιποτα.Παντα με προυποθεση οτι θα εχει γινει και σωστη βαφη, διαφορετικα οι 'απωλειες' θα ειναι μεγαλυτερες.

Και στο gt sport μου το σποιλερακι εμπρος ειναι ωραιο για βαψιμο γιατι ειναι σαν του gti αλλα επειδη φοβαμαι το παραπανω δεν το επιχειρω.

Τα πετραδακια οταν οδηγεις πεφτουν σχεδον ολα στο μπροστινο κομματι του αυτοκινητου. επομενως το μπροστινο σποιλερ ειναι που δεχεται σχεδον ολη τη φθορα. Εγω ως τωρα εχω παρατηρησει φθορα απο τη χρηση του αμαξιου μονο στο μπροστινο κομματι, ενω το πισω μερος και σποιλερ ειναι ανεπαφο. ακριβως οπως το πηρα.

Υπο αυτην την εννοια δε πιστευω οτι θα ηταν κακο να προχωρησει καποιος σε βελτιωση της εμφανισης του πισω μερους του αμαξιου, το οποιο ειναι πολυ μαυρο....με αυτο το πλαστικο που εχουν τοποθετησει.

Βαφοντας το μισο απο αυτο κι αφηνοντας αβαφο μαυρο μονο το κατω μερος, πιστευω οτι εμφανισιακα χαμηλωνει το αμαξι και ομορφαινει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο Κίρρα αναφερόταν σε μένα και στο μπροστινό που ζαχαρώνω. Δίκιο έχεις, βέβαια ΑΝ το πάρω κάποτε (είναι πολλά τα λεφτά ¶ρη) πρέπει πρώτα να τριφτεί και βαφτεί στο χρώμα μου (αναλόγως, αν υπάρχει ασταρωμένο και δεν είναι πολύ πιο ακριβό από πχ. κόκκινο, τότε το ασταρωμένο) και ίσως μεμβράνη carbon στο χειλάκι (όπως του gti του Puck). (οπότε χαλάλι η καταστροφή σε 1-2-3 χρόνια της μεμβράνης, βάζω καινούρια)

Κάποια στιγμή πάντως θα βάλω τον πίσω του gti. Όπως σχεδόν όλοι, θα βάψω το πάνω μισό στο χρώμα του αμαξιού και έτοιμος. Όντως εκεί δεν ανησυχούμε για πετραδάκια, αλλά για ηλίθιους / αισιόδοξους ότι θα χωρέσει / απελπισμένους κυνηγούς πάρκιν. Αν πχ. βάλω τον βαμμένο προφυλακτήρα (75 κόστος και άλλα τόσα βάψιμο) και τον τρακάρει κάποιος ηλίθιος, μου τα καλύπτει η ασφάλεια; Ή πάλι με δικά μου έξοδα νέος αλά gti και ξαναβάψιμο;

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Ναι για τον μπροστινο μιλαγα.

Πισω εχω βαλει του gti απο καιρο, ολος βαμμενος στο χρωμα του αυτοκινητου.

Αν και ετσι ειναι ωραιος ισως τωρα να τον εκανα μισο-μισο δηλ μεχρι εκει που υπαρχει οπτικα το διαχωριστικο νευρο. Απλα πριν 2 χρονια δεν το ειχα σκεφθει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τον μπροστινο μιλαγα.

Πισω εχω βαλει του gti απο καιρο, ολος βαμμενος στο χρωμα του αυτοκινητου.

Αν και ετσι ειναι ωραιος ισως τωρα να τον εκανα μισο-μισο δηλ μεχρι εκει που υπαρχει οπτικα το διαχωριστικο νευρο. Απλα πριν 2 χρονια δεν το ειχα σκεφθει.

Εγω μισο - μισο το εβαψα, αν και βλεπω και πολλα Γκολφακια στο δρομο που το εχουν βαμμενο ολοκληρο.

Αυριο παω για τοποθετηση. Το μπροστινο σποιλερ δεν το βαζω οπως ειπες κι εσυ κυριως για λογους φθορας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αύριο πας για τοποθέτηση του πίσω gti, σωστά; Μπορείς να ρωτήσεις πόσο κάνουν οι θόλοι του gti; Ρωτάω γιατί ο προφυλακτήρας δε βιδώνει στους υπάρχοντες θόλους γιατί σε εκείνο το σημείο είναι λίγο πιο φαρδύς. Κάποιοι κάνουν πατέντες με λαμάκια για να βιδώσει. Αν στο κάνουν έτσι, περίγραψέ μας το λίγο (ή και φωτό βολεύει) να ξέρω στο μέλλον. Ρωτάω αυτά επειδή σίγουρα δε θα τον αφήσω ξεβίδωτο. Καλορίζικος!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον εβαλα σημερα τον προφυλακτηρα... :huh::wacko: Το αμαξι χαμηλωσε κι ομορφυνε αισθητα !!

Οσο για τους θολους δε χαλαω αλλα χρηματα...ειναι μια πολυ μικρη λεπτομερεια και δε παιζει κανενα ρολο. δε φαινεται τιποτα σχεδον.

Ειδικα για οσους εχουν ανοικτα χρωματα στο Γκολφακι τους, οπως ασπρο, κοκκινο, το προτεινω ανεπιφυλακτα αυτη τη μετατροπη....Και τα σκουρα ομορφαινουν , αλλα τετοια διαφορα οσο σε ανοικτα χρωματα δε φαινεται. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τον εβαλα σημερα τον προφυλακτηρα... :huh::wacko: Το αμαξι χαμηλωσε κι ομορφυνε αισθητα !!

Οσο για τους θολους δε χαλαω αλλα χρηματα...ειναι μια πολυ μικρη λεπτομερεια και δε παιζει κανενα ρολο. δε φαινεται τιποτα σχεδον.

Ειδικα για οσους εχουν ανοικτα χρωματα στο Γκολφακι τους, οπως ασπρο, κοκκινο, το προτεινω ανεπιφυλακτα αυτη τη μετατροπη....Και τα σκουρα ομορφαινουν , αλλα τετοια διαφορα οσο σε ανοικτα χρωματα δε φαινεται. :lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα βαλω και εγω μαλλον του edition30 αντιπροσωπιια...ποσο λετε να πει με θωλους 400?μισο μισο δν θα πηγαινει καλυτερα?το ποντικη εχω...η εξατμιση λετε να παθει τπτ?η απλα τη βγαζουν και τη χανακουμπονουν μονο το τελικο?milltek ειναι

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα σήμερα το πίσω κάτω κομμάτι απο το gti!!!86¤ μου είπαν και άλλα 6 ¤ για ένα κουτί(κάπως έτσι μου το είπαν... ^_^ )!!Το golf 5 έχω το 122!!Λογικά δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με την τοποθέτηση,έτσι δεν είναι???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.