Jump to content
mihalis19

Αλλαγη Πισω Πρoφηλακτηρα Απο Gti Σε Gt Sport 140Ps/122ps

Recommended Posts

γεια οσους ενδιαφερονται να βαλουν το τελικο καζανακι απο το gt και τον πισω προφηλακτηρα απο gt το κοστος ειναι 515.το εκανα σημερα και το αποτελεσμα εναι ΤΕΛΕΙΟ.εχω ενθουσιαστει.θα ανεβασω και photo.

Από αντιπροσωπεία???Γτ δεν έβαζες το προφιλακτήρα το κάτω κομμάτι δλδ από το gti???Δεν είναι πολύ πιο ακριβός και είναι και πιο ωραίος!!Το καζανάκι πρέπει να ήταν το πιο ακριβό!!Πάντος αν και θεωρώ πολλά τα λεφτά που έδωσες μακάρι να το απολαύσεις όσο γίνεται!!Ααα τις φωτό μην ξεχάσεις!!! :)

Link to comment
Share on other sites

το γιατι δεν εβαλα του gti το εξηγησα στο προηγουμενο post.ναι το καζανακι ηταν πιο ακριβο.οσο για το θεμα της ευχαριστησης εχω πορωθει.επιτελους βλεπω εξατμηση.!!!

post-7580-1251794853_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίξω νέο post για δείτε αυτό. Από ότι βλέπω έχει το πλεονέκτημα να μην σε βάλει στον κόπο να αλλάξεις καζανάκι ή να βάλεις μπούκα. Ξέρει κανείς τιμή??? Έχετε δει πουθενά φορεμένο???

post-5461-1252707507_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε mihalis19 κοιταω τα post σου αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν εβαλες του gti.για μενα προειχε να φυγει αυτο το αηδιαστικα μαυρο πισω μερος.κ φαντασου οτι εχω γκρι χρωμα κ δε χτυπαγε τοσο στο ματι.κ δευτερον γιατι αλλαξες κ το καζανακι? sorry που σε ρωταω ετσι αλλα μου εξηγεις τη σκοπιμοτητα, γιατι αλλιως απλα πεταξες πολλα παραπανω χρηματα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μολις εκανα και εγω τη μετατροπη του προφυλακτηρα με το κομματι του GTI και τωρα ψαχνομαι για εξατμιση. Εχω το 1.6 FSI. Το κομματι εχει 76 ευρω + 4 ευρω η ταπα της ρυμουλκησης (ακουσον ακουσον δεν μπορουσαν να το δινουν ολο κομπλε ;) ). 80 το βαψιμο στο μαστρο-Δημο και 40 τοποθετηση συνολο 200. Αυτο που λενε για το κενο στο εσωτερικο του θολου ειναι αμελητεο. Το εξω μετραει! Απο εμφανιση τα σπαει το αμαξι. Το τελικο του GT που ρωτησα εχει 358 ευρω καινουργιο. Αστα να πανε δηλαδη. Γι αυτο ψαχνω μηπως βρω cat-back απο GT απο κανεναν που αλλαξε με του GTI... Πιστευω οι αποληξεις του GT να βγαινουν στο ιδιο σημειο με του GTI ωστε να ταιριαζει με το κοψιμο στον προφυλακτηρα του GTI.

post-10954-1253120082_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μολις εκανα και εγω τη μετατροπη του προφυλακτηρα με το κομματι του GTI και τωρα ψαχνομαι για εξατμιση. Εχω το 1.6 FSI. Το κομματι εχει 76 ευρω + 4 ευρω η ταπα της ρυμουλκησης (ακουσον ακουσον δεν μπορουσαν να το δινουν ολο κομπλε :thumbsup: ). 80 το βαψιμο στο μαστρο-Δημο και 40 τοποθετηση συνολο 200. Αυτο που λενε για το κενο στο εσωτερικο του θολου ειναι αμελητεο. Το εξω μετραει! Απο εμφανιση τα σπαει το αμαξι. Το τελικο του GT που ρωτησα εχει 358 ευρω καινουργιο. Αστα να πανε δηλαδη. Γι αυτο ψαχνω μηπως βρω cat-back απο GT απο κανεναν που αλλαξε με του GTI... Πιστευω οι αποληξεις του GT να βγαινουν στο ιδιο σημειο με του GTI ωστε να ταιριαζει με το κοψιμο στον προφυλακτηρα του GTI.

post-10954-1253120082_thumb.jpg

Πολύ ωραία διχρωμία!!!Μπράβο!!¶ντε με το καλό και η εξάτμιση!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το αποτελεσμα, Γιωργο (αλητικο εγινε απο πισω!!).. Οπως ειπε κ ο Μακης μια εξατμιση κ εισαι κομπλε..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μολις εκανα και εγω τη μετατροπη του προφυλακτηρα με το κομματι του GTI και τωρα ψαχνομαι για εξατμιση. Εχω το 1.6 FSI. Το κομματι εχει 76 ευρω + 4 ευρω η ταπα της ρυμουλκησης (ακουσον ακουσον δεν μπορουσαν να το δινουν ολο κομπλε :D ). 80 το βαψιμο στο μαστρο-Δημο και 40 τοποθετηση συνολο 200. Αυτο που λενε για το κενο στο εσωτερικο του θολου ειναι αμελητεο. Το εξω μετραει! Απο εμφανιση τα σπαει το αμαξι. Το τελικο του GT που ρωτησα εχει 358 ευρω καινουργιο. Αστα να πανε δηλαδη. Γι αυτο ψαχνω μηπως βρω cat-back απο GT απο κανεναν που αλλαξε με του GTI... Πιστευω οι αποληξεις του GT να βγαινουν στο ιδιο σημειο με του GTI ωστε να ταιριαζει με το κοψιμο στον προφυλακτηρα του GTI.

post-10954-1253120082_thumb.jpg

Μπράβο φίλε μου πολύ ωραίο το αποτέλεσμα ασημί-μαύρου ;)

Στο ερώτημα σου: πως έρχεται η εξάτμηση του GT στον προφυλακτήρα του GTI δες στο δικό μου:

nrowjkfb3fc488vc75vu.jpg

Έρχεται πρόσωπο με την επιφάνεια το προφυλακτήρα, και δεν προεξέχει τόσο όσο στο GTI.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Μπιλι την τσιμπισες την εξατμισουλα απο το παλικαρι και σε καλη τιμη!

Ελα ρε τι απογοητευεσαι... Θα βρεις να 'σαι σιγουρος..

Εν αναγκη βρισκεις απο tsi 140 και βαζεις αποληξεις... Τοσοι κ τοσοι αλαξαν!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τοποθετησα και εγω τον προφυλακτηρα απο το GTI. Πολυ ωραιο το αποτελεσμα και τωρα εχουν σειρα

οι αποληξεις της εξατμισης!!! Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Νικο (α.κ.α. Μαστρο-Δημο junior ;);) ) για την

δουλεια που εκανε!!!! Τα περαστικα μου και στον Μαστρο-Δημο παρολο που δεν καταφερα να τον γνωρισω!!

Βλασης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν εχω πολυκαταλαβει ποιο κομματι εχει 75Ε..

Εχω ενα GOLF GT btw.

Ο προφυλακτηρας του GTI αποτελειτε απο 3 κομματια ετσι δεν ειναι?

Το πανω κομματι δεν το αλλαζουμε γιατι ειναι ιδιο..η προσθηκη απο κατω αλλαζει με αυτη του GTI?Δεν εχει και ενα πλαστικο ματ χαμηλα η ειναι ολο μονοκομματο?

Επισης θα ηθελα να ρωτισω αν και ειναι offtopic.Υπαρχει περιπτωση να βαλω το κατω πλαστικο απο R32 και το ματ πλαστικο απο GTI γιατι δεν θελω να μετακινησω την εκσατμηση στο κεντρο?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατ αρχην καλο νεο ετος με πολλα και ασφαλη χιλιομετρα

θελω να ρωτησω κατι που εχω απορια

ειχα στειλει χθες ενα φιλαρακι σε μια αντιπροσωπεια για να ρωτησει 1-2 πραγματα, τιμες κτλ

εγω προσωπικά εχω τον πισω προφυλακτήρα του r-line όπως αυτος εμφανιζεται στο ποστ #103.

επειδη θέλω να αλλαξω εξατμιση (TSi 140 hp) και να παω σε milltek, θελω να αλλαξω μονο το κατω πλαστικο του προφυλακτηρα (το μαυρο όπως φαινεται στο ποστ #103)

πρεπει να αλλαξω ολο τον πισω προφυλακτήρα?αυτο εδωσε ο τυπος στην αντιπροσωπεια στο φιλο μου να καταλαβει.

είναι ενιαίο η σπάει σε 2 κομμάτια το σποιλερ??

τα φωτα σας

Edited by freak107
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατ αρχην καλο νεο ετος με πολλα και ασφαλη χιλιομετρα

θελω να ρωτησω κατι που εχω απορια

ειχα στειλει χθες ενα φιλαρακι σε μια αντιπροσωπεια για να ρωτησει 1-2 πραγματα, τιμες κτλ

εγω προσωπικά εχω τον πισω προφυλακτήρα του r-line όπως αυτος εμφανιζεται στο ποστ #103.

επειδη θέλω να αλλαξω εξατμιση (TSi 140 hp) και να παω σε milltek, θελω να αλλαξω μονο το κατω πλαστικο του προφυλακτηρα (το μαυρο όπως φαινεται στο ποστ #103)

πρεπει να αλλαξω ολο τον πισω προφυλακτήρα?αυτο εδωσε ο τυπος στην αντιπροσωπεια στο φιλο μου να καταλαβει.

είναι ενιαίο η σπάει σε 2 κομμάτια το σποιλερ??

τα φωτα σας

l7c467e91c6d43ba7a5cdd1.jpg

002ewq.jpg

Επειδή σας βλέπω λίγο μπερδεμένους με αυτόν τον πίσω προφυλακτήρα , λέω να σας το εξηγήσω λίγο καλύτερα .Δείτε την πρώτη φωτογραφία . Το ΚΟΚΚΙΝΟ μέρος είναι αυτό που πρέπει να αλλάξεις και έχει κόστος 80¤ περίπου στην αντιπροσωπία και κουμπώνει χωρίς κανένα πρόβλημα (νομίζω) , σε ότι πίσω προφυλακτήρα κι αν έχεις( mk5 fsi , mk5 tsi 122 , mk5 140 , mk5 gt) .

Είναι ένα ενιαίο κομμάτι και όχι δυο κομμάτια ενωμένα ! Το ΠΡΑΣΙΝΟ κομμάτι , δεν χρειάζεται να το αλλάξεις , εκτός κι αν σε τρακάρουν(μακριά από εμάς) και σπάσει .

Εσύ λοιπόν , όπως και οποιοσδήποτε άλλος θελήσει να αλλάξει εξάτμιση ή να βγάλει τελικό του και να φαίνεται όπως του gti θα πρέπει να αφαιρέσεις το ΚΟΚΚΙΝΟ κομμάτι από το αμάξι σου ( ασχέτως σε πόσα κομμάτια χωρίζεται ) και να βάλεις το ΚΟΚΚΙΝΟ κομμάτι ( ένα κομμάτι) από την πρώτη φωτογραφία (gti) .

Ελπίζω να βοήθησα B)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ο μόνος πισω προφυλακτήρας, και εννοω spoiler, στον οποίο το μαυρο κομμάτι (diffuser) αλλαζει είναι του r32?

ο προφυλακτήρας του r32 (κοκκινο πλαισιο) τοποθετείται ευκολα στα tsi μας>??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ο μόνος πισω προφυλακτήρας, και εννοω spoiler, στον οποίο το μαυρο κομμάτι (diffuser) αλλαζει είναι του r32?

ο προφυλακτήρας του r32 (κοκκινο πλαισιο) τοποθετείται ευκολα στα tsi μας>??

ευχαριστω

Ναι , το μόνο που αλλάζει στο 122-140-170,gti,r-line,r32 είναι το πίσω κομμάτι . Σε κάθε μια έκδοση είναι διαφορετικό το βάψιμο του . Πχ. του 122-140-170 , gti δεν έχουν βαφή . Του gti ed30 είναι βαμμένo ολόκληρο στο χρώμα του αμαξώματος, αλλα είναι πανάκριβο σαν ανταλακτικό . Του r32 είναι βαμμένο σε cupra style στο χρώμα του αμαξώματος αφήνοντας μόνο ένα κομμάτι άβαφο , αυτήν την ευθεία όπου βρίσκονται οι εξατμίσεις .

γενικά έχει μια δυσκολία στο να βγει (απ' ότι μου έχουν πει) , η τοποθέτηση λογικά θα είναι εύκολη αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι έχει μια παραπάνω τρύπα και επειδή δεν υπάρχει η αντίστοιχη στο πράσινο πλαίσιο , έτσι την αφήνουν χωρίς να την βιδώσουν , αλλά δεν έχει δημιουργήσει σε κανέναν μέχρι τώρα πρόβλημα .

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

παιδια για θεσσαλονικη εχει να προτεινει κανεις κανενα καταστημα σχτικα με βελτιωσει εξωτερικης εμφανισης golf v και ξερετε κ τιμες.

μηΥ.Γ συγνωμη αν εχει ξαναειπωθει το θεμα αλλα ειμαι νεος.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη και γω το σκεφτομαι να βαλω εξατμιση απο το gt ωστε να φενεται πισω η αποληξη θα ηθελα

1) κατ αρχην αν μπορει καποιος να ανεβασει μια φωτο που να δειχνει το "κενο" που μενει στους θολους οταν αλαχτει το πισω κομματι του προφυλακτηρα.

και 2) τι με συμφερει να κανω? να παρω ενα τελικο απο το gt? η να περασω μπουκες?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

επειδη και γω το σκεφτομαι να βαλω εξατμιση απο το gt ωστε να φενεται πισω η αποληξη θα ηθελα

1) κατ αρχην αν μπορει καποιος να ανεβασει μια φωτο που να δειχνει το "κενο" που μενει στους θολους οταν αλαχτει το πισω κομματι του προφυλακτηρα.

και 2) τι με συμφερει να κανω? να παρω ενα τελικο απο το gt? η να περασω μπουκες?

ευχαριστω.

1)το κενο στους θολους ξεχασε το.μονο με μικροσκοπιο φαινεται.ασε που ειναι κ εσωτερικα.δημιουργειται γιατι δεν ταιριαζουν δυο βιδες.ουτε θορυβος ουτε αλλο προβλημα. πχ να μην κουμπωνει καλα ή να τριζει .

2) ειναι θεμα κοστους κ μονο.εμενα οι μπουκες κοστισαν 110ευρω. το τελικο μπορει να παει κ 3φορες πανω.σαν εμφανιση ειναι ιδια.δες το δικο μου στο ποστ 88 σελιδα 5

Link to comment
Share on other sites

1)το κενο στους θολους ξεχασε το.μονο με μικροσκοπιο φαινεται.ασε που ειναι κ εσωτερικα.δημιουργειται γιατι δεν ταιριαζουν δυο βιδες.ουτε θορυβος ουτε αλλο προβλημα. πχ να μην κουμπωνει καλα ή να τριζει .

2) ειναι θεμα κοστους κ μονο.εμενα οι μπουκες κοστισαν 110ευρω. το τελικο μπορει να παει κ 3φορες πανω.σαν εμφανιση ειναι ιδια.δες το δικο μου στο ποστ 88 σελιδα 5

Μαλιστα!

μπερδευομαι ομως λιγο στο εξης, τι διαφορα εχουν οι παρακατω προφυλακτηρες μεταξυ τους?

1) http://img85.imageshack.us/img85/6695/image012club.jpg

2) http://img85.imageshack.us/img85/9151/66358eb.jpg

επισης για μπουκες γνωριζει καποιο link κανεις?

Edited by VW_GOLF2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.