Jump to content
mihalis19

Αλλαγη Πισω Πρoφηλακτηρα Απο Gti Σε Gt Sport 140Ps/122ps

Recommended Posts

Παιδια χρειαζεται παντως μια διευκρινιση.

Μιλαμε για ποδεια και οχι για προφυλακτηρα, μην μπερδευουμε τα κομματια.

Ο προφυλακτηρας ειναι κυριως το πανω κομματι που ειναι προσδεμενο στο αμαξωμα και το οποιο κανει την δουλεια (δηλ την οποια αποσβεση σε περιπτωση συγκρουσης).

Θεωρειται βεβαια ενα κομματι με την ποδεια αλλα στα 5αρια ειναι ξεχωριστα κομματια. Στα 4αρια νομιζω ειναι ενα κομματι.

Η ποδεια ειναι αυτο το κομματι που αλαζουμε για να εχει την εμφανιση gti, οχι ολοκληρος ο προφυλακτηρας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζεται παντως μια διευκρινιση.

Μιλαμε για ποδεια και οχι για προφυλακτηρα, μην μπερδευουμε τα κομματια.

Ο προφυλακτηρας ειναι κυριως το πανω κομματι που ειναι προσδεμενο στο αμαξωμα και το οποιο κανει την δουλεια (δηλ την οποια αποσβεση σε περιπτωση συγκρουσης).

Θεωρειται βεβαια ενα κομματι με την ποδεια αλλα στα 5αρια ειναι ξεχωριστα κομματια. Στα 4αρια νομιζω ειναι ενα κομματι.

Η ποδεια ειναι αυτο το κομματι που αλαζουμε για να εχει την εμφανιση gti, οχι ολοκληρος ο προφυλακτηρας.

Bingo!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποσο ευκολο ειναι να τον αλλαξω μονος μου???

κανενα how to παιζει???

για να μπει του GTI πρεπει να γινει πατεντα απο μεσα ???

η απλα δεν πιανει σε 2 σημεια οπως ειχα διαβασει καπου???

καποια φωτο κατι με τα βηματα που πρεπει να κανω??

τα part numbers ειναι αυτα??

1K6 807 521 D 9B9 : 74,41€ (προφυλακτήρας GTI Golf5)

1K6 807 441 B 9B9 : 5,80€ (τάπα ρυμούλκησης GTI Golf5)

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

α) παιδια ποσο ευκολο ειναι να τον αλλαξω μονος μου???

β) κανενα how to παιζει???

γ) για να μπει του GTI πρεπει να γινει πατεντα απο μεσα ???

η απλα δεν πιανει σε 2 σημεια οπως ειχα διαβασει καπου???

καποια φωτο κατι με τα βηματα που πρεπει να κανω??

τα part numbers ειναι αυτα??

α) a piece of cake !!!

β)

γ) αν θυμάμαι καλά δεν βιδώνεις μια βίδα στον θόλο ? αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό , κάποιος που το έχει κάνει ας μας πει !

Link to comment
Share on other sites

thanx a lot.

μια αλλη ερωτιση..

μιας και εχω μαυρο αμαξι και δεν θα κανει πολυ αντιθεση ωταν το βαψω το μαυρο ματ κομματι..

τι λετε να κανω??

κανενα carbon αυτοκολλητο??? Speedy που εισαι μαστορας παιζει καμια τετοια φωτο?

Link to comment
Share on other sites

thanx a lot.

μια αλλη ερωτιση..

μιας και εχω μαυρο αμαξι και δεν θα κανει πολυ αντιθεση ωταν το βαψω το μαυρο ματ κομματι..

τι λετε να κανω??

κανενα carbon αυτοκολλητο??? Speedy που εισαι μαστορας παιζει καμια τετοια φωτο?

μπα,εγω λεω να τον βαψεις, ετσι ελεγα και γω,τον ειχα αβαφο κανα χρονο,μεχρι που τον εβαψα φετος(εχω μαυρο χρωμα)και αλλαξε ολο το αμαξι!θα το μετανιωσεις αν τον αφησεις ετσι. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

thanx a lot.

μια αλλη ερωτιση..

μιας και εχω μαυρο αμαξι και δεν θα κανει πολυ αντιθεση ωταν το βαψω το μαυρο ματ κομματι..

τι λετε να κανω??

κανενα carbon αυτοκολλητο??? Speedy που εισαι μαστορας παιζει καμια τετοια φωτο?

όλο το ματ κομμάτι εάν το κάνεις αυτοκόλλητο δεν πιστεύω πως θα δείξει ωραίο ...

να το βάψεις μαύρο και να βάλεις στο αβαφο αυτοκόλλητο κάτι θα λέει ,

εκείνο που θα λέει πιο πολύ όμως πιστεύω θα είναι να το βάψεις όλο μαύρο ...

Link to comment
Share on other sites

μα θα το βαψω μαυρο..

απλα θα παω πρωτα να περασω εξατμιση (την παρασκευη) και καπακια για προγραμματισμο στο dyno.

οποτε θα βαφτει απο δευτερα τριτη μαυρος εκτως απο το χειλακι και κατω.

εκει ελεγα να βαλω το αυτοκολλητο carbon δεν πιστευω οτι ολος μαυρος θα ειναι ωραιο..

για αρχη θα βαφτει και θα αφησω το ματ κομματι ετσι.

ωταν βγει η τουρμπινα και θα ειναι ακινητο το αμαξι θα δω αν θα βαλω αυτοκολλητο :angry2:

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχω δει σε golf αυτο που σκευτεσαι να κανεις,δηλαδι ν αφησεις το κατω κομματι αβαφο,σου προτεινω να μη το κανεις.βαψτο ολο μαυρο.κ αυτοκολλητο να θελεις να κολλησεις δε θα κολαει στη σαγρε επιφανεια με τιποτα.οσο για να τον βαλεις πανω πρεπει να βγαλεις κ το επανω κομματι του προφηλακτηρα.

Link to comment
Share on other sites

ετσι λεω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=19656&view=findpost&p=383428

και στο αβαφο να βαλω carbon.

ολο μαυρο δεν μου αρεσει thumbsdown.gif

εισαι σιγουρος οτι πρεπει να βγει και το πανω κομματι???

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

ετσι λεω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=19656&view=findpost&p=383428

και στο αβαφο να βαλω carbon.

ολο μαυρο δεν μου αρεσει thumbsdown.gif

εισαι σιγουρος οτι πρεπει να βγει και το πανω κομματι???

το άβαφο είναι σαγρέ , πολλά μέλη έχουν δοκιμάσει στο παρελθόν να κολλήσουν αυτοκόλλητο πάνω στο σαγρέ αλλά δυστυχώς δεν κολλάνε ...

Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα πρεπει να βγει το επανω κομματι.δεν ειναι δυσκολο να βγει αλλα πρεπει αλλιως δεν κουμπωνει ευκολα το κατω κομματι.εγω σου προτεινω να το βαψεις ολο μαυρο κ εαν δε σου αρεσει κολλας αυτοκολλητο carbon που θα κολλησει σιγουρα πανω στο βαμενο κομματι.ετσι ελεγα να το κανω κ γω αλλα τελικα το εβαψα ολοκληρο.δε λεει να τ αφησεις το μισο αβαφο πιστεψεμε...αμα το αυτοκινητο σου ηταν αλλο χρωμα μαλιστα αλλα αφου ειναι μαυρο δε λεει...

Edited by sonakias
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να κανω μια αλλαγη αλλα θελω να μου πειτε τη γνωμη σας...εχω ενα ασπρο 5αρι...το gt sport...επειδη δε μου αρεσει το μισο μαυρο κομματι(απο την μεση της πινακιδας και κατω) θελω να βαλω ή του gti ή r32...εσεις πιο λετε...?!?!φθσικα θα γινει και η εξατμιση...!!η καταλληλη για το καθενα....ποσο κοστιζει το καθενα ξερει κανενας...??

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να κανω μια αλλαγη αλλα θελω να μου πειτε τη γνωμη σας...εχω ενα ασπρο 5αρι...το gt sport...επειδη δε μου αρεσει το μισο μαυρο κομματι(απο την μεση της πινακιδας και κατω) θελω να βαλω ή του gti ή r32...εσεις πιο λετε...?!?!φθσικα θα γινει και η εξατμιση...!!η καταλληλη για το καθενα....ποσο κοστιζει το καθενα ξερει κανενας...??

gti 8 0-85 € αβαφο μονο το σποιλερ+ταπα ρυμούλκησης

r32 γύρω στα 300-400€ με προφυλακτήρα+σποιλερ αβαφο(αν θυμαμαι καλα) ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το κάτω κομμάτι του GTi σε αντιπροσωπία κοστίζει 70-75€ απ'ότι ξέρω,το πέρνεις,πας σε ένα φανοποιό κ το βάφεις κ το τοποθετείς...

Θα πρότεινα να βάψεις το πάνω του κομμάτι μέχρι την γραμμή που έχει κ το από κάτω να το αφήσεις όπως είναι...Σαν αυτό:

http://i163.photobucket.com/albums/t320/B4UGET2OLD/IMG_0596.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το κάτω κομμάτι του GTi σε αντιπροσωπία κοστίζει 70-75€ απ'ότι ξέρω,το πέρνεις,πας σε ένα φανοποιό κ το βάφεις κ το τοποθετείς...

Θα πρότεινα να βάψεις το πάνω του κομμάτι μέχρι την γραμμή που έχει κ το από κάτω να το αφήσεις όπως είναι...Σαν αυτό:

http://i163.photobucket.com/albums/t320/B4UGET2OLD/IMG_0596.jpg

δεν καταλαβα και πολυ τι μου ειπες αλλα ετσι σαν την φωτο το θελω...η ριμουλκηση που ειπε πριν ο φιλος τι ακριβως εννοει...?

Link to comment
Share on other sites

gti 8 0-85 € αβαφο μονο το σποιλερ+ταπα ρυμούλκησης

r32 γύρω στα 300-400€ με προφυλακτήρα+σποιλερ αβαφο(αν θυμαμαι καλα) ...

Δυστυχώς δεν έκανα λάθος .... 420€ αβαφα ολα για r32

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=21078

δεν καταλαβα και πολυ τι μου ειπες αλλα ετσι σαν την φωτο το θελω...η ριμουλκηση που ειπε πριν ο φιλος τι ακριβως εννοει...?

είναι η τάπα ρυμούλκησης που υπάρχει στο δεξιό μέρος του σποιλερ και εάν δεν αγοραστεί θα μείνει κενό και θα φαίνεται μια τρυπά στο σποιλερ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Για την τάπα ρυμούλκησης λέει,ένα πλαστικό κούμπωμα είναι...

Αν παρατηρήσεις το πλαστικό του GTi,έχει μια γραμμή...

Λέω να βάψεις το πάνω κομμάτι όπως στην φωτό...

Αλλάζει τελείως το αυτοκίνητο...

Απορώ πώς η VW το βγαλε έτσι σκέτο πίσω κ με άβαφο πλαστικό...

Κ πες καλά στις απλές εκδόσεις,αλλά στα TSi,GT,GTi,είναι μλκια...

anyway,ότι κάνεις ανέβασε φωτό να το δούμε... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

ok παιδια...καταλαβα τι ειναι αυτη η ταπα...απλα δεν το επιασα...!!μα αυτος ειναι ο λογος που θελω να βαλω αυτον τον προφυλακτηρα(και δεν προκειται του r32 αφου ειναι = 400ευρω :thumbsu: ),επειδη εχει αυτο το μαυρο...

ελπιζω να μιν αργησω πολυ..παντως σιγουρα θα ανεβασω...

ευχαριστω πολυ...

Edited by Axouri46
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου

IMG_0758.jpg

Πολυ ωραιος μεγειες, τωρα βγαλε αυτο το "autopaint" που εχεις εκει στην πινακιδα γιατι χτυπάει άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες.Ειμαι νεος στο club καιπρωτα απο ολα θα ηθελα να σας συγχαρω για την φοβερη δουλεια που κανετε εδω μεσα.Στο θεμα μας τωρα.Εχω ενα Golf v 140ps gt sport και θελω να του βαλω τον πισω προφυλακτηρα ή του gti ή του r32.Το θεμα μου ειναι επειδη δεν ξερω αν θα βρω στο χρωμα ασημι που ειναι το αυτοκινητο και θα ηθελα να σας ρωτησω μηπως ξερουμε αν βαφετε εκεινο το κομματι(και δεν σπαει η μπογια) και επισης αν θα ξερατε που.Ευχαριστω πολυ,περιμενω απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες.Ειμαι νεος στο club καιπρωτα απο ολα θα ηθελα να σας συγχαρω για την φοβερη δουλεια που κανετε εδω μεσα.Στο θεμα μας τωρα.Εχω ενα Golf v 140ps gt sport και θελω να του βαλω τον πισω προφυλακτηρα ή του gti ή του r32.Το θεμα μου ειναι επειδη δεν ξερω αν θα βρω στο χρωμα ασημι που ειναι το αυτοκινητο και θα ηθελα να σας ρωτησω μηπως ξερουμε αν βαφετε εκεινο το κομματι(και δεν σπαει η μπογια) και επισης αν θα ξερατε που.Ευχαριστω πολυ,περιμενω απαντησεις σας.

πολύ καλό φανοποιείο είναι ο Κύριος Δήμος-AUTOPAINT-My link.

Τώρα για το εάν βάφεται, ναι, βάφεται απλά πρέπει να πας σε καλό βαφέα γιατί αλλιώς θα αρχίσουν τα προβλήματα. Αν πας στον Κύριο Δήμο δεν θα έχεις πρόβλημα μιας και είναι εξαιρετικός απ' ότι έχω καταλάβει από τις εντυπώσεις μελών που τον επισκέφθηκαν! Για το GTi ή R32 δες εδώ τις τιμές και κρίνε μόνος σου http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=19656&view=findpost&p=429108

420 € άβαφα κομμάτια για R32

85 € άβαφο κομμάτι για GTi

Καλή διαμονή !

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιος μεγειες, τωρα βγαλε αυτο το "autopaint" που εχεις εκει στην πινακιδα γιατι χτυπάει άσχημα.

Γιατι ρε Νικο??? ;)

Με ρωτησε ο κυριος Δημος πριν το βαλει και να σου πω το προτιμω απο το να εχω φιλοσιδης ή καρεντα η και εγω δεν ξερω τι.

πες μου ομως τη γνωμη σου , με ενδιαφερει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.