Jump to content
dmatso

Eos Service

Recommended Posts

Παιδιά έχω ακούσει διάφορα (καλά και άσχημα) για τα service της VW. Τα άσχημα αφορούν κυρίως το ποσό των χρημάτων/service και θα ήθελα να ξέρω τί με περιμένει. Οπότε η .."εμπειρία" σας πάνω στο θέμα θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη και πολύτιμη, πολύ περισότερο όσων έχετε το Eos.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ακούσει διάφορα (καλά και άσχημα) για τα service της VW. Τα άσχημα αφορούν κυρίως το ποσό των χρημάτων/service και θα ήθελα να ξέρω τί με περιμένει. Οπότε η .."εμπειρία" σας πάνω στο θέμα θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη και πολύτιμη, πολύ περισότερο όσων έχετε το Eos.

Με το καλό να το παραλάβεις και καλοτάξιδο......

Σε γενικές γραμμές εγώ είμαι ευχαριστημένος, παρόλο που μου έβγαλε αρκετά μικροπροβλήματα.

Ελπίζω να έχεις σκεφτεί καλά πριν αποφασίσεις να αγοράσεις cabrio, γιατί ναι μεν απολαμβάνεις κάποια πράγματα με τέτοιου είδους αυτοκίνητα, απ' την άλλη όμως θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να κάνεις συμβιβασμούς.

Αν λοιπόν πήρες την απόφασή σου είμαι σίγουρος ότι θα το απολαύσεις και θα το χαρείς για πολλά χρόνια και τα μικροπροβλήματα δεν θα σε ενοχλούν.

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ακούσει διάφορα (καλά και άσχημα) για τα service της VW. Τα άσχημα αφορούν κυρίως το ποσό των χρημάτων/service και θα ήθελα να ξέρω τί με περιμένει. Οπότε η .."εμπειρία" σας πάνω στο θέμα θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη και πολύτιμη, πολύ περισότερο όσων έχετε το Eos.

Απ'οτι εχει φανει , οι αντιπροσωπειες της Αθηνας χτυπανε πολυ αγρια στην τιμη.Δεν υπαρχει καποιο στανταρ στην τιμη του σερβις.Ο καθενας χρεωνει οτι θελει.Στην επαρχια δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα απ'οτι ακουγεται.Εγω παντως ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τις τιμες.

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το παραλάβεις και καλοτάξιδο......

Σε γενικές γραμμές εγώ είμαι ευχαριστημένος, παρόλο που μου έβγαλε αρκετά μικροπροβλήματα.

Ελπίζω να έχεις σκεφτεί καλά πριν αποφασίσεις να αγοράσεις cabrio, γιατί ναι μεν απολαμβάνεις κάποια πράγματα με τέτοιου είδους αυτοκίνητα, απ' την άλλη όμως θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να κάνεις συμβιβασμούς.

Αν λοιπόν πήρες την απόφασή σου είμαι σίγουρος ότι θα το απολαύσεις και θα το χαρείς για πολλά χρόνια και τα μικροπροβλήματα δεν θα σε ενοχλούν.

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους.

Σ'ευχαριστώ πολύ, δεν είναι θέμα απόφασης η παραγγελία έχει ήδη γίνει :huh: Φυσικά γνωρίζω τα θετικά (αίσθηση, ομορφιά ...) και τα αρνητικά (χώρος αποσκευών, τριγμοί, πιθανές διαρροές), αλλά από τη στιγμή που το αποφάσισα θα προσπαθήσω να επικεντρωθώ μόνο στα θετικά. ¶λλωστε όπως κάποιος φίλος έγραψε εδω μέσα, "για τέτοιου είδους αυτοκίνητο σημασία δέν έχει πότε θα φτάσεις, αλλα η διαδρομή", κάτι στο οποίο θα συμφωνήσω απόλυτα.

Απλα το μεγαλύτερο 'άγχος' μου (ή καλύτερα έννοια μου) όσον αφορά τα σέρβις είναι τα πολύπλοκα μηχανικά του μέρη (η οροφή για παράδειγμα - τί συντήρηση θέλει, πόσο ευαίσθητος είναι ο μηχανισμός της σε αρκετή χρήση κλπ) και κατα πόσο επιβαρύνουν ένα σέρβις κάποια πράγματα που σαν μή κάτοχος ανοιχτού αυτοκινήτου μέχρι τώρα δεν έχω σκεφτεί ή δεν μπορώ ξέρω... <_<

Edited by Dimitris_Xalkida
Link to comment
Share on other sites

λοιπον δημητρη οντως οι τιμες παιζουν...εχω 26000 χλμ και οταν εκανα το σερβις στα 15000 λαδια και φιλτρο τοτε πληρωσα 80 κατι και το υπολοιπο την συνδεση του εγκεφαλου για να σβησουν στο κατραν την ενδειξη αλλαγης λαδιων και εναν ελεγχο σε αλλα επιμερους συστηματα(συολο 100).στα 30000 μου ειπαν ειναι κοντα 200-220.οσο για κουκουλα διαβασε το βιβλιαρακι και μην ξεχνας εχεις την εγγυηση(αλλα 3 χρονια για μενα)!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δημητρη οντως οι τιμες παιζουν...εχω 26000 χλμ και οταν εκανα το σερβις στα 15000 λαδια και φιλτρο τοτε πληρωσα 80 κατι και το υπολοιπο την συνδεση του εγκεφαλου για να σβησουν στο κατραν την ενδειξη αλλαγης λαδιων και εναν ελεγχο σε αλλα επιμερους συστηματα(συολο 100).στα 30000 μου ειπαν ειναι κοντα 200-220.οσο για κουκουλα διαβασε το βιβλιαρακι και μην ξεχνας εχεις την εγγυηση(αλλα 3 χρονια για μενα)!

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες, όντως τις βρίσκω λογικές τις τιμές. Όσο και να παίζουν, λόγω του ότι στην περιοχή γνωρίζω μόνο ένα εξουσιοδοτημένο service vw, δε θα έχω και την πολυτέλεια να διαλέξω...Εκτός αν βρώ κάτι στην Αττική και να με συμφέρει τόσο που να κατεβαίνω μια βόλτα μέχρι εκεί σε συνδυασμό με καφεδάκι... Κάπου εδώ πρέπει να μου δώσει τα φώτα του ο Halkis_13...tongue.gif

Στα 30,000 είναι το πρώτο μεγάλο service οπότε λογικό να σου πούν περισσότερα..

Ρώτησα γιατί με 'τρομοκράτησε' ο κουμπάρος μου που έχει ένα Golf 1.4 TSI 140hp. Στο service που έκανε του ζητήσανε 300, που μου φάνηκαν πολλά.

(Τα επιπλέον 3 χρόνια της οροφής τα πήρες με την επέκταση εγγύησης:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η εγγυηση μου ηταν 2 χρονια και αλλα 2 που πληρωσα...μεσα στην εγγυηση ειναι και η οροφη.φυσικα επειδη εχω 1 χρονο τ αμαξι μου μενουν αλλα 3.για το tsi 1.4 πρεπει να ειναι λιγο πιο πανω τα σερβις.λογο λαδιων και φιλτρων.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγυηση μου ηταν 2 χρονια και αλλα 2 που πληρωσα...μεσα στην εγγυηση ειναι και η οροφη.φυσικα επειδη εχω 1 χρονο τ αμαξι μου μενουν αλλα 3.για το tsi 1.4 πρεπει να ειναι λιγο πιο πανω τα σερβις.λογο λαδιων και φιλτρων.

Γιατι αυτο? Χειαζεται περισσοτερα λαδια το 1.4?

Η τουρμπινα τι παραπανω χρειαζεται για σερβισ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο? Χειαζεται περισσοτερα λαδια το 1.4?

Η τουρμπινα τι παραπανω χρειαζεται για σερβισ?

Τί να σου πω, δε ξέρω λεπτομέρειες. Πάντως όπως και να έχει τα $$ ήταν πολλά. Το 1.4 με τα 140 άλογα έχει νομίζω και κομπρέσορα πάνω, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στο σέρβις και αυτό... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν βρώ κάτι στην Αττική και να με συμφέρει τόσο που να κατεβαίνω μια βόλτα μέχρι εκεί σε συνδυασμό με καφεδάκι... Κάπου εδώ πρέπει να μου δώσει τα φώτα του ο Halkis_13...tongue.gif

Καλημέρα..πήγα χθες στην αντιπροσωπία και ρώτησα της λεπτομέριες για την επέκταση εγγύησης..Στην συνέχεια έκανα μια ερώτηση για να κάνω service στα 7.500 km. όπου σε λίγο καιρό πλησιάζω..η υπάλληλος ήταν κατηγορηματική ότι δεν χρειάζεται service στα 7.500 km και επέμενε (σαν μου έλεγε ότι θα δώσεις τσάμπα λεφτά).και με ψιλοκατάφερε να μην το πραγματοποιήσω..το κόστος μαζί με φίλτρο και εργασία 100-105 ευρω...για την τριγμούς υπάρχει ένα υγρό (κανει γύρω στα 40 ευρώ) και όταν παω να κάνω την επέκταση θα μου δείξει ένας μηχανικός την διαδικασία τοποθέτησης που είναι πάρα πολύ απλή..η διαδικασία αυτή πρέπει να γίνεται ανά 6 μήνες(παίζει ρόλο το πλήθος των πλυσίματων,αν είναι το αυτοκίνητο σε γκαραζ κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω, δε ξέρω λεπτομέρειες. Πάντως όπως και να έχει τα $$ ήταν πολλά. Το 1.4 με τα 140 άλογα έχει νομίζω και κομπρέσορα πάνω, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στο σέρβις και αυτό... :whistling:

Δεν παιζει ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θα ηθελα να πω και την δική μου " εμπειρια" οσο αφορά το κομμάτι του service.

Στο πρώτο service 15,000 πλήρωσα 220 euro λάδια - φιλτρα μονο τίποτα αλλο και το μοντέλο είναι το 1600αρι το FSI που να είχα και TSI :lol: .

Αύριο πάω για to service των 30,000 και βλέπω να γελαω πολύ :lol:

Βλέποντας παραπάνω, όντος στην Αθήνα έχει διαφορά 250 με 300 % παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θα ηθελα να πω και την δική μου " εμπειρια" οσο αφορά το κομμάτι του service.

Στο πρώτο service 15,000 πλήρωσα 220 euro λάδια - φιλτρα μονο τίποτα αλλο και το μοντέλο είναι το 1600αρι το FSI που να είχα και TSI ;) .

Αύριο πάω για to service των 30,000 και βλέπω να γελαω πολύ :rolleyes:

Βλέποντας παραπάνω, όντος στην Αθήνα έχει διαφορά 250 με 300 % παραπάνω.

¶ν είναι τόσο πολύ πιο πάνω, καλύτερα φέρτε το Χαλκίδα να φάμε και κανένα ψαράκι... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..πήγα χθες στην αντιπροσωπία και ρώτησα της λεπτομέριες για την επέκταση εγγύησης..Στην συνέχεια έκανα μια ερώτηση για να κάνω service στα 7.500 km. όπου σε λίγο καιρό πλησιάζω..η υπάλληλος ήταν κατηγορηματική ότι δεν χρειάζεται service στα 7.500 km και επέμενε (σαν μου έλεγε ότι θα δώσεις τσάμπα λεφτά).και με ψιλοκατάφερε να μην το πραγματοποιήσω..το κόστος μαζί με φίλτρο και εργασία 100-105 ευρω...για την τριγμούς υπάρχει ένα υγρό (κανει γύρω στα 40 ευρώ) και όταν παω να κάνω την επέκταση θα μου δείξει ένας μηχανικός την διαδικασία τοποθέτησης που είναι πάρα πολύ απλή..η διαδικασία αυτή πρέπει να γίνεται ανά 6 μήνες(παίζει ρόλο το πλήθος των πλυσίματων,αν είναι το αυτοκίνητο σε γκαραζ κτλ...)

Σχετικά με τις τσιμούχες. Υπάρχει και το υγρό που ανέφερες και εναλλακτικά υπάρχουν και κάτι μαντιλάκια μιασ χρήσης, όπως αναφέρει και το manual. Όταν παρέλαβα το Eos είχε μέσα ενα σετ με 3 μαντιλάκια.

Προσωπική άποψη...αλλά τα μαντιλάκια είναι πιο βολικά. Κάνε μια ερώτηση πριν αγοράσεισ. Τιμή για μαντιλάκια νομίζω κάτι λιγότερο από 10euros.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις τσιμούχες. Υπάρχει και το υγρό που ανέφερες και εναλλακτικά υπάρχουν και κάτι μαντιλάκια μιασ χρήσης, όπως αναφέρει και το manual. Όταν παρέλαβα το Eos είχε μέσα ενα σετ με 3 μαντιλάκια.

Προσωπική άποψη...αλλά τα μαντιλάκια είναι πιο βολικά. Κάνε μια ερώτηση πριν αγοράσεισ. Τιμή για μαντιλάκια νομίζω κάτι λιγότερο από 10euros.

ακόμα δεν το έχω τοποθετήσει το υγρό..οι μικροτριγμοί που υπάρχουν στην οροφή θα εξαλειφθούν με το υγρό?? στο manual αναφέρει ότι το υγρό πρέπει να τοποθετηθεί στην οροφή αλλά και γύρω γύρω στά λάστιχα της πόρτας..ο μηχανικός μου είπε ότι χρειάζεται μόνο η οροφή..και μια άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω είναι ότι ο πολύπλοκος μηχανισμός της οροφής δεν θέλει κάποια συντήρηση?δεν ξέρω με τι..με κάποιο υγρό..φίλος όταν ανοίγει την ηλιοροφή στο τελείωμα κάνει ένα μικρό θόρυβο..

Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν το έχω τοποθετήσει το υγρό..οι μικροτριγμοί που υπάρχουν στην οροφή θα εξαλειφθούν με το υγρό?? στο manual αναφέρει ότι το υγρό πρέπει να τοποθετηθεί στην οροφή αλλά και γύρω γύρω στά λάστιχα της πόρτας..ο μηχανικός μου είπε ότι χρειάζεται μόνο η οροφή..και μια άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω είναι ότι ο πολύπλοκος μηχανισμός της οροφής δεν θέλει κάποια συντήρηση?δεν ξέρω με τι..με κάποιο υγρό..φίλος όταν ανοίγει την ηλιοροφή στο τελείωμα κάνει ένα μικρό θόρυβο..

Οι μικροτριγμοί θα μειωθούν...τώρα αν θα εξαλειφθούν τελείως δεν ξέρω. Στο manual λέει ότι πρέπει να περάσεις όλες τις τσιμούχες που βρίσκονται στην ηλιοροφή, στις πόρτες και στο πορπαγκαζ. Ακόμα υπάρχει και ένα άλλο σπρεϊ για τα ελαστικά που βρίσκονται στις αρθρώσεις τις οροφής. θα το χρησιμοποιήσω μέσα στο σ/κ για πρώτη φορά. Σχετικά με τον μηχανισμό της οροφής δεν θυμάμαι εαν λέει κάτι το manual ... αλλα αποτι μου είχε πει ενας τεχνιτης θέλει έλεγχο και ρύθμισμα 1 φορά το χρόνο. Θέλει λίγο ψάξιμο και το manual πάλι. Εαν βρώ κάτι θα κανω post.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα υπάρχει και ένα άλλο σπρεϊ για τα ελαστικά που βρίσκονται στις αρθρώσεις τις οροφής. θα το χρησιμοποιήσω μέσα στο σ/κ για πρώτη φορά. Σχετικά με τον μηχανισμό της οροφής δεν θυμάμαι εαν λέει κάτι το manual ... αλλα αποτι μου είχε πει ενας τεχνιτης θέλει έλεγχο και ρύθμισμα 1 φορά το χρόνο.

το σπρει που λες για τις αρθρώσεις το παρέχει η αντιπροσωπία?μπορεις να μου πεις μια τιμή?είμαι στους 6 μήνες και θα κάνω την τοποθέτηση άμμεσα..έχεις κάποιο πρόβλημα με τους τριγμούς?εγώ έχω πολύ χαλαρούς στις λακούβες..και πιστεύω τους καταλαβαίνω μόνο εγώ..θα προσπαθήσω να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερη συντήρηση ώστε να μην έχω προβλήματα μελλοντικά...σύντομα θα τοποθετήσω ζάντες-δεν ξέρω αν αυτό μου βγεί σε καλό στο θέμα τριγμών..σκέφτομαι 225-40-18''.μαζί με χαμήλωμα.αρά μετά αρχίζουν τα γλέντια....

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

το σπρει που λες για τις αρθρώσεις το παρέχει η αντιπροσωπία?μπορεις να μου πεις μια τιμή?είμαι στους 6 μήνες και θα κάνω την τοποθέτηση άμμεσα..έχεις κάποιο πρόβλημα με τους τριγμούς?εγώ έχω πολύ χαλαρούς στις λακούβες..και πιστεύω τους καταλαβαίνω μόνο εγώ..θα προσπαθήσω να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερη συντήρηση ώστε να μην έχω προβλήματα μελλοντικά...σύντομα θα τοποθετήσω ζάντες-δεν ξέρω αν αυτό μου βγεί σε καλό στο θέμα τριγμών..σκέφτομαι 225-40-18''.μαζί με χαμήλωμα.αρά μετά αρχίζουν τα γλέντια....

Και τα δύο λιπαντικά είναι της μαμάς vw. Το μπουκαλάκι είναι το G-052172-A1 και κοστίζει 38,48euros και το σπρέϊ G-052172-A2 και κοστίζει 43,21euros. Τις ζάντες τις σκεφτόμουν και εγώ αλλά λόγω κόστους, πιθανή αύξηση τριγμών, μείωση της άνεσης και αύξηση κατανάλωσης συγκρατήθηκα και δεν τις έχω αγοράσει...(ακομα) ;)

Την συντήρηση θα την κάνω αυτό το σκ...οπότε απο δευτέρα θα γράψω τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

το σπρει που λες για τις αρθρώσεις το παρέχει η αντιπροσωπία?μπορεις να μου πεις μια τιμή?είμαι στους 6 μήνες και θα κάνω την τοποθέτηση άμμεσα..έχεις κάποιο πρόβλημα με τους τριγμούς?εγώ έχω πολύ χαλαρούς στις λακούβες..και πιστεύω τους καταλαβαίνω μόνο εγώ..θα προσπαθήσω να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερη συντήρηση ώστε να μην έχω προβλήματα μελλοντικά...σύντομα θα τοποθετήσω ζάντες-δεν ξέρω αν αυτό μου βγεί σε καλό στο θέμα τριγμών..σκέφτομαι 225-40-18''.μαζί με χαμήλωμα.αρά μετά αρχίζουν τα γλέντια....

18" ;;;!!!! Νομίζω ότι είναι λίγο too much όχι σε εμφάνιση (που το ζαντικό θα 'γράφει'!) αλλά από άποψη άνεσης και ..δύναμης! Πολύ φαρδύ το λάστιχο νομίζω για τόσα άλογα...

Συν το ότι θα μεταφέρονται πολλοί περισσότεροι κραδασμοί στο αυτοκίνητο, άρα θα αρχίσουν τα τριξίματα και τα ξεχαρβαλώματα πιο σύντομα και πιό έντονα... -_-

Αλλά σαν εμφάνιση θα είναι κουκλι!

Link to comment
Share on other sites

18" ;;;!!!! Νομίζω ότι είναι λίγο too much όχι σε εμφάνιση (που το ζαντικό θα 'γράφει'!) αλλά από άποψη άνεσης και ..δύναμης! Πολύ φαρδύ το λάστιχο νομίζω για τόσα άλογα...

Συν το ότι θα μεταφέρονται πολλοί περισσότεροι κραδασμοί στο αυτοκίνητο, άρα θα αρχίσουν τα τριξίματα και τα ξεχαρβαλώματα πιο σύντομα και πιό έντονα... :)

Αλλά σαν εμφάνιση θα είναι κουκλι!

συμφωνώ κατά ήμισυ. να φανταστείς ότι η μαμά vw αν δεν κάνω λάθος βγάζει της chicago ζάντες 235-18-35..προφίλ 35!!!!!!τι να πω..δεν ξέρω..δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η κατανάλωση όσο οι τριγμοί...

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ κατά ήμισυ. να φανταστείς ότι η μαμά vw αν δεν κάνω λάθος βγάζει της chicago ζάντες 235-18-35..προφίλ 35!!!!!!τι να πω..δεν ξέρω..δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η κατανάλωση όσο οι τριγμοί...

Δεν ξέρω ρε συ... Τις ξέρω τις 18" Chicago, απλά νομίζω πως και οι 17" είναι σούπερ. Ίσως να ακούγομαι πιο ..."συντηρητικός" αλλά πιστεύω πως οι τριγμοί θα είναι ΣΙΓΟΥΡΑ το μεγαλύτερο πρόβλημά σου και κατ'επέκταση το αυτοκίνητο (και κυρίως η οροφή) θα καταπονεθεί περισσότερο, κάτι που σημαίνει περισσότερη φροντίδα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε δημητρη 35 προφιλ στους δρομους μας θα εχεισ σιγουρα προβλημα.λογικο ειναι οι τριγμοι να ειναι λιγο παραπανω απο το κανονικο.που να το χαμηλωσουμε κιολας.225-40-18 που φοραω πιστευω ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε δημητρη 35 προφιλ στους δρομους μας θα εχεισ σιγουρα προβλημα.λογικο ειναι οι τριγμοι να ειναι λιγο παραπανω απο το κανονικο.που να το χαμηλωσουμε κιολας.225-40-18 που φοραω πιστευω ειναι το καλυτερο.

Έχει σημαντικό "χτύπημα" η 18άρα; Γιατί και εγώ χαλβάδιαζα μεγαλύτερες από τις μαμίσιες ζάντες αλλά άν αλλάξω για μεγαλύτερες μάλλον θα πάω σε 17 με "ψηλό" προφίλ, περισσότερο για τα προαναφερόμενα προβλήματα που θα προκύψουν...

Link to comment
Share on other sites

Η οροφή χρειάζεται κάποια ειδική συντήρηση?? Κάτι βρήκα στο ντουλαπάκι σαν μαντηλάκια? Ξέρει κανείς κάτι?

Αυτές τις ημέρες πάω για το πρώτο service (15.000). Παρακαλώ για τις γνώσεις κάποιου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.