Jump to content
petpik

Αμόλυβδη απλή ή σούπερ

Recommended Posts

να πάρει η ευχή.μου είναι δύσκολο να γράφω με μίκρα αλλά τεςπα.

δεν αντιλεγω μ'αυτό που λες.ένας ξαδέρφος μου που δούλευε σε βενζινάδικο κάποτε μου λέει ότι τα περισσότερα πρατήρια την έχουν νοθευμένη κ ότι ακόμα κ τους ίδιους τους γνωστούς τους έδιναν απ'την "σπεσιαλότερη" βενζίνη που είχαν.

επίσης απ'όσα ξέρω,γνωρίζω ότι ένα αμάξι του βάζεις 100άρα σε περίπτωση που τυχόν έχει πρόβλημα κ βαράει πυράκια λόγο πχ πολλήστροφου κινητήρα,υπέρτροφοδοτούμενους,όταν ανεβάζει υψηλες θερμοκρασιες,υψηλή σχέση συμπίεση κ αλλά πολλά που έχουν σαν αποτέλεσμα την πρόωρη αυτανάφλεξη του μίγματως,το λεγόμενο"βαράει πυράκια".αυτό που επιτύχανεται αυξάνοντας τον αριθμό οκτάνιων είναι να ανεβάζουμε το σημείο κορεσμού(από θερμότητα) της βενζίνης για να εκραγεί τη χρονική στιγμή που εμείς θέλουμε κ ολοκληρώνω συμπεραίνοντας ότι η 100άρα δεν είναι για όλους τους κινητήρες κ είναι άσκοπη η χρήση της σε αυτοκίνητα που δεν αντιμετωπίζουν KAΠOIO απ'τα παραπανο πρόβλ.

εκτός φυσικά αν το αναφέρει ο κατασκευαστής αυτό το πράγμα.

για τον καθαρισμό που προαναφέρθηκε,κυκλοφορούν δόξα το θεό παρά πολλά προϊόντα καθαρισμού στην αγορά γι'αυτή τη δουλειά.δεν είναι ανάγκη να χρυσόνουμε την σελ κ την βρ.

AYTA.@

Πρωτον το πρατηριο απο το οποιο βαζω το εμπιστευομαι ( για λογους που δεν ειναι του παροντος).Δευτερον αυτα για τις νοθειες τα ανεφερα απο πληροφοριες που εχω ακουσει απο ατομα του χωρου.Ο κυριος ομως λογος που βαζω κατοσταρα ειναι διοτι θελω το καλυτερο για τον κινητηρα μου και γενικα για το αυτοκινητο μου, ειτε αυτο λεγεται λαδι,βαλβολινη,βενζινη κ.ο.κ.

Τελος συμφωνα με τα λεγομενα σου η κατοσταρα υπαρχει για τα προβληματικα αυτοκινητα.Οποτε παω στο μηχανικο και του λεω ξερεις το αμαξι μου βαραει πυρακια (το πως καταφερα να ακουσω πυρακια σε αυτοκινητο σημερινης τεχνολογιας το προσπερναμε).Και μου απαντα οκ αδειασε ρεζερβουαρ και κανε γεμισμα με κατοσταρα και εισαι οκ. :)

Link to comment
Share on other sites

:) - τα ακους ανετα κα χαλαρα σε 1η και 2α χαμηλα παντα (!)

+1

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν εχει τυχει να βαλω νερο ακομα στο ρεζερβουαρ tongue.giftongue.gif (Αστειευομαι μην το παρετε ως ειρωνια).Θα ηταν ενδιαφερον να υπαρξει καποια στιγμη καποιο συγκριτικο δυο κινητηρων με αρκετα χιλιομετρα και με τον καθεναν να χρησιμοποιει διαφορετικη βενζινη ωστε να δουμε τι προσφερει η 100αρα εναντι της 95αρας.Διοτι οσον αφορα τις επιδοσεις....ανθρακας ο θησαυρος.Και ηταν αναμενομενο.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον το πρατηριο απο το οποιο βαζω το εμπιστευομαι ( για λογους που δεν ειναι του παροντος).Δευτερον αυτα για τις νοθειες τα ανεφερα απο πληροφοριες που εχω ακουσει απο ατομα του χωρου.Ο κυριος ομως λογος που βαζω κατοσταρα ειναι διοτι θελω το καλυτερο για τον κινητηρα μου και γενικα για το αυτοκινητο μου, ειτε αυτο λεγεται λαδι,βαλβολινη,βενζινη κ.ο.κ.

Τελος συμφωνα με τα λεγομενα σου η κατοσταρα υπαρχει για τα προβληματικα αυτοκινητα.Οποτε παω στο μηχανικο και του λεω ξερεις το αμαξι μου βαραει πυρακια (το πως καταφερα να ακουσω πυρακια σε αυτοκινητο σημερινης τεχνολογιας το προσπερναμε).Και μου απαντα οκ αδειασε ρεζερβουαρ και κανε γεμισμα με κατοσταρα και εισαι οκ. :)

κοίτα,δεν είμαι αντίρησίας απλά μου κάνει εντύπωση.

γιατί πιστεύεις ότι κάνει καλό στον κινητήρα σου?

έχει κάποιο πρόβλημα η λόγο των καθαρίστηκων λόγου χάρη που εμπεριέχει?

αυτα είχα να πω.φιλία στις πόρτες.@

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν εχει τυχει να βαλω νερο ακομα στο ρεζερβουαρ

:) - δεν ειναι μονο το νερο στην βενζινη που προκαλει πειρακια αλλα καθε ειδους νοθεια στην αμολυβδη πχ απλη/κακιστα παραγωγα αλκοολων

Link to comment
Share on other sites

:) - δεν ειναι μονο το νερο στην βενζινη που προκαλει πειρακια αλλα καθε ειδους νοθεια στην αμολυβδη πχ απλη/κακιστα παραγωγα αλκοολων

Ναι βρε το ξερω.Απλα μια πλακιτσα συντομη ηθελα να κανω κι ανεφερα το νερο.Δε γινοταν να αναφερω κι αλλα που βαζουν μεσα για να τη νοθευσουν.Ξερω, υπαρχουν και συγκεκριμενες ουσιες γιαυτο το λογο.Μεχρι και λαδια ριχνουν (στο πετρελαιο κινησης). :rolleyes:

Υ.Γ. Sav 6n2 το οτι η 100αρα "συμπεριφερεται" καλυτερα δε σημαινει οτι προοριζεται μονο για τα προβληματικα αυτοκινητα ή οτι υπαρχει γιαυτο και μονο το λογο.Οσο για τα προσθετα, σιγουρα σε αυτο τον τομεα η 100αρα υπερεχει αλλα βεβαια μπορεις να αγοραζεις κι απο το εμποριο τετοια προσθετα και να ριχνεις μεσα στο ρεζερβουαρ.Επιλογες ειναι αυτες.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά,γιατί

δηλ να νοθεύουν μόνο την 95 ΣE κάποιο πρατήριο κ όχι κ την 100?

οποίο πρατήριο νοθεύει,είναι σίγουρο ότι ότι καύσιμο έχει είναι νοθευμένο.

ας υποθέσουμε ότιε ετύχει να πέσεις σε παπατζη κ σου δίνει νοθευμένη βενζίνη,τι σημασία έχει αν είναι 95 η 100?λόγο των καθαρίστηκων δηλ την προτιμάς?

ας υποθέσουμε τώρα ότι έχεις κάποιον έμπιστο βενζινοπωλη κ είσαι σίγουρος ότι έχει καλής ποιότητας καύσιμα,γιατί να μην βάλεις την 95 αφού είσαι βέβαιος ότι θα είναι άριστης ποιότητας? κ θα πληρώσεις κ αρκετά λιγότερα λεφτά. ΣOPPY που επιμένω αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοιο σκαλώμα με την 100.

Υ.Γ.

κ γω ανά 10 γεμίσματα βάζω κ γω 100 2φορές λόγο καθαρίστηκων όμως,όχι για άλλο λόγο κ έτοιμα σκευάσματα ανά 10.000κλμ

@

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εμενα η ικανοτητα της 100αρας να μην αυταναφλεγεται σε υψηλες τιμες συμπιεσης δε με αφηνει αδιαφορο.Ειδικα τη στιγμη που εχω υπερτροφοδοτουμενο κινητηρα.Δε λεω οτι θα εχω προβλημα με την 95αρα αλλα οπως ειπα θελω το καλυτερο για τον κινητηρα μου.

Παμε τωρα στα καθαριστικα προσθετα.Αν πιστευεις οτι τα δυο γεμισματα στα δεκα θα κανουν τη διαφορα, ή θα κανουν την ιδια δουλεια με τα 10/10 γεμισματα, αμφιβαλλω.Δεν ξερω πως εχει βγει αυτη η φημη του ανα χ γεμισματα ,y με 100αρα και εισαι οκ.Ή βαζεις ή δε βαζεις πιστευω.Τα μπεκ,οι βαλβιδες κ.λ.π. υποτιθεται οτι διατηρουνται σε καλυτερη κατασταση με μονιμη χρηση κατοσταρας.Δεν εχω ακουσει κανεναν να μιλαει για ποσοστιαια χρηση της 100αρας.Θα μου πεις...ακομα και να ισχυει κατι τετοιο,ποιος θα βγει να το πει (εμπορικοι-οικονομικοι λογοι δεν το επιτρεπουν).Παντως μου φαινεται πιο λογικο να κανει δουλεια η μονιμη χρηση της κι οχι το 20% (2 στα 10 γεμισματα) διοτι τα καθαριστικα αυτα κανουν δουλεια μακροπροθεσμα.Δεν ειναι κατι που το βαζεις μια στο τοσο και στα καθαριζει ετσι απλα.Μακροπροθεσμα φαινονται τα οφελη.Αλλα οπως ειπα και παραπανω, ο καθενας κανει τις επιλογες του.Ετσι λοιπον εγω επιλεγω την μονιμη χρηση της.

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

ΣOPPY που επιμένω αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοιο σκαλώμα με την 100

popeye.gif - πχ το αμαξι κανει κανενα ρεταρισμα ή εχει σβυσει 1 φορα και πας συνεργειο: "μαστορα το αμαξι κανει ...." απαντηση: "βαλτου ενα γεμισμα με καλη βενζινη βαλε 100σταρα και φερτο να το δουμε" - αντε τωρα εσυ να τον πεισεις οτι το μεγαλυτερο ποσοστο νοθειας γινεται καθαρα για το τρελο κερδος στην 100άρα και οτι κανεις μα κανεις δεν σου εξσφαλιζει οτι 100 RON =ποιοτητα

αλλα εαν και εφόσον δεν εχεις αλλη επιλογη τοτε μπορεις με αυξητικο οπως η τολουολη να φθασεις τα οκτανια που θες παντα εαν τα οκτανια ειναι το ζητουμενο (!)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εμενα η ικανοτητα της 100αρας να μην αυταναφλεγεται σε υψηλες τιμες συμπιεσης δε με αφηνει αδιαφορο.Ειδικα τη στιγμη που εχω υπερτροφοδοτουμενο κινητηρα.Δε λεω οτι θα εχω προβλημα με την 95αρα αλλα οπως ειπα θελω το καλυτερο για τον κινητηρα μου.

Παμε τωρα στα καθαριστικα προσθετα.Αν πιστευεις οτι τα δυο γεμισματα στα δεκα θα κανουν τη διαφορα, ή θα κανουν την ιδια δουλεια με τα 10/10 γεμισματα, αμφιβαλλω.Δεν ξερω πως εχει βγει αυτη η φημη του ανα χ γεμισματα ,y με 100αρα και εισαι οκ.Ή βαζεις ή δε βαζεις πιστευω.Τα μπεκ,οι βαλβιδες κ.λ.π. υποτιθεται οτι διατηρουνται σε καλυτερη κατασταση με μονιμη χρηση κατοσταρας.Δεν εχω ακουσει κανεναν να μιλαει για ποσοστιαια χρηση της 100αρας.Θα μου πεις...ακομα και να ισχυει κατι τετοιο,ποιος θα βγει να το πει (εμπορικοι-οικονομικοι λογοι δεν το επιτρεπουν).Παντως μου φαινεται πιο λογικο να κανει δουλεια η μονιμη χρηση της κι οχι το 20% (2 στα 10 γεμισματα) διοτι τα καθαριστικα αυτα κανουν δουλεια μακροπροθεσμα.Δεν ειναι κατι που το βαζεις μια στο τοσο και στα καθαριζει ετσι απλα.Μακροπροθεσμα φαινονται τα οφελη.Αλλα οπως ειπα και παραπανω, ο καθενας κανει τις επιλογες του.Ετσι λοιπον εγω επιλεγω την μονιμη χρηση της.

ΕΕΕΕΕ.....

μάλιστα.

τώρα σε κατάλαβα.

δεν έχεις άδικο σ'αυτό που λες εφόσον είναι τουρμπίσμενες οι ρόδες σου.

κ γω αν είχα μια τουρμπινουλα,θα έβαζα 100αρα.

ελλά εφόσον μιλάμε για καροτσάκια της ατμόσφαιρας,κ επειδή πιστεύω ότι απ'όπου κ να βάλεις μπέτζινα θα είναι νοθευμένη 100% (κ αν δε τη νόθεψει ο βενζινοπωλης θα το κανείς ο μεταφορέας,κ αυτό το λέω γιατί ένας παλιός φίλος του πατέρα μου δουλεύει οδηγός σε μια γνωστή εταιρία),θεωρώλοιπόν ότι είναι άσκοπη η χρήση της 100άρας.

ΔE ΦANTAZEΣAI ΓIA TO TI KANOYN OI ΑΤΖΑΜΙΔΕΣ!γιατί νομίζεις τρελαίνονται οι Λ κ παίρνουν φωτιά ?

όχι σε ολες φυσικά τις εταιρίες αλλά

αν σκεφτείς ότι όλοι σχεδόν απ'αυτούς κλέβουν,αυτό φτάνει.TEΣΠA.@

Edited by Sav 6n2
Link to comment
Share on other sites

popeye.gif - πχ το αμαξι κανει κανενα ρεταρισμα ή εχει σβυσει 1 φορα και πας συνεργειο: "μαστορα το αμαξι κανει ...." απαντηση: "βαλτου ενα γεμισμα με καλη βενζινη βαλε 100σταρα και φερτο να το δουμε" - αντε τωρα εσυ να τον πεισεις οτι το μεγαλυτερο ποσοστο νοθειας γινεται καθαρα για το τρελο κερδος στην 100άρα και οτι κανεις μα κανεις δεν σου εξσφαλιζει οτι 100 RON =ποιοτητα

αλλα εαν και εφόσον δεν εχεις αλλη επιλογη τοτε μπορεις με αυξητικο οπως η τολουολη να φθασεις τα οκτανια που θες παντα εαν τα οκτανια ειναι το ζητουμενο (!)

μα αν ρεταρει το αυτοκινητο,η λυση σιγουρα δεν ειναι τα οκτανια....οποτε βαλεις δεν βαλεις 100αρα το ιδιο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕΕ.....

μάλιστα.

τώρα σε κατάλαβα.

δεν έχεις άδικο σ'αυτό που λες εφόσον είναι τουρμπίσμενες οι ρόδες σου.

κ γω αν είχα μια τουρμπινουλα,θα έβαζα 100αρα.

ελλά εφόσον μιλάμε για καροτσάκια της ατμόσφαιρας,κ επειδή πιστεύω ότι απ'όπου κ να βάλεις μπέτζινα θα είναι νοθευμένη 100% (κ αν δε τη νόθεψει ο βενζινοπωλης θα το κανείς ο μεταφορέας,κ αυτό το λέω γιατί ένας παλιός φίλος του πατέρα μου δουλεύει οδηγός σε μια γνωστή εταιρία),θεωρώλοιπόν ότι είναι άσκοπη η χρήση της 100άρας.

ΔE ΦANTAZEΣAI ΓIA TO TI KANOYN OI ΑΤΖΑΜΙΔΕΣ!γιατί νομίζεις τρελαίνονται οι Λ κ παίρνουν φωτιά ?

όχι σε ολες φυσικά τις εταιρίες αλλά

αν σκεφτείς ότι όλοι σχεδόν απ'αυτούς κλέβουν,αυτό φτάνει.TEΣΠA.@

ασκοπη τελειως ειναι φιλαρακι......τα οκτανια δεν εχουν ουσιαστικο αποτελεσμα στα αυτοκινητα μας(μια και η 95αρα βενζινη δεν αυταναυλεγετ) και τα καθαριστικα που ριχνουν μεσα ειναι 5 κιλα στους 2 τονους βενζινη....οποτε ειναι 200%προτειμοτερο να παιρνεις ανα 5000χλμ ενα protech να το κοτσαρεις στο μοτερ σου και ολα καλα!!! :huh:

Link to comment
Share on other sites

ασκοπη τελειως ειναι φιλαρακι......τα οκτανια δεν εχουν ουσιαστικο αποτελεσμα στα αυτοκινητα μας(μια και η 95αρα βενζινη δεν αυταναυλεγετ) και τα καθαριστικα που ριχνουν μεσα ειναι 5 κιλα στους 2 τονους βενζινη....οποτε ειναι 200%προτειμοτερο να παιρνεις ανα 5000χλμ ενα protech να το κοτσαρεις στο μοτερ σου και ολα καλα!!! :huh:

βρε ας είχα ένα τούρμπο θα έριχνα κ αποτσίγαρα μέσα αν έλεγε η σελ ότι έτσι θα πηγαίνει KAΛYTEPA.

εγώ το ξέρω ότι έχεις δίκιο πιστεύω το καρούμπαλο του εγκεφάλου μου μας ΔE μας αφήνει να δούμε λογικα.

αν είχες κ συ τούρμπο θα ήθελες ότι KAΛYTEPO.πρόσεξε όμως,ότι καλύτερο σου πασαρουνε αυτοί που έχουν τα κέρδη.

@ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ασκοπη τελειως ειναι φιλαρακι......τα οκτανια δεν εχουν ουσιαστικο αποτελεσμα στα αυτοκινητα μας(μια και η 95αρα βενζινη δεν αυταναυλεγετ) και τα καθαριστικα που ριχνουν μεσα ειναι 5 κιλα στους 2 τονους βενζινη....οποτε ειναι 200%προτειμοτερο να παιρνεις ανα 5000χλμ ενα protech να το κοτσαρεις στο μοτερ σου και ολα καλα!!! :huh:

δεν εχεις δικιο τουλαχιστον σε οτι αφορα την bp στο λεω γιατι δουλευα 4 χρονια σε πλυντηριο βενζιναδικο και το εχω δει με τα ματια μου αν η κατσταρα κανει δουλεια εδω εκανε στο πετρελαιο το σουπερ ντιζελ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κακα τα ψεμματα. Εγω συνεχως εδω και ενα χρονο βαζω 100αρα. Τις προαλλες εβαλα 95αρα

γιατι οταν ειδα την τιμη τις 100αρας με επιασε ταχυκαρδια :rolleyes:

Τεσπα. Το αμαξι οντως δεν ''αρπαζει'' οπως πρωτα. Δεν τουρμπιζει συνεχεια.....

Μπορει το ρεζερβουερ να λεει 95 RON, αλλα πρεπει να ειναι και 95....Ποιος μου λεει εμενα οτι η 95αρα ειναι οντως τοσο?? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παντος εγω αν και εχω λιγα χιλιομετρα βαζοντας 95αρα το αμαξι ακουγε καλυτερα απο την πρωτη φορα που του εβαλα 100αρα εκτος και εαν η 100αρα ηταν για τα μπαζα εξαλου ο κατασκευαστης για τα TSI στο βιβλιο λεει μονο 95αρα

Το καπάκι βενζίνης λέει καθαρά 95 RON Super και στο manual εξηγεί ότι δουλεύει και με 95άρα αρκεί να μην έχει προσμίξεις θείου, κάτι που είναι σχεδόν απίθανο να συμβεί σε 95άρα στην Ελλάδα (να μην έχει μπόλικο θείο). Αν κάποιος ξέρει ότι η βενζίνη είναι πεντακάθαρη ας βάλει 95άρα. Εγώ την ψάχνω ακόμη. Βάζω Shell V-Power 95άρα και σπάνια απλή αμόλυβδη. Η 100άρα το μόνο που μου έκανε είναι να μου αδειάσει λίγο πιο γρήγορα την τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι βενζίνης λέει καθαρά 95 RON Super και στο manual εξηγεί ότι δουλεύει και με 95άρα αρκεί να μην έχει προσμίξεις θείου, κάτι που είναι σχεδόν απίθανο να συμβεί σε 95άρα στην Ελλάδα (να μην έχει μπόλικο θείο). Αν κάποιος ξέρει ότι η βενζίνη είναι πεντακάθαρη ας βάλει 95άρα. Εγώ την ψάχνω ακόμη. Βάζω Shell V-Power 95άρα και σπάνια απλή αμόλυβδη. Η 100άρα το μόνο που μου έκανε είναι να μου αδειάσει λίγο πιο γρήγορα την τσέπη.

Παιδιά,

επειδή πολύ πρόσφατα αγόρασα το jetta 1.4tsi μου είπαν πριν το παραλάβω να προτιμώ 100άρα.

Στην ερώτησή μου "το ρεζερβουάρ λέει 95" απάντησαν ότι στην ελλάδα υπάρχει μεγάλη νοθεία...

Επίσης μου είπαν να μην βάλω ποτέ Shell Vpower ή την αντίστοιχη της EKO.

Τέλος στο manual του αυτ/του ενώ λέει βάζετε 95άρα τουλάχιστον, στην τελευταία έκδοση (κάτι 5σέλιδα που αναφέρουν αλλαγές σε σχέση με το κυρίως manual) λέει 95/98* και στο * αναφέρει ότι η 98άρα θα έχει καλύτερες επιδόσεις, λιγότερα πυράκια, και λιγότερη κατανάλωση χωρίς να σημαίνει ότι η 95αρα θα δημιουργήσει προβλήματα.

Τώρα βέβαια 98αρα δεν βρίσκεις => βάλε 100αρα..

Γ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Yannis Siahos αυτοί που σου είπαν για την Shell V power και την ΕΚΟ κάνουν λάθος. Για το 95 ή 100 θα αποφασίσεις μόνος σου. Θα δοκιμάσεις να δεις πως συμπεριφέρεται το αμάξι. Αν βαράει πυράκια με 95 εννοείται ότι θα πρέπει να βάζεις 100. Τώρα αν έχεις καλό βενζινά μπορεί η 95άρα να μην σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα οπότε αν δεν σε ενδιαφέρει και το 0-100 tongue.gif συνεχίζεις με αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.