Jump to content
petpik

Αμόλυβδη απλή ή σούπερ

Recommended Posts

Το ECU θα προσαρμόζει την λειτουργία σιγά-σιγά (αν είναι προγραμματισμένο να το κάνει), με το reset το κάνουν άμεσα.

Δείτε τι λέει ή ίδια η BP

http://www.bp.com/sectiongenericarticle.do...ntentId=7016932

Νομίζω έχει σημασία το εξής

With the exception of Car 5, the cars had their ignition maps optimised to take advantage of the fuel properties. Since Car 5 had an adaptive engine management system, it required no modifications to produce a 7.5% power increase when running on BP Ultimate 102.

Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο site της BP διαβασα και τα παρακατω...

"After switching to BP Ultimate 102, we first obtained the power output with the ignition map optimised and then tested again with both the boost pressure increased and the ignition map optimised."

Στην πρωτη περιπτωση-πρασινη γραμμη-η διαφορα ειναι μικρη και η 100αρα,ειναι σχετικο αν δικαιολογει την υψηλη τιμη της.

"Results should be regarded as indicative only; the benefits obtained will depend on the particular vehicle concerned and how it has been tuned."

"If you have tuned your engine to 102 you are advised not to use lower octane fuels unless you are sure that it has been tuned in such a way that will allow this without problems.Use of lower octane fuels may require the vehicle to be restored to the original tuning. Please check with a competent person to avoid the risk of engine damage."

Τωρα εαν η ECU ρυθμιζεται αναλογα με το καυσιμο,εχει καλως.

Σε αυτο πρεπει να παιζει κυριο ρολο ο knox sensor απο οσο εχω ακουσει.

Η παραπανω δυνατοτητα παντως,εχει να κανει με το μοντελο και τη χρονολογια κατασκευης...

Edited by eagle1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ πάλι γιατί ξέρω πως τα οκτάνια είναι 95 = 95% περιεκτικότητα, 98 = 98%, 100 = 100%;;;

Δηλαδή στα 102, έχουμε 102% περιεκτικότητα οκτανίων και υπερκαλύπτουμε όποια άλλη ουσία;

ΕΠίσης πριν μου πείτε για την 100LL που παίρνουν τα Cessna αεροπλανάκια, σκεφτείτε πως δεν είναι ακριβώς η ίδια βενζίνη, και προς θεού δεν είναι 110 οκτανίων...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ πάλι γιατί ξέρω πως τα οκτάνια είναι 95 = 95% περιεκτικότητα, 98 = 98%, 100 = 100%;;;

Δηλαδή στα 102, έχουμε 102% περιεκτικότητα οκτανίων και υπερκαλύπτουμε όποια άλλη ουσία;

ΕΠίσης πριν μου πείτε για την 100LL που παίρνουν τα Cessna αεροπλανάκια, σκεφτείτε πως δεν είναι ακριβώς η ίδια βενζίνη, και προς θεού δεν είναι 110 οκτανίων...

Latousakis μάλλον δέν έχεις καταλάβει την έννοια των "οκτανίων"...

Αριθμός Οκτανίου

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ έτσι το ήξερα Δημήτρη, και thanx για το λινκ. Είναι αρκετά κατατοπιστικό... Επίσης όμως, αυτό το άρθρο στο Wiki επιβεβαιώνει πως δε μπορεί να ισχύει βενζίνη 102 οκτανίων... Είναι σαν να λέμε πως η βενζίνη αυτή φτιάχνεται από 102% ισοοκτάνιο, και -2% n-επτάνιο... ή εκτός κι αν λάβουμε υπόψη το κομμάτι που λέει παρακάτω πως μπορεί να προεκταθεί επιπλέον το RON, και να μιλήσουμε για αιθανόλη (κοινώς οινόπνευμα) με τετρααιθυλομόλυβδο. Κάτι που θεωρητικά βαραίνει χειρότερα ή καταστρέφει έναν βενζινοκινητήρα εσωτερικής, με προοπτικές καύσης αμόλυβδης και χωρίς πρόβλεψη καύσης βιοκαυσίμου...

Μπλέκει λίγο το θέμα, δε νομίζεις; Εσύ πώς το βλέπεις αυτό που λέει η ΒΡ και αναφέρεται παραπάνω, σε σχέση με το άρθρο στο Wiki;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης...

http://www.bp.com/sectiongenericarticle.do...ntentId=7016935

Η ροπή είναι στραγάλια μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ έτσι το ήξερα Δημήτρη, και thanx για το λινκ. Είναι αρκετά κατατοπιστικό... Επίσης όμως, αυτό το άρθρο στο Wiki επιβεβαιώνει πως δε μπορεί να ισχύει βενζίνη 102 οκτανίων... Είναι σαν να λέμε πως η βενζίνη αυτή φτιάχνεται από 102% ισοοκτάνιο, και -2% n-επτάνιο... ή εκτός κι αν λάβουμε υπόψη το κομμάτι που λέει παρακάτω πως μπορεί να προεκταθεί επιπλέον το RON, και να μιλήσουμε για αιθανόλη (κοινώς οινόπνευμα) με τετρααιθυλομόλυβδο. Κάτι που θεωρητικά βαραίνει χειρότερα ή καταστρέφει έναν βενζινοκινητήρα εσωτερικής, με προοπτικές καύσης αμόλυβδης και χωρίς πρόβλεψη καύσης βιοκαυσίμου...

Μπλέκει λίγο το θέμα, δε νομίζεις; Εσύ πώς το βλέπεις αυτό που λέει η ΒΡ και αναφέρεται παραπάνω, σε σχέση με το άρθρο στο Wiki;

ΑΑαααα....ρε σύ μήπως δέν το διάβασες καλά..;;;

Γιά πάμε πάλι....

Αντικροτικά πρόσθετα

Η βελτίωση της ποιότητας μιας βενζίνης μπορεί να επιτευχθεί με προσθήκη ουσιών που ονομάζονται αντικτυπικά ή αντικροτικά (anti-knocks). Αυτές οι ενώσεις μεταθέτουν το “κτύπημα” του κινητήρα σε υψηλότερες τιμές συμπιέσεως, με αποτέλεσμα την αύξηση του αριθμού οκτανίου της βενζίνης. Ως αντικτυπικό χρησιμοποιείται συνήθως ο τετρααιθυλο-μόλυβδος [(C2H5)4Pb]. Μια τέτοια προσθήκη μπορεί να αυξήσει τον αριθμό οκτανίου από 3 μέχρι 20 μονάδες, ανάλογα με την ποσότητα που χρησιμοποιείται και ανάλογα με τον τύπο της βενζίνης. Επίσης, έχει προταθεί και η προσθήκη κατάλληλων ενώσεων μαγγανίου καθώς και αλκοολών.

Η αμόλυβδη σαν αντικροτικό πρόσθετο είχε σε αντικατάσταση του μολύβδου κυρίως κυκλικούς αρωματικούς υδρογονάνθρακες όπως το βενζόλιο. Οι ενώσεις αυτές είναι οι περισσότερες επιβλαβείς για την υγεία αλλά ένας κινητήρας με αισθητήρα λ και καταλύτη ουσιαστικά εξομοιώνει τα καυσαέρια μιας τέλειας καύσης και τους διασπά σε απλούστερες ενώσεις όπως το μονοξείδιο και διοξείδιο του άνθρακα.

/elvis voice/Thank you.....Thank you very much....

Link to comment
Share on other sites

VP Motorsport 103 fuel

Used straight fuel (20-litre minimum) RRP: $70

Purely for interest, we decided to also test a straight racing fuel. While

there are a number available (such as ELF) for no particular reason we chose

VP. The highest octane VP fuel which was still totally street-legal was the

Motorsport 103. Working out at $3.50 per litre and "designed for maximum

power and throttle response", the VP was very impressive with an octane

rating of 107RON - more than 10RON points more than PULP. Obviously more

expensive than the boosters, if octane is problem, racing fuel like VP may

be the answer

C10 Research Octane: 104

MOTORSPORT 109 Research Octane: 109

αυτα για αμολυβδη γιατι με μολυβδο τα RON πανε στα 117 και φυσικα μιλαμε παντα για αγωνες (!)

http://www.vpracingfuels.com/vp_01_fuels.html

Link to comment
Share on other sites

Racing Gasoline Verses Aviation Gasoline

Tim Wusz

76 Products Company

I am going to attempt to address the controversy of aviation gasoline verses racing gasoline for use in race cars. Some racers use aviation gasoline which is fine for some applications but does have shortcomings. There are several grades of aviation gasoline (avgas) that we must identify before going any farther.

1. Avgas 80/87: this product is used in low compression ratio aircraft engines, contains little or no lead, is red in color, and should not be used in any automotive engine due to a low motor octane number of about 80.

2. Avgas 100/130: this product that can be used in some automotive engines. It has both research and motor octane numbers slightly over 100. Avgas 100/130 is green in color, contains four grams of lead per gallon, and is becoming harder to find.

3. Avgas 100 LL: the LL stands for "low-lead" which means two grams per gallon, low compared to the avgas 100/130 that it was designed to replace. It has research and motor octane numbers very similar to the 100/130 product previously discussed. The color is blue. This product sometimes has a high level of aromatics which can contribute to lazy throttle response and dissatisfaction of the consumer.

4. Avgas 115/145: this product was developed for high performance piston aircraft engines used in world war II and in the Korean war. It is very hard to find anymore due to lack of demand although it is of very high octane quality. The color is purple.

The remainder of this discussion will assume that our basis for comparison with racing gasoline is avgas 100/130 and/or 100 LL since they are both available and have acceptable octane quality for limited applications. When the word "avgas" is used, it will refer to avgas 100/130 or 100 LL.

Avgas is less dense than most racing gasolines. Instead of weighing about 6.1 to 6.3 pounds per gallon like racing gasoline, it weighs 5.8 to 5.9 pounds per gallon. The racer must compensate for this by changing to richer (larger) jets in the carburetor when changing from racing gasoline to avgas.

The other major difference is octane quality. Avgas is short on octane compared to most racing gasolines. Many racing engines with "quick" spark advance curves or with no centrifugal advance have more spark advance at low rpm than avgas and some racing gasolines can handle. The result is detonation, especially during caution periods in circle track racing because all of the spark advance is "in", rpm is low, and part throttle air fuel ratios are too lean for the operating conditions. If the driver does not "work" the throttle back and forth, pistons can be "burned" which melts away part of the aluminum piston material. Inadequate octane quality is one of the quickest ways to destroy an engine. Pistons can be severely damaged during one acceleration where detonation is present and the racer may not know what is happening until it is too late.

For maximum performance and power from a racing engine, racing gasoline will normally provide better performance than avgas. Avgas can be a good gasoline for some applications, but since most racers do not know the octane requirement of their engines, they would be better off with a "real" racing gasoline that will give them the overall resistance to detonation that they need to protect their investment. If someone has spent from $15,000 to $50,000 or more on their racing engine, it is foolish to cut corners on gasoline be sure you have a gasoline with adequate octane quality

:huh: - υπαρχει κι αλλη αποψη πολυ ενημερωτικη (!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να προσθέσω και δεν ξέρω αν το διάβασα κάπου παραπάνω, είναι ότι οι αγωνιστηκές βενζίνες δεν έχουν τόση μεγάλη διαφορά στα οκτάνια σε σχέση με τις απλές. Θυμάμαι διάβαζα ένα περιοδικό και έλεγε πως οι διαφορές τους επικεντρώνεται στο ποσοστό οξυγόνου που περιέχουν και στην θερμοκρασία την οποία εκλύουν κατά την καύση τους. Θυμάμαι είχε για παράδειγμα την βενζίνη που έκαιγαν τα WRC τοτε και έλεγε πως είναι 105 οκτανίων αλλά σε σχέση με την 100άρα που είχαμε εμείς τότε, περιέχει 25% περισσότερο οξυγόνο και κάτι δεκάδες βαθμούς λιγότερους έβγαζε κατά την καύση. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά θυμάμαι ότι το είχα διαβάσει σε ένα άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι γνωστός που έβαλε αγωνιστική βενζίνη σε ford taunus αμάξι 30ετιας για να δει αποτελέσματα αυτό που είδε είναι ότι το αμάξι πέταγε αλλά καταστράφηκε ο κινητήρας έλιωσαν οι βαλβίδες :huh:;):rolleyes::lol: :lol: :lol:tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

:huh: - καλα κι αυτος απο την βενζινη περιμενε να δει βελτιωση στο "μουσειο" του ? με την βενζινη και τα συστατικα δεν παιζουμε ,τσιμουχες και βαλβιδες ειναι τα πρωτα θυματα (!)
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα αυτο μου ειπαν και βαζω παντα 100αρα.Αν και να σου πω την αληθεια ετσι κι αλλιως 100αρα ειχα σκοπο να βαζω.Απ'οτι λενε η 95αρα νοθευεται με διαφορες ουσιες και την κατοσταρα τη νοθευουν με 95αρα.Οποτε προτιμω να βαζω 100αρα (95αρα καθαρη) παρα 95αρα και να μην ξερω τι εχουν ριξει μεσα.

ΣOPPY KIOΛAΣ AΛΛA EXΩ MIA ΑΠΟΡΊΑ.ΠOIOΣ Ο ΛOΓOΣ NA BAZEIΣ 100¶ΡΑ ΕΦΌΣΟΝ Η 100¶ΡΑ ΝΟΘΕΎΕΤΑΙ ME 95¶ΡΑ Η OΠOIA ΝΟΘΕΎΕΤΑΙ Κ ΓΩ ΔE ΞEPΩ ME TI?

ΔHΛ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚ¶ ΠΛΗΡΏΝΕΙΣ 1.30¤ Κ ΠEPNEIΣ MIA ΒΕΝΖΊΝΗ Η OΠOIA EINAI ΣXEΔON IΔIA ME THN 95¶ΡΑ Η OΠOIA KANEI 1.06¤?

ΔE ΛEΩ OTI Η 100 EINAI ¶ΧΡΗΣΤΗ AΠΛA ΛEΩ OTI MAΣ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ TEΛEIΩΣ ΕΙΔΙΚ¶ ΣTHN ΣΕΛ OI ΟΠΟΊΟΙ ΣXEΔON ΣE ΠΑΡΑΛΑΝΕ NA BAΛEIΣ THN ΑΚΡΙΒΉ TOY ΒΕΝΖΊΝΗ.

ΠAPEΠIΠTONTΩΣ ENA ΠAIΔI ΠOY ΠHPE Μ3 TOY ΕΊΠΕ Ο ΑΝΤΙΠΡΌΣΩΠΟΣ NA BAZEI 95¶ΡΑ Κ TO IΔIO ΓPAΦEI Κ ΣTA ΧΑΡΤΙ¶ TOY.

AYTA HΘEΛA NA ΠΩ.@

Link to comment
Share on other sites

ΣOPPY KIOΛAΣ AΛΛA EXΩ MIA ΑΠΟΡΊΑ.ΠOIOΣ Ο ΛOΓOΣ NA BAZEIΣ 100¶ΡΑ ΕΦΌΣΟΝ Η 100¶ΡΑ ΝΟΘΕΎΕΤΑΙ ME 95¶ΡΑ Η OΠOIA ΝΟΘΕΎΕΤΑΙ Κ ΓΩ ΔE ΞEPΩ ME TI?

ΔHΛ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚ¶ ΠΛΗΡΏΝΕΙΣ 1.30¤ Κ ΠEPNEIΣ MIA ΒΕΝΖΊΝΗ Η OΠOIA EINAI ΣXEΔON IΔIA ME THN 95¶ΡΑ Η OΠOIA KANEI 1.06¤?

ΔE ΛEΩ OTI Η 100 EINAI ¶ΧΡΗΣΤΗ AΠΛA ΛEΩ OTI MAΣ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ TEΛEIΩΣ ΕΙΔΙΚ¶ ΣTHN ΣΕΛ OI ΟΠΟΊΟΙ ΣXEΔON ΣE ΠΑΡΑΛΑΝΕ NA BAΛEIΣ THN ΑΚΡΙΒΉ TOY ΒΕΝΖΊΝΗ.

ΠAPEΠIΠTONTΩΣ ENA ΠAIΔI ΠOY ΠHPE Μ3 TOY ΕΊΠΕ Ο ΑΝΤΙΠΡΌΣΩΠΟΣ NA BAZEI 95¶ΡΑ Κ TO IΔIO ΓPAΦEI Κ ΣTA ΧΑΡΤΙ¶ TOY.

AYTA HΘEΛA NA ΠΩ.@

καταρχην αν μπορεις γραφε με μικρα γιατι με τα κεφαλαια φενεται σαν να φωναζεις

οσο γιαυτο που ειπες δεν ισχυει σε ολα τα βανζιναδικα παιζει μεγαλο ρολο το πρατηριο και η εταιρια απο την οποια προμηθευεται το καθε πρατιριο

Link to comment
Share on other sites

καταρχην αν μπορεις γραφε με μικρα γιατι με τα κεφαλαια φενεται σαν να φωναζεις

οσο γιαυτο που ειπες δεν ισχυει σε ολα τα βανζιναδικα παιζει μεγαλο ρολο το πρατηριο και η εταιρια απο την οποια προμηθευεται το καθε πρατιριο

να πάρει η ευχή.μου είναι δύσκολο να γράφω με μίκρα αλλά τεςπα.

δεν αντιλεγω μ'αυτό που λες.ένας ξαδέρφος μου που δούλευε σε βενζινάδικο κάποτε μου λέει ότι τα περισσότερα πρατήρια την έχουν νοθευμένη κ ότι ακόμα κ τους ίδιους τους γνωστούς τους έδιναν απ'την "σπεσιαλότερη" βενζίνη που είχαν.

επίσης απ'όσα ξέρω,γνωρίζω ότι ένα αμάξι του βάζεις 100άρα σε περίπτωση που τυχόν έχει πρόβλημα κ βαράει πυράκια λόγο πχ πολλήστροφου κινητήρα,υπέρτροφοδοτούμενους,όταν ανεβάζει υψηλες θερμοκρασιες,υψηλή σχέση συμπίεση κ αλλά πολλά που έχουν σαν αποτέλεσμα την πρόωρη αυτανάφλεξη του μίγματως,το λεγόμενο"βαράει πυράκια".αυτό που επιτύχανεται αυξάνοντας τον αριθμό οκτάνιων είναι να ανεβάζουμε το σημείο κορεσμού(από θερμότητα) της βενζίνης για να εκραγεί τη χρονική στιγμή που εμείς θέλουμε κ ολοκληρώνω συμπεραίνοντας ότι η 100άρα δεν είναι για όλους τους κινητήρες κ είναι άσκοπη η χρήση της σε αυτοκίνητα που δεν αντιμετωπίζουν KAΠOIO απ'τα παραπανο πρόβλ.

εκτός φυσικά αν το αναφέρει ο κατασκευαστής αυτό το πράγμα.

για τον καθαρισμό που προαναφέρθηκε,κυκλοφορούν δόξα το θεό παρά πολλά προϊόντα καθαρισμού στην αγορά γι'αυτή τη δουλειά.δεν είναι ανάγκη να χρυσόνουμε την σελ κ την βρ.

AYTA.@

Edited by Sav 6n2
Link to comment
Share on other sites

....ή εκτός κι αν λάβουμε υπόψη το κομμάτι που λέει παρακάτω πως μπορεί να προεκταθεί επιπλέον το RON, και να μιλήσουμε για αιθανόλη (κοινώς οινόπνευμα) με τετρααιθυλομόλυβδο. Κάτι που θεωρητικά βαραίνει χειρότερα ή καταστρέφει έναν βενζινοκινητήρα εσωτερικής, με προοπτικές καύσης αμόλυβδης και χωρίς πρόβλεψη καύσης βιοκαυσίμου...

:D - ο καθενας στην Wiki λεει τον καυμο του ιδιως στα ιστορικα ,ποιος λεει οτι η αιθανολη ετσι γενικως και αοριστως βαραινει ή καταστρεφει εναν κινητηρα ? με ενα ποσοστο 5 % οχι μονο πας αερατα αλλα και χωρις κανενα προβλημα κατι το οποιο επισημα επιβεβαιωνουν και οι κατασκευαστριες εταιριες που ξερουν πολλα πεισσοτερα - αυτο που λειπει απο το κειμενο ειναι το οτι εαν και εφ'οσον το ποσοστο παει στα υψη δηλαδη στο 80 % + τοτε ναι με το υπαρχων συστημα τροφοδοσιας υπαρχει προβλημα διαβρωσης αν γινει χρηση διοτι χρειαζονται καποιες τροποποιησεις

- δεν βλεπω γιατι καποιος απο εμας να φτασει αφελως να χρησιμοποιει Ε 85 αφου εστω και με 2 % μεθανολη εχει πολυ καλα αποτελεσματα και οποιος πει περι καρκινογονου κ.ο.κ ας κοιταξει πρωτα περι Τολουολης/Ξυλολης κι ας μας πει αν του φαινονται ακινδυνα ασε δε την Αναλινη/ΜΜΤ/AV gas

Link to comment
Share on other sites

:D - ο καθενας στην Wiki λεει τον καυμο του ιδιως στα ιστορικα ,ποιος λεει οτι η αιθανολη ετσι γενικως και αοριστως βαραινει ή καταστρεφει εναν κινητηρα ? με ενα ποσοστο 5 % οχι μονο πας αερατα αλλα και χωρις κανενα προβλημα κατι το οποιο επισημα επιβεβαιωνουν και οι κατασκευαστριες εταιριες που ξερουν πολλα πεισσοτερα - αυτο που λειπει απο το κειμενο ειναι το οτι εαν και εφ'οσον το ποσοστο παει στα υψη δηλαδη στο 80 % + τοτε ναι με το υπαρχων συστημα τροφοδοσιας υπαρχει προβλημα διαβρωσης αν γινει χρηση διοτι χρειαζονται καποιες τροποποιησεις

- δεν βλεπω γιατι καποιος απο εμας να φτασει αφελως να χρησιμοποιει Ε 85 αφου εστω και με 2 % μεθανολη εχει πολυ καλα αποτελεσματα και οποιος πει περι καρκινογονου κ.ο.κ ας κοιταξει πρωτα περι Τολουολης/Ξυλολης κι ας μας πει αν του φαινονται ακινδυνα ασε δε την Αναλινη/ΜΜΤ/AV gas

κ δε μου λες φίλε,που μπορείς να προμηθευτείς αυτό το προϊόν?

εσύ το χρησιμοποιείς?

@

Link to comment
Share on other sites

:) - για λεω οτι:

με ενα ποσοστο 5 % οχι μονο πας αερατα αλλα και χωρις κανενα προβλημα κατι το οποιο επισημα επιβεβαιωνουν και οι κατασκευαστριες εταιριες που ξερουν πολλα πεισσοτερα

παει να πει κατι εχω σκαλισει αλλα θα ξεφυγουμε απο το τοπικ μιας και λεμε για 95/100άρες βενζινες κι οχι για αυξητικα οκτανιων (!)

Link to comment
Share on other sites

:D - ξεχασες τον οδηγο του βυτιου ,ακομα κι αν ειναι ολα "ιδανικα" απο την εταιρια στο πρατηριο μπορει να μην φτασει ετσι (!)

απο τον οδηγο γινετε ισως απο καποιους αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο και τοσο απλο να γινει για πολλους λογους που αν ανοιξουμε τετοια συζητηση θα παρει ποοοολλαααα ποστ αναλησης το θεμα πραγμα που δεν θα ηθελα :blush:

και αν εχεις διαβασει και παλαιοτερα ποστ μου δουλευα καποτε για 4 χρονια σε πλυντηριο-βενζιναδικο bp κατι ξερω κι εγω tongue.gif:)

να πάρει η ευχή.μου είναι δύσκολο να γράφω με μίκρα αλλά τεςπα.

δεν αντιλεγω μ'αυτό που λες.ένας ξαδέρφος μου που δούλευε σε βενζινάδικο κάποτε μου λέει ότι τα περισσότερα πρατήρια την έχουν νοθευμένη κ ότι ακόμα κ τους ίδιους τους γνωστούς τους έδιναν απ'την "σπεσιαλότερη" βενζίνη που είχαν.

επίσης απ'όσα ξέρω,γνωρίζω ότι ένα αμάξι του βάζεις 100άρα σε περίπτωση που τυχόν έχει πρόβλημα κ βαράει πυράκια λόγο πχ πολλήστροφου κινητήρα,υπέρτροφοδοτούμενους,όταν ανεβάζει υψηλες θερμοκρασιες,υψηλή σχέση συμπίεση κ αλλά πολλά που έχουν σαν αποτέλεσμα την πρόωρη αυτανάφλεξη του μίγματως,το λεγόμενο"βαράει πυράκια".αυτό που επιτύχανεται αυξάνοντας τον αριθμό οκτάνιων είναι να ανεβάζουμε το σημείο κορεσμού(από θερμότητα) της βενζίνης για να εκραγεί τη χρονική στιγμή που εμείς θέλουμε κ ολοκληρώνω συμπεραίνοντας ότι η 100άρα δεν είναι για όλους τους κινητήρες κ είναι άσκοπη η χρήση της σε αυτοκίνητα που δεν αντιμετωπίζουν KAΠOIO απ'τα παραπανο πρόβλ.

εκτός φυσικά αν το αναφέρει ο κατασκευαστής αυτό το πράγμα.

για τον καθαρισμό που προαναφέρθηκε,κυκλοφορούν δόξα το θεό παρά πολλά προϊόντα καθαρισμού στην αγορά γι'αυτή τη δουλειά.δεν είναι ανάγκη να χρυσόνουμε την σελ κ την βρ.

AYTA.@

κοιτα την κατοσταρα την βαζεις για πολλους λογους αν και πιστευω οι περισσοτεροι δεν την βαζουν για τους λογους που προανεφερες

οσο για το αν καθαριζει ΝΑΙ το κανει αυτο στο λεω εγκυημενα για την 100 ultimate της bp το εχω δει με τα ματια μου οπως και την σουπερ ντιζελ της ιδιας εταιριας :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.