Jump to content
stelios256

Gt η Gti?

Recommended Posts

Χαιρετω!!Ελπιζω να ειστε ολοι καλα!

Το θεμα που θελω να θιξω ειναι το εξης

Τι να προτιμησει κανεις αναμεσα σε ενα GOlf GT με FULL EXTRA(οταν λεω FULL με NAVI,δερμα,dsg klp) και ενα GTI με dsg ηλιοροφη και xenon,εχοντας σαν οριο τις 33000Ε?

Εγω σκεφτομαι οτι οποιος θελει το gti και δν μπορει να το παρει καταληγει στο gt "μοιραια".Αλλα αυτο το "μοιραια" θελω να σχολιασουμε.Τι θα θυσιασει κανεις αν τελικα προτιμησει το gt αντι του gti?

Και δεν αναφερομαι στα προφανη,τις διαφορες δηλαδη στο εσωτερικο(κοντερ τιμονι)ουτε στο look ουτε τις διαφορες στον κινητηρα(οι οποιες θα ειναι υπαρκτες ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ)

Αυτο που θελω να μαθω ειναι η αισθηση που σου δινει το καθενα και αν θα μεινει ικανοποιημενος.

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα,αλλα επικρατει ενα χαος στο μυαλο μου καθως εχω προβληματιστει εντονα

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πράγμα που θα πρέπει να σε προβληματίζει είναι άν ΜΠΟΡΕΙΣ να συντηρίσεις το GTI,

τόσο απο πλευράς μακροπρόθεσμων εξόδων (τέλη, ασφάλειες, service,ΒΛΑΒΕΣ κλπ) όσο

και απο πλευράς καθημερινών εξόδων, όπως π.χ. η κατανάλωσή του.Μήν γίνεις και εσύ ένας απο

αυτούς που απλά..."δέν μπορούσαν να στηρίξουν την επιλογή τους".. και το πούλησαν άρων άρων..

Όσο για την σύγκριση μεταξύ των δύο αμαξιών...απλά δέν υφίσταται...

Εκτός του κινητήρα, απλά βάλε με το μυαλό σου το ΠΟΣΟ θα πουλήσεις (ελπίζω μετα απο καιρό)

το GTI (έστω και γυμνό) και πόσο το GT (δέν πάει να'χει της Παναγιάς τα μάτια πάνω..)

Καλή αρχή....

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι σπορ, το άλλο προσπαθεί, αλλά δεν.

Αν έχεις χρήματα να το συντηρήσεις, το GTI, το παίρνεις, χωρίς συζήτηση. Διαφορετικά παίρνεις το GT και έχεις κάτι σαν το GTI.

Link to comment
Share on other sites

Απλα να σας ξεκαθαρισω οτι το αμαξι θα το αγορασει ο πατερας μου,αλλα οπως καταλαβαινετε με επηρεαζει αμεσα η τελικη αποφαση καθως δν τα εχουμε χωρια τα αυτοκινητα.και o father oδηγαει την polara

και εγω οδηγαω της οικογενιας.και θελω να ειναι κατι καλο

Link to comment
Share on other sites

Απλα να σας ξεκαθαρισω οτι το αμαξι θα το αγορασει ο πατερας μου,αλλα οπως καταλαβαινετε με επηρεαζει αμεσα η τελικη αποφαση καθως δν τα εχουμε χωρια τα αυτοκινητα.και o father oδηγαει την polara

και εγω οδηγαω της οικογενιας.και θελω να ειναι κατι καλο

Να σου πώ κάτι...

Χωρίς να το θέλω να γίνω κακός, αφότου διάβασα την υπογραφή σου, νομίζω ότι

καλύτερα να έπερνες κάτι εντελώς διαφορετικό....

Σόρρυ αλλά έτσι νοιώθω...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ κάτι...

Χωρίς να το θέλω να γίνω κακός, αφότου διάβασα την υπογραφή σου, νομίζω ότι

καλύτερα να έπερνες κάτι εντελώς διαφορετικό....

Σόρρυ αλλά έτσι νοιώθω...

η υπογραφη εχει καθαρα χιουμοριστικο χαρακτηρα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρα θεμα αν εχεις τα λεφτα τωρα και μετα για να τα βγαζεις περα.Αν στα πληρωνει ο πατερας χαιρω πολυ θα παρετε το gti...

Eιναι σαν να μου λες α τι να παρω?το fiat coupe η τη ferrari?Και το coupe μοιαζει αλλα δεν ειναι ferrari...οπως και ολα του τα υπολοιπα ΔΕΝ ειναι...

Edited by icy20
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρα θεμα αν εχεις τα λεφτα τωρα και μετα για να τα βγαζεις περα.Αν στα πληρωνει ο πατερας χαιρω πολυ θα παρετε το gti...

Eιναι σαν να μου λες α τι να παρω?το fiat coupe η τη ferrari?Και το coupe μοιαζει αλλα δεν ειναι ferrari...οπως και ολα του τα υπολοιπα ΔΕΝ ειναι...

οχι οχι οχι

Δεν με καταλαβες.Δν μου περνει golf o πατερας μου.Πρωτα για εκεινον το παιρνει μετα για την οικογενια και μετα για μενα.Εγω αντε να το παιρνω καμια

βολτα οταν θα θελω να κανω την πλακα μου.ευτυχως εχω το αμαξακι μου και δν εχω σκοπο να καπηλευτω αυτη την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα.Δηλαδη ο πατερας σου θελει σπορ αμαξι η εσυ τον ψηνεις?Γιατι και οι δικοι μου μαλλον θελουν να παρουν γκολφ αλλα εγω τους ειπα να παρουν το tsi το 122 η το 140 το ΠΟΛΥ...

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα.Δηλαδη ο πατερας σου θελει σπορ αμαξι η εσυ τον ψηνεις?Γιατι και οι δικοι μου μαλλον θελουν να παρουν γκολφ αλλα εγω τους ειπα να παρουν το tsi το 122 η το 140 το ΠΟΛΥ...

θελει σπορ.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μήν πάρεις το Gti.

Με αυτά που λές φαντάζομαι θα είσαι μικρός σε ηλικία, οπότε για σένα τουλάχιστον

μάλλον είναι too much προς το παρόν το Gti.

Κοίτα κανα 140 TSI μεριά.Ο μπαμπας σου δέν θα καταλάβει την διαφορά, και εσύ θα "εγκλιματιστής" πιο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πρότεινα -αφού είναι πρωτίστως για τον πατέρα σου και την οικογένεια- να πάρει το A3 1.8 TFSI Sportback. Είναι πιο πολυτελές, έχει τα τέλη κυκλοφορίας του GT αλλά όχι και τα μικροπροβλήματα που το ταλαιπωρούν, σε ιπποδύναμη είναι αρκετά καλό, έχει image και κύρος ενώ από μεταπωλητική αξία περιμένω κάτι καλύτερο από Golf. Δεν είναι GTI αλλά πιστεύω πως ταιριάζει περισσότερο σε εναν 50άρη. Με εναν σχετικά καλό εξοπλισμό πάλι στα ίδια χρήματα έρχεσαι (πανοραμική ηλιοροφή και Xenon, ξέχνα τα δέρματα και τα Navi).

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε το μονο σπορ ειναι το gti...τελος :)

Δηλαδη το gt δν προσφερει τπτ απολυτος?

Μπορει να θελει κατι σπορ ο πατερας αλλα δν θελει να κανει και κοντρες.

Και μετα σκεφτομαι εγω,170 αλογα ειναι το gt,δν μπορει θα τσουλαει.

Link to comment
Share on other sites

Το GT είναι μια χαρά αυτοκίνητο. Αλλά αν είναι να δώσει 33.000 για ενα GT, ας πάρει το GTI. Είναι όμως ο άνθρωπος που θα εκτιμήσει ενα GTI, ή το τραβάς απλώς για να το απολαμβάνεις εσύ μια στο τόσο?

Γι' αυτό σου λέμε: Ας δώσει 23.000 να πάρει ενα TSI που θα τον βολέψει και που είναι αξιοπρεπέστατο και για σένα, ή αν θέλει να τα ακουμπήσει σώνει και καλά τότε ας πάει σε κάτι πιο upper class.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μήν πάρεις το Gti.

Με αυτά που λές φαντάζομαι θα είσαι μικρός σε ηλικία, οπότε για σένα τουλάχιστον

μάλλον είναι too much προς το παρόν το Gti.

Κοίτα κανα 140 TSI μεριά.Ο μπαμπας σου δέν θα καταλάβει την διαφορά, και εσύ θα "εγκλιματιστής" πιο καλά.

Ετσι ειναι rs.Ειμαι μολις 19 και πιστεψε με,δν το λεω απλα για να το πω,εχω αντιληψη της δυναμης ενος gti και το σεβομαι.

Το δικο μου αμαξι ειναι 75αλογα και για την ωρα ειμαι ικανοποιημενος. εχω οδηγησει πιο δυνατα αυτοκινητα απο το δικο μου και σχεδον τρομαξα απο την διαφορα.ειμαι νεος οδηγος

και θελω να γινω πιο "παλιος" μεχρι να παρω στα χερια μου πραγματικα δυνατα αυτοκινητα.και σε περιπτωση που τελικα παρει το gti ο πατερας μου θα το αντιμετοπισω με οσο σεβασμο του αρμοζει,χωρις να κανω μλκιες.

Link to comment
Share on other sites

Το GT είναι μια χαρά αυτοκίνητο. Αλλά αν είναι να δώσει 33.000 για ενα GT, ας πάρει το GTI. Είναι όμως ο άνθρωπος που θα εκτιμήσει ενα GTI, ή το τραβάς απλώς για να το απολαμβάνεις εσύ μια στο τόσο?

Γι' αυτό σου λέμε: Ας δώσει 23.000 να πάρει ενα TSI που θα τον βολέψει και που είναι αξιοπρεπέστατο και για σένα, ή αν θέλει να τα ακουμπήσει σώνει και καλά τότε ας πάει σε κάτι πιο upper class.

Ειναι ανθρωπος που θα το εκτιμησει καθως ειναι οδηγος στο επαγγελμα εδω και 35-38 χρονια και εχουν περασει πολλα και διαφορα αυτοκινητα απο τα χερια του.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι σαφές ότι εάν μπορείς να συντηρήσεις ένα GTI, είναι καλύτερη επιλογή από ένα GT!

Όχι ότι το GT έχει κάτι κακό... Αλλά το GTI έχει και 600 κυβικά παραπάνω!

Τελικά, μην ξεχνάς και ότι:

Όσο για την σύγκριση μεταξύ των δύο αμαξιών...απλά δέν υφίσταται...

Εκτός του κινητήρα, απλά βάλε με το μυαλό σου το ΠΟΣΟ θα πουλήσεις (ελπίζω μετα απο καιρό)

το GTI (έστω και γυμνό) και πόσο το GT (δέν πάει να'χει της Παναγιάς τα μάτια πάνω..)

+++ :)

Link to comment
Share on other sites

Επείσης κάτι άλλο που θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου (και ίσως ο μπαμπάς σου το έχει ήδη στο μυαλό του απλά δέν...σου το έχει εκφράσει) είναι το γεγονός ότι όσο πιο δυνατό και γρήγορο ένα αμάξι, τόσο πιο δύσκολα θα στο δίνει να το παιρνεις......Κοινώς;;Το TSI μπορεί να το οδηγείς και εσύ, ενώ το Gti μπορεί απλά να το "οδηγείτε μαζί..."

Δέν τον ξέρω τον μπαμπά σου, αλλά ξέρω τους μισούς (να μήν πώ τα 3/4) τών μπαμπάδων του κόσμου....

Link to comment
Share on other sites

Επείσης κάτι άλλο που θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου (και ίσως ο μπαμπάς σου το έχει ήδη στο μυαλό του απλά δέν...σου το έχει εκφράσει) είναι το γεγονός ότι όσο πιο δυνατό και γρήγορο ένα αμάξι, τόσο πιο δύσκολα θα στο δίνει να το παιρνεις......Κοινώς;;Το TSI μπορεί να το οδηγείς και εσύ, ενώ το Gti μπορεί απλά να το "οδηγείτε μαζί..."

Δέν τον ξέρω τον μπαμπά σου, αλλά ξέρω τους μισούς (να μήν πώ τα 3/4) τών μπαμπάδων του κόσμου....

Το καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες,και απλα σου θυμιζω οτι το αμαξι ειναι του πατερα μου και αν αυτος αποφασισει πως ειμαι "ακαταλληλος" για να το οδηγαω τοτε αναγκαστικα θα το δεχτω και θα κανω τουμπεκι.

Οποτε αυτο δν ειναι και θεμα για μενα.Οπως ειπα νωριτερα δν εχω σκοπο να καπηλευτω αυτη την αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες,και απλα σου θυμιζω οτι το αμαξι ειναι του πατερα μου και αν αυτος αποφασισει πως ειμαι "ακαταλληλος" για να το οδηγαω τοτε αναγκαστικα θα το δεχτω και θα κανω τουμπεκι.

Οποτε αυτο δν ειναι και θεμα για μενα.Οπως ειπα νωριτερα δν εχω σκοπο να καπηλευτω αυτη την αλλαγη

Μπορεί να το λές αλλά ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ πολύ δύσκολο να το κάνεις.

Περάσαμε και εμείς απο αυτές τις ηλικίες, και το να έχεις ένα Gti δίπλα σου είναι μεγάλος πειρασμός, ΕΙΔΙΚΑ άμα έχεις και μεγάλη παρέα....

Μήν στηρίζεσαι λοιπόν στην εγκράτειά σου, γιατι όταν θα έρθει η στιγμή, θα πάει περίπατο....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το λές αλλά ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ πολύ δύσκολο να το κάνεις.

Περάσαμε και εμείς απο αυτές τις ηλικίες, και το να έχεις ένα Gti δίπλα σου είναι μεγάλος πειρασμός, ΕΙΔΙΚΑ άμα έχεις και μεγάλη παρέα....

Μήν στηρίζεσαι λοιπόν στην εγκράτειά σου, γιατι όταν θα έρθει η στιγμή, θα πάει περίπατο....

tongue.gif:):D:D

Εχεις δικιο

Απλα δν πιστευω οτι ειναι κακο να το ανοιξω σε μια ευθεια.Κακο θα ηταν αν επιχειρησουσα να το βαλω με τα 4 στα λιμανακια χωρις esp

Edited by stelios256
Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω ενα A3 1.8 TFSI (TSI) αλλιως το golf GT.βεβαια +1 "όσο πιο δυνατό και γρήγορο ένα αμάξι, τόσο πιο δύσκολα θα στο δίνει να το παιρνεις......"

και εγώ 3 χρόνια έψηνα την μανα μου για γρήγορο αμάξι.

και τελικά να σου πω την αλήθεια πλεον ξεκα****σα οποτε τα αλογα τα εχω για ταξίδια.οχι τιποτα αλλο 1,3+ εχει παει η 100αρα xaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.