Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

Βαλε μια γυαλιστικη αλοιφουλα που περιεχει κερι και θα εισαι οκ.Εγω αυτο το δρομο διαλεξα ακριβως για να μην κανω καμια λαλακια και τρεχω μετα.Εξαλλου το χρωμα μου δεν ειναι παλιο.Απλα εκει που θα εβαζα μια φορα το χρονο κερι,τωρα βαζω γυαλιστικη αλοιφη με κερι ανα τετραμηνο tongue.gif

αυτη που αναφερεις παραπανω? την armor all? οκ.αυτη απλως γυαλιζει το αμαξωμα?δεν ειναι για γρατσουνιες και τετοια? withstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτη που αναφερεις παραπανω? την armor all? οκ.αυτη απλως γυαλιζει το αμαξωμα?δεν ειναι για γρατσουνιες και τετοια? withstupid.gif

αν θες την γνωμη μου βαλε αυτην [την δοκιμασε και ο νασος] αν ψαξεις ολο το τοπικ θα δεις τα ποστ μου για τις αλοιφες αν θες ρωτα και τον νασο που την δουλεψε κι ολας :rolleyes:

post-6618-1200515351_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτη που αναφερεις παραπανω? την armor all? οκ.αυτη απλως γυαλιζει το αμαξωμα?δεν ειναι για γρατσουνιες και τετοια? withstupid.gif

Βαζω αυτη που σου δειχνει παραπανω ο polotsik διοτι με την armor all σα να ξασπριζε το χρωμα.Οχι οτι φθειροταν ή κατι τετοιο.Απλα σα να αφηνε ενα στρωμα ασπριλας παροτι το ετριβα επιμονα για να φυγει οποιοδηποτε ιχνος αλοιφης.Αυτο το παρατηρουσα στον ηλιο και υπο γωνια.Βλεπεις το αμαξι ειναι μαυρο και το μαυρο χρωμα δε συγχωρει λαθη.Οτι λαλακια γινει θα φανει.Με αυτη που παραθετει ο polotsik ολα μια χαρα.Την armor all τη χρησιμοποιησα στου πατερα μου που ειναι ασπρο και παλιο το χρωμα και ομολογω οτι εμεινα πολυ ευχαριστημενος.Απλα στο μαυρο δε θα τη συνιστουσα.Επισης η armor all που αναφερω, χρειαζεται περισσοτερο τριψιμο διοτι ειναι λιγο πιο σκληρη.

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδία πάντα εδώ και μερικά χρόνια χρησημοποιό μόνο τα Meguiars το αποτέλεσμα και στα δύο αυτοκίνητα μας είναι τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδία πάντα εδώ και μερικά χρόνια χρησημοποιό μόνο τα Meguiars το αποτέλεσμα και στα δύο αυτοκίνητα μας είναι τέλεια!

παρε και δοκιμασε αυτη που ειναι στην φωτο και μετα πες μου αν ειδες καλητερο αποτελεσμα και αν ειναι πιο ευκολη στην χρηση :cry:

Link to comment
Share on other sites

την τσέπωσα σήμερα αυτην κρέμα ευκολοπέραστη, αλλα ποιοτικότερη επιμένω πως είναι η Meguiars

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα τι βολεύει τον καθένα από εμάς. ¶λλοι έχουν μια κρέμα-αλοιφή και με αυτήν τα κάνουν όλα. ¶λλοι έχουν ολόκληρο βαλιτσάκι στο πορτμπαγκάζ και κάθονται με τις ώρες και τρίβουν. Ανάλογα με την διάθεση του καθενός, αυξάνονται οι απαιτήσεις.

Εγώ πάντως πέρασα το POLO έν χέρι με την κόκκινη αλοιφή της Autoglym και ένα χέρι με την μαύρη και έγινε κουκλί. Έτριβα και περίμενα για ώρες, αλλά το αποτέλεσμα ήταν απίστευτο. Σε κανένα 2μηνο πάλι για να είναι έτοιμο για μπάνια και εκδρομές.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, τωρα που το'χω κανα 8μηνο του κουβαδακι μου, λετε να του κανω και εγω κανα κερωματακι? Και αν ναι καμμια ευκολη λυση? (μη μου πειτε να το καψω :huh: ). Εννοω αλοιφη ή κρεμα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα τι βολεύει τον καθένα από εμάς. ¶λλοι έχουν μια κρέμα-αλοιφή και με αυτήν τα κάνουν όλα. ¶λλοι έχουν ολόκληρο βαλιτσάκι στο πορτμπαγκάζ και κάθονται με τις ώρες και τρίβουν. Ανάλογα με την διάθεση του καθενός, αυξάνονται οι απαιτήσεις.

Εγώ πάντως πέρασα το POLO έν χέρι με την κόκκινη αλοιφή της Autoglym και ένα χέρι με την μαύρη και έγινε κουκλί. Έτριβα και περίμενα για ώρες, αλλά το αποτέλεσμα ήταν απίστευτο. Σε κανένα 2μηνο πάλι για να είναι έτοιμο για μπάνια και εκδρομές.

Τι ειναι η κοκκινη και τι η μαυρη;Η μια ειναι σκετο κερι μηπως;

Link to comment
Share on other sites

(εαν θυμαμε καλα), η κόκκηνη είναι κερί για γυαλίσμα και η μαύρη για επιπλέον γιλισμα κάτι τέτιο κάποτε είχα πάρει και εγώ Autoglym

Link to comment
Share on other sites

(εαν θυμαμε καλα), η κόκκηνη είναι κερί για γυαλίσμα και η μαύρη για επιπλέον γιλισμα κάτι τέτιο κάποτε είχα πάρει και εγώ Autoglym

Δεν ειναι διπλος κοπος;Γιατι να μην εχεις μια με κερι και γυαλιστικη μαζι;

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα 2μηνο πάλι για να είναι έτοιμο για μπάνια και εκδρομές.

δεν ειναι καλο καθε 2 μηνες

το ιδανικο ειναι καθε 6 μηνες με 1 χρονο :huh:

Αληθεια, τωρα που το'χω κανα 8μηνο του κουβαδακι μου, λετε να του κανω και εγω κανα κερωματακι? Και αν ναι καμμια ευκολη λυση? (μη μου πειτε να το καψω :huh: ). Εννοω αλοιφη ή κρεμα?

εσενα που ειναι μεταλικο καλο ειναι να το περνας μια φορα τον χρονο

αλλα και παλι κοντα εισαι :huh::huh:

(εαν θυμαμε καλα), η κόκκηνη είναι κερί για γυαλίσμα και η μαύρη για επιπλέον γιλισμα κάτι τέτιο κάποτε είχα πάρει και εγώ Autoglym

η μια ειναι σκετο κερι και η αλλη γιαληστικη αλοιφη

η μια γιαλιζει και η αλλη προστατευει :huh:

Link to comment
Share on other sites

Νικο περα απο το θεμα του κοπου, αξιζει περισσοτερο να προτιμαται σκετο κερι και απο πανω να μπαινει η γυαλιστικη απο το να βαζουμε αλοιφη που ειναι 2 σε 1;

Link to comment
Share on other sites

Νικο περα απο το θεμα του κοπου, αξιζει περισσοτερο να προτιμαται σκετο κερι και απο πανω να μπαινει η γυαλιστικη απο το να βαζουμε αλοιφη που ειναι 2 σε 1;

καταρχην πρωτα μπαινει η αλοιφη γιαλισματος και μετα το κερι

αξιζει αλλα δεν ειναι τοσο ευκολη και απλη δουλεια οπως ακουγετε οποτε η καλητερη λυση ειναι μια αλοιφη γιαλισματος που να περιεχει κερι :huh:

Link to comment
Share on other sites

Η κόκκινη είναι η Super Resin Polish η οποία γυαλίζει και προστετεύει το χρώμα του αυτοκινήτου. Σαν γυαλιστική δεν κατεβάζει τόσα μικρά το λούστρο όσο κάποιες άλλες αλοιφές, αλλά το κατεβάζει τόσο όσο ώστε να διάξει όλη την βρωμιά και την θαμπάδα που δηιουργούνται πάνω στο χρώμα από τους ρύπους και το χώμα. Δεν φεύγουν αυτά με ένα απλό πλύσιμο. Επιπλεόν αφήνει και ένα μικρό στρώμα κερί στην επιφάνεια που το κάνει να γυαλίζει ακόμα περισσότερο και το προστατεύει. Αυτή κάνει για όλα τα χρώματα.

Η μαύρη είναι η Ultra Deep Shine η οποία λειτουργεί περίπου όπως η κόκκινη αλλά είναι ιδανική για νέα και σκούρα χρώματα και αφήνει μια απίστευτη γυαλάδα στο χρώμα.

Υπάρχει και το Paint Renovator που είναι σε ροζ συσκευασία και αυτό είναι μόνο γυαλιστική. Είναι πολύ πιο δυνατή από τις προηγούμενες και συνίσταται στην επιδιόσθωση μικρών γρατζουνιών και αραχνών καθώς κατεβάζει αρκετά μικρά το λούστρο. Δείτε και στο επίσημο site για παραπάνω πληροφορίες.

Τώρα όσο αφορά το πόσο συχνά πρέπει να γίνεται αυτή η διαδικασία, πιστεύω ότι ανά 2μηνο-3μηνο είναι το ιδανικό. Μιλάμε πάντα για κέρωμα, μιας και το γυάλισμα δεν έχει νόημα τόσο συχνά. Εγώ στο Polo που είναι 10χρονών αυτοκίνητο έκανα ότι είπα παραπάνω. Το Golf θα το περάσω με την Ultra deep shine ένα χέρι και μάλιστα με βαμβάκι για να μην ασκήσω περισσότερη δύναμη σε κάποιο σημείο και λιγότερη σε κάποιο άλλο. Έτσι θα καθαρίσω το χρώμα από την επίμονη βρωμιά και θα το προστατέψω και για λίγο. 6μηνο και χρόνος ισχύει για ελαφρύ γυάλισμα. Το κερί δεν κρατάει τόσο. Σε 4-5 πλυσίματα με το χέρι φεύγει και σε πλύσιμο με βούρτσα φεύγει αμέσως. Οπότε καλό είναι συχνότερα να το περνάμε με ένα καλό κεράκι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ κάνω μία φορά τον μίνα μόνος μου στο σπίτι με δυο αληφες μια κερι και ενα γυαλιστικό κερι και τα δύο αυτοκίνητα που έχουμε. τα χρωματά τους είναι σαν να βγήκαν τώρα απο την έκθεση. στην αρχή τα πέρναγα με την Αρμορ αλλ μέτα πήγα σε αυτόγκλυμ και τωρα Μεγκουιαρς και οι τελευτές (Μεγκουιαρς) τις βλέπω ποιο καλές απο όλες τις πρωιγούμενες

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

εγώ κάνω μία φορά τον μίνα μόνος μου στο σπίτι με δυο αληφες μια κερι και ενα γυαλιστικό κερι και τα δύο αυτοκίνητα που έχουμε. τα χρωματά τους είναι σαν να βγήκαν τώρα απο την έκθεση. στην αρχή τα πέρναγα με την Αρμορ αλλ μέτα πήγα σε αυτόγκλυμ και τωρα Μεγκουιαρς και οι τελευτές (Μεγκουιαρς) τις βλέπω ποιο καλές απο όλες τις πρωιγούμενες

ποιες εχεις απο Μεγκουιαρς???

αυτες τις 2??? (δες το 2 και το 3)

baef_1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Η κόκκινη είναι η Super Resin Polish η οποία γυαλίζει και προστετεύει το χρώμα του αυτοκινήτου. Σαν γυαλιστική δεν κατεβάζει τόσα μικρά το λούστρο όσο κάποιες άλλες αλοιφές, αλλά το κατεβάζει τόσο όσο ώστε να διάξει όλη την βρωμιά και την θαμπάδα που δηιουργούνται πάνω στο χρώμα από τους ρύπους και το χώμα. Δεν φεύγουν αυτά με ένα απλό πλύσιμο. Επιπλεόν αφήνει και ένα μικρό στρώμα κερί στην επιφάνεια που το κάνει να γυαλίζει ακόμα περισσότερο και το προστατεύει. Αυτή κάνει για όλα τα χρώματα.

Η μαύρη είναι η Ultra Deep Shine η οποία λειτουργεί περίπου όπως η κόκκινη αλλά είναι ιδανική για νέα και σκούρα χρώματα και αφήνει μια απίστευτη γυαλάδα στο χρώμα.

Υπάρχει και το Paint Renovator που είναι σε ροζ συσκευασία και αυτό είναι μόνο γυαλιστική. Είναι πολύ πιο δυνατή από τις προηγούμενες και συνίσταται στην επιδιόσθωση μικρών γρατζουνιών και αραχνών καθώς κατεβάζει αρκετά μικρά το λούστρο. Δείτε και στο επίσημο site για παραπάνω πληροφορίες.

Τώρα όσο αφορά το πόσο συχνά πρέπει να γίνεται αυτή η διαδικασία, πιστεύω ότι ανά 2μηνο-3μηνο είναι το ιδανικό. Μιλάμε πάντα για κέρωμα, μιας και το γυάλισμα δεν έχει νόημα τόσο συχνά. Εγώ στο Polo που είναι 10χρονών αυτοκίνητο έκανα ότι είπα παραπάνω. Το Golf θα το περάσω με την Ultra deep shine ένα χέρι και μάλιστα με βαμβάκι για να μην ασκήσω περισσότερη δύναμη σε κάποιο σημείο και λιγότερη σε κάποιο άλλο. Έτσι θα καθαρίσω το χρώμα από την επίμονη βρωμιά και θα το προστατέψω και για λίγο. 6μηνο και χρόνος ισχύει για ελαφρύ γυάλισμα. Το κερί δεν κρατάει τόσο. Σε 4-5 πλυσίματα με το χέρι φεύγει και σε πλύσιμο με βούρτσα φεύγει αμέσως. Οπότε καλό είναι συχνότερα να το περνάμε με ένα καλό κεράκι.

Κοίτα που μου έγινες και professor στο Detailing... tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ποιες εχεις απο Μεγκουιαρς???

αυτες τις 2??? (δες το 2 και το 3)

baef_1.JPG

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό για πλήσιμο:

wf7xx1ak9iwd1q90x7v9_thumb.jpg

Για καίρωμα αυτην την πάστα:

8gdsc8ey7lwoxp3c9cl7_thumb.jpg

Για βαθυ γυάλισμα πάνω απο την πάστα:

d73yw5wsz2p0lcvwiaev_thumb.jpg

Και για τα λάστιχα

5ygzwkmyfj19tp9u8alx_thumb.jpg

Ελπίζω να σε κατατώπισα... <_<

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ποια βγαζει τις γρατσουνιες απο το χρωμα του GOLF 5(υδροχρωμα)?

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη αληφή (η πάστα) όχι το σπρέϊ έτσι, αλλά αμα είναι αρκετά βαθυά δεν κάνει (για τις ψυλές κάνει) έχω και για βαθυές βέβεα μία SONAX και μία Autoglym ΜΟΒ Χρώμα απο έξω. αλλά για πρωστασία γυάλισμα ότι πρωανέφερα! Τέλεια δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

πωπω ρε παιδια εσεις εχετε κανει το γυαλισμα επιστημη....χαρας το κουραγιο σας και τον χρονο σας....

εγω με μια μαυρη της autoglym σε μαυρο γκολφακι δεν εχω καταφερει να αφαιρεσω ουτε τις ελαχιστες γρατσουνιες....

...ισα ισα οι αραχνες φευγουν....

παντως μπραβο για τις ανω πληροφοριες πιστευω την επομενη φορα θα τα καταφερω καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

το καίρωμα όμως μπορεί να μην είναι η να είναι επιστίμη (δεν ξέρω) :huh: πάντως αυτό που ξέρω, ότι έχω τόσα χρόνια και τα δύο αυτοκίνητα μας τα χρώματα μάς έχουν μίνει τέλεια. Ωραία πράγματα, πάντως μιά φόρα καίρωμα με αλιφαδώρο απο κάποιο εξουσουδιοτιμένο κατάστημα τουλάχιστον 1 φορά τον χρόνο (χαλάλη τα 150 ευρώ) πάντος το αμάξι θα διατιρίτε για πάντα σε άψωγη κατάσταση! ;)

Link to comment
Share on other sites

το καίρωμα όμως μπορεί να μην είναι η να είναι επιστίμη (δεν ξέρω) :huh: πάντως αυτό που ξέρω, ότι έχω τόσα χρόνια και τα δύο αυτοκίνητα μας τα χρώματα μάς έχουν μίνει τέλεια. Ωραία πράγματα, πάντως μιά φόρα καίρωμα με αλιφαδώρο απο κάποιο εξουσουδιοτιμένο κατάστημα τουλάχιστον 1 φορά τον χρόνο (χαλάλη τα 150 ευρώ) πάντος το αμάξι θα διατιρίτε για πάντα σε άψωγη κατάσταση! ;)

Το να βαζεις μια φορα το χρονο αλοιφαδορο δεν ειναι καταστροφικο για το βερνικι;Ο αλοιφαδορος ειναι για παλια και ταλαιπωρημενα χρωματα αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

όχι καλό του κάνεις ο αλιφαδόρος σφουγκαρι σε μιχάνιμα είναι που περναει αλιφη (απλα την περναει καλήτερα χωρής κουράσει) το θέμα είναι το τι δουλέια θες να κάνεις και με τι αλιφές θα χρησημοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.