Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

για πες κανα καλο γυαλιστικο για wet look.

οχι για τα μαλλια ε! tongue.gif

Μιπως ένα Camay σε βολεύει ????? ;):D :D :D :D

http://www.meguiars.gr/index.php?_room=2&a...il&_page=13

Aυτό ειναι ότι πρέπει γρήγορο εύκολο!

Link to comment
Share on other sites

η συχνη χρηση κανει ζημια 1-2 φορες το μηνα οχι ανα εξαμηνο

και καθε εξαμηνο να το περνας κραταει και η φθορα ειναι σχεδον τιποτα

μπορεις με ενα καλο σαμπουαν με κερι [σαν αυτο που εχεις] να κρατας την γυαλαδα του πιο πολυ :D

γιαυτο ειπα πιο πανω 6 μηνες αλοιφη γιαλισματος και κερι καθε 3 μηνες αυτο ειναι το ιδανικο και με ενα καλο σαμπουαν με κερι εισαι κομπλε :D;)

:D:D:lol::lol:

Γιατι κανει ζημια με 1-2 φορες το μηνα κι οχι με 2 φορες το χρονο;Δεν το καταλαβαινω αυτο.Ως αλοιφη, ή κανει ζημια ή δεν κανει.Απο κει και περα η συχνοτητα των περασματων επηρεαζει το ΠΟΣΗ ζημια γινεται οχι το ΑΝ γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανει ζημια με 1-2 φορες το μηνα κι οχι με 2 φορες το χρονο;Δεν το καταλαβαινω αυτο.Ως αλοιφη, ή κανει ζημια ή δεν κανει.Απο κει και περα η συχνοτητα των περασματων επηρεαζει το ΠΟΣΗ ζημια γινεται οχι το ΑΝ γινεται.

για σκεψου ειναι το ιδιο 1 φορα το εξαμηνο με 6 φορες το εξαμηνο?

Link to comment
Share on other sites

για σκεψου ειναι το ιδιο 1 φορα το εξαμηνο με 6 φορες το εξαμηνο?

Νικο δεν ειπα οτι ειναι το ιδιο.Ειπα οτι η συχνοτητα επηρεαζει το υψος της ζημιας.Οσο λιγοτερα περασματα τοσο λιγοτερη ζημια.Ομως τι πολλα τι λιγα περασματα, ζημια θα γινει ειτε μικρη ειτε μεγαλη.Ας παρομοιασουμε την αλοιφη με το τσιγαρο.Σιγουρα 5 τσιγαρα τη μερα δεν ειναι το ιδιο με 15.Με τα 5 απλα η ζημια θα γινει σε βαθος χρονου ενω τα 15 θα την κανουν πιο γρηγορα.Το θεμα ομως ειναι ενα.Το τσιγαρο κανει κακο στον οργανισμο.Ετσι και η αλοιφη στο βερνικι.Αν εγω βαζω 2 φορες το χρονο αλοιφη κι ενας αλλος βαζει 4 φορες το χρονο τοτε τη ζημια που θα κανω εγω στα δυο χρονια αυτος θα την κανει στον ενα.Χαιρω πολυ.Εγω δε θελω καμια ζημια στο βερνικι μου, ουτε μικρη ουτε μεγαλη διοτι το βερνικι ειναι η προστασια και η γυαλαδα του χρωματος.Για σκεψου ποσο αντιφατικο ακουγεται...βαζω αλοιφες για γυαλαδα και προστασια αλλα καταστρεφω ή αδυνατιζω τη γυαλαδα και την προστασια του βερνικιου στο χρωμα.Δηλαδη τι κανω;Δινω στο χρωμα μια περιστασιακη γυαλαδα κια προστασια και καταστρεφω την χρόνια γυαλαδα και προστασια του βερνικιου.Και καλα στα μεταλλικα χρωματα ισως δεν φαινεται τοσο εντονα οταν το στρωμα του βερνικιου εχει καταστραφει αλλα για πηγαινε στα ακρυλικα.Εκει αν καταστραφει το βερνικι και δε βαλεις αλοιφη φαινεται ξεθωριασμενο το χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

πλένε το αυτοκίνητο με σαμπουαν με κερή, και πέρναγε απλα μια αλοιφή κερή κάθε 1 φορά το 6 μίνο με αληφή που να μην κατεβάζει το βερνίκη αμα ρωτίσεις κάποιον φανοποίο, θα σου πρωτίνει κάτι!

Link to comment
Share on other sites

πλένε το αυτοκίνητο με σαμπουαν με κερή, και πέρναγε απλα μια αλοιφή κερή κάθε 1 φορά το 6 μίνο με αληφή που να μην κατεβάζει το βερνίκη αμα ρωτίσεις κάποιον φανοποίο, θα σου πρωτίνει κάτι!

Ναι αυτο θα κανω.Θα ρωτησω κανενα φανοποιο.Βασικα μου αρεσει να το περναω τακτικα με αλοιφη αλλα δε θελω να ειναι καποια που να μου δημιουργει προβλημα στο βερνικι.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και πήρα και τις 3 κρέμες σήμερα και θα τις δωκιμάσω την Κυριακή στο Πόλο, και θα σας πω, εντυπώσεις.

τελικα αξίζουν αυτες οι κρεμουλες??

μου τελειωσαν της autoglym που ειχα και λέω να τα πάρω αυτα να το δοκιμασω!

Edited by k.pil
Link to comment
Share on other sites

το πρώτο βήμα δεν χριάζετε και τοσο πολυ τελικα (εαν δεν είναι χάλια το χρώμα), με το δεύτερο και τρίτο βήμα όλα τα λευτά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα το πρωϊ περασα απο τον Δημο,ηθελα μια αλοιφη για το Golf.Με εστειλε στην mequiars.Εκανα δοκιμη και πραγματικα σαστισα!Ολες τις μικρες γρατσουνιες τις εξαφανιζει...ειναι απιστευτη.Μεχρι τωρα ειχα δοκιμασει τις sonax,ομως πραγματικα εχανα το χρονο μου!Αξιζει δοκιμαστε το.

Link to comment
Share on other sites

Meguiar's εδώ και χρώνια τώρα που χρησιμοποιώ το έχω πεί εκατοντάδες φορές στο τοπικ... είναι απλός η κοριφή!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα το πρωϊ περασα απο τον Δημο,ηθελα μια αλοιφη για το Golf.Με εστειλε στην mequiars.Εκανα δοκιμη και πραγματικα σαστισα!Ολες τις μικρες γρατσουνιες τις εξαφανιζει...ειναι απιστευτη.Μεχρι τωρα ειχα δοκιμασει τις sonax,ομως πραγματικα εχανα το χρονο μου!Αξιζει δοκιμαστε το.

Tην scratchx λες? Τι γρατζουνιές? Τις "αράχνες" ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου είναι: τις εξαφανίζει ή απλά τις καλύπτει τις γρατζουνιές?

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Δεν τις καλύπτει απλά.

Συνήθως οι αλοιφές "στρογγυλεύουν" τις άκρες(ακμές) των γρατζουνιών έτσι ώστε να αντανακλούν λιγότερο φως οπότε και να μη γίνονται τόσο ορατές στο μάτι ή κατεβάζουν κάποια μικρά το βερνίκι.

Προσωρινή βελτίωση στην εξαφάνιση των γρατζουνιών κάνεις με το κερί το οποίο απλά τις καλύπτει για όσο διάστημα μείνει στο αμάξι.

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

Δεν τις καλύπτει απλά.

Συνήθως οι αλοιφές "στρογγυλεύουν" τις άκρες(ακμές) των γρατζουνιών έτσι ώστε να αντανακλούν λιγότερο φως οπότε και να μη γίνονται τόσο ορατές στο μάτι ή κατεβάζουν κάποια μικρά το βερνίκι.

Προσωρινή βελτίωση στην εξαφάνιση των γρατζουνιών κάνεις με το κερί το οποίο απλά τις καλύπτει για όσο διάστημα μείνει στο αμάξι.

Εγω εχω καποιες γρατζουνιες μαλλον σε επιπεδο βερνικιου απο βουρτσα πλυντηριου αλλα φοβαμαι να ακουμπησω αλοιφη κατεβασματος βερνικιου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω μπροστα μου να πω πια ακριβως ειναι.Παντως η συσκευασια ειναι ενα μπλε κουτι,βγαινει σε παστα και υγρο.Οτι γρατσουνια ειναι επανω στο βερνικη,οσο βαθια και να ειναι την εξαφανιζει.Μετα η λαμαρινα ειναι πολυ λεια και γυαλιστερη.Παντως κανει απιθανη δουλεια.Αυτη η κρεμα ειναι για προστασια στο χρωμα για τα καινουργια αυτοκινητα,απο οτι μου ειπαν στην mequiars.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις καλύπτει απλά.

Συνήθως οι αλοιφές "στρογγυλεύουν" τις άκρες(ακμές) των γρατζουνιών έτσι ώστε να αντανακλούν λιγότερο φως οπότε και να μη γίνονται τόσο ορατές στο μάτι ή κατεβάζουν κάποια μικρά το βερνίκι.

Προσωρινή βελτίωση στην εξαφάνιση των γρατζουνιών κάνεις με το κερί το οποίο απλά τις καλύπτει για όσο διάστημα μείνει στο αμάξι.

+1000000

Εγω εχω καποιες γρατζουνιες μαλλον σε επιπεδο βερνικιου απο βουρτσα πλυντηριου αλλα φοβαμαι να ακουμπησω αλοιφη κατεβασματος βερνικιου.

ενταξει με μια φορα και προσεκτικα δεν θα παθει κατι η φθορα στο βερνικη δεν ειναι τοσο μεγαλη αν το κανεις μια φορα που θα σου τυχει κατι τετοιο :D

Νάσο... εσύ είσαι άρρωστος! :cry:

ε καλα απο τον Πυργο δεν ειναι? tongue.gif:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

+1000000

ενταξει με μια φορα και προσεκτικα δεν θα παθει κατι η φθορα στο βερνικη δεν ειναι τοσο μεγαλη αν το κανεις μια φορα που θα σου τυχει κατι τετοιο :cry:

ε καλα απο τον Πυργο δεν ειναι? tongue.gif:D:lol::lol::lol:

Γεία σου ρε Νικόλα!!! τα'χεις κάψει όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

:cry::D:lol: Ειστε και οι δυο σας τρελοι :lol: :lol:

Λοιπον, σοβαρα τωρα.Νικο και Λευτερη ξερετε για τις τις γρατζουνιες μου απο βουρτσα πλυντηριου.Να προμηθευτω την meguiars του φιλου Μιχαλη ή καποια αντιστοιχη και να πιασω δουλεια;Τι λετε;Φιλε Μιχαλη σου ειναι ευκολο να ανεβασεις φωτο της αλοιφης;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

:cry::D:lol: Ειστε και οι δυο σας τρελοι :lol: :lol:

Λοιπον, σοβαρα τωρα.Νικο και Λευτερη ξερετε για τις τις γρατζουνιες μου απο βουρτσα πλυντηριου.Να προμηθευτω την meguiars του φιλου Μιχαλη ή καποια αντιστοιχη και να πιασω δουλεια;Τι λετε;Φιλε Μιχαλη σου ειναι ευκολο να ανεβασεις φωτο της αλοιφης;

:lol::whistling::whistling::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

:cry::D:lol: Ειστε και οι δυο σας τρελοι :lol: :lol:

Λοιπον, σοβαρα τωρα.Νικο και Λευτερη ξερετε για τις τις γρατζουνιες μου απο βουρτσα πλυντηριου.Να προμηθευτω την meguiars του φιλου Μιχαλη ή καποια αντιστοιχη και να πιασω δουλεια;Τι λετε;Φιλε Μιχαλη σου ειναι ευκολο να ανεβασεις φωτο της αλοιφης;

Υποψιάζωμαι πως πρέπει να είναι της σηράς NXT δεν έχω link... θα ψάξω να σας βρω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.