Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

πριν απο λιγο παρελαβα το γκολφακι μου κερωμενο!!!!! μιας και ποτε δεν ειχε κερωθει το πηρα αποφαση για σημερα. ενα μεγαλο ευχαριστω στον υπευθυνο που μου ελυσε τις οποιες αποριες ειχα (βλεπετε κτ το οτι ειμαι ψειρας, κτ το οτι χρωμα του δεν πολυκυκλοφορει ) το γκολφ δειχνει λες και το αγορασα τωρα!!! με βλεπω να κοιμαμαι μεσα σε αυτο αποψε :laugh: :laugh: :laugh:

υ.γ. 1.επειδη δεν θελω να αναφερω το ονομα του μαγαζιου και τον ιδικοκτητη για να μην νομιζετε οτι κανω διαφημιση και βγουμε παλι off-topic και πεσουνε warns & bans (κοινως καμπανες) οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει μην

post-1119-0-54477700-1324483756_thumb.jp

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Eνημερώνω για μια μαζική αγορά που ξεκίνησε σήμερα και αφορά ένα εξαιρετικό κερί,ιδανικό για κάθε χρώμα αυτοκινήτου.Γιατί όμορφα τα αυτοκίνητα μας αλλά αν δεν έχουν προστασία και εμφάνιση ανάλογη τότε δεν μπορούν να αποδώσουν την πραγματική ομορφιά του χρώματος ούτε να ανταπεξέλθουν στις καιρικές και καθημερινές συνθήκες χρήσης.

Το δεύτερο Group Buy του Carnubasandmore.gr είναι γεγονός!!! Ένα νέο κερί με μεγάλη απήχηση και εξαιρετικά αποτελέσματα από αναφορές και κριτικές μελών fora του εξωτερικού, υπό την σφραγίδα της διάσημης Βρετανικής Dodo Juice, το κερί του μέλους Bouncer από το DW,το Bouncer’s 22 Wax.

Bouncer’s 22 is the first wax launched under Dodo Juice’s Independent WaxLabel. One of the most sophisticated,refined and highest performing amateur home brew’waxes around,Bouncer’s 22 is a wax unlike any other.Dodo Juice felt compelled to secure the global distribution rights and can now proudly offer The Bouncer’s 22nd formulation to a discerning international audience. Forget the love, let’s spread the wax!

http://www.carnubasandmore.gr/forum/viewtopic.php?f=27&t=120

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω ενα καλο κερωμα στο αμαξι μετα απο 2,5 χρονια που το εχω(μαυρο golf 6)

Βρηκα μια προσφορα για: κέρωμα και ένα γυάλισμα για ανανέωση του χρώματος του αυτοκινήτου, με προϊόντα της κορυφαίας 3M, από την Paint Bull με τη μακρόχρονη πορεία στο χώρο του αυτοκινήτου! ' Ειναι στην Θεσσαλονικη και ρωτω αν εχει κανει καποιος και αν ειναι ευχαριστημενος απο το εν λογω καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε σπυρο καλησπερα.πηγα πριν κανα 2 μηνες το γκολφ στην πειντμπουλ για γρατζουνια στην πορτα.η δουλεια που εκαναν ηταν παραπανω απο εξαιρετικη στο συστηνω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites

φιλε σπυρο καλησπερα.πηγα πριν κανα 2 μηνες το γκολφ στην πειντμπουλ για γρατζουνια στην πορτα.η δουλεια που εκαναν ηταν παραπανω απο εξαιρετικη στο συστηνω ανεπιφυλακτα

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση.Μαλιστα αυριο θα μαι θεσσαλονικη και παρασκευη πρωι 15/6 εχω κλεισει ραντεβου για 'επαγγελματικο γυαλισμα κερωμα 3 σταδιων με αλοιφες 3Μ'.Για να δω λοιπον πρωτη φορα κανω γυαλισμα κερωμα,ευχομαι να μεινω ευχαριστημενος.......

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια επειδη πρωτη φορα εκανα γυαλισμα κερωμα στο αμαξι,περιμενα να δω εντυπωσιακα αποτελεσματα(να καθρεφτιζομαι πανω στο καπο και να γυαλιζει απο μακρια)και αντιθετως δεν μου φανηκε καμια τρελη διαφορα.Βεβαια δεν το εχω πλυνει ακομα και ισως να ειμαι αδικος αλλα ετσι ειναι και σε εσας?

Link to comment
Share on other sites

οχι.αν η διαδικασία είναι σωστή και το αποτέλεσμα του γυαλίσματος καλό,θα έχεις όμορφο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια επειδη πρωτη φορα εκανα γυαλισμα κερωμα στο αμαξι,περιμενα να δω εντυπωσιακα αποτελεσματα(να καθρεφτιζομαι πανω στο καπο και να γυαλιζει απο μακρια)και αντιθετως δεν μου φανηκε καμια τρελη διαφορα.Βεβαια δεν το εχω πλυνει ακομα και ισως να ειμαι αδικος αλλα ετσι ειναι και σε εσας?

Τι υλικά χρησιμοποίησες φίλε μου; Επίσης γυάλισες με χέρι η με αλοιφαδόρο;

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικά χρησιμοποίησες φίλε μου; Επίσης γυάλισες με χέρι η με αλοιφαδόρο;

Αλοιφες 3M με αλοιφαδορο.Στην paintbull θεσσαλονικης το εκανα,οκ το αποτελεσμα μετα που το επλυνα ηταν ομορφο.Απλα δεν μου το παρεδωσαν ετσι οπως περιμενα και ξενερωσα οπως και με την εν γενει συμπεριφορα αλλα οκ εγινε καλυτερο απο οτι ηταν. :thumbsup:

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποσο περνει ενα detailing σε ενα αυτοκινητο σε χρονο??φουλ?μεσα εξω

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την κατάσταση του αυτοκινήτου φίλε!Θα σε συμβούλευα να μπεις και να διαβάσεις αυτό το site.http://www.cardetailing.gr/

Είναι καταπληκτικό,μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα ώστε να ασχοληθείς σωστά μόνος σου με το αμάξι ή αν έχεις κάτι που δεν μπορείς να κάνεις μόνος σου να επισκεφθείς επαγγελματίες π.χ. http://www.auto-star.gr/ ή http://www.swell.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι? Μετά από πόσο καιρό πρέπει το αυτοκίνητο να περαστεί με κερί και να γυαλιστεί?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι? Μετά από πόσο καιρό πρέπει το αυτοκίνητο να περαστεί με κερί και να γυαλιστεί?

 

 

Εννοείς απο την ωρα που το αγόρασες? Πόσο καιρό το έχεις και πως το πλένεις?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μετά τα 2-3 πρωτα πλυσίματα μπορείς να το κερώσεις. Το κερί ειναι η προστασία του βερνικιού σου εως ενα βαθμο. Προστατεύει απο τον ήλιο τις βρώμες, τα διάφορα που πεφτουν στο αμάξι (πχ. κουτσουλιες, νερά με άλατα κλπ κλπ). Τα καλά κεριά διαρκούν 7-8 μήνες συνήθως ίσως και λιγότερο ανάλογα ποσο συχνά το πλένεις. Για το αυτοκίνητο το πιο σωστό είναι να το κερώνεις 2 φορές το χρόνο (ή 3 φορές τα 2 χρόνια).

 

Αν το βερνίκι σου έχει κάνει αράχνη που γίνεται με τον καιρό αλλά και με το πλύσιμο θες και γυάλισμα. Το γυάλισμα (περαν των ψιλών αλοιφών που μπορείς να το περνάς όπου φαίνεται ταλαιπωρημενο πριν το κερώσεις) δεν πρέπει να γίνεται συχνά παρα μόνον όταν πραγματικά χρειάζεται μιας και τρώει το πάχος του βερνικιού σου.

 

Η μόνη συμβουλή είναι να μην προσπαθήσεις μόνος σου χωρίς να το έχεις δει ξανά. Είναι καλύτερα να πας σε εναν επαγγελματία γιατί με αλοιφαδόρους κλπ μπορείς να κάνεις αρκετά μεγάλη ζημιά. Θα πρότεινα αν διαλέξεις μαγαζί ή να είναι καλό φανοποιείο ή να εξειδικεύεται στο detailing και μόνο (όχι τυπου βενζιναδικα κλπ που διαφημιζουν δωρεαν κερωματα κλπ) :acute:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μετά τα 2-3 πρωτα πλυσίματα μπορείς να το κερώσεις. Το κερί ειναι η προστασία του βερνικιού σου εως ενα βαθμο. Προστατεύει απο τον ήλιο τις βρώμες, τα διάφορα που πεφτουν στο αμάξι (πχ. κουτσουλιες, νερά με άλατα κλπ κλπ). Τα καλά κεριά διαρκούν 7-8 μήνες συνήθως ίσως και λιγότερο ανάλογα ποσο συχνά το πλένεις. Για το αυτοκίνητο το πιο σωστό είναι να το κερώνεις 2 φορές το χρόνο (ή 3 φορές τα 2 χρόνια).

 

Αν το βερνίκι σου έχει κάνει αράχνη που γίνεται με τον καιρό αλλά και με το πλύσιμο θες και γυάλισμα. Το γυάλισμα (περαν των ψιλών αλοιφών που μπορείς να το περνάς όπου φαίνεται ταλαιπωρημενο πριν το κερώσεις) δεν πρέπει να γίνεται συχνά παρα μόνον όταν πραγματικά χρειάζεται μιας και τρώει το πάχος του βερνικιού σου.

 

Η μόνη συμβουλή είναι να μην προσπαθήσεις μόνος σου χωρίς να το έχεις δει ξανά. Είναι καλύτερα να πας σε εναν επαγγελματία γιατί με αλοιφαδόρους κλπ μπορείς να κάνεις αρκετά μεγάλη ζημιά. Θα πρότεινα αν διαλέξεις μαγαζί ή να είναι καλό φανοποιείο ή να εξειδικεύεται στο detailing και μόνο (όχι τυπου βενζιναδικα κλπ που διαφημιζουν δωρεαν κερωματα κλπ) :acute:

 

Κανονικά μετά τα 2-3 πρωτα πλυσίματα μπορείς να το κερώσεις. Το κερί ειναι η προστασία του βερνικιού σου εως ενα βαθμο. Προστατεύει απο τον ήλιο τις βρώμες, τα διάφορα που πεφτουν στο αμάξι (πχ. κουτσουλιες, νερά με άλατα κλπ κλπ). Τα καλά κεριά διαρκούν 7-8 μήνες συνήθως ίσως και λιγότερο ανάλογα ποσο συχνά το πλένεις. Για το αυτοκίνητο το πιο σωστό είναι να το κερώνεις 2 φορές το χρόνο (ή 3 φορές τα 2 χρόνια).

 

Αν το βερνίκι σου έχει κάνει αράχνη που γίνεται με τον καιρό αλλά και με το πλύσιμο θες και γυάλισμα. Το γυάλισμα (περαν των ψιλών αλοιφών που μπορείς να το περνάς όπου φαίνεται ταλαιπωρημενο πριν το κερώσεις) δεν πρέπει να γίνεται συχνά παρα μόνον όταν πραγματικά χρειάζεται μιας και τρώει το πάχος του βερνικιού σου.

 

Η μόνη συμβουλή είναι να μην προσπαθήσεις μόνος σου χωρίς να το έχεις δει ξανά. Είναι καλύτερα να πας σε εναν επαγγελματία γιατί με αλοιφαδόρους κλπ μπορείς να κάνεις αρκετά μεγάλη ζημιά. Θα πρότεινα αν διαλέξεις μαγαζί ή να είναι καλό φανοποιείο ή να εξειδικεύεται στο detailing και μόνο (όχι τυπου βενζιναδικα κλπ που διαφημιζουν δωρεαν κερωματα κλπ) :acute:

Paul ευχαριστώ πολύ για την βόηθειά σου

Link to comment
Share on other sites

αν ο αλοιφαδορος ειναι περιστροφικος,ακομα και ενας που δεν εχει χρησιμοποιησει ποτε του αλοιφαδορο,δεν θα κανει καμια ζημια!και ειναι ευκολοδουλευτος

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω μια προσφορα απο καποιο μαγαζι αν ξερει καποιος (βορεια ελλαδα) για τις εξης δουλειες.

Θελω το χρωμα του αυτοκινητου μου να γυαλιζει κ ν εχει βαθος καλυτερα απο την 1η μερα που το παρελαβα.
Να γλυστραει το νερο.

 

Το αμαξι μετα το καλοκαιρι κλεινει τον 4ο χρονο του. Ποτε δν το φροντισα το χρωμα του εκτος τα πλυσιματα κ προσεχα απο κουτσουλιες κ τετοια.

Υ.γ Εγω σκεφτομαι για πριν το χειμωνα ν τ κανω..

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα γυάλισμα με κερί,χρησιμοποιήσα πυλό,κάτι άλλα π@π@ριές που δεν της ξέρω,το αμάξι όντως έγινε απίστευτο.

 

Αλλά,δεν είχα αλοιφαδόρο και μου πήρε 2 ώρες να τρίβω.

 

Τώρα ποια πλένω

 

Με ένα σαμπουάν με κερί μάρκας Flowey

1 σφουγγάρι ειδικό για αυτοκίνητο

1 πανί μικροινών για στέγνωμα

 

Και 2 κουβάδες,έναν για καθαρό και έναν για βρώμικο.

 

Το αποτέλεσμα είναι εξίσου καλό,σε 20 λεπτά είναι πένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω μια προσφορα απο καποιο μαγαζι αν ξερει καποιος (βορεια ελλαδα) για τις εξης δουλειες.

Θελω το χρωμα του αυτοκινητου μου να γυαλιζει κ ν εχει βαθος καλυτερα απο την 1η μερα που το παρελαβα.

Να γλυστραει το νερο.

 

Το αμαξι μετα το καλοκαιρι κλεινει τον 4ο χρονο του. Ποτε δν το φροντισα το χρωμα του εκτος τα πλυσιματα κ προσεχα απο κουτσουλιες κ τετοια.

Υ.γ Εγω σκεφτομαι για πριν το χειμωνα ν τ κανω..

Dazzle στην Θεσσαλονίκη . Θα το πάρεις καλύτερο απο εργοστασιακό + θα εχεις παρα πολυ καλη προστασια

Link to comment
Share on other sites

Dazzle στην Θεσσαλονίκη . Θα το πάρεις καλύτερο απο εργοστασιακό + θα εχεις παρα πολυ καλη προστασια

Το dazzle σε ποια οδό βρίσκεται?Εγγυημένο αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.