Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

ΓΥΑΛΙΣΜΑΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

ΚΕΡΩΜΑ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Τα κεριά και η αλοιφές μπορούν να δώσουν μια νέα λάμψη στο αυτοκίνητο σας και να

διορθώσουν κατά πολύ την αισθητική του .

Η φροντίδα του χρώματος των αυτοκινήτων γίνετε από εμάς με την πλήρη γραμμή

προϊόντων κεριών και αλοιφών αυτοκινήτων που διαθέτουμε .

Νέα κεριά και προϊόντα στιλβωτικής ουσίας αυτοκινήτων εισάγονται καθημερινά , εμείς τα προσθέσαμε στη γραμμή εργασιών μας για ένα καλύτερο αποτέλεσμα και μεγαλύτερη προστασία στο χρώμα .

Μπορεί να πληρώσετε περισσότερα για άλλα κεριά εμπορικών σημάτων με εξωτικά ονόματα, αλλά δεν μπορείτε να πάρετε την καλύτερη ποιότητα.

Παρουσιάζουμε με συνέπεια το RV Polish μια από τις καλύτερες στιλβωτικές ουσίες αυτοκινήτων στον κόσμο .

Διαθέτουμε όλα τα προϊόντα φροντίδας για το χρώμα του αυτοκινήτου σε 3Μ και Farecla δοκιμάστε τα και να είστε σίγουροι πως δε έχει καμία σχέση με ότι έχετε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.

THE NEXT STEP IN YOUR CAR :

Πριν γυαλισθεί ή κυρωθεί το όχημά σας, θα καλυφθούν οι λαστιχένιες και βινυλίου περιοχές, αυτό θα αποτρέψει το κερί και την αλοιφή να διείσδυση σε αυτές τις περιοχές και να αφήσει άσπρα υπολείμματα που ως γνωστό δεν μπορούν να αφαιρεθούν εύκολα.

Θα αφαιρέσουμε κάθε ξένη ύλη που έχει κολλήσει επάνω στο χρώμα ( ρετσίνια, χυμούς, κουτσουλιές, ακόμα και ξένα χρώματα η πιτσιλιές χρωμάτων)θα καθαρισθεί και θα το γυαλίσουμε με την διορθωτική αλοιφή της 3Μ η της Farecla (ανάλογα με το τι είναι απαραίτητο) θα σκουπίσουμε, θα καθαρίσουμε τα υπολείμματα των αλοιφών και θα τελειώσουμε με carnauba η RV Polish .

ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ ΤΩΝ ΑΛΟΙΦΩΝ

Πολυμερή σώματα

Το RV Polish κατά γενικό κανόνα, είναι βασισμένο σε πολυμερή προϊόντα που έχουν ουσιαστικά πιο μακροχρόνια διάρκεια από ένα προϊόν κεριού . Το κόστος των πολυμερών σωμάτων είναι συνήθως ελαφρώς υψηλότερο από το κόστος των οργανικών κεριών. Μερικοί υποστηρίζουν ότι αυτό αντισταθμίζεται από τη συχνότερη χρήση των οργανικών κεριών. Συνιστάται τα πολυμερή σώματα να επανεφαρμόζονται μία φορά το χρόνο, εμείς λέμε εννέα μήνες . Λόγω του τρόπου που τα πολυμερή σώματα υψηλής ποιότητας αφήνουν ένα διάφανο φιλμ στο χρώμα, έχουν την δύναμη να προστατεύουν από τις υπεριώδεις ακτίνες του ήλιου, την βροχή, την σκόνη και το καυσαέριο . Οι πολυμερείς στιλβωτικές ουσίες εφαρμόζονται συνήθως με αλοιφαδόρο η χειροποίητα με μαλακό σφουγγάρι και πάντα με κυκλική κίνηση. Με οποιαδήποτε εφαρμογή, κάνετε μια μικρή περιοχή (ουρανό η καπό η δυο πόρτες μαζί) αφήνετε να στεγνώσει καλά και έπειτα γυαλίζεις με ένα καθαρό μαλακό ύφασμα. Όλα τα προϊόντα εφαρμόζονται με αλοιφαδόρο, κάποια όμως που πρέπει να εφαρμοστούν με το χέρι. Διαβάστε την ετικέτα των προϊόντων για τη συγκεκριμένη χρήση.

Οργανικά κεριά (carnauba)

Παρακάτω είναι μερικά από τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του οργανικού κεριού. Οι περισσότεροι κατασκευαστές χρωμάτων αυτοκινήτου συστήνουν κερί (carnauba) και για το αρχικό χρώμα (protectant Carnauba) τα κεριά συστήνονται γενικός για όλα τα είδη χρωμάτων. Λόγω των ιδιοτήτων του οργανικού κεριού, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στην εφαρμογή του, το κερί θα δώσει επίσης μεγαλύτερο βάθος και λαμπρότητα από ένα πολυμερές προϊόν. Αυτός είναι ένας από τους λόγους για τον οποίο 99% των τεχνιτών προστασίας χρωμάτων αυτοκινήτου χρησιμοποιούν ένα carnauba κερί. Εντούτοις, το οργανικό κερί επαναλαμβάνετε συχνότερα από ένα πολυμερές προϊόν. Τα οργανικά κεριά έρχονται με διάφορες μορφές, ψεκασμού, υγρά, και κρέμα . Η εφαρμογή carnauba του κεριού πρέπει μόνο να γίνει αφότου πλύνετε λεπτομερώς το όχημα και το χρώμα έχει καθαριστεί. Προτιμώ προσωπικά το carnauba κερί σε κρέμα από την υγρή ποικιλία. Ο τεχνίτης θα εφαρμόσει το κερί (κρέμα) με τα χέρια του. Η εφαρμογή ενός κεριού με το χέρι είναι ένας από τους πιο κοινούς τρόπους και πάντα αλάνθαστος για το κήρωμα του οχήματός. Το χρώμα θα απορροφήσει ακριβώς την ποσότητα που πρέπει και σίγουρα δεν θα λερωθούν οι περιοχές των λάστιχων και των πλαστικών του αυτοκινήτου . Όλα τα κεριά πρέπει να ξεραθούν σε σκιερό μέρος και η εφαρμογή να γίνει σε ώρες που δεν καίει πολύ ο ήλιος. Πρέπει να σκουπιστεί με ένα μαλακό ύφασμα, μια φανέλα ή microfiber (πετσέτα 100% βαμβακερή) . Η πετσέτα που χρησιμοποιείται πρέπει να τινάζετε συνεχώς έξω σε μια περιοχή μακριά από το όχημα. Οι νέες πετσέτες microfiber είναι η κορυφαία επιλογή για το σκούπισμα για διάφορους λόγους.

1. Ουσιαστικά είναι fibre free.

2. Είναι δέκα φορές μαλακότερο από το μετάξι.

3. Η δράση ινών τους προσελκύει κυριολεκτικά τη σκόνη, που δημιουργείτε στην επιφάνεια, και την παγιδεύει στην πετσέτα.

4 Δεν χαλάει ποτέ, δεν χρειάζεται να την αντικαταστήστε όπως μια κοινή πετσέτα,

5 Οι πετσέτες microfiber πλένονται και κάνουν για όλες τις χρίσεις , ακόμα και για το σπίτι.

Αφότου έχετε τελειώσει το κήρωμα και buffing, πάρτε μια άλλη καθαρή φανέλα και περάστε ολόκληρη την επιφάνεια πάλι. Για να αφαιρέσετε το κερί γύρω από τις διακοσμήσεις κουκούλων, τα decals, τις μπετούγιες, και τους αρμούς , χρησιμοποιήστε ένα πινέλο χρώματος δύο-ίντσες για να καθαρίσετε τις σήτες και τα διάκενα. Ψεκάστε με σπρέι σιλικόνης τα πλαστικά διακοσμητικά και σκουπίστε τα καλά , η σιλικόνη θα τους δώσει λάμψη και θα τα προστατεύσει .

Link to comment
Share on other sites

δόκτωρ μοντόγυα μπορείς σε παρακαλώ να μας πείς (ή λογικά επειδή θα απαγορεύεται να μου στείλεις ενα πμ) πού μπορούμε να βρούμε τέτοια γυαλιστικά-κεριά και γενικά προιόντα καθαρισμού του αυτοκινήτοτ (3μ οτο γκλύμ σοναξ κλπ κλπ) τι προτείνεις και γενικά λεπτομέρειες??? :heart:

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox

Πάντως την τελευταία φορά που έκατσα κι έβαλα σκληρό κερί στο κουκλάκι μου ΤΑ ΦΤΥΣΑ ΤΕΛΕΙΩΣ από το τρίψιμο.

Δεν είναι τυχαίο που το είχαν για προπόνηση στο Karate Kid tongue.giftongue.giftongue.gif "Wax oooon, wax ooooff"... :heart:

Δοκίμασα και κάτι κεριά σε σπρέι κατά διαστήματα, αλλά καμία σχέση, το σκληρό είναι βάρβαρο αλλά το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το όλο θέμα είναι απλό! Μέσες άκρες σας είπα πώς γίνετε το γυάλισμα !

Νέα παιδιά είσαστε όλοι μπορείτε να τα καταφέρετε και μόνοι σας.

Αν κάποιος θέλει να μάθει περισσότερα ας μου στείλει e-mail μέσα από το site μου η ας πάρει τηλ!

Αν τώρα θέλετε να σας συστήσω κάποιες αλοιφές, εγώ ανεπιφύλακτα συνιστώ μόνο αυτή που διαθέτω και προμηθεύω την RV Polish made in USA

Όσο για τα οργανικά κεριά, όποια και να χρησιμοποιήσετε είναι καλά αρκεί να γράφει πάνω ΚΕΡΙ!

autopainter

My Webpage

Link to comment
Share on other sites

Να βρεθουμε μια μερα σαν μιτινγκ να τα κανουμε ολοι μαζι!!!!

ok! Θα φέρω μαζί ένα μπουκάλι RV Polish και μερικά πανάκια microfiber να τα δοκιμάσουμε !

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, τί γνώμη έχετε για το κέρωμα που περνάνε στα αυτόματα πλυντήρια αυτοκινήτων. Προσωπικά το πάω μία φορά το μήνα σε πλυντήριο και του κάνω και ένα χέρι κέρωμα. Φυσικά είναι λίγο αστείο σε σχέση με τα ειδικά σκευάσματα αλλά για λίγο καιρό διατηρεί την λάμψη του.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, τί γνώμη έχετε για το κέρωμα που περνάνε στα αυτόματα πλυντήρια αυτοκινήτων. Προσωπικά το πάω μία φορά το μήνα σε πλυντήριο και του κάνω και ένα χέρι κέρωμα. Φυσικά είναι λίγο αστείο σε σχέση με τα ειδικά σκευάσματα αλλά για λίγο καιρό διατηρεί την λάμψη του.

Εγώ προσωπικά δεν συνιστώ αυτόματο κέρωμα και ακόμα χειρότερα δεν συνιστώ αυτόματο πλύσιμο!

Έχει σκεφτεί κανείς τι ζημιά προκαλούν αυτές η ίνες (που περιστρέφονται πλένοντας το αυτοκίνητο) στο χρώμα?

Το αυτοκίνητο πρέπει να πλένετε με το χέρι και όχι απορρυπαντικά!

Ένα σαμπουάν που χρησιμοποιούμε για το κεφάλι μας είναι ότι το καλύτερο (αν το AVA για παράδειγμα, λιώνει τα λίπη στην στιγμή) τι κάνει στο χρώμα? υπάρχουν φτηνά σαμπουάν για λούσιμο χρησιμοποιήστετα !

Και το κέρωμα παρακαλώ με το χέρι!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάω στο Χαλάνδρι για πλύσιμο, σε ένα - δε θυμάμαι το όνομά του - απέναντι από τον Μπουρμπουλύρθα. Ο φίλος από το Χαλάνδρι θα ξέρει για ποιο μιλάω. Από κεί και πέρα, όταν έχω χρόνο να το πλύνω, χρησιμοποιώ ένα σκεύασμα που έχω αγοράσει, το οποίο είναι κάτι δύο σε ένα. Και πλύσιμο και κέρωμα. Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα καλό σκεύασμα μόνο για κέρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Guest agisd

παίδες, το κερωμα ειναι πανευκολο:

χρειαζεσαι...

1 σφουγγαρακι για να το απλωσεις (ή βαμβακι αν δεν υπαρχει)

1 microfiber towel για το γυαλισμα

και το κερι, εγω εχω Μεγκουαιρς αλλα και το Οτογκλυμ που εχω δει ειναι καλο

χωριζεις το αυτοκινητο σε τμηματα (πχ καπο, πορτες δεξια, ουρανος) και κανεις τμημα/τμημα.

πρωτα απλώνεις με το σφουγαρρακι (χωρις να τριβεις) και μετα το σκουπιζεις με την πετσετα και βουαλα γυαλισε...καθολου τριψιμο απλα να φυγει το κερι πανω απο το μεταλλο.

μου πηρε 2 ωρες αλλα μετα το αμαξι σαν καινουριο...2 φορες το χρονο ειναι αρκετα 3 καλυτερα.

καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Guest agisd

εννοειται οτι το εχετε πλυνει καλα πριν, ετσι;

και στεγνωμα με microfiber towel (αλλα όχι την ιδια που θα χρησιμοποιήσετε στο κερωμα).

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι το εχετε πλυνει καλα πριν, ετσι;

και στεγνωμα με microfiber towel (αλλα όχι την ιδια που θα χρησιμοποιήσετε στο κερωμα).

>

>

Συμφωνώ απόλυτα !

Και καλά θα είναι να αποφεύγετε να λερώνετε τις περιοχές βυνιλίου, πλαστικά και λάστιχα, δεν καθαρίζουν εύκολα !

AUTOPAINTER

My Webpage

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Πήρα ένα κεράκι turtle wax από τον Δήμο (AUTOPAINTER) και ένα πνάκι με μικροΐνες και το Σάββατο κέρωσα το κουκλί μου! Περιττό να σας πω ότι έγινε γαμάτο, το μόνο κακό είναι ότι έχουν μείνει υπολοίματα κεριού σε γωνίες και διάφορα άλλα μέρη (π.χ. γύρω-γύρω από τα χερούλια). Προχτές που έβρεξε για λίγο ήμουν έξω. Όμως το αμάξι κρατάει ακόμα τη γυαλάδα του, το ξεσκόνισα και μία γρήγορη και είναι σαν να το έχω πλύνει πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα κεράκι turtle wax από τον Δήμο (AUTOPAINTER) και ένα πνάκι με μικροΐνες και το Σάββατο κέρωσα το κουκλί μου! Περιττό να σας πω ότι έγινε γαμάτο, το μόνο κακό είναι ότι έχουν μείνει υπολοίματα κεριού σε γωνίες και διάφορα άλλα μέρη (π.χ. γύρω-γύρω από τα χερούλια). Προχτές που έβρεξε για λίγο ήμουν έξω. Όμως το αμάξι κρατάει ακόμα τη γυαλάδα του, το ξεσκόνισα και μία γρήγορη και είναι σαν να το έχω πλύνει πάλι!

προχτές το έκανα και εγώ το όλο σκηνικό! ακόμα πονάω σε ολόκληρο το σώμα μου!!! :thumbsup: πολύ καλή φάση! αρκεί να πώ ότι μόλις ακούμπησα την κουκούλα απο πάνω γλύστρισε και μπήκε μόνη της! :lol: αλλάζη η υφή του αμαξώματος και για να είναι τρελή φάση το αποτέλεσμα σε μεταλλικό ανοιχτό χρώμα φανταστείτε σε σκούρα χρώματα!

όσοι έχετε το το αυτοκίνητο πάνω απο ένα χρονάκι αρχίστε να το σκέφτεστε! (στοιλάς πέρνα και τις ζαντούλες μια και να δείς μετά πως θα καθαρίζεις την μαυρίλα σε ντέ τέ!)

τώρα για γύρω απο χερούλια κλπ κάτσε καποια στιγμή που θα έχεις χρόνο και τύλιξε τον δείκτη του χεριού σου με το πανάκι και με το νύχι απο μέσα φτάσε σε αυτά τα σημεία! και εγώ έτσι τις έκανα αυτές τις λεπτομέρειες!

(βέβαια όσοι το κάνετε θα πικραθήτε πολάκις αφού θα δείτε κάθε ατέλεια στο χρώμα (απο πετραδάκια απο γραντζουνιές απο ακουμπήματα και άλλα καλά!). οπότε το περνάτε μια όλο εντοπίζεται τα βαρβάτα πέρνετε το πινελάκι βάζετε λίγο χρώμα αφήνετε να στεγνώσει. πέρνετε την αλοιφή για γραντζουνιές το ισιώνετε και φτιάχνετε εκείνα τα σημεία και περνάτε πάλι λίγο κερί σε εκείνα τα σημεία και είστε κομπλέ!!!) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Εσύ το έχεις κάνει επιστήμη. Αυτό με τις ζάντες θα το κάνω γιαί τωρα τελευταία δεν καθαρίζουν με τιποτα!!! Και τώρα που το λες, έχω και μία αλοιφούλα για γρατζουνιές, χρωματάκι πήρα από τον Δήμο οπότε βουρ στον πατσά!!!

Link to comment
Share on other sites

Xμ χμ χμ............. το ψαχνω καιρο το θεμα με το κερωμα γιατι το αμαξι εκλεισε 2 χρονια και ακομα δεν το εχω κανει! Ξερω βλακεια μου αλλα θελω να γινει καλη δουλεια. Απο οτι βλεπω τα υλικα του Κωστα κανουν καλη δουλεια. Και η τιμη ειναι super απο οτι εμαθα.

Ψηνομαι ασχημα....μετα το Πασχα θα το βαλω μπροστα :D

Link to comment
Share on other sites

TURTLE WAX cOLOUR magic, ΑΝΑλογα το χρωμα και αποχρωση του αυτοκινητουΠΡΟΙΝ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ, τοχω φερει απο αμερικη, απλα κανει το αυτοκινητο καινουριο

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον τόπικ αλλά δεν κάθισα να το διαβάσω,πολύ απλά επειδή έχω βρεί τη λύση: Καλό πλύσιμο με σαπούνι με κερί και μετά με κοντά στα 6 Ε από την Πρωτοπαπαδάκη, ψηλά, σε κάποιο κατάστημα με αξεσουάρ αυτοκινήτου, υγρό κερί με ψεκαστήρα της Arrexons! Ξεχάστε τα πάντα! Απλά, αποτελεσματικά, φτηνά!Γίνεται με βαμβακερό ύφασμα σαν καθρέπτης, η γυαλάδα κρατά...και με βρώμα επάνω, σε σημείο να νομίζεις ότι μόλις πλύθηκε, κάθε μέρα που το κοιτάς!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ wax το Golf μου σήμερα, ένα χρόνο μετά που αγόρασα το wax tongue.gif Χρησιμοποίησα το Turtle Wax Original. Τέλειωσα το waxing μετά τη δύση του ήλιου γι' αυτό θα έχει round two αύριο tongue.gif Να δούμε πως θα καθαρίσει το wax από τις γωνιές, τα άβαφτα πλαστικά κλπ.

Η αλήθεια είναι πως γυάλισε το αυτοκίνητο όμως εμφανίστηκαν καμπόσες μικρογραντζουνιές εδώ κι εκεί (είναι και έντεκα χρονών) γι' αυτό λέω να το κάνω polish από βδομάδας και φυσικά ξανά wax :)

Να τι χρησιμοποίησα σήμερα:

49271.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.