Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

thanks, θα το εχω υπ οψην μου! ...κατσε να κανουμε μια αρχη ηδη κανω διατασεις για την πρωτη μου αποπειρα με βλεπω για κανα 3ωρο(?)χαλαρα :drinks:

Link to comment
Share on other sites

thanks, θα το εχω υπ οψην μου! ...κατσε να κανουμε μια αρχη ηδη κανω διατασεις για την πρωτη μου αποπειρα με βλεπω για κανα 3ωρο(?)χαλαρα :p

ειναι κουραστικη η ολη διαδικασια αλλα το αποτελεσμα που θα εχεις θα σε ανταμηψη.

Link to comment
Share on other sites

ειναι κουραστικη η ολη διαδικασια αλλα το αποτελεσμα που θα εχεις θα σε ανταμηψη.

Οντως, εδω ειμαι μια χαρα κ με το απλο πλυσιμο που κανω μονος μου.Αλλωστε εχω πλεον σταματησει καιρο να το πηγαινω για πλησιμο γιατι στο τελος κατεληγα να ξανακανω πολλα σημεια μονος μου και δεν συνεφερε (ειναι κ μαυρο χρωμα).

Link to comment
Share on other sites

τελειο το αποτελεσμα παιδια...θα βγαλω photo...βεβαια εχει περασει καιρος και εχει σκονιστει αλλα τελειο γυαλισμα το νιωθεις και με το χερι!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε το πακετακι απο shinearama.Παντως σαν μαγαζι και σε επικοινωνια (traking updates) και πακεταρισμα ειμαι πολυ ικανοποιημενος..Σαββατο θα γινει η πρωτη αποπειρα..Ειδομεν

Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεακι απο την προπλυση του καραβιου...

Ωραίος! Αν και προσωπικά θα ξεκινούσα κατευθείαν από τον ουρανό και κατεβαίνοντας ευθύγραμμες παράλληλες με το έδαφος κινήσεις, σα να βάφεις.

Νίκο είσαι συνέχεια κάτω; Μού φαίνεται θα πρέπει να συναντηθούμε να περιποιηθούμε μια μέρα τον γιαπωνέζο μου!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε το πακετακι απο shinearama.Παντως σαν μαγαζι και σε επικοινωνια (traking updates) και πακεταρισμα ειμαι πολυ ικανοποιημενος..Σαββατο θα γινει η πρωτη αποπειρα..Ειδομεν

Οντως ειναι πολυ κυριοι σε ολα τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Αν και προσωπικά θα ξεκινούσα κατευθείαν από τον ουρανό και κατεβαίνοντας ευθύγραμμες παράλληλες με το έδαφος κινήσεις, σα να βάφεις.

Νίκο είσαι συνέχεια κάτω; Μού φαίνεται θα πρέπει να συναντηθούμε να περιποιηθούμε μια μέρα τον γιαπωνέζο μου!

Δικιο εχεις!! Ετσι ειναι πιο σωστο!!!

Μπαα.. Κατεβαινω μια στο τοσο!! Ευκαιρια, εκτος των αλλων, για οδηγηση και detailing!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις!! Ετσι ειναι πιο σωστο!!!

Μπαα.. Κατεβαινω μια στο τοσο!! Ευκαιρια, εκτος των αλλων, για οδηγηση και detailing!!!!!

Χαχαχα! Σωστός!

Εδώ πού θα κάνουμε detailing; Στο πεζοδρόμιο;

Ρε, όσοι είμαστε από Ηλεία και σχετικά κοντά, να συναντηθούμε μια μέρα για detailing!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Σωστός!

Εδώ πού θα κάνουμε detailing; Στο πεζοδρόμιο;

Ρε, όσοι είμαστε από Ηλεία και σχετικά κοντά, να συναντηθούμε μια μέρα για detailing!

Απο Ηλεια εισαι ρε συ;Τι να πω...τοσο καιρο και δεν ξεραμε ο ενας τον αλλον. :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα και εγώ στον Μιχάλη (swell) την Δευτέρα για περιποίηση και μπορώ να επιβεβαιώσω όλα όσα έχουν γραφτεί και από άλλους. Ο άνθρωπος είναι ψείρας, διαβασμένος, φιλικότατος και ότι κάνει το κάνει σωστά και με μεράκι... μπορείτε να δείτε και δείγματα της δουλείας του στο παρακάτω link:

swell. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αχ παιδια τωρα που βρεχει βρεχει και ενα ηλιολουστο πρωινο παω σενα φιλο μου παρκαρ ο σε ηλιο και το αμαξι γυαλιζει...η οταν βρεχει και δημιουργει μπαλακια που στεκονται οι κιλανε μερικα?τελεια..ποσου μηνες κραταει το lusso me Κλειστο parking 3-4 βροχουλες και οχι πολυ χρηση του αυτοκινητου?αν το ακουμπισω με σφουγκαρι και ειδικο σαμπουαν φευγει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχω 2 αποριες σχετικα με τον χρονο που αφηνουμε το προϊον επανω στο αυτοκινητο.

Εχω την για γυαλισμα την Autoglym SRP και για κερι εχω διαθεσιμα Collinite 915 η 845.

Ερωτηση: Την αλοιφη γιαλυσματος περιπου ολοι την αφαιρουμε οταν περασουμε ενα πανελ και αρχιζει και θαμπωνει, σχετικα γρηγορα δηλαδη.

Για το κερι εχω ακουσει τα απειρα. Αλλος το αφηνει 1 λεπτο αλλος 10 αλλος κερωνει 2ο πανελ κ βγαζει το προηγουμενο, αλλος κανει ολο το αμαξι και το αφαιρει μετα...

Τελικα ποσος χρονος ειναι το σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχω 2 αποριες σχετικα με τον χρονο που αφηνουμε το προϊον επανω στο αυτοκινητο.

Εχω την για γυαλισμα την Autoglym SRP και για κερι εχω διαθεσιμα Collinite 915 η 845.

Ερωτηση: Την αλοιφη γιαλυσματος περιπου ολοι την αφαιρουμε οταν περασουμε ενα πανελ και αρχιζει και θαμπωνει, σχετικα γρηγορα δηλαδη.

Για το κερι εχω ακουσει τα απειρα. Αλλος το αφηνει 1 λεπτο αλλος 10 αλλος κερωνει 2ο πανελ κ βγαζει το προηγουμενο, αλλος κανει ολο το αμαξι και το αφαιρει μετα...

Τελικα ποσος χρονος ειναι το σωστο?

ο χρονος που απαιτειται για την αφαιρεση του κεριου εξαρταται απο πολλους παραγοντες γι'αυτο και εχεις διαβασει διαφορα.δεν θα επεκταθω με λεπτομερειες για να μην κουρασω.τα κερια που εχεις αν δεν αναφερουν χρονο αναμονης στις οδηγιες χρησης τους,μπορεις να τα αφαιρεσεις οταν με το δεικτη του χεριου σου τον οποιο θα συρεις ελαφρα στην κερωμενη επιφανεια,το κερι εχει γινει σκονη και απο κατω βλεπεις καθαρη επιφανεια χρωματος.αν δεν το δεις,θελουν και αλλο χρονο.θυμησου,πολυ λεπτα στρωματα κεριου στην επιφανεια οταν κερωνεις.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

ο χρονος που απαιτειται για την αφαιρεση του κεριου εξαρταται απο πολλους παραγοντες γι'αυτο και εχεις διαβασει διαφορα.δεν θα επεκταθω με λεπτομερειες για να μην κουρασω.τα κερια που εχεις αν δεν αναφερουν χρονο αναμονης στις οδηγιες χρησης τους,μπορεις να τα αφαιρεσεις οταν με το δεικτη του χεριου σου τον οποιο θα συρεις ελαφρα στην κερωμενη επιφανεια,το κερι εχει γινει σκονη και απο κατω βλεπεις καθαρη επιφανεια χρωματος.αν δεν το δεις,θελουν και αλλο χρονο.θυμησου,πολυ λεπτα στρωματα κεριου στην επιφανεια οταν κερωνεις.

thnx! λιγα λογια κ καλα..

Link to comment
Share on other sites

ο χρονος που απαιτειται για την αφαιρεση του κεριου εξαρταται απο πολλους παραγοντες γι'αυτο και εχεις διαβασει διαφορα.δεν θα επεκταθω με λεπτομερειες για να μην κουρασω.τα κερια που εχεις αν δεν αναφερουν χρονο αναμονης στις οδηγιες χρησης τους,μπορεις να τα αφαιρεσεις οταν με το δεικτη του χεριου σου τον οποιο θα συρεις ελαφρα στην κερωμενη επιφανεια,το κερι εχει γινει σκονη και απο κατω βλεπεις καθαρη επιφανεια χρωματος.αν δεν το δεις,θελουν και αλλο χρονο.θυμησου,πολυ λεπτα στρωματα κεριου στην επιφανεια οταν κερωνεις.

και αν το αφησεις παραπανω ωρα γινεται κατι?

πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

και αν το αφησεις παραπανω ωρα γινεται κατι?

γινεται δυσκολη η αφαιρεση του.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το vwclub συνεργαζετε και επισημα με προσφορες στα μελη του με το καταστημα Swell Detail Store του κ.Μιχαλη Τσαλτα,σας ενημερωνω οτι το Swell Detail Store απεκτησε πριν λιγες μερες δικο του φορουμ που αφορα την φροντιδα/περιποιηση του αυτοκινητου .Σε αυτο θα βρειτε απαντησεις σε τυχον αποριες σας ενω ο ιδιος ο Μιχαλης Τσαλτας συμμετεχει στις δημοσιες συζητησεις.

http://forum.swell.gr/index.php

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον Μιχαλη για την προσπαθεια του!!!!

Αξιζει μια επισκεψη στο μαγαζι του για να κανει κουκλα το μωρο σας.

Να και μερικα δειγματα δουλειας του Swell Detail Store

Καπου εκει μεσα ειναι το δικο μου και ενος φιλου το gti.

Edited by REDHOTGTI
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βρει στο ebay clay bars και θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ή να παρω οποιο ναναι;Επισης, μπορω να το χρησιμοποιησω πανω απο μια φορα ή με αυτα που θα εχει μαζεψει δεν συνισταται να το ξαναχρησιμοποιησω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βρει στο ebay clay bars και θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ή να παρω οποιο ναναι;Επισης, μπορω να το χρησιμοποιησω πανω απο μια φορα ή με αυτα που θα εχει μαζεψει δεν συνισταται να το ξαναχρησιμοποιησω;

Κόψε το σε δύο κομμάτια και χρησιμοποίησε το ένα. Μετά άμα έχει μαζέψει βρομιές πέτα το καλύτερα. Το δεύτερο κομμάτι το βάζεις σε ένα βάζο με νερό για να το χρησιμοποιήσεις την επόμενη φορά.

Υ.Γ. Σε περίπτωση που το κομμάτι πέσει κάτω π.χ. στο δρόμο, το πετάς και δεν το χρησιμοποιείς ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βρει στο ebay clay bars και θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ή να παρω οποιο ναναι;Επισης, μπορω να το χρησιμοποιησω πανω απο μια φορα ή με αυτα που θα εχει μαζεψει δεν συνισταται να το ξαναχρησιμοποιησω;

Φιλε Nasos p υπαρχουν διαφορετικων ειδων clay bars γι αυτο εκεινο που θα πρεπει να προσεξεις θα πρεπει αυτη που θα επιλεξεις να αγορασης να ειναι χαμηλης κοπτικοτητας..

Δεν χρειαζεται να την κοψης...το μονο που χρειαζεται ειναι να την "γυρνας" συχνα σε καθαρο μερος της κατα την διαρκεια της εργασιας και να την ξεπλενεις ενδιαμεσα για να φευγουν τυχον βρωμιες που θα εχει μαζεψει.!

Αφου την χρησιμοποιησης την πλενεις πολυ καλα και κατοπιν την ξαναβαζεις στο κουτι της και την βαζεις στο ψυγειο,στην συντηρηση,για να διατηρηθη για παρα πολυ καιρο και να την ξαναχρησιμοποιησης οσες φορες κρινεται αυτο απαραιτητο..!!

Προσοχη ομως μην σου πεσει κατω γιατι τοτε αναγκαστικα θα πρεπει να παει για πεταμα.!!

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

Η χαμηλη κοπτικοτητα πως αναφερεται στα Αγγλικα;Δεν εχω δει να αναγραφεται κατι σχετικα με αυτο παντως.Ολα αναφερουν οτι κανουν για ολους τους τυπους χρωματων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.