Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

Η χαμηλη κοπτικοτητα πως αναφερεται στα Αγγλικα;Δεν εχω δει να αναγραφεται κατι σχετικα με αυτο παντως.Ολα αναφερουν οτι κανουν για ολους τους τυπους χρωματων.

Αυτη που ειναι φιλε μου για χαμηλη κοπτικοτητα θα γραφει επανω συνηθως Fine Grade,αυτες που κοβουν ποιο πολυ συνηθως γραφουν Medium Grade κ.α.

Η πρωτη ειναι για σχετικα ευκολες περιπτωσης ενω η δευτερη ειναι για ποιο δυσκολες περιπτωσης...κατα κορων ομως χρησιμοποιηται περισσοτερο η πρωτη. :whistling:

Παντως και η μια και η αλλη,αλλα γενικα ολες οι Clay bar,κανουν για ολους τους τυπους των χρωματων..!

Link to comment
Share on other sites

σημερα απο το πρωι ημουν στο αμαξι...ο λογος...αγορασα σαμπουαν και κερι της mothers,μεχρι στιγμης ημουν φαν της meguiers,λοιπον αρχιζω πλυσιμο..μετα clay 3M μετα πλυσιμο παλυ με το σαμπουαν της mothers και επειτα στεγνωνω.το αμαξι φενοταν οτι ειχε καθαρισει σε βαθος.συνεχιζω κερομα με το κερι της εταιριας.το αποτελεσμα ητανε πολυ καλο αλλα οχι αυτο που περιμενα.ειναι στο ιδιο επιπεδο με την meguiers.οποτε λογο οτι τα προιοντα της mothers ειναι λιγακι ποιο τσιμπημενα σε τιμη απο τα αντοιστηχα της meguiers νομιζω οτι δεν αξιζει η αλλαγη.μεχρι στιγμης στα μονα προιοντα που ειδα θαυματα ηταν της swiss vax αλλα το κοστος ειναι δυσαναλογο και μετα της porzelack.meguirs mothers kai auto glym ειναι πανω κατω τα ιδια...επειδη πειραματιζομαι πολυ με το car detailing θελω αν εχετε δοκιμασει κατι πραγματικα καλο να μου το πρωτηνετε κυριος για finish σε γυαλισμα.

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

θελω αν εχετε δοκιμασει κατι πραγματικα καλο να μου το πρωτηνετε κυριος για finish σε γυαλισμα.

http://forum.swell.gr/index.php?sid=2d21b52a0da7c34fd711e18ce88bb5c7

θα εκπλαγεις με τις επιλογες που εχεις και τα αποτελεσματα σε καθε χρωμα αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

ειδα της race glaze...και μου κανουν κλικ..τον αλλον μηνα να το τελειωσουν τα υπαρχοντα πρωτα ο θεος..θα δοκιμασω την εν λογο εταιρεια..!

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

ειδα της race glaze...και μου κανουν κλικ..τον αλλον μηνα να το τελειωσουν τα υπαρχοντα πρωτα ο θεος..θα δοκιμασω την εν λογο εταιρεια..!

Χρησιμοποιω collinite (εχω το 845 & 915) και ειμαι ευχαριστημενος απο θεμα κεριου. ειναι καλη ποσοτητα / τιμη αναλογικα και κραταει αρκετα.

Καλους πειραματισμους!

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

ειδα της race glaze...και μου κανουν κλικ..τον αλλον μηνα να το τελειωσουν τα υπαρχοντα πρωτα ο θεος..θα δοκιμασω την εν λογο εταιρεια..!

Δοκιμασε το RG55.

Ειναι super σαν αποτελεσμα και κραταει περισσοτερο απο αλλα κερια.

Δες και το αναλογο test που εκαναν τα παιδια στο forum που σου προτειναν πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

ειδα της race glaze...και μου κανουν κλικ..τον αλλον μηνα να το τελειωσουν τα υπαρχοντα πρωτα ο θεος..θα δοκιμασω την εν λογο εταιρεια..!

Δεν ξερω φιλε αν εχεις δοκιμαση το carnauba της Porzelack....αλλα αν οχι...τοτε δοκιμασετο και θα με θυμηθης και σαν αποτελεσμα αλλα και σαν διαρκεια.!!!

Link to comment
Share on other sites

για το porzelack εχω ακουσει πολυ καλα λογια αλλα δεν το εχω δει..To lousoro ποιο ειναι εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι!

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

πιο ειναι σε ιδια ποιοτητα με το luso αλλα μεγαλυτερη διαρκεια αν και δεν εχω παραπονο.αυτο ποθ με κουραζει πολυ ειναι το περασμα με πιλο και δεν βλεπω να βρωμιζει και ιδιαιατερα...πειραζει να μη το κανω?παντως το κερι δεν τελιωνει με τιποτα!!!!και θελω να δοκιμασω κατι αλλο αλλα....στη κατηγορια του Lusso τι εχετε δοκιμασει?

http://www.shinearama.co.uk/search.php?page=0&fcat=7

τι λετε για το sonax πχ κτλ που εχει εδω στις 2 πρωτες σελιδες

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά race glaze 55 απλά top!! εγγύηση. το εχω δοκιμάσει. το μονο ισως προβλημα ειναι οτι θελει πέρασμα με γυμνά χέρια

+1000 για το race glaze 55!!!!!!

Race Glaze Signature 55

Δειτε και ενα test

Greek Big Wax Test.

Εγω αυτη τη φορα δοκιμασα καινουρια προιοντα VW Golf GTI Red Nanolex Protection Session

Edited by REDHOTGTI
Link to comment
Share on other sites

+1000 για το race glaze 55!!!!!!

Race Glaze Signature 55

Δειτε και ενα test

Greek Big Wax Test.

Εγω αυτη τη φορα δοκιμασα καινουρια προιοντα VW Golf GTI Red Nanolex Protection Session

Απο οτι διάβασα στο τεστ αυτοι εκει δεν βρήκαν καμια ουσιαστική διαφορα στα κερια που χρησιμοποίησαν.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διάβασα στο τεστ αυτοι εκει δεν βρήκαν καμια ουσιαστική διαφορα στα κερια που χρησιμοποίησαν.

Μετα απο ενα μηνα απο την εφαρμογη των κεριων:"Καποια beading ειναι πολυ δυνατα και καποια αλλα οχι τοσο.Το ιδιο μπορω να πω οτι ειδα και στο τεστ του sheeting.Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι πολυ καλα στεκεται το Oro και το Smartwax Concours,δεν ''καταλαβαινουν'' τιποτα μεχρι στιγμης τα RaceGlaze55 και το Bilt Hamber Finis Wax,ενω κουρασμενο φανηκε το Migliore Primo και το Victoria Concours Red Wax.

Το κομματι της γυαλινης οροφης εκανε το εντυπωσιακοτερο beading και sheeting απο οποιοδηποτε αλλο σημειο και μαλιστα χωρις να εχει κερωθει κανονικα απλα και μονο απο τα υπολλειματα κεριου που υπηρχαν στο πανακι mf απο το buffing το Victoria Concours Red Wax.

Το τεστ ξεκινησε στις 15/02/11.

Τα πρωτα τεστ του sheeting/beading εγιναν στις 13/03/11."

Μετα απο 4 μηνες:Το RG55 είναι ακόμα επάνω έστω και ταλαιπωρημένο(το sheeting των σταγόνων ήταν αργό) και το Finis Wax επίσης είναι επάνω αλλά και αυτό εξασθενημένο.Το Oro είναι ανύπαρκτο,το Primo ουσιαστικά δεν υφίσταται και τα έλαια του έχουν αφήσει μόνο το ίχνος του ενώ το Smartwax Concours έχει και αυτό εξασθενήσει πολύ όπως και το Victoria Red αν και στο πίσω φτερό δείχνει να υπάρχει ακόμα έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με την πρωτη ευκαιρια που θα βρω το παω για κερωμα!!!!! :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με την πρωτη ευκαιρια που θα βρω το παω για κερωμα!!!!! :yahoo::laugh:

Να προσεξεις που θα πας για να μην εχεις αλλα μετα(καψιμο βερνικιου κτλ.)

Και πανω απο ολα σωστο πλυσιμο-συντηρηση με σωστες τεχνικες-προιοντα και μακρυα απο πλυντηρια.

Ειτε ειναι βουρτσα,ειτε με το χερι η δουλεια που κανουν ειναι του ποδαριου!!!

Link to comment
Share on other sites

Να προσεξεις που θα πας για να μην εχεις αλλα μετα(καψιμο βερνικιου κτλ.)

Και πανω απο ολα σωστο πλυσιμο-συντηρηση με σωστες τεχνικες-προιοντα και μακρυα απο πλυντηρια.

Ειτε ειναι βουρτσα,ειτε με το χερι η δουλεια που κανουν ειναι του ποδαριου!!!

Το καψιμο του βερνικιου μπορει να γινει ΜΟΝΟ κατα την διαδικασια του γυαλισματος με αλοιφες και οχι κατα το κερωμα.!!!

Αλλη η μια διαδικασια και αλλη η αλλη......

Το καψιμο του βερνικιου γινεται ΜΟΝΟ αν δεν χρησιμοποιησουμε σωστα τον αλοιφαδορο κατα την διαδικασια γυαλισματος,και οχι μονο, ενω για το κερωμα δεν χρειαζεται χρηση αλοιφαδορου μιας και μπορει να γινει ειτε με παληνδρομικο μηχανημα το οποιο ειναι με σταθερες στροφες,ειτε γινεται με το χερι οποτε δεν τιθεται θεμα καψιματος του βερνικιου κατα το κερωμα.!!

Τωρα οσον αφορα τα πλυντηρια που ειναι με βουρτσες θα συμφωνησω μαζι σου φιλε μου και θα συμβουλευα και εγω ολους τους φιλους να της αποφευγουν αλλα δεν θα συμφωνησω με τα πλυντηρια που ειναι στο χερι,ειδικα με τον ορο ποδαριου,γιατι δεν μπορουμε να τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι αφου υπαρχουν και οι εξαιρεσης σε καθε κανονα αρκει να ψαχνουμε να βρισκουμε αυτους που μας ικανοποιουν και κανουν οσο γινεται ποιο σωστη δουλεια.!

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

Το καψιμο του βερνικιου μπορει να γινει ΜΟΝΟ κατα την διαδικασια του γυαλισματος με αλοιφες και οχι κατα το κερωμα.!!!

Αλλη η μια διαδικασια και αλλη η αλλη......

Το καψιμο του βερνικιου γινεται ΜΟΝΟ αν δεν χρησιμοποιησουμε σωστα τον αλοιφαδορο κατα την διαδικασια γυαλισματος,και οχι μονο, ενω για το κερωμα δεν χρειαζεται χρηση αλοιφαδορου μιας και μπορει να γινει ειτε με παληνδρομικο μηχανημα το οποιο ειναι με σταθερες στροφες,ειτε γινεται με το χερι οποτε δεν τιθεται θεμα καψιματος του βερνικιου κατα το κερωμα.!!

Τωρα οσον αφορα τα πλυντηρια που ειναι με βουρτσες θα συμφωνησω μαζι σου φιλε μου και θα συμβουλευα και εγω ολους τους φιλους να της αποφευγουν αλλα δεν θα συμφωνησω με τα πλυντηρια που ειναι στο χερι,ειδικα με τον ορο ποδαριου,γιατι δεν μπορουμε να τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι αφου υπαρχουν και οι εξαιρεσης σε καθε κανονα αρκει να ψαχνουμε να βρισκουμε αυτους που μας ικανοποιουν και κανουν οσο γινεται ποιο σωστη δουλεια.!

Ναι φιλε μου,γνωριζω πολυ καλα πως μπορει να γινει το καψιμο του βερνικιου,αλλα καλα κανεις και το αναφερεις για να μαθουν και οι υπολοιποι.

Για τα πλυντηρια τωρα,σαφως και υπαρχουν εξαιρεσεις,που ομως εγω δεν εχω ανακαλυψει.Γι'αυτο τον λογο εχω να επισκευτω πλυντηριο τουλαχιστον 3 χρονια.

Απλυτα σημεια κυριως χαμηλα,απλυτες ζαντες,γρατζουνιες,αραχνη απο χιλιοχρησιμοποιημενα σφουγγαρια και πανια στεγνωματος,πασαλυμενες ζαντες με γυαλιστικο ελαστικων,τζαμια σαν το χαρτη της Ελλαδας,ξυλωμα βερνικιου απο πιεστικο,πασαλυμενες χειρολαβες,διακοπτες,τιμονι,λεβιεδες,ταπετσαριες,καντραν απο γλυωδη γυαλιστικα ταμπλω ειναι μερικα απο αυτα που μπορω να θυμηθω.

Γι'αυτο και δεν με ξαναειδαν.Και δεν λεω για ενα μονο αλλα για πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου,γνωριζω πολυ καλα πως μπορει να γινει το καψιμο του βερνικιου,αλλα καλα κανεις και το αναφερεις για να μαθουν και οι υπολοιποι.

Για τα πλυντηρια τωρα,σαφως και υπαρχουν εξαιρεσεις,που ομως εγω δεν εχω ανακαλυψει.Γι'αυτο τον λογο εχω να επισκευτω πλυντηριο τουλαχιστον 3 χρονια.

Απλυτα σημεια κυριως χαμηλα,απλυτες ζαντες,γρατζουνιες,αραχνη απο χιλιοχρησιμοποιημενα σφουγγαρια και πανια στεγνωματος,πασαλυμενες ζαντες με γυαλιστικο ελαστικων,τζαμια σαν το χαρτη της Ελλαδας,ξυλωμα βερνικιου απο πιεστικο,πασαλυμενες χειρολαβες,διακοπτες,τιμονι,λεβιεδες,ταπετσαριες,καντραν απο γλυωδη γυαλιστικα ταμπλω ειναι μερικα απο αυτα που μπορω να θυμηθω.

Γι'αυτο και δεν με ξαναειδαν.Και δεν λεω για ενα μονο αλλα για πολλα.

Αν δεν αγαπας φιλε μου αυτο που κανεις και δεν το κανεις με μερακι αυτα τα προβληματα που αναφερεις θα σου βγουν στην πορεια και εχεις δικιο να μην επισκεπτεσαι πλυντηριο τοσα χρονια αν εχεις αντιμετωπιση ολα αυτα.

Δυστυχως πολλοι συναδελφοι μου θυσιαζουν την ποιοτητα για χαρη της ποσοτητας που για μενα αυτο ειναι πολυ μεγαλο λαθος....καλυτερα να πλυνης 10 αυτ/τα αλλα να τα πλυνης σωστα παρα να πλυνης 20 και να ειναι χαλια.!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.