Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

Παιδια αγορασα πηλο και το σπρει της meguiars που το ψεκαζεις πριν εφαρμοσεις τον πηλο.Τελοσπαντων η ερωτηση μου ειναι η εξης.Τον πηλο μετα την χρηση θα τον πλυνω και θα τον βαλω στο ψυγειο οπως μου ειχε πει καποιος απο εδω μεσα μια φορα.Το υπολοιπο κομματι του πηλου που δε θα χρησιμοποιησω να το βαλω κ αυτο στο ψυγειο ή δεν εχει σημασια;

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αγορασα πηλο και το σπρει της meguiars που το ψεκαζεις πριν εφαρμοσεις τον πηλο.Τελοσπαντων η ερωτηση μου ειναι η εξης.Τον πηλο μετα την χρηση θα τον πλυνω και θα τον βαλω στο ψυγειο οπως μου ειχε πει καποιος απο εδω μεσα μια φορα.Το υπολοιπο κομματι του πηλου που δε θα χρησιμοποιησω να το βαλω κ αυτο στο ψυγειο ή δεν εχει σημασια;

Μετα την χρηση φιλε Nasos p τον πλενεις καλα και τον βαζης μεσα στο κουτι του και τον βαζης στη συντηρηση στο ψυγειο για να διατηρηθη...

Δεν τον κοβης σε κομματια,αν αυτο εννοεις ρωτοντας για το υπολοιπο που λες οτι δεν θα χρησιμοποιησης,αλλα τον χρησιμοποιης ολοκληρο και ενδιαμεσα της διαδικασιας τον πλαθης και τον γυρνας καθε φορα να περνας την επιφανεια με καποια καθαρη του πλευρα.!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα την χρηση φιλε Nasos p τον πλενεις καλα και τον βαζης μεσα στο κουτι του και τον βαζης στη συντηρηση στο ψυγειο για να διατηρηθη...

Δεν τον κοβης σε κομματια,αν αυτο εννοεις ρωτοντας για το υπολοιπο που λες οτι δεν θα χρησιμοποιησης,αλλα τον χρησιμοποιης ολοκληρο και ενδιαμεσα της διαδικασιας τον πλαθης και τον γυρνας καθε φορα να περνας την επιφανεια με καποια καθαρη του πλευρα.!!

Ειναι 200gr ο πηλος να τον χρησιμοποιησω ολοκληρο;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 200gr ο πηλος να τον χρησιμοποιησω ολοκληρο;

Ναι φιλε μου θα τον χρησιμοποιησης οπως ειναι ολοκληρο και θα τον πλαθης συνεχως και θα τον γυρνας συνεχεια κατα την διαδικασια ωστε την ωρα που θα καθαριζης της επιφανειες να ειναι καθαρη η πλευρα του πηλου.!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινε κερωμα στο αυτοκινητο με το meguiars Gold Class αφου πρωτα εγινε καθαρισμος χρωματος με πηλο και το σπρει Quick Detailer της Meguiars.Κατα το περασμα του πηλου απο την επιφανεια καταλαβαινεις μια μικρη αντισταση που ειναι φυσικα ολες οι επικαθισεις που δεν εχουν φυγει με το πλυσιμο.Παρα το οτι το αυτοκινητο το προσεχω πολυ, εμεινα αναυδος οταν ειδα τι βρωμια εμεινε πανω στον πηλο απο το πρωτο κιολας κομματι της οροφης που περασα.Το κυριοτερο προβλημα ειχε η οροφη και μετα το καπω.Τα πλαινα του αυτοκινητου δεν ειχαν ιδιαιτερο προβλημα.Πλεον η οροφη που οταν τη σκουπιζα μετα απο πλυσιμο καταλαβαινα οτι δεν ηταν λεια, πλεον εχει τελεια υφη.Τελικα ο πηλος ειναι ο μονος τροπος να καθαρισεις το χρωμα.Αλοιφη που ειχα χρησιμοποιησει στο παρελθον για καθαρισμο χρωματος δεν εκανε τιοποτα απολυτως.Ολα τα γυαλισματα και οι αλοιφες χωρις πρωτα καθαρισμο χρωματος ειναι αδικος κοπος τελικα.

Μια συμβουλη μονο.Καλο ειναι τον πηλο να μην το αφηνετε ουτε στιγμη ακινητο αλλα συνεχως να τον κινειτε διοτι αν μεινει ακινητος μενει σημαδι πανω στο χρωμα κατι σαν υπολειμα απο το υλικο του πηλου το οποιο βεβαια φευγει με το σκουπισμα αλλα αν ειναι πολλα τετοια σημαδακια θα σας ταλαιπωρησουν.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

εμ δεν το ηξερες οτι μονο με πηλο καθαριζει?..εγω καθε μηνα το κανω με πηλο και σχεδον σε καθε πλυσιμο το περναω κερι αλοιφη.

Link to comment
Share on other sites

εμ δεν το ηξερες οτι μονο με πηλο καθαριζει?..εγω καθε μηνα το κανω με πηλο και σχεδον σε καθε πλυσιμο το περναω κερι αλοιφη.

Ειχα δει βιντεακια στο ιντερνετ κι επειδη ειχα παρει παλαιοτερα αλοιφη καθαρισματος η οποια δεν εκανε το παραμικρο πιστευα οτι αυτα που εβλεπα στο ιντερνετ απο τον πηλο ισως ηταν καπως υπερβολικα.Βεβαια πιστευα οτι θα βγαλει λιγη βρωμια αλλα δεν πιστευα οτι θα δω στον δικο μου πηλο τοση μαυριλα.Τωρα ανα τακτα διαστηματα θα πεφτει πηλος και κερι.Το μονο που θελω ειναι ενα μηχανημα για σκουπισμα του κεριου.Οχι αλοιφαδορο, καπου ειχα δει ενα μηχανημα που του προσαρμοζεις πανακια μικροινων και εχει λιγες στροφες.Τον πηλο ποσες φορες τον χρησιμοποιεις;

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

μεχρι να ξεραθει..διαρκει πολυυυυ!!εγω εχω εναν αλοιφαδορο einhell παλμικο για να μην κανω καμια ζημεια..γυρο στα ΄35 ευρο τον ειχα παρει

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τον κόβεις στα 3 και χρησιμοποιείς 1 κομμάτι μέχρι να σταματήσει να βγάζει καθαρή επιφάνεια μετά από πλάσιμο. Αν τον χρησιμοποιήσεις όλο, θα σου κρατήσεις συνολικά πολύ λιγότερο από το να τον έσπαγες στα 3.

Το καταλαβα αλλα ειναι αργα τωρα.Οντως παραηταν μεγαλο το κομματι.Σκεφτομουν να το κοψω στα δυο.Τελοσπαντων...

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να ξεραθει..διαρκει πολυυυυ!!

Σωστοτατος ο φιλος..!!!!

Δεν τον κοβουμε ποτε και τον συντηρουμε στο ψυγειο στην συντηρηση.!!

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

...και δεν χρειαζεται ψυγειο!

Ωχ....και τον εχω αφησει στο ψυγειο ετσι γυμνο για 4 μερες.Λες να ειναι ακαταλληλος τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα απλα θα εχει σφιξει και δεν θα πλαθετε ευκολα με αποτελεσμα οταν τον χρειαστεις να ξεπαλαμιαστεις μεχρι να τον πλασεις,ειδικα αν ειναι εκ κατασκευης σκληρος πηλος.δεν υπαρχει κανενας λογος να ειναι μεσα στο ψυγειο σαν να ειναι τροφιμο. :drinks:

αποθηκευσε τον μεσα σε ενα γυαλινο ή πλαστικο βαζακι-κουτακι που να κλεινει καλα προσθετοντας λιγο νερο ή Quick Detailer.μην τον αποθηκευσεις ποτε μεσα σε μεταλλικο κουτι οπως κουτια στιγμιαιου καφε,παιδικων ροφηματων κλπ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα σε ενα "φιλο" φανοποιο να μου βγαλει κατι γρατζουνιτσες.. και μου ειπε την αλλη βδομαδα να το παω να μου κανει ενα κερωμα σαν δωρο.. Δεν υπαρχει προβλημα αν το κερωσω αυτην την περιοδο ετσι?(γιατι ειδα στα προηγουμενα ποστ οτι το κερωνεις πριν το καλοκαιρι και πριν τον χειμωνα)

Edited by De_Mits
Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατος ο φιλος..!!!!

Δεν τον κοβουμε ποτε και τον συντηρουμε στο ψυγειο στην συντηρηση.!!

Μην παραπλανείς αν δεν ξέρεις. Και τον κόβουμε ώστε να μας βγάλει πολλές χρήσεις και δεν χρειάζεται ψυγείο

Από Autogeek.net (ελπίζω να την ξέρεις):

Clay is available in 2 to 8 oz. bars. Two ounces is enough to do three or four vehicles. On average, a vehicle will need to be clayed twice a year. At this rate, one 2 oz. clay bar will last you 18 months to 2 years if used on the same vehicle. If you buy clay in an 8 oz. bar, like DP Universal Detailing Clay or XMT Speed Clay, cut it into quarters and keep the unused portions moistened with lubricant in the storage case. Other brands, like Pinnacle Ultra Poly Clay, come in a 4 oz. bar.

Ο DaveKG από Detailingworld (ελπίζω να τον ξέρεις):

About 40 - 50g of clay is sufficient to clay a moderately sized car. If using Meguiars Quick clay, for example, break off one third to one half of the clay bar (the bigger the car, the more clay you may need).

...Keep clay warm, and supple - if it gets cold, hard and brittle it will induce marring, so another reason to keep kneading regularly, especially in winter

Σημερα πηγα σε ενα "φιλο" φανοποιο να μου βγαλει κατι γρατζουνιτσες.. και μου ειπε την αλλη βδομαδα να το παω να μου κανει ενα κερωμα σαν δωρο.. Δεν υπαρχει προβλημα αν το κερωσω αυτην την περιοδο ετσι?(γιατι ειδα στα προηγουμενα ποστ οτι το κερωνεις πριν το καλοκαιρι και πριν τον χειμωνα)

Πρόβλημα κανένα, να πας να το κερώσεις

Link to comment
Share on other sites

Γυάλισμα δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος. Ανάλογα με την κατάσταση του χρώματός σου. Αν το πλένεις μόνος σου με σωστά υλικά και μεθόδους μπορείς να βγάλεις και 2 χρόνια χωρίς θάμπωμα του βερνικιού. Αν υπερβάλεις μπορείς και περισσότερο.

Κέρωμα θα έλεγα 3 φορές το χρόνο είναι ιδανικά με 2 φορές αποδεκτά.

Link to comment
Share on other sites

Γυάλισμα-κέρωμα με αλοιφαδόρο κάθε πότε πρέπει να κάνουμε? Κάθε 6 μήνες ή χρόνο από την τελευταία φορά που έχουμε κάνει?

Αλλο ειναι το Γυαλισμα και αλλο το Κερωμα φιλε μου.

Το Γυαλισμα δεν εχει συγκεκριμενη χρονικη περιοδο που πρεπει να γινεται μιας και εξαρταται απο την εκαστοτε κατασταση του αυτ/του.

Αν χρειαζεται γυαλισμα και μετα το συντηρης σωστα τοτε μετα απο 2 χρονια τουλαχιστον θα πρεπει να το ξαναγυαλισης αν χρειαζεται.

Το Κερωμα ειναι για συντηρηση και καλο ειναι να γινεται 2 με 3 φορες τον χρονο αναλογως της συνθηκες στης οποιες κυκλοφορη το αυτ/το και την χρηση που του κανεις. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Γυάλισμα-κέρωμα με αλοιφαδόρο κάθε πότε πρέπει να κάνουμε? Κάθε 6 μήνες ή χρόνο από την τελευταία φορά που έχουμε κάνει?

Άλλο πράγμα το γυάλισμα και άλλο το κέρωμα!

Γυάλισμα δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος που γίνεται. Εξαρτάται από την κατάσταση του αυτοκινήτου και τον τρόπο συντήρησης.

Κέρωμα 3 φορές το χρόνο είναι πολύ καλά. Και 2, δε βαριέσαι, καλά είναι. Εξαρτάται...

Link to comment
Share on other sites

να κανω δυο ερωτησεις. ποιες τελικα ειναι οι ενεργειες που κανουμε πριν φτασουμε στο κερωμα?

ο πηλος τι ακριβως ειναι πρωτη φορα ακουω οτι υπαρχει για αυτ/το(ασχετος)?

κανενα βιντεακι αν επαιζε θα βοηθουσε γιατι το εχω ενα χρονο σχεδον και δεν εχω κανει τιποτα απο ολα αυτα που λετε πανω

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

να κανω δυο ερωτησεις. ποιες τελικα ειναι οι ενεργειες που κανουμε πριν φτασουμε στο κερωμα?

ο πηλος τι ακριβως ειναι πρωτη φορα ακουω οτι υπαρχει για αυτ/το(ασχετος)?

κανενα βιντεακι αν επαιζε θα βοηθουσε γιατι το εχω ενα χρονο σχεδον και δεν εχω κανει τιποτα απο ολα αυτα που λετε πανω

Φιλε Σπυρο οι ενεργειες που κανουμε πριν φτασουμε στο κερωμα ποικιλουν αναλογως της καταστασης που ειναι το αυτ/το μας.....για παραδειγμα μπορει ενα αυτ/το να χρειαζεται ενα καλο και επισταμενω πλυσιμο,μετα περασμα με πηλο και κατοπιν κερωμα...αλλα μπορει να χρειαζεται και διαδικασια αλοιφων πριν φτασουμε στο κερωμα...ειναι παντα αναλογως την κατασταση του αυτ/του που εξαρταται απο πολλους παραγοντες!!

Οσο για τον πηλο(clay-bar) που ρωτας ειναι ειδικη πλαστελλινη που χρησιμοποιητε μαζι με καποιο λιπαντικο μετα απο το πλυσιμο του αυτ/του και πριν οποιαδηποτε διαδικασια,ειτε αλοιφων ειτε κερωματος,ωστε να εχει καθαριση η επιφανεια μας απο ξενα σωματα,επικαθησεις κ.π.α και να ειναι ετοιμη για να υποστει την καταλληλη επεξεργασια ειτε με αλοιφες ειτε με κερι!!

Οσο καλυτερα προετοιμασμενη και καθαροτερη ειναι η επιφανεια μας τοσο καλυτερο τελικο αποτελεσμα εχουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.