Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

Tην ειχα δοκιμασει και εγω αυτην...Πολυ καλη...

Ντανι, να σου πω για γρατζουνιες, εγω βαζω την Paint Renovaitor, και μετα, περναω και με γαυαλιστικη Deep Shine. Αυτο κανω εγω :D

Link to comment
Share on other sites

Paint Renovaitor : 13 ευρω νομιζω. Δεν ξερω Ντανι, εγω απλα λεω οτι εχω σχεδον ολα τα προιοντα γιατι ειμαι αρρωστος και τα κανω μονος μου...ΣΙγουρα καποια στιγμη, θα παω κι εγω για ενα φουλ γυαλισμα κερωμα κλπ, γιατι δεν εχω αλοιφαδορο και την τεχνη τους...

Link to comment
Share on other sites

αλλιως κερακι μονοι μας καθε 1 μηνα..

Σιγα μην το κερωνουμε και καθε βδομαδα...το κερωμα ειναι επιπονη διαδικασια και ολα τα καλα κερια αναφερουν στις οδηγιες πως περνουνται αν δεν κανω λαθος 2 φορες τον χρονο

Link to comment
Share on other sites

Χθες έγινε γυάλισμα με το Ultra Deep Shine της Autoglym..Oι προβληματικες περιοχές περάστηκαν με το Paint Renovator(δεν με εντυπωσιασε όμως..)Το αποτελεσμα δείχνει αρκετα εππαγγελματικο...Μιχαλη τωρα όμως πρεπει να επεμβεις εσυ γιατι πονάω πάντου!Χερια ποδια βγηκαν off απο το wax on - wax off?Καμια αλλοιφη για μενα υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Χθες έγινε γυάλισμα με το Ultra Deep Shine της Autoglym..Oι προβληματικες περιοχές περάστηκαν με το Paint Renovator(δεν με εντυπωσιασε όμως..)Το αποτελεσμα δείχνει αρκετα εππαγγελματικο...Μιχαλη τωρα όμως πρεπει να επεμβεις εσυ γιατι πονάω πάντου!Χερια ποδια βγηκαν off απο το wax on - wax off?Καμια αλλοιφη για μενα υπαρχει?

:lol: Έχω 13 χρόνια την ίδια λαμαρίνα… με 1,κάτι κερώματα το χρόνο κατά μέσο όρο. Η λαμαρίνα είναι απίστευτη!!! (και στην original βαφή και στα επισκευασμένα κομμάτια) Έλεγχος δεκτός για τα μέλη Θεσ/κης. :thumbsup:

Έχω χρησιμοποιήσει κερί OPEL :D , 1 του εμπορίου με χρώμα :D και πλέον εδώ και 8 χρόνια το σετ της worthy.gif 3Μ. Πάντως “3Μ Finesse it!” κυρίως τοπικά, μόνο μια φορά ολόκληρο.

Για τους πόνους συμφωνώ, είναι ο κυριότερος λόγος για να πας στους επαγγελματίες new_lol.gif . Αν επιμένεις ο ίδιος, Voltaren αλοιφή και καμία “τρυφερή ύπαρξη” για την εντριβή :) . Αν οι πόνοι επιμείνουν συμβουλέψου γιατρό! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τους πόνους συμφωνώ, είναι ο κυριότερος λόγος για να πας στους επαγγελματίες new_lol.gif . Αν επιμένεις ο ίδιος, Voltaren αλοιφή και καμία “τρυφερή ύπαρξη” για την εντριβή :) . Αν οι πόνοι επιμείνουν συμβουλέψου γιατρό! tongue.gif

worthy.gifworthy.gifworthy.gif:D

Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει πριν κανένα μήνα το αυτοκίνητο με μια αλοιφή Wenol Polish. Λέει ότι είναι σκληρό κερί και γυαλιστικό. Τώρα έχουν μείνει ακόμα σημάδια. Βέβαια σιγά σιγά με τα πλυσίματα φεύγουν. Υπάρχει κανένας τρόπος να τα καθαρίσω?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Είχα περάσει πριν κανένα μήνα το αυτοκίνητο με μια αλοιφή Wenol Polish. Λέει ότι είναι σκληρό κερί και γυαλιστικό. Τώρα έχουν μείνει ακόμα σημάδια. Βέβαια σιγά σιγά με τα πλυσίματα φεύγουν. Υπάρχει κανένας τρόπος να τα καθαρίσω?

:blink: Χμμμμμ… Υποθέτω ότι πήγες να κερώσεις με λάθος μεθοδολογία! :unsure: (Πρώτα πέρασμα κερί όλο το αμάξι και στη συνέχεια αφαίρεση το κερί που έγινε τσιμέντο!) Είχα μία αλοιφή Wenol σε ροζ σωληνάριο αλλά δεν ήταν σκληρό κερί, μάλλον για γυάλισμα ήταν. :huh:

Δύο τρόπους βλέπω. :whistling: Ή θα πλύνεις καλά το αμάξι και θα το τρίψεις με καθαρά μαλακά πανιά εκεί που έχεις υπολείμματα ή θα πλύνεις και θα κερώσεις από την αρχή το αμάξι, με η διαφορά ότι θα το κάνεις κομμάτι-κομμάτι!!! B) Π.χ. πρώτα ένα φτερό, μετά μία πόρτα κλπ.

Ελπίζω να βοήθησα…

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Χθες έγινε γυάλισμα με το Ultra Deep Shine της Autoglym..Oι προβληματικες περιοχές περάστηκαν με το Paint Renovator(δεν με εντυπωσιασε όμως..)Το αποτελεσμα δείχνει αρκετα εππαγγελματικο...Μιχαλη τωρα όμως πρεπει να επεμβεις εσυ γιατι πονάω πάντου!Χερια ποδια βγηκαν off απο το wax on - wax off?Καμια αλλοιφη για μενα υπαρχει?

Χμμμμμμμμμμμμμμμμμμ !!!

Σας τσάκωσα !!!

Από τους πόνους στα χέρια και στα πόδια κατάλαβα ότι δεν έχετε επισκεφθεί το SITE μου………………………… πονηρούλικα μικρά !

Να σας πω τώρα , καλά να πάθετε ? (ειδικά στον Dani) δεν σας το λέω και από πάνω σας δίνω το link για να δείτε τι πρέπει να κάνετε την επόμενη φορά!

http://www.autopaint.gr/GREE/gialismata/index.html

http://www.autopaint.gr/GREE/gialismata/index1.htm

Φιλάκια Dimos Autopainter

Link to comment
Share on other sites

:blink: Χμμμμμ… Υποθέτω ότι πήγες να κερώσεις με λάθος μεθοδολογία! :unsure: (Πρώτα πέρασμα κερί όλο το αμάξι και στη συνέχεια αφαίρεση το κερί που έγινε τσιμέντο!) Είχα μία αλοιφή Wenol σε ροζ σωληνάριο αλλά δεν ήταν σκληρό κερί, μάλλον για γυάλισμα ήταν. ;)

Δύο τρόπους βλέπω. :whistling: Ή θα πλύνεις καλά το αμάξι και θα το τρίψεις με καθαρά μαλακά πανιά εκεί που έχεις υπολείμματα ή θα πλύνεις και θα κερώσεις από την αρχή το αμάξι, με η διαφορά ότι θα το κάνεις κομμάτι-κομμάτι!!! B) Π.χ. πρώτα ένα φτερό, μετά μία πόρτα κλπ.

Ελπίζω να βοήθησα…

Αυτή την αλοιφή πέρασα κι εγώ. Συγκεκριμένα πάνω λέει: "Wenol Polish is a special hard-wax car polish containing high quality carnauba wax." κλπ.

Επειδή η δεύερη λύση ακούγεται αρκετά επίπονη λέω να δοκιμάσω την πρώτη. tongue.gif Αν το τρίψω με τις σαπουνάδες και τη βούρτσα, θα γίνει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Αυτή την αλοιφή πέρασα κι εγώ. Συγκεκριμένα πάνω λέει: "Wenol Polish is a special hard-wax car polish containing high quality carnauba wax." κλπ.

Επειδή η δεύερη λύση ακούγεται αρκετά επίπονη λέω να δοκιμάσω την πρώτη. tongue.gif Αν το τρίψω με τις σαπουνάδες και τη βούρτσα, θα γίνει τίποτα?

Όχι ρε συ!!! :D

Προσοχή!!! :D

Πλύσιμο και στέγνωμα πρώτα!!! :excl:

Στη συνέχεια τοπικά με μαλακό και καθαρό πανί τοπικά όπου έχουν μείνει κεριά!!! :excl:

Προσοχή να μην κάνεις ζημιά από πάνω!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κέρωσα το γκολφάκι με το Meguiars NXT generation Tech Wax και κάνει κάτι αντανακλάσεις το χρώμα σαν καθρέφτης :)

Υ.Γ. Τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές πονάω ολόκληρος... Όπως έλεγε και ο Mr. Miyaghi: Waaax on, waaax off :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι κι εγω να το κερωσω αλλα δεν εχω καταλαβει κατι.Ξεκιναω ας πουμε απο το καπο και το περναω ολο με το σκληρο κερι.Ποση ωρα ομως θα το αφησω μεχρι να το μαζεψω με ενα καθαρο πανι?Αμεσως πρεπει να το καθαρισω?

Επισης σε σημεια οπως στις πορτες εκει που ειναι τα λαστιχακια των τζαμιων κ γενικα σε δυσκολα σημεια ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να αποφυγουμε να πεσει κερι εκει κατα την επαλοιψη?Μηπως να τα καλυψω με μια χαρτοταινια?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Δεν χρειάζεται να περιμένεις. Κερώνεις ένα κομμάτι λαμαρίνας π.χ. καπό και μόλις τελειώσεις αρχίζεις το γυάλισμα από εκεί που άρχισες κέρωμα. Αν έχεις κάνει σωστό πέρασμα, η περιοχή όπου είχες αρχίσει θα πρέπει να έχει ήδη “θαμπώσει”…

Σε ότι αφορά το χάρτωμα… δεν είναι απαραίτητο.

Δεν είναι ανάγκη να καλύψεις με κερί και το τελευταίο τετραγωνικό χιλιοστό. Κατά την διαδικασία του γυαλίσματος με το καθαρό πανί θα καλυφτούν και αυτές οι περιοχές χωρίς να λερώσεις πλαστικά και λάστιχα…

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να περιμένεις. Κερώνεις ένα κομμάτι λαμαρίνας π.χ. καπό και μόλις τελειώσεις αρχίζεις το γυάλισμα από εκεί που άρχισες κέρωμα. Αν έχεις κάνει σωστό πέρασμα, η περιοχή όπου είχες αρχίσει θα πρέπει να έχει ήδη “θαμπώσει”…

Σε ότι αφορά το χάρτωμα… δεν είναι απαραίτητο.

Δεν είναι ανάγκη να καλύψεις με κερί και το τελευταίο τετραγωνικό χιλιοστό. Κατά την διαδικασία του γυαλίσματος με το καθαρό πανί θα καλυφτούν και αυτές οι περιοχές χωρίς να λερώσεις πλαστικά και λάστιχα…

Επειδη ειμαι πολυ ψειρας σε οτι αφορα το αυτοκινητο,μαλλον θα καλυψω και το τελευταιο τετραγωνικο εκατοστο.Θα μου παρει ωρα αλλα τι να κανω?Ειμαι τελιομανης. :blink:

Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

είναι καιρός να κερώσω και εγώ ταμάξι μου, αν και θα έπρεπε να το είχα κάνει πριν το καλοκαίρι, τι είναι καλύτερα να το κάνω τώρα ή Σεπτέβρη το Χειμώνα?

Ποιά προτείνεται από τις παρακάτω αλοιφές?

Meguiars Scrach X

ΝΧΤ

RV Polish

Super Resin Polish της Auto glym

και από ποιότητα και από τιμή?

Link to comment
Share on other sites

είναι καιρός να κερώσω και εγώ ταμάξι μου, αν και θα έπρεπε να το είχα κάνει πριν το καλοκαίρι, τι είναι καλύτερα να το κάνω τώρα ή Σεπτέβρη το Χειμώνα?

Ποιά προτείνεται από τις παρακάτω αλοιφές?

Meguiars Scrach X

ΝΧΤ

RV Polish

Super Resin Polish της Auto glym

και από ποιότητα και από τιμή?

η 3Μ η G10 και μετα κερι κι ολα αυτα με καλα και υπομονετικα περασματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.