Jump to content
NEA_KIOS

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Σκάστρες [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

εβαλα κ εγω σκαστρα κ σκεφτομαι κατι σε βαρελακι για sportier sound αλλα κ για βελτιωση του αυτοκινητου.

btw αυτος τι λετε να εβαλε εκτος απο σκαστρα

δεν εννοω τον θορυβο απο τα σκασιματα στο τελος αλλα οσο παρκαρει το τουτου του

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για το πρόβλημα με την σκάστρα και την διαφορά στην ροπή που διάβασα πιο πίσω μήπως λέω μήπως είναι σαν το σκαραβαίο(τον καινούργιο) που μόλις του έβαζες ανοικτού τύπου σκάστρα έμπαινε σε safe mode ο κινητήρας γιατί δεν επέστρεφε τον αέρα που εκτόνωνε ή σκάστρα στην εισαγωγή?

Είχα ακούσει και εγώ για σκαστρα στο Tsi και δεν λέω με ενδιέφερε αλλά όταν μου έστειλε το e-mail ο εισαγωγέας της Ελλάδας μπήκα στο site Και είδα μια σκαστρα που δεν είχε καμία ομοιότητα με αυτήν που είχα δει στο επίσημο site της forge. Δεν ξέρω αν βρήκε μια φωτογραφία στην τύχη αλλά δεν νομίζω πως ή forge θα έβαζε μια ότι νάνε φωτογραφία από μια σκάστρα

post-7237-1226901358.gif

Edited by redman(manos)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για το πρόβλημα με την σκάστρα και την διαφορά στην ροπή που διάβασα πιο πίσω μήπως λέω μήπως είναι σαν το σκαραβαίο(τον καινούργιο) που μόλις του έβαζες ανοικτού τύπου σκάστρα έμπαινε σε safe mode ο κινητήρας γιατί δεν επέστρεφε τον αέρα που εκτόνωνε ή σκάστρα στην εισαγωγή?

Είχα ακούσει και εγώ για σκαστρα στο Tsi και δεν λέω με ενδιέφερε αλλά όταν μου έστειλε το e-mail ο εισαγωγέας της Ελλάδας μπήκα στο site Και είδα μια σκαστρα που δεν είχε καμία ομοιότητα με αυτήν που είχα δει στο επίσημο site της forge. Δεν ξέρω αν βρήκε μια φωτογραφία στην τύχη αλλά δεν νομίζω πως ή forge θα έβαζε μια ότι νάνε φωτογραφία από μια σκάστρα

ο αντάπτορας πάντως μια χαρά είναι......

Link to comment
Share on other sites

για σκαστρα δεν ξερω ουτε κ εγω οποτε φοραω τον ανταπτορα που νομιζω στην ουσια ειναι

ενα spacer...ακομα δεν εχω καταλαβει τι ροπη εχασα κ εαν εχασα...

Δεν εχω μπει σε safe mode κ απο οτι ξερω κανενας ως τωρα...

Τωρα γκυκοκοιταω το βαρελακι της Forge γιατι θελω να κανω πιο εντονο το σφυριγμα του "μεταλλικου ηχου" απο τον σκετο "αερα" που ξεφυσαει τωρα

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

ο αντάπτορας πάντως μια χαρά είναι......

??? η σκαστρα? δεν ξέρω... θα πάρω μια θα την βάλω και θα σου πω... από που την πήρατε?

post-7237-1227362778.gif

Link to comment
Share on other sites

και όσο αφορά το βαρελάκι της forge δεν 8α έχει πρόβλημα? λόγω του compressor εννοώ(Δεν θα μειώσει το lifetime του) γιατί από όσο ξέρω ο compressor θέλει πολύ καθαρή εισαγωγή.

post-7237-1227439528.gif

Edited by redman(manos)
Link to comment
Share on other sites

Παιδία ξέρει κανείς τι γίνετε με την σκάστρα της Bonalume για TSI-GT?z_golf-1.4-gt.jpg

Edited by klyrouxas
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι καποιος να βαλει αυτη την βλακεια στο αμαξι του?

Δεν εχει δουλεψει σε κανενα Gti.

Αποψη μου ειναι να περιμενετε να βγαλει κατι η forge και για εσας..

Θεμα χρονου ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι καποιος να βαλει αυτη την βλακεια στο αμαξι του?

Δεν εχει δουλεψει σε κανενα Gti.

Αποψη μου ειναι να περιμενετε να βγαλει κατι η forge και για εσας..

Θεμα χρονου ειναι..

+φωνω!!

Link to comment
Share on other sites

Η forge δεν προκειτε να βγαλει σκαστρα.Τουλαχιστον αυτη την εντυπωση μου εδωσαν σε mail που ειχα στειλει σχετικα με αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Η forge δεν προκειτε να βγαλει σκαστρα.Τουλαχιστον αυτη την εντυπωση μου εδωσαν σε mail που ειχα στειλει σχετικα με αυτο το θεμα.

τσέκαρε αυτό σκαστρα tsi απο forge

tsi_sskastra.bmp

Edited by redman(manos)
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχω και εγω στο αμαξι.Αλλα αυτο δεν ειναι σκαστρα.Ειναι ενας ανταπτορας ο οποιος ουσιαστικα δεν κανει τιποτα αλλο εκτος απο το να εκτονωνει ενα μερος του αερα στην ατμοσφαιρα.Ασε που εχει ακουστει οτι χανεις και λιγο απο αυτην.Εγω μιλαω για κατι τετοιο http://www.forgemotorsport.com/content.asp...product=FMFSITV

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχω και εγω στο αμαξι.Αλλα αυτο δεν ειναι σκαστρα.Ειναι ενας ανταπτορας ο οποιος ουσιαστικα δεν κανει τιποτα αλλο εκτος απο το να εκτονωνει ενα μερος του αερα στην ατμοσφαιρα.Ασε που εχει ακουστει οτι χανεις και λιγο απο αυτην.Εγω μιλαω για κατι τετοιο http://www.forgemotorsport.com/content.asp...product=FMFSITV

ναι αυτά στο εμπόριο θα τα βρεις μαζί (βεβαία τα παίρνεις και ξεχωριστά) τώρα όσο για τον ανταπτορα το έχω ακούσει και εγώ άλλα αν δεν το δεις δεν θα μάθεις

Edited by redman(manos)
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτά στο εμπόριο θα τα βρεις μαζί (βεβαία τα παίρνεις και ξεχωριστά) τώρα όσο για τον ανταπτορα το έχω ακούσει και εγώ άλλα αν δεν το δεις δεν θα μάθεις

....παιδιά μην τρελένεστε μια χαρά ήχο έχει ο αντάπτορας....και αυτό που λένε ότι χάνεις πίεση ...δεν πρόκειται να καταλάβει κανείς την διαφορά....και όποιος το έχει πει μάλλον είναι απλά η ιδέα του......σας το λέω εγώ που είμαι ψήρας...

Link to comment
Share on other sites

....παιδιά μην τρελένεστε μια χαρά ήχο έχει ο αντάπτορας....και αυτό που λένε ότι χάνεις πίεση ...δεν πρόκειται να καταλάβει κανείς την διαφορά....και όποιος το έχει πει μάλλον είναι απλά η ιδέα του......σας το λέω εγώ που είμαι ψήρας...

δυστυχως........δεν ειναι μονο μια ιδεα.υπαρχουν για ολα δυναμομετρησεις πριν και μετα .με την ιδια θερμοκρασια,υγρασια κ.α.(δεν πρεπει να τα εχω τωρα αλλα τα ειχα ανεβασει καπου.θα υπαρχουν αν ψαξουμε)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως........δεν ειναι μονο μια ιδεα.υπαρχουν για ολα δυναμομετρησεις πριν και μετα .με την ιδια θερμοκρασια,υγρασια κ.α.(δεν πρεπει να τα εχω τωρα αλλα τα ειχα ανεβασει καπου.θα υπαρχουν αν ψαξουμε)

Εγώ πάντως μιλάω από την προσωπική μου εμπειρία...επειδή τον φοράω πολύ πριν το πρόγραμμα δεν είδα καμία αισθητή διαφορά....ούτε πριν ούτε τώρα...

και στο φινάλε και να χάσεις και ένα 1 άλογο αξίζει τον κόπο γιατί ο ήχος είναι πολύ ωραίος...

Link to comment
Share on other sites

απειροελαχιστη η διαφορα πιεσης - αλογων το πολυ μισο ατι..... sillyhorse1rb5.gif αλλα παντα υπαρκτη.

Μην μασατε καρφωνετε και προγραμμα και μετα θα ξεσκιζει...

ολο λεω για προγραμμα και ολο το σταματαω.....λογο ΦΟΒΟΥ :D;) ;)

Εγώ πάντως μιλάω από την προσωπική μου εμπειρία...επειδή τον φοράω πολύ πριν το πρόγραμμα δεν είδα καμία αισθητή διαφορά....ούτε πριν ούτε τώρα...

και στο φινάλε και να χάσεις και ένα 1 άλογο αξίζει τον κόπο γιατί ο ήχος είναι πολύ ωραίος...

εννοειτε αυτο. ;) αξιζει και λεει πολλα. tongue.gif:D :D :D

..τι εννοείς???????....εμένα χαλάει τον κόσμο....... tongue.giftongue.gifnew_sugkrotima.gif

ακουγεται αρκετα δυνατα και σε εμενα. B) B) ;)

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι ξεφυσαει αλλα πολυ "αερας"

ισως δεν μπορω να σας δωσω να καταλαβετε τι εννοω

Δεν πιστευω να βρουν καμια δικαιολογια κ να μου που οτι χανω εγγυηση με τον ανταπτορα γιατι λεω να

παω καθως οταν παταω το a/c μου κανει θορυβο..κ το καλοκαιρι το εκανα το 1 service

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.