Jump to content
NEA_KIOS

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Σκάστρες [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

Re paidia tha me trelanete, aytos o antaptoras de paremvenei stin apodosi tou kinhtira, apla petaei ton aera ekso anti na ton girisei piso..

Otan epitaxineis i valvida einai klistei opote eite foras antaptora eite oxi, i apodosi einai idia, afou afiseis to gkazi kai ksanapatiseis amesos ekei NAI thelei ligo parapano xrono na mazepsei aera antitheta me "xoris antaptora", alla oxi oti xaneis aloga.

Na fero ena paradigma, an pareis 2 idies skastres idies markes ton 300E, i mia kleistou tipou kai alli anoixtou, me tin kleistou tha exeis megaliteri apodosi?

sry gia ta greeklish, grafo apo ena arxaio pc

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Re paidia tha me trelanete, aytos o antaptoras de paremvenei stin apodosi tou kinhtira, apla petaei ton aera ekso anti na ton girisei piso..

Otan epitaxineis i valvida einai klistei opote eite foras antaptora eite oxi, i apodosi einai idia, afou afiseis to gkazi kai ksanapatiseis amesos ekei NAI thelei ligo parapano xrono na mazepsei aera antitheta me "xoris antaptora", alla oxi oti xaneis aloga.

Na fero ena paradigma, an pareis 2 idies skastres idies markes ton 300E, i mia kleistou tipou kai alli anoixtou, me tin kleistou tha exeis megaliteri apodosi?

sry gia ta greeklish, grafo apo ena arxaio pc

Να σου πω στο βιντεακι στο youtube με το golfaki σου αυτο που ακουγεται εντονα ειναι το ανταπτορακι αυτο ή εχεις βαλει καποια εισαγωγη?και μια Off topic ερωτηση στο καπο εχεις βαλει v με μεμβρανη ή το αγορασες ετσι γιατι και γω σκεφτομουν να το κανω..

Link to comment
Share on other sites

ανοιχτου τυπου απ'οτι ξερω χανουν λιγο σε αποδοση!δεν εχουν την ιδια με κλειστου.καποιος που ξερει ας μας βοη8ησει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται μόλις κάποιος βάζει εισαγωγή (βαρελάκι ή χοάνη), αρχίζει να ακούγεται η μαμά σκάστρα?

Αφού είναι κλειστού τύπου το ξεφύσημα από που προέρχεται? (εννοώ στο άφημα του γκαζιού- όχι τον ήχο που ακούγεται όταν πατάς γκάζι από το ρούφηγμα του αέρα)

Link to comment
Share on other sites

του κλειστού τύπου εκτονώνει τον αέρα μέσα στην εισαγωγή και όχι έξω όπως θα έκανε μια ανοικτου τύπου προκειμένου η ροη του αέρα καθως και η πίεση να διατηρουνται σταθερές

όταν τώρα εμεις βγάζουμε όλο το φιλτροκουτι και τοποθετουμε στην άκρη του σωλήνα μόνο μία χοάνη ή ένα βαρελακι ο ηχος από την

σκάστρα δεν φιλτράρεται όπως πριν με αποτέλεσμα να ακουγεται αρκετα πιο έντονα

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

του κλειστού τύπου εκτονώνει τον αέρα μέσα στην εισαγωγή και όχι έξω όπως θα έκανε μια ανοικτου τύπου προκειμένου η ροη του αέρα καθως και η πίεση να διατηρουνται σταθερές

όταν τώρα εμεις βγάζουμε όλο το φιλτροκουτι και τοποθετουμε στην άκρη του σωλήνα μόνο μία χοάνη ή ένα βαρελακι ο ηχος από την

σκάστρα δεν φιλτράρεται όπως πριν με αποτέλεσμα να ακουγεται αρκετα πιο έντονα

+1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο ήχος που ακούγεται με αλλαγμένη εισαγωγή και μαμά σκάστρα σε σύγκριση με τον ήχο που έχει κάποιος με αντάπτορα και μαμά εισαγωγή και σκάστρα είναι ίδιοι?(Λογικά ξεφύσημα ακούγεται στο άφημα του γκαζιου και στις 2 περιπτώσεις). Όποιος έχει εμπειρία θέλω να μου πει ποιος από τους 2 είναι δυνατότερος

Edited by xaros
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο ήχος που ακούγεται με αλλαγμένη εισαγωγή και μαμά σκάστρα σε σύγκριση με τον ήχο που έχει κάποιος με αντάπτορα και μαμά εισαγωγή και σκάστρα είναι ίδιοι?(Λογικά ξεφύσημα ακούγεται στο άφημα του γκαζιου και στις 2 περιπτώσεις). Όποιος έχει εμπειρία θέλω να μου πει ποιος από τους 2 είναι δυνατότερος

σκετος ανταπτορας με μαμα εισαγωγη ειναι μουφα, μαμα σκαστρα με εισαγωγη κανει πολυ ωραιο ηχο και δεν ξεφυσαει οταν πας να παρκαρεις :growl:, ανταπτορας μαζι με εισαγωγη κανει πολυ δυνατο θορυβο σαν να εχεις 300 αλογα αλλα για μενα ειναι too much,

εδω ειναι ενα βιντεακι οταν ειχα την εισαγωγη της dtm (με την apr εκανε ακομα πιο ωραια)

Link to comment
Share on other sites

σκετος ανταπτορας με μαμα εισαγωγη ειναι μουφα, μαμα σκαστρα με εισαγωγη κανει πολυ ωραιο ηχο και δεν ξεφυσαει οταν πας να παρκαρεις :clapping:, ανταπτορας μαζι με εισαγωγη κανει πολυ δυνατο θορυβο σαν να εχεις 300 αλογα αλλα για μενα ειναι too much,

εδω ειναι ενα βιντεακι οταν ειχα την εισαγωγη της dtm (με την apr εκανε ακομα πιο ωραια)

Πες μου οτι εχεις ακομα την εισαγωγη της apr???

Link to comment
Share on other sites

οχι την πουλησα και πηρα βαρελακι forge γιατι δουλευε πιο καλα :clapping:

Απο ηχο πως πηγαινε γιατι χθες που ημουν overload με συμβουλεψε να μην παω σε βαρελακι.Πολλα χρηματα, ελαχιστος ηχος και μικρες διαφορες αποδοσης..

Παρεπιπτοντως ρε παιδες εμεις εχουμε map ή maf δηλαδη μπαινει σε μας ανοιχτου τυπου?

Edited by giorgos1234
Link to comment
Share on other sites

Απο ηχο πως πηγαινε γιατι χθες που ημουν overload με συμβουλεψε να μην παω σε βαρελακι.Πολλα χρηματα, ελαχιστος ηχος και μικρες διαφορες αποδοσης..

Παρεπιπτοντως ρε παιδες εμεις εχουμε map ή maf δηλαδη μπαινει σε μας ανοιχτου τυπου?

το περιμενω φιλε και δεν ξερω 100% να σου πω, λιγο που το δοκιμασαμε κανει καλο ηχο, οχι σαν εισαγωγη, θα σου πω μολις μου ερθει,παντος ξαναλεω οτι σε ολες τις μετρησεις πιο καλο μας εδειχνε το βαρελακι! η apr τραβουσε πολυ αερα αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι για 2,0, η dtm ηταν οτι καλυτερο αλλα μολις αρχισε να ζεσταινεται το μοτερ εχανε πολυ σε αποδοση μιας και η χοανη ηταν εκτεθημενη, το βαρελακι ηταν σταθερο με πολυ καλη ροπη 30-31kg

Link to comment
Share on other sites

την χοάνη που την έχεις; μπροστα ή πλάγια;-

συγκεκριμένα έχει ειπωθέι ότι τα βαρελάκια δεν κάνουν τόσο πολύ για τα tsi -

για δες για i/c -

το ότι όταν ζεσταινόταν το μοτερ έχανες σε απόδοση δεν νομίζω να έφταιγε η χοάνη!

και κάτι άλλο ,τις μετρήσεις τις κάνεις σε dyno ; γιατί εάν είναι μέτρηση από vag com δεν βλέπεις σωστά νουμερα...

εάν έχεις πρόγραμμα με το vag com δεν μπορεις να δεις με ακρίβεια τι ροπη διαχειρίζεται ο εγκέφαλος-σκέψου φίλος από εδω μέσα με ροπη 34+ στο Maha στο vag com έβγαζε κάτω από 30 ...

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

την χοάνη που την έχεις; μπροστα ή πλάγια;-

συγκεκριμένα έχει ειπωθέι ότι τα βαρελάκια δεν κάνουν τόσο πολύ για τα tsi -

για δες για i/c -

το ότι όταν ζεσταινόταν το μοτερ έχανες σε απόδοση δεν νομίζω να έφταιγε η χοάνη!

και κάτι άλλο ,τις μετρήσεις τις κάνεις σε dyno ; γιατί εάν είναι μέτρηση από vag com δεν βλέπεις σωστά νουμερα...

εάν έχεις πρόγραμμα με το vag com δεν μπορεις να δεις με ακρίβεια τι ροπη διαχειρίζεται ο εγκέφαλος-σκέψου φίλος από εδω μέσα με ροπη 34+ στο Maha στο vag com έβγαζε κάτω από 30 ...

intercooler οπως ειπα δεν χρεαζετε γιατι πανω απο 35 βαθμους δεν σηκωνει με εξωτερικη θερμοκρασια 27 βαθμους, οι μετρησεις εγιναν με vagcom απο τον μηχανηκο μου, το ξερουμε οτι χανει αλλα με φιλτρο kn εδειξε 28,5kg ροπη ενω με βαρελακι 30+ οποτε η forge δουλευει αψογα τουλαχιστον η συγκεκριμενη.. οταν ειχα την dtm την ειχα μπροστα στην μετωπη, δεν ηθελα να ασχοληθω με ασπιδες κ τετοια γι'αυτο και την εβγαλα..

Link to comment
Share on other sites

Από Greddy, HKS ή TIAL δεν μπορούμε να βάλουμε τίποτα??? Ένα μέλος τουλάχιστον είπε ότι έβαλε της HKS και δεν έχανε σε πίεση...whistling.gif

Link to comment
Share on other sites

Από Greddy, HKS ή TIAL δεν μπορούμε να βάλουμε τίποτα??? Ένα μέλος τουλάχιστον είπε ότι έβαλε της HKS και δεν έχανε σε πίεση...whistling.gif

ναι αλλα αναβε συνεχεια check.... :growl:

Link to comment
Share on other sites

εγω φοραω σκαστρα greddy type rs κ ουτε check. αναβει ουτε τπτ.δειτε τις φωτο μου.οσον αφορα αν χανει πιεση δε το ξερω ακομα σιγουρα.μολις κανω μετρησεις θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

κ εγω φοραω HKS SSQV3. Δουλευει αψογα σκαει δυνατα κ ουτε τσεκ εχω ουτε βλακειες...τωρα αν χανει πιεση ενα απειροελαχιστο δν το ξερω,αλλα τ αμαξι δν εχει καθολου λαγκαρισμα στις αλλαγες ταχυτητας κ αυτο ειναι σημαντικο...παντως πολυ ευχαριστημενος κ πορωμενος!

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μιλάμε για golf tsi και όχι για gti. γιατι το προηγούμενο παιδί που απάντησε είδα έχει φώτο από gti. εκτός και αν έχει αλλάξει μάσκα!

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μιλάμε για golf tsi και όχι για gti. γιατι το προηγούμενο παιδί που απάντησε είδα έχει φώτο από gti. εκτός και αν έχει αλλάξει μάσκα!

για tsi μιλαμε κ οι δυο.. ειμαστε φιλαρακια με το παιδι που σου εγραψε με την greddy.. tsi εχει και εκεινος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.