Jump to content
NEA_KIOS

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Σκάστρες [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

θα πω κάτι τελευταίο και όχι για να διακιολογήσω την επιλογή μου σαν καλη ή κάτι άλλο - σε αντιθετες περιπτωσεις (βλεπε μπουζι bosch) αμεσως μόλις ειδα ότι δεν κάνουν το πρωτο που εκανα ήταν να ενημερωσω το forum και όσους σκοπευαν να τα τοποθετησουν ή όσους τα ειχαν ότι εμενα βγηκαν μαυρα είχα misfires κλπ λοιπον πάλι σήμερα ξεσκιστηκα σε δοκιμες απο χαμηλα ,απο ψηλα τελικες κλπ -σε όλα τα πατηματα η requested με την actual πιεση πηγαίναν μαζί ,με την actual λίγο πιο πανω απο την ζητουμενη-αυτο σημαινει ότι ότι ζηταει το προγραμμα το παιρνει και με το παραπάνω- Over ειχα 1,55 όσο είχα δηλαδη και πριν- λοιπον στο Link που παρεθεσε ο φίλος παραπανω δεν μας λέει ο κατοχος του 2λιτρου τι ελατηριο εχει βα΄λει και αυτο εχει πολύ σημασία καθως ειδικα στο 2λιτρο έχει τρια ελατηρια (κιτρινο,μπλε και κόκκινο) (μαμα -με προγραμμα- πιεσεις 1,6-2 bar αντιστοιχα) ,δεν θυμαμαι κιολας αν αναφερει εαν έχει πρόγραμμα- επίσης αναφερει ότι έχει μια καθυστερηση .3 θέλω να πιστευω ότι εννοεί 0,3 γιατι 3δλ είναι μια αιωνιότητα κάτι που σε εμενα δεν συμβαινει με τιποτα .. επίσης μετρησα 0-100 και είμαι τουλάχιστον στα ίδια -επίσης σήμερα πήγα 235 ...το αυτοκινητο πυροβολαει και τώρα κάνει και φσσσσ :crazy: τώρα ο καθενας κάνει τις επιλογές του
3 δεκατα λεει...
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση οταν εχεις νεκρα και πατησεις γκαζι πρεπει να δειχνει πιεση στο μπαρομετρο η οχι?

Edited by black1180
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση οταν εχεις νεκρα και πατησεις γκαζι πρεπει να δειχνει πιεση στο μπαρομετρο η οχι?

Στη νεκρά χωρίς συμπλέκτη παίζει με υποπίεση (πάει ως 0 πίεση), ενώ με συμπλέκτη πάει και ως 0,5..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε αλλα δεν νομιζω να πηγαινει νεκρα κουνιετε λιγο ενω με συμπλεξει παει 0,5 αλλα νομιζω πως συμβαινει γιατι το δικο μου μετραει psi ε τι λες και εσυ?

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν συνοψίσουμε όλες τις πληροφορίες μέχρι τώρα έχουμε τις εξης επιλογές:

1)σκάστρα bonalume δεν την έβαλε ποτε κανένας κ δεν μάθαμε καμία πληροφορία!

2)forge spacer είναι το ανταπτοράκι,που θέλει προσοχη στην τοποθετηση, κ υπάρχουν καποια παράπονα σε θέμα απόδοσης κ πίεσης, δεν προσφέρει τίποτα μόνο παραπάνω ήχο,και αυτο αμφιλεγόμενο,πολύ θόρυβος για το τίποτα!

http://www.avcweber.gr/Product/1094/FMDV14TSI/Page/54/Turbo-parts/Model/388/VW-Golf-V-14-TSI-140170-PS/el/

3)hks που είναι πατέντα, αποτελέσματα έχουμε εδω???

4) σκάστρα ανοιχτου τύπου απο τη forge

http://www.avcweber.gr/Product/859/FMDVATSI/Page/54/Turbo-parts/Model/388/VW-Golf-V-14-TSI-140170-PS/el/

με ήχο

και σύμφωνα με τον DIMIV κάνένα αρνητικο!!!

5)σκάστρα κλειστού τύπου forge

http://www.avcweber.gr/Product/1096/FMDVRTSI/Page/54/Turbo-parts/Model/388/VW-Golf-V-14-TSI-140170-PS/el/

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειναι το θεμα γιατι προφανως ο καθενας θα επελεγε την ανοιχτου τυπου για να ακουει αυτο το εκπληκτικο και εθιστικο τσουφ.Ομως για να μπει αυτη και να μην υπαρχει θεμα πρεπει το αμαξι να χει MAP και οχι ΜAF.Για αυτο σας ρωταω τι εχoυν τα golf

Link to comment
Share on other sites

to 160ari (οπως φανταζομαι και το 140αρι και το 170αρι) ι δεν έχει Maf αλλα map sensor που παιρνει στοιχεία από την πολλαπλη εισαγωγής

Link to comment
Share on other sites

to 160ari (οπως φανταζομαι και το 140αρι και το 170αρι) ι δεν έχει Maf αλλα map sensor που παιρνει στοιχεία από την πολλαπλη εισαγωγής

Αν εχουμε MAP τοτε ειμαστε κομπλε για την ανοιχτου τυπου:D:D
Link to comment
Share on other sites

παντως εγω που εβαλα το ανταπτοράκι forge spacer δεν εχω προβλημα κανενα και βγαζει κ αρκετο ηχο...

οταν λες προσοχη στην τοποθετηση τι εννοεις?

δλδ αν συνοψίσουμε όλες τις πληροφορίες μέχρι τώρα έχουμε τις εξης επιλογές:

1)σκάστρα bonalume δεν την έβαλε ποτε κανένας κ δεν μάθαμε καμία πληροφορία!

2)forge spacer είναι το ανταπτοράκι,που θέλει προσοχη στην τοποθετηση, κ υπάρχουν καποια παράπονα σε θέμα απόδοσης κ πίεσης, δεν προσφέρει τίποτα μόνο παραπάνω ήχο,και αυτο αμφιλεγόμενο,πολύ θόρυβος για το τίποτα!

http://www.avcweber....I-140170-PS/el/

3)hks που είναι πατέντα, αποτελέσματα έχουμε εδω???

4) σκάστρα ανοιχτου τύπου απο τη forge

http://www.avcweber....I-140170-PS/el/

με ήχο

και σύμφωνα με τον DIMIV κάνένα αρνητικο!!!

5)σκάστρα κλειστού τύπου forge

http://www.avcweber....I-140170-PS/el/

παντως εγω που εβαλα το ανταπτοράκι forge spacer δεν εχω προβλημα κανενα και βγαζει κ αρκετο ηχο...

οταν λες προσοχη στην τοποθετηση τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

στην γνησια σκαστρα μποουμε να αλλαξουμε το ελλατηριο και να βαλουμε καποιο ποιο σκληρο?

καπου το ειχα δει αυτο

Link to comment
Share on other sites

στην γνησια σκαστρα μποουμε να αλλαξουμε το ελλατηριο και να βαλουμε καποιο ποιο σκληρο?

καπου το ειχα δει αυτο

Γίνεται ναι. Το έχω κάνει εγώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποια διαφορα μπορεις να με βοηθησεις μου μπορω να το βρω?

Κοίτα διαφορές δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν έχω μετρήσει... Πάντως αν έχανε έστω και λίγο πίεση τώρα σίγουρα δεν χάνει και κρατάει καλύτερη πίεση στις αλλαγές. Αυτό δεν το υποστηρίζω βάση μετρήσεων αλλά βάση λογικής.

Αν είσαι από Αθήνα μπορώ να σου βάλω εγώ. Έχω μερικά τέτοια ελατηριάκια στην αποθήκη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα διαφορές δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν έχω μετρήσει... Πάντως αν έχανε έστω και λίγο πίεση τώρα σίγουρα δεν χάνει και κρατάει καλύτερη πίεση στις αλλαγές. Αυτό δεν το υποστηρίζω βάση μετρήσεων αλλά βάση λογικής.

Αν είσαι από Αθήνα μπορώ να σου βάλω εγώ. Έχω μερικά τέτοια ελατηριάκια στην αποθήκη! ;)

Aν είναι να το κάνετε ανεβαστε κ καμια φωτο να δουμε τη διαδικασια!!!

Η σκαστρα της forge σε τι τιμή είναι?

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι να το κάνετε ανεβαστε κ καμια φωτο να δουμε τη διαδικασια!!!

Η σκαστρα της forge σε τι τιμή είναι?

Γύρω στα 250 κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 250 κάνει!

Καλημερα σας,

που μπορουμε να βρουμε αυτα τα ελατηρια και πως γινετε η αλλαγη?

Ειναι ευκολο η' χρειαζεται μηχανηκος?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

που μπορουμε να βρουμε αυτα τα ελατηρια και πως γινετε η αλλαγη?

Ειναι ευκολο η' χρειαζεται μηχανηκος?

Ευχαριστω

Μόνος Σου Την Κάνεις Και Είναι Παιχνιδάκι.Απλά Την Ξεβιδώνεις
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.