Jump to content
tolisgti

Ηλιοροφη

Recommended Posts

Υπαρχουν προβληματα σε ηλιοροφες στο GOLF 5?Στο κλεισιμο παρατηρησα οτι μαζευει πιο πολυ απο τη μια πλευρα και φοβαμαι μη βαλει νερο.ρυθμιζεται η θα την αρχισουν στις μπουνιες στην αντιπροσωπια για να ερθει στα ισα?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν προβληματα σε ηλιοροφες στο GOLF 5?Στο κλεισιμο παρατηρησα οτι μαζευει πιο πολυ απο τη μια πλευρα και φοβαμαι μη βαλει νερο.ρυθμιζεται η θα την αρχισουν στις μπουνιες στην αντιπροσωπια για να ερθει στα ισα?

Καλησπέρα φίλε. Καταρχήν δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς ότι μαζεύει από την μια μεριά. Και σε ποιο κλείσιμο; Όταν την έχεις τελείως ανοιχτή ή όταν ανοίγει με κλίση;

Πάντως αν εξωτερικά τα λάστιχα εφάπτονται κανονικά, δύσκολο να πάρει νερό.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν προβληματα σε ηλιοροφες στο GOLF 5?Στο κλεισιμο παρατηρησα οτι μαζευει πιο πολυ απο τη μια πλευρα και φοβαμαι μη βαλει νερο.ρυθμιζεται η θα την αρχισουν στις μπουνιες στην αντιπροσωπια για να ερθει στα ισα?

Εμένα τώρα 18 μήνες που έχω το αμάξι όλα καλά. Κανένα πρόβλημα!

Ίσως και το μοναδικό εξάρτημα που δεν παρουσίασε πρόβλημα στο αυτοκίνητο μου... tongue.giftongue.giftongue.gif

Αλήθεια όταν λες μαζεύει τι ενοείς? Δεν κάθετε ίσια όταν είναι κλειστή?

Πάντως απ'όσο ξέρω για να πειράξουν ηλιοροφή θα πρέπει σίγουρα να βγεί η πλαφονιέρα μη σου πω και η ταπετσαρία οροφής....

:thumbsup::thumbsup::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και μενα τα ιδια κανει αλλα δεν εχω προβληματα (πιστευω!!!) με νερα!!!Εμενα τριζει οταν ειναι ανοιχτη τελειως προς τα πανω και τριζει και η εσωτερικη κουρτινα που εχει οταν την εχω ανοιχτη (κρυμμενη).Μηπως εχει κανεις τιποτα παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

+1 για τριγμουσ οταν ειναι ανοιχτη με κλιση απο κουρτινα. tsi gt sport

+1

Τριζει η πλαφονιερα...

Link to comment
Share on other sites

η οροφη εχει γυρω γυρω σφουγγαρακι. οταν τη κλεινω τελειως δεν εχει τα ιδια κενα στη μερια του παρ μπριζ,αντι για 0,5 χιλιοστα που πρεπει να εχει γυρω εχει απο αριστερα 0.5 και δεξια 0.2 κλεινει ελαχιστα λοξα και σε μια γωνια δεν εφαπτει ακιβως σγουφφαρακι με λαμαρινα.του εχω ριξει αρκετο νερο με πιεση και δεν βαζει νερο απο οτι ειδα αλλα δεν μπορω να ζω με το φοβο μη βαλει νερο καινουριο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

η οροφη εχει γυρω γυρω σφουγγαρακι. οταν τη κλεινω τελειως δεν εχει τα ιδια κενα στη μερια του παρ μπριζ,αντι για 0,5 χιλιοστα που πρεπει να εχει γυρω εχει απο αριστερα 0.5 και δεξια 0.2 κλεινει ελαχιστα λοξα και σε μια γωνια δεν εφαπτει ακιβως σγουφφαρακι με λαμαρινα.του εχω ριξει αρκετο νερο με πιεση και δεν βαζει νερο απο οτι ειδα αλλα δεν μπορω να ζω με το φοβο μη βαλει νερο καινουριο αμαξι.

Πήγαινε στην αντιπροσωπεία να το κοιτάξουν αλλά μάλλον δεν θα είναι κάτι το ανυσιχητικό....

Γνώμη μου πάντως είναι να μην την πειράξεις αν δεν βάζει νερά γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει, αφού όπως προείπα θα πρέπει να βγεί ταπετσαρία οροφής και πλαφονιέρα χωρίς να ξέρεις σε τι μπελάδες μπορεί να σε βάλει αυτο.

:(:lol::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

η οροφη εχει γυρω γυρω σφουγγαρακι. οταν τη κλεινω τελειως δεν εχει τα ιδια κενα στη μερια του παρ μπριζ,αντι για 0,5 χιλιοστα που πρεπει να εχει γυρω εχει απο αριστερα 0.5 και δεξια 0.2 κλεινει ελαχιστα λοξα και σε μια γωνια δεν εφαπτει ακιβως σγουφφαρακι με λαμαρινα.του εχω ριξει αρκετο νερο με πιεση και δεν βαζει νερο απο οτι ειδα αλλα δεν μπορω να ζω με το φοβο μη βαλει νερο καινουριο αμαξι.

Να σου έρθει νερό στην καμπίνα δεν είναι και τόσο εύκολο. Η ηλιοροφή εαν βάλει κάποιες σταγόνες θα πανε στις υδροροές γύρω της και από τις αποχετεύσεις δεξιά και αριστερά θα φύγουν με κατεύθυνση προς το πίσω μέρος του αυτοκινήτου. Πιστεύω ότι μια προβληματική ηλιοροφή παρουσιάζει προβλήματα τριγμών και αεροστεγούς κλεισίματος και δευτερευόντως εισροής νερών.

Με την δική μου ηλιοροφή δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εαν υπάρχουν κενά, το καλύτερο τεστ γίνεται ως εξής:

1) Ηλιοροφή κλειστή και σκεπασμένη με ένα φύλλο εφημερίδα. Κλείσιμο της πόρτας και εαν δεν αναπηδήσει η εφημερίδα .. τότε όλα καλά.

2) Ελεγχος της γεωμετρίας στο άνοιγμα, με ακριβή μέτρηση αποστάσεων από πλευρά σε πλευρά του ουρανού (Να είναι στραβός ο ουρανός είναι εξαιρετικά απίθανο)

Για όποιον ενδιαφέρεται έχω και το technical manual της οροφής.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

1) Ηλιοροφή κλειστή και σκεπασμένη με ένα φύλλο εφημερίδα. Κλείσιμο της πόρτας και εαν δεν αναπηδήσει η εφημερίδα .. τότε όλα καλά.

Σωστο αυτο,θα το δοκιμασω!εχω την εντυπωση οτι η οροφη καθεται στραβα απο μια φορα που πηγαινα με 200 χιλ. και την εκλεισα στη πορεια.μηπως ζοριστηκε απο τη πιεση.(ετσι νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

1) Ηλιοροφή κλειστή και σκεπασμένη με ένα φύλλο εφημερίδα. Κλείσιμο της πόρτας και εαν δεν αναπηδήσει η εφημερίδα .. τότε όλα καλά.

Σωστο αυτο,θα το δοκιμασω!εχω την εντυπωση οτι η οροφη καθεται στραβα απο μια φορα που πηγαινα με 200 χιλ. και την εκλεισα στη πορεια.μηπως ζοριστηκε απο τη πιεση.(ετσι νομιζω)

.. και τί την ήθελες την ηλιοροφή με 200 χιλ ????? Η πίεση πράγματι θα πρέπει να ήταν μεγάλη. Ομως είναι ρυθμιζόμενη και εαν έχει μετακινηθεί, μπορεί είκολα να επανέλθει. Δες το manual: Golf5_Sunroof.pdf

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Να σου έρθει νερό στην καμπίνα δεν είναι και τόσο εύκολο. Η ηλιοροφή εαν βάλει κάποιες σταγόνες θα πανε στις υδροροές γύρω της και από τις αποχετεύσεις δεξιά και αριστερά θα φύγουν με κατεύθυνση προς το πίσω μέρος του αυτοκινήτου. Πιστεύω ότι μια προβληματική ηλιοροφή παρουσιάζει προβλήματα τριγμών και αεροστεγούς κλεισίματος και δευτερευόντως εισροής νερών.

+1

Πολυ σωστο!!!!

Σε 2 αυτοκινητα με ηλιοροφες στην οικογενεια.....και οι δυο εχουν το ιδιο συστημα αποβολης των οποιων εισερχομενων νερων.Εχουν υδροροες "λουκια "εσωτερικα που βγαζουν τα νερα εκτος αυτοκινητου.

Παντως παιδια ειναι λογικο να μπαινουν καποιες σταγονες μεσα,λογω οτι οταν ειναι κλειστη τα λαστιχα της ηλιοροφης με τους κραδασμους του αυτοκινητου εχουν καποιες "ανοχες" που ειναι φυσιολογικες.

Δεν κλεινεις και κανενα στεγανο πλοιου.... tongue.giftongue.giftongue.gif

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

.. και τί την ήθελες την ηλιοροφή με 200 χιλ ????? Η πίεση πράγματι θα πρέπει να ήταν μεγάλη. Ομως είναι ρυθμιζόμενη και εαν έχει μετακινηθεί, μπορεί είκολα να επανέλθει. Δες το manual: Golf5_Sunroof.pdf

Κώστας

Κωστα θεικό το manual !!! :)

Το εχεις κατεβασει ολοκληρο και αν ναι απο που?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα θεικό το manual !!! :rolleyes:

Το εχεις κατεβασει ολοκληρο και αν ναι απο που?

Θεικό έ? :)

Εχω πολλά τεύχη και είναι 'συλλογή'. Ισως μπορώ να πω οτι πλεον έχω reffernce manuals για όλο το αυτοκίνητο.

Εαν υπάρχει ενδιαφέρον για τέτοιο υλικό δεν θα ήταν καλύτερα να μπεί κάπου πιο οργανωμένα ?

Εχεις κάποια ιδέα ?

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Η ηλιοροφή στο 5αρι δεν σφραγίζει απόλυτα με το τζάμι αλλά με ένα μηχανισμό με φλάτζες από μέσα. Απλά τα λάστιχα τσιμούχες που έχει το τζάμι ειναι για να μήν τρέχει σωρηδόν το νερο από μεσα και για να προλαβαίνουν οι υδροροές να το διώξουν . Στην ουσία σφραγίζει γύρω από τις υδροροές και αυτές είναι που θέλουν προσοχή μην βουλώσουν. Εμένα όταν έτριζε στο κλείσιμο μου βάλανε σπρευ σιλικόνης αλλά κάπου διάβασα ότι δεν κάνει για τσιμουχολάστιχα αυτό το υλικό...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Ακουστε και την δικη μου ιστορια σχετικα με την ηλιοροφη μου...Εγω εχω το τεσσαρι και καποια στιγμη εμπαζε ΠΟΛΥ νερο.Δηλαδη μετα απο τουνελ πλυσιματος,χυθηκε απο την πισω πλευρα του ουρανου ισα με εναμιση ποτηρι νερο!!!!Και σε περιοδο συνεχους βροχοπτωσης ολη η μπροστα κολωνα ειχε γινει μουσκεμα μαζι με το πατωμα του οδηγου.Αρχικα φοβηθηκα για το λαστιχο της ηλιοροφης αλλα τελικα μου είπαν οτι οι υδροροές ηταν βουλομένες.Τελικα πηγα για ξεβούλωμα και μου πηραν και 100 ευρω.Πως μπορει ομως καποιος να προλαβει τα νερα μεσα?Δηλαδή πρεπει να πηγαινουμε τις υδροροες για ξεβουλωμα προληπτικα?Καθε ποσο καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω golf 5 fsi  και 2 μέρες τώρα η ηλιοροφη έχει κολλήσει στο κλειστό. Δν ανοίγει δεν σηκώνει τίποτα..καμία ιδέα τι μπορεί να έχει πάθει ? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.