Jump to content
Z@XTREMETUNING

ΜΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ Η ΗΛΙΟΡΟΦΗ(golf Mkii)

Recommended Posts

λοιπον,το προβλημα μου ειναι το εξης: οποτε βρεχει(αρκετα συνηθως),η ηλιοροφη σταζει νερα μεσακαι μαλιστα αρκετα.το θεμα ειναι πως χρειαζομαι ομπρελα,αλλα δεν βολευει,ουτε απο αποψη χωρουκαι δυσκολευει και στην οδηγηση!!! εχει κανεις να προτεινει κατι??? πως μπορω να το λυσω αυτο το προβλημα???

 

 

γραφουμε μονο με ελληνικους χαρακτηρες και οχι με greeklish.

στο μελλον να γραφεις μονο με ελληνικους χαρακτηρες....

Edited by activious
greeklish
Link to comment
Share on other sites

τα λαστιχα εννοεις γυρω γυρω απο το καπακι,ε????

 

 

 

γραφουμε μονο με ελληνικους χαρακτηρες και οχι με greeklish.

στο μελλον να γραφεις μονο με ελληνικους χαρακτηρες....

Edited by activious
προσοχη στο greeklish
Link to comment
Share on other sites

Κάτω από την ηλιοροφή υπάρχουν κάτι τρύπες οι οποίες είναι για να διώχνουν τα νερά σε περίπτωση που περάσουν το τζάμι.

Δες μήπως έχει φράξει κάποιο από αυτά. Σε Golf iv την έχει πάθει έτσι ένας φίλος μου.

;):unsure::blush:

Link to comment
Share on other sites

μπα ,το εχω κοιταξει και αυτο,δεν ειναι βουλωμενα!! tθα κοιταξω αν υπαρχει κιτακι επισκευης(λαστιχα και τα σχετικα)

 

 

 

 

γραφουμε μονο με ελληνικους χαρακτηρες και οχι με greeklish.

στο μελλον να γραφεις μονο με ελληνικους χαρακτηρες....

Edited by activious
προσοχη στο greeklish
Link to comment
Share on other sites

μεγαλε αλλαξε απλα την εξωτερικη τσιμουχατης ηλιοροφης.αν την εχεις πειραξει ποτε βγαλε την ταπετσαρια και ρυθμισε την να παταει καλα ωστε να μην εχει χασματα με την υπολοιπη οροφη.και κοιτα τα γυρω γυρω λαστιχα ειναι 4 συνολικα!!!2 μπροστα, 2 πισω.επισης το golf 2 εχει μεταλικη ηλιοροφη, οχι τζαμι ;)

 

 

 

γραφουμε μονο με ελληνικους χαρακτηρες και οχι με greeklish.

στο μελλον να γραφεις μονο με ελληνικους χαρακτηρες....

Edited by activious
προσοχη στο greeklish
Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση ειναι μονωτικη ταινια...

θα ξενοιασεις!

(η γυναικα μου βεβαια επιμενει,πως το προβλημα λυνεται οριστικα μονο με ηλεκτροκολυση)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση ειναι μονωτικη ταινια...

θα ξενοιασεις!

(η γυναικα μου βεβαια επιμενει,πως το προβλημα λυνεται οριστικα μονο με ηλεκτροκολυση)

Θα διαφωνίσω με την μονωτική ταινία και θα προτείνω σιλικόνη (να είμαστε πιο κύριοι....) :):lol::lol:

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από την ηλιοροφή υπάρχουν κάτι τρύπες οι οποίες είναι για να διώχνουν τα νερά σε περίπτωση που περάσουν το τζάμι.

Δες μήπως έχει φράξει κάποιο από αυτά. Σε Golf iv την έχει πάθει έτσι ένας φίλος μου.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

 

 

megale allakse apla tin eksoteriki tsimouxa tis iliorofis.an tin exeis peiraksei pote bgale tin tapetsaria kai rythmise tin na pataei kala oste na min exei xasmata me tin ypoloipi orofi.kai koita ta gyro gyro lastixa einai 4 synolika!!!2 mprosta duo piso.episis to golf 2 exei metalliki iloiorofi oxi tzami ;)

 

εγώ εχω ηλιοροφή σε golf5 και μπάζει νερά στην ταπετσαρία αναμεσα από παρμπριζ και την ηλιοροφή και στάζει, αλλα παρατήρησα ότι μουσκεύει και η κολώνα νερά...καμια ιδεα ρε παιδια;;; εννοειται ότι έχω καθαρίσει τα σωληνάκια (τα φύσηξα δλδ)

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ εχω ηλιοροφή σε golf5 και μπάζει νερά στην ταπετσαρία αναμεσα από παρμπριζ και την ηλιοροφή και στάζει, αλλα παρατήρησα ότι μουσκεύει και η κολώνα νερά...καμια ιδεα ρε παιδια;;; εννοειται ότι έχω καθαρίσει τα σωληνάκια (τα φύσηξα δλδ)

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

 

Αν εξακολουθεί και μετά το φύσημα να βάζει νερά το πιθανότερο είναι το πρόβλημα να ήταν εξ αρχής ότι ''χάνει'' από το σημείο που ενώνεται το λαστιχένιο σωληνάκι με την υδρορροή της ηλιοροφής. 

Για να φτάσεις εκεί θα πρέπει να βγάλεις το καπάκι της κολόνας του παρμπρίζ, το σκίαστρο και την χειρολαβή από τον ουρανό έτσι ώστε να κατέβει αρκετά ο ουρανός.

Αλλιώς σε συνεργείο ή φαναρτζή.

Μην το αφήσεις πάντως γιατί τα νερά τρέχουν από την κολόνα κα φτάνουν μέχρι το δάπεδο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eμεις στα Εος κανουμε μια φορα το 6μηνο λιπανση στα λαστιχα της οροφης,ενας λογος ειναι και για να μη μπαζει νερα.

Για κανε ενα καλο λαδωμα επειδη ξερενονται με τον ηλιο και το χρονο.

Επιπλεον εχουμε θεματα και στις μπροστινες κολωνες,δηλαδη οπως κατεβαινει το λαστιχο,αυτο αποτελειται απο διαφορα τμηματα,εκει που εφαρμοζει η ''μουφα'' με το λαστιχο της υδροροης,θελει σιλικονη επειδη εχουμε διαρροες.

Πιθανον σε κατι τετοιο να εστιαζεται και το δικο σου προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Eμεις στα Εος κανουμε μια φορα το 6μηνο λιπανση στα λαστιχα της οροφης,ενας λογος ειναι και για να μη μπαζει νερα.

Για κανε ενα καλο λαδωμα επειδη ξερενονται με τον ηλιο και το χρονο.

Επιπλεον εχουμε θεματα και στις μπροστινες κολωνες,δηλαδη οπως κατεβαινει το λαστιχο,αυτο αποτελειται απο διαφορα τμηματα,εκει που εφαρμοζει η ''μουφα'' με το λαστιχο της υδροροης,θελει σιλικονη επειδη εχουμε διαρροες.

Πιθανον σε κατι τετοιο να εστιαζεται και το δικο σου προβλημα.

 

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα !!!

...και θα ήθελα πολύ να μου εξηγήσει τον λόγο που το έκανε έτσι ο ''φωστήρας'' που το σκέφτηκε. Θα μπορούσε απλά να περνάει το λάστιχο στην υδρορροή (που είναι μεταλλική) με ένα σφυχτήρα και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Το φύσηγμα στα σωληνάκια δεν κάνει τίποτα αν είναι βουλωμένα. Αρχικά ρίξε νερό να δεις αν φεύγει γρήγορα ή καθυστερεί.Ρίξε αρκετό και δές κάτω απο τον θόλο αν φεύγει γρήγορα ή κατουράει. Αν καθυστερεί θα δέσεις 1μ. μισινέζα ( λεπτό πλαστικό κορδόνι που χρησιμοποιούν τα χορτοκοπτικά), θα το σφιξεις σε ηλεκτρικό τρυπάνι και θα του ρίξεις μέσα στην τρύπα να γυρίσει για λίγο σε χαμηλες στροφές. Εμένα έβγαλε πράμα και απο τότε δεν έιχα ξανά πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω a class μοντέλο του 05. Πήρα τηλ στην αντιπροσωπεία και μου είπε 350 για συντήρηση. αλλα ο τύπος μου είπε φυσα καλά τις τρύπες και αν δε γίνει τοτε έλα, είναι φυσικό σε αμάξι 10 ετιας τέτοιο πρόβλημα.. 

Link to comment
Share on other sites

Έριξα νερό και τρέχει κανονικά από κάτω, τελικά θέλει αλλαγή ή τσίμουχα που έχει γύρω γύρω. Κόστος 50 ευρώ. Αλλά σκέφτομαι μια που θα το πάω αντιπροσωπεία γιατί εδώ Σέρρες κάνεις δε πιάνει να τα κάνει αυτά να δώσω 300 ευρώ να την βγάλουν όπως μου είπαν να την ρεγουλαρουν και να γίνει καινούργια. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.