Jump to content
zoran

Λάθος της Vag στα τακάκια του Golf V

Recommended Posts

Κάθε λίγο και λιγάκι πατώντας φρένο στο μόλις 1μηνός GolfV μου, ακούγεται ένας μετταλικός ήχος με το που πρωτοακουμπώ (λίγο πρίν πατήσω καλά) ελαφρώς το πόδι στο πετάλ. Όχι δεν είναι ήχος από το εσωτερικό. Τελικά πήγα στον αντιπρόσωπο απ' όπου το αγόρασα και μου είπαν πως έχει δοθεί οδηγία για ορισμένα μοντέλα να αλλαχτούν τα τακάκια γιατί εξαρχής έιχαν τοποθετηθεί λάθος μεγέθους τακάκια.

Ακούω...

Σόρι για το ύφος αλλά καπνοί βγαίνουν από τα αυτιά μου, καινούργιο αμάξι ρε παιδιά καταλαβαίνετε...και όχι μόνο αυτό αλλά είμαι και με τον φόβο των "καταδυόμενων" παραθύρων (θυμάστε το Golf IV)!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που παρατήρησες τον ήχο και πήγες αντιπροσωπεία. Φαντάζεσαι να έπεφτες πάνω σε κανέναν μ@λ@κ@ και να σου έλεγε δεν έχει τίποτα????? knife.gif Καλά έκανες και το postάρες για να το έχουμε στα υπόψην μας. :D

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται κακία αλλά "εύχομαι" να υπάρχει και κανείς άλλος που να το ξεπέρασε επιτυχώς -εννοείται- για να μου απαλύνει το πόνο!

:D:thumbsup:<_<:blush::(:(:(:(

Να μου πεί καιπως το ξεπέρασε δηλαδή!!!

Edited by zoran
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να διευκρινήσω οτι το πρόβλημα φάνηκε και βάζοντας όπισθεν και σταματώντας, ακούστηκε ένας θόρυβος κάτι σαν "κλάκ" ας πούμε

Επίσης, αν κακούει κάποιος moderator μήπως πρέπει να μπεί το θέμα στα Προβλήματα??

Edited by zoran
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να διευκρινήσω οτι το πρόβλημα φάνηκε και βάζοντας όπισθεν και σταματώντας, ακούστηκε ένας θόρυβος κάτι σαν "κλάκ" ας πούμε

Επίσης, αν κακούει κάποιος moderator μήπως πρέπει να μπεί το θέμα στα Προβλήματα??

Αυτο εινια απο τις δαγκανες και δεν ειναι προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Εχω το γκολφ 3 μήνες και μου εκανε το ίδιο πρόβλημα στον 1,5 μηνα. Ένας μεταλικός ήχος από τα μπροστινά φρένα είτε ειχα αναπτύξει ταχύτητα είτε οχι. Τελικά πήγα γρατσία και μου έλυσε τους τροχούς. Έβγαλε τα τακάκια από τις δαγκάνες και τους έβαλε μια αντιτριβική αλοιφή της Wurth και όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το γκολφ 3 μήνες και μου εκανε το ίδιο πρόβλημα στον 1,5 μηνα. Ένας μεταλικός ήχος από τα μπροστινά φρένα είτε ειχα αναπτύξει ταχύτητα είτε οχι. Τελικά πήγα γρατσία και μου έλυσε τους τροχούς. Έβγαλε τα τακάκια από τις δαγκάνες και τους έβαλε μια αντιτριβική αλοιφή της Wurth και όλα ΟΚ.

Ε και οταν η αλοιφή φύγει τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να διευκρινήσω οτι το πρόβλημα φάνηκε και βάζοντας όπισθεν και σταματώντας, ακούστηκε ένας θόρυβος κάτι σαν "κλάκ" ας πούμε

Επίσης, αν κακούει κάποιος moderator μήπως πρέπει να μπεί το θέμα στα Προβλήματα??

Το ίδιο πράγμα κάνει και το δικό μου στην όπισθεν αλλά δε νομίζω να είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

που το αποδίδεις πως είναι από τις δαγκάνες?

φιλε μου το τακακι στην βαση τισ δαγκανας δεν ειναι σφιχτο γιατι αλλιως θα εμενε φρεναρισμενο. επειδη το αμαξι κινειται περισοτερο εμπρος στο αποτομο φρεναρισμα πισω τραβιεται ολη δαγκανα προς τα πανω με αποτελεσμα το τακακι να χτυπαει πανω στην βασει, μην φανταστεις ! κανα χιλιοστο ειναι το κενο με το ζορι και κανει ΤΙΚ. ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το τακακι στην βαση τισ δαγκανας δεν ειναι σφιχτο γιατι αλλιως θα εμενε φρεναρισμενο. επειδη το αμαξι κινειται περισοτερο εμπρος στο αποτομο φρεναρισμα πισω τραβιεται ολη δαγκανα προς τα πανω με αποτελεσμα το τακακι να χτυπαει πανω στην βασει, μην φανταστεις ! κανα χιλιοστο ειναι το κενο με το ζορι και κανει ΤΙΚ. ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΙ!!!

άρα βάζοντας άλλο μέγεθος τακάκι είμαστε οκ ή πρέπει να αλλάξεις δαγκάνα?

η αλοιφή που είπε ένας προλαλήσας?

Link to comment
Share on other sites

άρα βάζοντας άλλο μέγεθος τακάκι είμαστε οκ ή πρέπει να αλλάξεις δαγκάνα?

η αλοιφή που είπε ένας προλαλήσας?

το μεγεθος στο τακακι ειναι στανταρ δεν υπαρχει λιγο μικροτερο ή μεγαλυτερο οπως και δαγανα . ισως βγηκε η παρτιδα σε αυτα τα τακακι προβληματικη. υπαρχουν και αλοιφες και σπρευ που τα διορθωνει. ΥΓ: αποφευγεται τις αλοιφες χαλκου κανουν ηλεκτροληση με τιν δαγκανες και τις τρωνε μας το ειπαν σε σεμιναριο τις ΑΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

το μεγεθος  στο τακακι  ειναι στανταρ δεν υπαρχει  λιγο μικροτερο ή μεγαλυτερο οπως και δαγανα . ισως βγηκε η παρτιδα σε αυτα τα τακακι προβληματικη. υπαρχουν και αλοιφες και σπρευ που τα διορθωνει.                                              ΥΓ: αποφευγεται τις αλοιφες χαλκου κανουν ηλεκτροληση με τιν δαγκανες και τις τρωνε μας το ειπαν σε σεμιναριο τις ΑΤΕ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ.ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΣΕ GOLF V 12/2004 META AΠΟ 2.000ΧΛΜ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΑΚΑΚΙΑ ,ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΑΚΡΑ(ΜΟΥΑΓΙΕ)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΑΓΚΑΝΕΣ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΑΝΕΡΧΟΤΑΝ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 10.000 ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΠΙΣΘΕΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΕΜΠΡΟΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΟΙΦΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑΝ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΚΟΣΜΟΚΑΡ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΝ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ,ΑΠΕΦΥΓΑΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.