Jump to content
TrevorX

Αλλαγη ταμπουρα, ποτε?

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,

εχω ενα πολο(1.4, 75) εδω και 5,5 χρονια, με 65000κμ....εχω αλλαξει 2 φορες μπροστινα φρενα (στα 33.000 και στα 63.000) και καμια πισω...οταν οδηγω νομιζω οτι ακουω τα πισω φρενα να σφυριζουν (ταμπουρα)...χρειαζονται αλλαγη?περιπου ποια ειναι η διαρκεια ζωης τους σε κμ?επισης αν γνωριζετε πειτε μου και περιπου το κοστος της αλλαγης του...ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

αν σφυριζουν τα ταμπουρα σου και μεχρι τωρα δεν εχεις αλλαξει σιαγωνες τοτε μαλλον ηρθε ο καιρος να τα αλλαξεις.τραβα στο συνεργειο σου και κανε εναν ελεγχο για να εισαι σιγουρος αν χρειαζονται αλλαγη σιαγωνες.μην το αμελησεις ομως γιατι η υπερβολικη φθορα μπορει να κανει ζημια και σε βαρελακια κ.λ.π ;)

το κοστος παντος ειναι μικρο,υπολογιζε μαζι με τα εργατικα κανα 50¤(οχι σε αντ/πεια)

Edited by polo_6566
Link to comment
Share on other sites

:D - τα ταμπουρα θελουν ενα καθαρισματακι στα 30.000 χλμ και αλλαγη οι διαγωνες στα 60.000 χλμ περιπου αναλογα την χρηση ,υπαρχουν και aftermarket πχ Ferodo καλυτερη επιλογη απο τα μαμισια (!)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

εχω ενα πολο(1.4, 75) εδω και 5,5 χρονια, με 65000κμ....εχω αλλαξει 2 φορες μπροστινα φρενα (στα 33.000 και στα 63.000) και καμια πισω...οταν οδηγω νομιζω οτι ακουω τα πισω φρενα να σφυριζουν (ταμπουρα)...χρειαζονται αλλαγη?περιπου ποια ειναι η διαρκεια ζωης τους σε κμ?επισης αν γνωριζετε πειτε μου και περιπου το κοστος της αλλαγης του...ευχαριστω πολυ

στο πόλακι μου φίλε μου στα 140000χλμ άλλαξα πρώτη φορά σίαγώνες και είχαν σχεδόν μισή ζωή ακόμη.Δεν νομίζω πως χρειάζεσαι από τόσο γρήγορα αλλαγή..

Link to comment
Share on other sites

Κ ΓΩ PE ΦIΛE EXΩ ENA ΠΟΛΟ Κ AΠO EXEI 125.000 ΚΜ AΛΛAZΩ TO XPONO 2ΦOPEΣ ΤΑΚΑΚΙΑ ΜΠΟΣΤΑ Κ OI ΣΙΑΓΩΝΕΣ ΠIΣΩ ΑΝΤΈΧΟΥΝ AΛΛA TOΣΑ ΚΜ.

AΦOY Κ ΓΩ EΛEΓA NA TA AΛΛAΞΩ Κ OTAN ΈΒΓΑΛΑ TO ΤΑΜΠΟΥΡΟ Κ TIΣ EIΔA,KATAΛABA OTI EXOYN AKOMA ΠOΛΛA ΨΩΜΙ¶ NA Φ¶ΝΕ.

ΦIΛIA ΣTIΣ ΠΌΡΤΕΣ.@

Edited by Sav 6n2
Link to comment
Share on other sites

οταν οδηγω νομιζω οτι ακουω τα πισω φρενα να σφυριζουν (ταμπουρα)

το ότι σφυρίζουν φίλε μου μπορεί να είναι από 2 λόγους.1)από υπερβολική θέρμανση του φερμουίτ(πράγμα που δεν νομίζω γιατί τα πίσω φρένα βοηθούν 30με40%μονάχα) 2)ίσως θέλει άνοιγμα το ταμπουρο και καθάρισμα.Πάντως αυτό που θέλω ν σου πω είναι ότι το σφύριγμα δ σημαίνει απαραίτητα πως θέλουν αλλαγή...Αυτα

Link to comment
Share on other sites

το ότι σφυρίζουν φίλε μου μπορεί να είναι από 2 λόγους.1)από υπερβολική θέρμανση του φερμουίτ(πράγμα που δεν νομίζω γιατί τα πίσω φρένα βοηθούν 30με40%μονάχα) 2)ίσως θέλει άνοιγμα το ταμπουρο και καθάρισμα.Πάντως αυτό που θέλω ν σου πω είναι ότι το σφύριγμα δ σημαίνει απαραίτητα πως θέλουν αλλαγή...Αυτα

συμφωνώ.@

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.