Jump to content
xristoforos

Nokia N95+garmin(navigation)

Recommended Posts

ρε παιδια...εχει κανενας απο εσας αυτο το κινητο και να εχει εγκαταστησει το προγραμμα για τους χαρτες garmin,προσπαθησα να το εγκαταστησω αλλα δεν εκανα τπτ,αν ξερει κανενας απο εσας να με βοηθησει? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου περιγραψεις με λιγα λογια πως το εγκατεστησες? Παιζει μεγαλο ρολο ο τροπος εγκαταστασης.

Link to comment
Share on other sites

βαζω το αρχειο συμπιεσμενο στο κινητο με το καλωδιο.

το κανω εγκατασταση και μετα το συνδεω παλι με το καλωδιο και βαζω τα ελληνικα στο voice και help παω να το ανοιξω ανοιγει για λιγο και με πεταει μονο εχω κανει,γιατι με πεταει?

την ιδια συσκευη εχεις?

Edited by xristoforos
Link to comment
Share on other sites

Ν95 εχω και το περασα με διαφορετικο τροπο.

Αποσυμπιεσα τον αρχικο φακελο, τον εκανα copy στο root της καρτας, εκανα εγκατασταση το αρχειο .sisx που μου δινει, ανοιξα το προγραμμα, εβαλα ελληνικα στο μενου και στην φωνητικη πλοηγηση, και μετα φορτωσα τους χαρτες που ηθελα. Συνολικα ειναι 3 και για να δουλεψουν χρειαστηκε ενα key generator που ειχε μεσα ο φακελος.

Link to comment
Share on other sites

Aνάμεσα στα Nokia Maps, Route 66 και GARMIN, το καλύτερο πρόγραμμα είναι το Garmin και με διαφορά.

Η διαδικασία θέλει λίγο μελέτη για να δεις πώς γίνεται.

Δες εδώ, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=193327

και ό,τι θες ρώτα.

Και το Ν95 υποστηρίζει τα καλύτερα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

viper απο κει προσπαθησα να το κανω....στην αρχη ολα οκ,μετα απο καποιο σημειο οπου παω να ανοιξω την εφαρμογη που ειναι εγκατεστημενει μου...δεν την ανοιγει και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο!!

Link to comment
Share on other sites

viper απο κει προσπαθησα να το κανω....στην αρχη ολα οκ,μετα απο καποιο σημειο οπου παω να ανοιξω την εφαρμογη που ειναι εγκατεστημενει μου...δεν την ανοιγει και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο!!

Μπορεί να φταίνε διάφορα.

Το πρώτο είναι το αν το εγκατέστησες σωστά.Έβαλες όλους τους φακέλους όπως έπρεπε στην κάρτα μνήμης κάτω από τον φάκελο GARMIN?Έτρεξες χύμα το αρχείο Garminmobilext.sis για να εγκατασταθεί?

Aν τα έχεις κάνει όλα αυτά, τότε δες μήπως δεν έφτιαξες καλά το αρχείο sw.unl.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι κι εγω;Δεν εχω το N95 αλλα σκεφτομαι να το αγορασω.Δεν εχει προεγκατεστημενο πλοηγο;Δεν θα εχω πλοηγηση αν απλα κατεβασω τους χαρτες απο το site της Νοκια;Πρεπει να ψαξω εγω για να βρω καποιον πλοηγο;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι κι εγω;Δεν εχω το N95 αλλα σκεφτομαι να το αγορασω.Δεν εχει προεγκατεστημενο πλοηγο;Δεν θα εχω πλοηγηση αν απλα κατεβασω τους χαρτες απο το site της Νοκια;Πρεπει να ψαξω εγω για να βρω καποιον πλοηγο;

Έχει δικό του πρόγραμμα εγκατεστημένο, το NOKIA MAPS.Χάρτες τους κατεβάζεις τσάμπα.Πληρώνεις όμως την πλοήγηση.

Όμως χρησιμοποιούμε άλλα προγράμματα, γιατί:

1.Έχουν σπασμένη πλοήγηση

2.Έχουν πολύ καλύτερη κάλυψη της Ελλάδος.

Βέβαια παίζουν και άλλοι χάρτες για άλλες χώρες και επιπλέον προσφέρουν εξτρα δυνατότητες, καλύτερες από του μαμά προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δικό του πρόγραμμα εγκατεστημένο, το NOKIA MAPS.Χάρτες τους κατεβάζεις τσάμπα.Πληρώνεις όμως την πλοήγηση.

Όμως χρησιμοποιούμε άλλα προγράμματα, γιατί:

1.Έχουν σπασμένη πλοήγηση

2.Έχουν πολύ καλύτερη κάλυψη της Ελλάδος.

Βέβαια παίζουν και άλλοι χάρτες για άλλες χώρες και επιπλέον προσφέρουν εξτρα δυνατότητες, καλύτερες από του μαμά προγράμματος.

Ευχαριστω.Μια ερωτηση ακομα.Εγω μενω Πυργο.Βεβαια πηγαινω συχνα Πατρα και που κ που Αθηνα.Για την Αθηνα δε ρωταω γιατι σιγουρα υπαρχει χαρτης.Με ενδιαφερει η Ηλεια και η Αχαια περισσοτερο και αν υπαρχει γενικοτερα η Πελοποννησος.Γνωριζουμε αν υπαρχουν αυτοι οι χαρτες;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Μια ερωτηση ακομα.Εγω μενω Πυργο.Βεβαια πηγαινω συχνα Πατρα και που κ που Αθηνα.Για την Αθηνα δε ρωταω γιατι σιγουρα υπαρχει χαρτης.Με ενδιαφερει η Ηλεια και η Αχαια περισσοτερο και αν υπαρχει γενικοτερα η Πελοποννησος.Γνωριζουμε αν υπαρχουν αυτοι οι χαρτες;

Δες εδώ τι περιοχές καλύπτει ο Autodrive που είναι ο πιο ενημερωμένος για Ελλάδα:

http://www.eranet.gr/geodata/el/gcup2001.html

Link to comment
Share on other sites

Χτες βγήκε η καινούρια έκδοση του Autodrive, του καλύτερου χάρτη για Ελλάδα για το Garmin.

Μπορειτε να το βρείτε εδώ:

http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl.html

Link to comment
Share on other sites

αυτό ειναι πολύ ενδιαφέρων θα κάτσω να το δοκιάμσω σήμερα στο Ν95 έαν μπορει να γίνει και σε εμενα...

Link to comment
Share on other sites

μπένει και αυτή μέσα στο Ν95?

Εμ, τι στην απέξω?? tongue.gif:lol: :lol:

Με 1 απλή αντικατάσταση.

Και απλά τρέχεις το sis που έχει μέσα ο φάκελος..

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπανω λινκ που παραπεμπουν στο myphone δεν εμφανιζουν τα sites για κατεβασμα χαρτων κ.λ.π.Μπορει κανεις να ανεβασει κανενα λινκ;Επισης, προσπαθωντας να εγκαταστησω το NOkia Pc Suite μου βγαζει "Core package required" και δεν γινεται η εγκατασταση.Ξερει κανεις τι φταιει;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Τα παραπανω λινκ που παραπεμπουν στο myphone δεν εμφανιζουν τα sites για κατεβασμα χαρτων κ.λ.π.Μπορει κανεις να ανεβασει κανενα λινκ;Επισης, προσπαθωντας να εγκαταστησω το NOkia Pc Suite μου βγαζει "Core package required" και δεν γινεται η εγκατασταση.Ξερει κανεις τι φταιει;

Εγώ να δώσω Link για ό,τι θέλετε, αλλά το μαγαζί εδώ το επιτρέπει?

Δε θέλω να παραβιάσουμε τους κανόνες.

Επίσης για το Pc Suite.Πας να βάλεις το τελευταίο?Σε τι λειτουργικό?Με Vista γίνονται κάτι περίεργα συνήθως..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δώσω Link για ό,τι θέλετε, αλλά το μαγαζί εδώ το επιτρέπει?

Δε θέλω να παραβιάσουμε τους κανόνες.

Επίσης για το Pc Suite.Πας να βάλεις το τελευταίο?Σε τι λειτουργικό?Με Vista γίνονται κάτι περίεργα συνήθως..

Στειλε πμ το λινκ.Κατεβασα και πηγα να εγκαταστησω την 7.0. αλλα μου ελεγε οτι δεν υποστηριζεται το λειτουργικο.Μετα δοκιμασα την 6.85 που λεει οτι ειναι για 2000, XP και VIsta και παλι το ιδιο μηνυμα εβγαζε.Τα XP εχω.Καπου πηρε το ματι μου οτι εχει προβλημα αν τα XP δεν εχουν το SP2.Θα το κατεβασω και ειδομεν...

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Στειλε πμ το λινκ.Κατεβασα και πηγα να εγκαταστησω την 7.0. αλλα μου ελεγε οτι δεν υποστηριζεται το λειτουργικο.Μετα δοκιμασα την 6.85 που λεει οτι ειναι για 2000, XP και VIsta και παλι το ιδιο μηνυμα εβγαζε.Τα XP εχω.Καπου πηρε το ματι μου οτι εχει προβλημα αν τα XP δεν εχουν το SP2.Θα το κατεβασω και ειδομεν...

Χωρίς SP2 έχεις πρόβλημα.

Και γω στο 2ο pc με τα Vista, δουλεύω το Pcsuite.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς SP2 έχεις πρόβλημα.

Και γω στο 2ο pc με τα Vista, δουλεύω το Pcsuite.

Δεν υπαρχει εκδοση του Pc Suite που να μην απαιτει το SP2;Εχω προβλημα ακομα και με την εγκατασταση του SP2.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.