Jump to content
xristoforos

Nokia N95+garmin(navigation)

Recommended Posts

Δεν υπαρχει εκδοση του Pc Suite που να μην απαιτει το SP2;Εχω προβλημα ακομα και με την εγκατασταση του SP2.

Υπάρχουν οι παλιές.

Αμά βρεις καμιά περσυνή..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βαλει τον Autodrive 1.40 στο Ν95.Δεν ξερω αν το εκανα σωστα.Απλα το κατεβασα απο το ιντερνετ και το αρχειο gmapprom.img το εκανα copy paste στον φακελο garmin στο κινητο.Εχει κανονικα τις τοποθεσιες και τους δρομους αλλα την πολη δεν την εχει αναλυτικα.Ειμαι στον Πυργο.Λεει οτι ειμαι στην ταδε οδο (δεν την πετυχαινει.Πετυχαινει μια κοντινη κεντρικη οδο της πολης) αλλα δε μπορω να ζουμαρω και να δω την οδο και την πολη αναλυτικα σε πιο κοντινο πλανο.Κανω κατι λαθος ή ετσι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βαλει τον Autodrive 1.40 στο Ν95.Δεν ξερω αν το εκανα σωστα.Απλα το κατεβασα απο το ιντερνετ και το αρχειο gmapprom.img το εκανα copy paste στον φακελο garmin στο κινητο.Εχει κανονικα τις τοποθεσιες και τους δρομους αλλα την πολη δεν την εχει αναλυτικα.Ειμαι στον Πυργο.Λεει οτι ειμαι στην ταδε οδο (δεν την πετυχαινει.Πετυχαινει μια κοντινη κεντρικη οδο της πολης) αλλα δε μπορω να ζουμαρω και να δω την οδο και την πολη αναλυτικα σε πιο κοντινο πλανο.Κανω κατι λαθος ή ετσι ειναι;

Δες εδώ, τι κάλυψη παίζει

http://www.eranet.gr/geodata/el/gcup2001.html

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα οκ.Δεν ειχα κανει κατι λαθος.Απλα δεν ειχα μαθει ακομα το προγραμμα να το δουλευω.Το χρησιμοποιησα και σε μια μικρη εκδρομουλα που εκανα.Το μονο που δε μου αρεσε ειναι οτι με ενεργοποιημενο το GPS η μπαταρια τελειωνει για πλακα και οτι το κινητο ζεσταινεται αρκετα.Με διωρη χρηση ειχε ανεβασει αρκετα τη θερμοκρασια του.Και ημουν και με κλιμα στο αυτοκινητο χωρις να το βλεπει ηλιος το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα οκ.Δεν ειχα κανει κατι λαθος.Απλα δεν ειχα μαθει ακομα το προγραμμα να το δουλευω.Το χρησιμοποιησα και σε μια μικρη εκδρομουλα που εκανα.Το μονο που δε μου αρεσε ειναι οτι με ενεργοποιημενο το GPS η μπαταρια τελειωνει για πλακα και οτι το κινητο ζεσταινεται αρκετα.Με διωρη χρηση ειχε ανεβασει αρκετα τη θερμοκρασια του.Και ημουν και με κλιμα στο αυτοκινητο χωρις να το βλεπει ηλιος το κινητο.

Εμένα μου κρατάει με full φόρτιση 1,5 ώρα στο GPS με την στάνταρ μπαταρία και κανένα 20λεπτο παραπάνω με την 1200.

Γενικά όμως μέσα στο αμάξι δε σε νοιάζει.Βάζεις τον φορτιστή και είσαι οκ για όσες ώρες θες.

Πάντως αυτό με τη ζέστη δεν το έχω δει να καίει όσο λες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κρατάει με full φόρτιση 1,5 ώρα στο GPS με την στάνταρ μπαταρία και κανένα 20λεπτο παραπάνω με την 1200.

Γενικά όμως μέσα στο αμάξι δε σε νοιάζει.Βάζεις τον φορτιστή και είσαι οκ για όσες ώρες θες.

Πάντως αυτό με τη ζέστη δεν το έχω δει να καίει όσο λες.

Μου κανει εντυπωση που σου κραταει μονο μιαμιση ωρα.Εμενα το κινητο ειναι καινουριο και η μπαταρια δεν εχει πιασει τα μεγιστα ακομα.Οταν χρησιμοποιησα στο ταξιδι το GPS, η μπαταρια ειχε φορτιστει μολις δυο φορες συνολικα κι αντεξε με το GPS δυο ωρες και ειχε ακομα μπαταρια.Ασε που το GPS ενεργοποιηθηκε μεσημερι και η μπαταρια ειχε φορτιστει απο το προηγουμενο βραδυ οποτε δεν ηταν στο 100% της.Με λιγα λογια, η μπαταρια μου κρατησε μιαμιση μερα με διωρη (ή και λιγο παραπανω) χρηση του GPS

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση που σου κραταει μονο μιαμιση ωρα.Εμενα το κινητο ειναι καινουριο και η μπαταρια δεν εχει πιασει τα μεγιστα ακομα.Οταν χρησιμοποιησα στο ταξιδι το GPS, η μπαταρια ειχε φορτιστει μολις δυο φορες συνολικα κι αντεξε με το GPS δυο ωρες και ειχε ακομα μπαταρια.Ασε που το GPS ενεργοποιηθηκε μεσημερι και η μπαταρια ειχε φορτιστει απο το προηγουμενο βραδυ οποτε δεν ηταν στο 100% της.Με λιγα λογια, η μπαταρια μου κρατησε μιαμιση μερα με διωρη (ή και λιγο παραπανω) χρηση του GPS

Έχεις υπολογίσει και την κατανάλωση από το bluetooth ανοιχτό?

Πάντα έχω ανοιχτό το bluetooth ακουστικό μου για τα τηλέφωνα.Οπότε κατά συνέπεια, αν ανοίξεις και το GPS, περνάνε οι φωνητικές οδηγίες από εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπολογίσει και την κατανάλωση από το bluetooth ανοιχτό?

Πάντα έχω ανοιχτό το bluetooth ακουστικό μου για τα τηλέφωνα.Οπότε κατά συνέπεια, αν ανοίξεις και το GPS, περνάνε οι φωνητικές οδηγίες από εκεί..

Α μαλιστα.Εγω δεν το εχω ενεργοποιημενο.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και βάση για το αμάξι με περιστρεφόμενη κράτημα και ολοκληρώθηκε το θέμα GPS.

Βασικά άργησε να μου κόψει τόσο καιρό.Είχα 1 απλή βάση και είχα το κινητό πάντα σε portrait.Αλλά όταν είσαι στο GARMIN βολεύει να το έχεις σε landscape για να βλέπεις καλύτερα τους γύρω δρόμους.

Βρήκα λοιπόν 1 τέτοια βασούλα στο EBAY και την τσίμπησα προχτες.Ελπίζω να κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Απ οπου κι αν εκανα εγκατασταση το GarminMobileXT.sis οταν παω στις εφαρμογες και την ανοιγω με πεταει!!

Μπορει να δωσει κανεις βοηθεια???

Link to comment
Share on other sites

Έχει δικό του πρόγραμμα εγκατεστημένο, το NOKIA MAPS.Χάρτες τους κατεβάζεις τσάμπα.Πληρώνεις όμως την πλοήγηση.

Όμως χρησιμοποιούμε άλλα προγράμματα, γιατί:

1.Έχουν σπασμένη πλοήγηση

2.Έχουν πολύ καλύτερη κάλυψη της Ελλάδος.

Βέβαια παίζουν και άλλοι χάρτες για άλλες χώρες και επιπλέον προσφέρουν εξτρα δυνατότητες, καλύτερες από του μαμά προγράμματος.

εγω παντως παιδια εχω το n95 8g black edition και εχει τσαμπειρο πλοηγηση και απο καλυψη ειναι ιδια με το κανονικο μου gps.ειμαι υπερευχαριστημενος :D

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως παιδια εχω το n95 8g black edition και εχει τσαμπειρο πλοηγηση και απο καλυψη ειναι ιδια με το κανονικο μου gps.ειμαι υπερευχαριστημενος :D

Τσάμπα πλοήγηση δεν υπάρχει με το κανονικό πρόγραμμα της ΝΟΚΙΑ, το NOKIA MAPS.Τουλάχιστον μέχρι πριν μερικές βδομάδες που βγήκε ραγισμένο και πλέον είναι free και η φωνητική καθοδήγηση.

Το GARMIN είναι το καλύτερο που υπάρχει για αυτή τη δουλειά.

Εσύ ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς και με ποιο κανονικό GPS έχει την ίδια κάλυψη?

Και στην κάλυψη ποιας περιοχής αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Απ οπου κι αν εκανα εγκατασταση το GarminMobileXT.sis οταν παω στις εφαρμογες και την ανοιγω με πεταει!!

Μπορει να δωσει κανεις βοηθεια???

Μου ετυχε και μενα την πρωτη φορα.Το διεγραψα και το ξαναεγκατεστησα και ολα οκ.Για δοκιμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα πλοήγηση δεν υπάρχει με το κανονικό πρόγραμμα της ΝΟΚΙΑ, το NOKIA MAPS.Τουλάχιστον μέχρι πριν μερικές βδομάδες που βγήκε ραγισμένο και πλέον είναι free και η φωνητική καθοδήγηση.

Το GARMIN είναι το καλύτερο που υπάρχει για αυτή τη δουλειά.

Εσύ ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς και με ποιο κανονικό GPS έχει την ίδια κάλυψη?

Και στην κάλυψη ποιας περιοχής αναφέρεσαι?

βασικα λαλακια ειπα γιατι σημερα που το ξαναειδα για να εχει πλοηγηση μου ζηταει κωδικο λεει...τον οποιο δεν μου εδωσαν...αλλα πρεπει να πληρωσω ε?.

εχω gps το dis300. η σελιδα τουσ εινια www.dis.gr καλη φαση ειναι και στη περιοχη της θεσσαλονικης και της β ελλαδας που το δοκιμασα με αφησε ικανοποιημ

Link to comment
Share on other sites

βασικα λαλακια ειπα γιατι σημερα που το ξαναειδα για να εχει πλοηγηση μου ζηταει κωδικο λεει...τον οποιο δεν μου εδωσαν...αλλα πρεπει να πληρωσω ε?.

εχω gps το dis300. η σελιδα τουσ εινια www.dis.gr καλη φαση ειναι και στη περιοχη της θεσσαλονικης και της β ελλαδας που το δοκιμασα με αφησε ικανοποιημ

Οπότε μιλάς για το Nokia Maps..

Καλά μην κοιτάς μόνο Αθήνα-Σαλόνικα.

Για δες τι κάλυψη έχει για νησιά-Πελοπόννησο.. ;)

Για αυτό λέμε ότι το GARMIN είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μιλάς για το Nokia Maps..

Καλά μην κοιτάς μόνο Αθήνα-Σαλόνικα.

Για δες τι κάλυψη έχει για νησιά-Πελοπόννησο.. ;)

Για αυτό λέμε ότι το GARMIN είναι το καλύτερο.

δεν εχεις και αδικο..αλλα κατι ειναι και αυτο,τον ιανουαριο λεω να σκασω αθηνα..οποτε ελπιζω να κανει την δουλεια του αλλιως με βλεπω να μην ξερω που παω

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?μπορω να εγκαταστισω το garmin που λεγαμε πιο πανω αλλα να μην σβησω το νοκια maps?και κατι αλλο,υπαρχουν update για αυτους τους χαρτες ε?????τελος εχει κανεις το λινκ για να κατεβασω το garmin με τις ελληνικες φωνιτηκες λειτουργιες?

Edited by exo_polo
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?μπορω να εγκαταστισω το garmin που λεγαμε πιο πανω αλλα να μην σβησω το νοκια maps?και κατι αλλο,υπαρχουν update για αυτους τους χαρτες ε?????τελος εχει κανεις το λινκ για να κατεβασω το garmin με τις ελληνικες φωνιτηκες λειτουργιες?

Δεν έχει καμία σχέση το ένα πρόγραμμα με το άλλο.Οπότε μπορείς να εγκαταστήσεις και το GARMIN και το ROUTE66 και όποιο άλλο πρόγραμμα θες και να τα έχεις όλα μαζί.

Για τους ελληνικές χάρτες που παίρνει το GARMIN υπάρχει συγκεκριμένη εταιρεία που ανανεώνει τους χάρτες κάθε 3 μήνες.

Για LINK έχεις PM.

Link to comment
Share on other sites

παιδες δεν μπορω να κανω εγκατασταση το garmin στο κινητο....τι παιζει????μηπως withstupid.gif ?μου βγαζει εναν πινακα που προσπαθει να αναγνωρισει την συσκευη ή την καρτα που θα γινει το instal αλλαδεν βρισκει τπτ........ :D

Edited by exo_polo
Link to comment
Share on other sites

παιδες δεν μπορω να κανω εγκατασταση το garmin στο κινητο....τι παιζει????μηπως withstupid.gif ?μου βγαζει εναν πινακα που προσπαθει να αναγνωρισει την συσκευη ή την καρτα που θα γινει το instal αλλαδεν βρισκει τπτ........ :)

Αν δεν έχεις διαβάσει τις οδηγίες εγκατάστασης, μην το ψάχνεις μόνος γιατί δε θα βγάλεις άκρη.

Δες το PM με το link που έστειλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει το firmware 30 από χτες, αλλά εγώ προσωπικά δεν το βάζω.

Πέρα από την περιστροφή οθόνης (που την έχουμε με το rotateme εδώ και κάτι μήνες) δεν προσφέρει κάτι νέο.Επίσης μιλάνε για λίγο πιο γρήγορο κινητό γενικά.

Εγώ πάντως έβαλα 1 8αρα και θεωρώ ότι αυτό αξίζει σαν αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει το firmware 30 από χτες, αλλά εγώ προσωπικά δεν το βάζω.

Πέρα από την περιστροφή οθόνης (που την έχουμε με το rotateme εδώ και κάτι μήνες) δεν προσφέρει κάτι νέο.Επίσης μιλάνε για λίγο πιο γρήγορο κινητό γενικά.

Εγώ πάντως έβαλα 1 8αρα και θεωρώ ότι αυτό αξίζει σαν αναβάθμιση.

γενικα ειναι πολυ γρηγορα τηλ,αν εχεις και μεαλη μνημη να το φορτωσεις πραγματα..τοτε νομιζω πως εχες τον καλυτερο συνδιασμο!

Link to comment
Share on other sites

γενικα ειναι πολυ γρηγορα τηλ,αν εχεις και μεαλη μνημη να το φορτωσεις πραγματα..τοτε νομιζω πως εχες τον καλυτερο συνδιασμο!

Μια 8αρα έχω..

Να το αφήσω?? B)tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια 8αρα έχω..

Να το αφήσω?? ;)tongue.gif

μια σε βρισκω!αν και αν εισαι mp3 maniac μην το θεωρεις αδυνατον να ξυπνησεις μια μερα και να ειναι τινκα η μνημη σου.... music.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.