Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sign in to follow this  
JDL9

Goodyear F1 Asymmetric

Recommended Posts

¶λλαξα εχθές ελαστικά μετά απο 18.000 χλμ με τα Cotinental SP3 και έβαλα τα Goodyear F1 Asymmetric, είναι τα ελαστικά που αντικατέστησαν τα F1 GS-D3.

Τα ελαστικά είναι απίστευτα δεν έχουν καμία σχέση με τα Conti, είναι σαν να οδηγώ άλλο αυτοκίνητο.

Η ποιότητα κύλισης είναι κορυφαία εντελώς αθόρυβα χωρίς την τραχιά αίσθηση που είχα πριν, όλο το σύστημα διεύθινσης έχει γίνει πιο άμεσο και το τιμόνι πιο κοφτερό, η πρόσφυση έχει αυξηθεί κατακόρυφα αν και δεν τα πίεσα πολύ ακόμα.

Περισσότερα την Τρίτη μετά απο το ταξίδι στην Θεσαλλονίκη.

Πολύ πολύ ευχαριστημένος.

http://eu.goodyear.com/gr_el/images/Eagle_...cm187-17739.pdf

Edited by JDL9

Είδα ότι δεν έχει πιο μικρή διάσταση από 215/45/17, ετσι είναι

και πόσο πήγε το μαλλί?

Η δική μου διάσταση είναι 225/40/18 και σε φίλο που τα έβαλα κόστισαν 760 Ευρώ, στην δικιά μου πάντως διάσταση οι τιμές ήταν όλες στα 800 Ευρώ.

Μπράβο ρε, καλοφόρετα. Καλά μετά από 18.000 και χρειάστηκες λάστιχα; Τι είσαι εσύ ρε παιδί μου...

Edited by Geopan

Μπράβο ρε, καλοφόρετα. Καλά μετά από 18.000 και χρειάστηκες λάστιχα; Τι είσαι εσύ ρε παιδί μου...

Στριφτερούλης :lol:

Γιώργο δεν τα πίεσα ιδιαίτερα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση, το μεγαλύτερο αρνητικό των Conti είναι οτι δεν έχουν γραμμική φθορά την μια μέρα έχεις λάστιχα και την επόμενη είναι απλώς επικίνδυνα, τα πίσω όμως ήταν σχεδόν καινούρια, αλλά τα μπροστά ήταν πολύ χάλια για να κάνω μπρός-πίσω.

Πάντως είναι κορυφαίο λάστιχο έχω πάθει πλάκα και ξέρεις οτι δεν υπερβάλλω, ούτε όταν άλλαξα φρένα δεν έκανα έτσι ;)

Edited by JDL9

¶λλαξα εχθές ελαστικά μετά απο 18.000 χλμ με τα Cotinental SP3 και έβαλα τα Goodyear F1 Asymmetric, είναι τα ελαστικά που αντικατέστησαν τα F1 GS-D3.

Τα ελαστικά είναι απίστευτα δεν έχουν καμία σχέση με τα Conti, είναι σαν να οδηγώ άλλο αυτοκίνητο.

Η ποιότητα κύλισης είναι κορυφαία εντελώς αθόρυβα χωρίς την τραχιά αίσθηση που είχα πριν, όλο το σύστημα διεύθινσης έχει γίνει πιο άμεσο και το τιμόνι πιο κοφτερό, η πρόσφυση έχει αυξηθεί κατακόρυφα αν και δεν τα πίεσα πολύ ακόμα.

Περισσότερα την Τρίτη μετά απο το ταξίδι στην Θεσαλλονίκη.

Πολύ πολύ ευχαριστημένος.

http://eu.goodyear.com/gr_el/images/Eagle_...cm187-17739.pdf

Καλα σε λίγο 8α μας πείς οτι πήρες και άλλο αμάξι μόνο και μόνο απο τα ελαστικά!!!!Επειδή ήθελε λίγο ξεμπούκωμα rocket.gif και λίγο στρώσιμο στις αναρτήσεις ;) και ήρ8ε στα ίσια του (γιατι εσύ είσαι κουλός upyours.gifupyours.gif ) εσυ νομίζεις οτι οδηγάς άλλο αμάξι μονο και μόνο απο τα ελαστικά?

Καλα σε λίγο 8α μας πείς οτι πήρες και άλλο αμάξι μόνο και μόνο απο τα ελαστικά!!!!Επειδή ήθελε λίγο ξεμπούκωμα rocket.gif και λίγο στρώσιμο στις αναρτήσεις ;) και ήρ8ε στα ίσια του (γιατι εσύ είσαι κουλός upyours.gifupyours.gif ) εσυ νομίζεις οτι οδηγάς άλλο αμάξι μονο και μόνο απο τα ελαστικά?

Καλά ολα αυτά, την πόρτα μου που την έγδαρες γιατί είσαι κουλάδι ήταν και αυτό στα πλαίσια του στρωσίματος??????

Που στο έδωσα να αλλάξεις λάστιχα και κατέληξε στον φανοποιό.

ΑΧΡΙΣΤΗΔΙΚΟ ΠΛΑΣΜΑ protest.gifprotest.gifprotest.gifprotest.gifprotest.gif

Καλά ολα αυτά, την πόρτα μου που την έγδαρες γιατί είσαι κουλάδι ήταν και αυτό στα πλαίσια του στρωσίματος??????

Που στο έδωσα να αλλάξεις λάστιχα και κατέληξε στον φανοποιό.

ΑΧΡΙΣΤΗΔΙΚΟ ΠΛΑΣΜΑ protest.gifprotest.gifprotest.gifprotest.gifprotest.gif

;) Ε,όχι και φανοποιό knife.gif ρε κουλάδι απλή βρώμα ήταν οπώς και το υπόλοιπο αμάξι σου upyours.gif που με μία αλοιφή βγήκε!

Τώρα πέρα απο την πλάκα όντως τα ελαστικά μου άφησαν παρα πολυ καλή εντύπωση

Edited by b.p.m.

Πάντως τα GS εγώ τα είχα στο Polo 6 μήνες και μετά τα πέταξα....απλά απαράδεκτα για μένα...

Μετά έβαλα τα TOYO-S και κατάλαβα λάστιχο.Τώρα μετά τα Conti μάλλον θα βάλω τα TOYO-R...

Πάντως τα GS εγώ τα είχα στο Polo 6 μήνες και μετά τα πέταξα....απλά απαράδεκτα για μένα...

Μετά έβαλα τα TOYO-S και κατάλαβα λάστιχο.Τώρα μετά τα Conti μάλλον θα βάλω τα TOYO-R...

Ουδεμία σχέση το GS με το ASYMMETRIC

Και στο αγγλικο CAR πριν 2-3 μήνες που είχε συγκριτικό από 9 ελαστικά 225/45/17 περασμένα πάνω σε GTI με πολλές δοκιμασίες είχαν βγει πρώτα σε αρκετές κατηγορίες και συνολικά είχαν την τελική πρωτιά "άνετα" όπως γράφανε. Το τεστ είχε γίνει σε πίστα στην Ιταλία και περιελαμβανε πολλές δοκιμάσιες ( γυρος πιστας στεγνο/βρεγμένο , ακουαπλανιγκ, φρεναρισμα στεγνο/βρεγμενο, μέτρηση G κλπ) οπότε και να συνυπολογισεις τη διαφορα σοβαρής ασφάλτου - ελληνικής καραγκιοζοασφαλτου και πάλι το ελαστικό πρέπει να είναι πολύ καλό.

Ρώτησα για τιμές και έλαβα τις επόμενες : τα γκουντγιαρ σε 225/45/17 έχουν 620 και τα μισελεν-πιρελι-κοντινενταλ 640-650. Είναι και λίγο πιο οικονομικά δηλαδή (αν και στην Αγγλία είναι ερκετά πιο φθηνά.Αναλογικά πάντα με τα υπολοιπα καθώς σε τιμή π.χ. τα μισελεν έχουν εκεί 700+). Να αναφέρω εδώ και την περίπτωση των ελαστικών από τις κάτω χώρες (με ωραίο ντιζαιν) τα οποία πήγαν και πολυ καλά στο τεστ αλλα προσεξτε τώρα τι παίζει με τις τιμές και πόσο κορόιδα μας θεωρούν κάποιοι (όχι μόνο σαν πελάτες-ιδιώτες αλλά και σαν χώρα). Στην Αγγλία έχουν περίπου 30% κάτω σε σχέση με την τριάδα που ανάφερα πιο πάνω και σε συνδυασμό με την πολύ καλή συμπεριφορά τους σκέφτηκα να το ψαξω. δεν πολυυπάρχουν στην αγορά αλλά με τηλ στην αντιπροσωπεια βρηκα κατάστημα. Παίρνω τιμή και μου δινει 700 τελική (αρχική 1360! Οπως το γράφω ειπώθηκε! Να συμπληρώσω εδώ ότι με 830 παίρνεις τα ημισλικ τα Τογιο!) !! Λέω, για κάτσε ρε φίλε, 30% κάτω στη Αγγλία από τα υπόλοιπα, 10% πάνω εδώ? οπότε λέω ή η εδώ αντιπρ. αισχροκερδεί ή η μας αντιμετωπίζει σαν κορόιδα η κεντρική διοίκηση (το οποίο είναι μεν γνωστό φαινόμενο και από αλλές κατηγορίες αγορών αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρεπει να το αποδεχόμαστε. π.χ. ιδια tv ή camera και στην Ολλανδια-Αγγλια -200/300 ευρώ από ότι εδώ!! Μπείτε pixmania.com και θα καταλάβετε. Τέλος πάντων στέλνω μειλ στα κεντρικά για να το διευκρινησω. Εεεε εντάξει, οσο μου απάντησε η Charlize σε ένα μειλ που της είχα στείλει πριν 15 χρόνια μετά τη διαφήμιση του Καμπαρι άλλο τόσο απαντησαν και αυτοί! Και φυσικά διέγραψα και τα τηλεφωνά τους. Ειπαμε να ακριβοπληρώνουμε το σπάνιο και το ξεχωριστό αλλά μη το παρακάνουμε κιόλας !

Μετά από τη μακρία παράκαμψη επανέρχομαι στο θέμα το άρχικο. Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι αφενός η όχι και τόσο καλή φήμη του προηγούμενου ελαστικού και κατα δευτερο ότι ποτέ η γκουντιγιαρ δεν ήταν σε αυτό που λέγαμε "κορυφαιές" μάρκες. Αυτό είναι ιδέα μου απλά η όντως έτσι είναι? Δηλαδή έκανε τόσο τεράστιο άλμα που τους έσβησε όλους?

Ο αρχικός σου ενθουσιαμός παραμενει για τα ελαστικά? Σε ρωτάω γιατί πολλές φορές όταν κάτι είναι φρέσκο μας ενθουσιάζει και σίγα - σιγά το βλέπουμε πιο σφαιρικά και αντικειμενικά. Ποσα χιλιόμετρα έχεις γράψει ήδη?

Γενικά αν σου είναι εύκολο κρατησε μας ενλημερους για την εικόνα που αποκομίζεις μήνα με το μήνα και φύσικά για το πόσο πιο ανθεκτικά είναι απο τα κοντι3 (όχι τόσο σε χλμ που λίγο πολύ (εκτός από τογιο) είναι όλα ίδια αλλά πιο πολύ για το αν κρατάνε τα θετικά τους και για πάνω απο 10-15Κ κμ (όπως γράφεις και εσύ στο πρώτο ποστ αυτό ήταν που σε απογοήτευσε και στα κόντι?) ? ............. Στην επόμενη αλλαγή είμαι μεταξύ κοντι-μισελεν-γκουντγιαρ (με αυτή τη σειρά) και θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η εμπειρία που έχεις από το 1ο-3ο καθώς απο εκεί που δεν τα είχα ούτε για κοίταγμα το αναλυτικό τεστ μου άλλαξε εν μέρει την άποψη...

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά. :D

Edited by ioannitis

Ο αρχικός σου ενθουσιαμός παραμενει για τα ελαστικά? Σε ρωτάω γιατί πολλές φορές όταν κάτι είναι φρέσκο μας ενθουσιάζει και σίγα - σιγά το βλέπουμε πιο σφαιρικά και αντικειμενικά. Ποσα χιλιόμετρα έχεις γράψει ήδη?

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά. :lol:

Θα σας πω περισσότερα όταν τελειώσει η περιπέτεια που έχω με το αυτοκίνητο, δεν μπορώ να πω περισσότερα ακόμα απο Τρίτη αν όλα πάνε καλά :lol: