Jump to content
anastos

Αλλαγή τιμών

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Στα μέσα του Δεκέμβρη έκανα την παραγγελία για ένα passat highline 2.0tfsi και το οποίο, αν όλα πάνε καλά, το περιμένω στα μέσα του Μαρτίου. Σήμερα παίρνοντας τηλέφωνο τον αντιπρόσωπο μήπως μάθω κανένα νέο για το αυτοκίνητο, με ενημέρωσε για την αύξηση των τιμών όλων των vw και ότι θα πρέπει να πληρώσω την διαφορά. Μπορεί να είναι μικρή σε σχέση με την τιμή του αυτοκινήτου, αλλά μη μας πιάσουν και κορόιδο. Θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου πει, είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω με βάση τις νέες τιμές ή με βάση των τιμών που έγινε η παραγγελία.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γνωρίζω καθόλου πως έχουν τα πράγματα, η άποψή μου θα ήταν η αντίθετη με του DiS και συνειδητοποιώ ότι τελικά θα βρισκόμουν προ εκπλήξεως. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω, πως είναι δυνατόν από την στιγμή που κάνω μια συμφωνία με μια Α τιμή, υπογράφω παραγγελία και δίνω προκαταβολή, να αλλάξει στην πορεία η τιμή του προϊόντως που αγοράζω. Κι έχω πετύχει πολλές φορές πωλητή αυτοκινήτων να πιέζει για να γίνει άμεσα η παραγγελία, γιατί από τον επόμενο μήνα (πχ) θα ανέβουν οι τιμές. ¶ρα, να προλάβω να το πάρω με την χαμηλή τιμή. Κι εγώ κατασκευαστής είμαι και όταν θα έχω μια αύξηση Α' ύλης δεν μπορώ να τη φορτώσω σε αυτούς που έχουν ήδη παραγγείλει...

Δηλαδή αν εγώ άμφιταλαντευόμουν μεταξύ 2 αυτοκινήτων και διάλεγα το Χ αντί του Ψ λόγω του ότι ήταν 1.000€ ή 1.500€ φθηνότερο, είναι δυνατόν στην πορεία να μου πουν να πληρώσω άλλα 2.000€ για το Χ? Θα το ακύρωνα και θα αγόραζα το Ψ! Για να μην πω για την περίπτωση που θα έπαιρνα ένα τυχόν δάνειο από τράπεζα... Θα ζητούσα μετά από την τράπεζα για συμπληρωματικά χρήματα?

Εγώ πάντως στην θέση σου φίλε anastos θα ρωτούσα και λίγο παραπέρα, σε κανέναν φίλο νομικό ίσως...

Τέλος, θα αναφέρω ένα πολύ πρόσφατο παράδειγμα. Ένας καλός μου φίλος αγόρασε το Hyundai Accent. Η αντιπροσωπεία είχε μια προσφορά μέχρι 31/12 για κάποια έκπτωση και άτοκες δώσεις (κάτι τέτοιο τέλος πάντων). Και ο φίλος μου, επειδή δεν ήθελε να έχει φορτωμένο το "2007" στην άδεια, έκλεισε την παραγγελία Δεκέμβριο 2007, κι ενώ το αμάξι ήταν ετοιμοπαράδοτο, πήγε αρχές του 2008 και το αποπλήρωσε ώστε να έχει άδεια με το 2008. Οι τιμές όμως και ο διακανονισμός, ίσχυε βάση της ημερομηνίας της παραγγελίας και όχι της ημερομηνίας της παραλαβής του αυτοκινήτου...

Παρόμοια παραδείγματα μπορώ να αναφέρω και άλλα που μου έχουν τύχει (όχι με αυτοκίνητα) όπου πάντα ισχύει ότι αναγράφεται κατά την παραγγελία και όχι όπως μπορεί να έχουν διαμορφωθεί η τιμές στην ημερομηνία παράδωσης. Και αναρωτιέμαι... αν οι τιμές είχαν πέσει στο ενδιάμεσο, θα καλούσαν τον πελάτη να τον ενημερώσουν ότι στο τέλος θα πληρώσει λιγότερα από ότι του είπαν?...

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα. Να ξέρεις ότι όλα αυτά τα γράφω ΧΩΡΙΣ να γνωρίζει τι ισχύει. Απλά αναρωτιέμαι κι εγώ σαν καταναλωτής για το τι ισχύει και γιατί. Και μιας και είπα καταναλωτής, γιατί δεν κάνεις και μια ερώτηση στον ΙΝΚΑ (Ινστιτούτο Καταναλωτών)?

Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτό που λέει ο DIS και εγω οταν παραγγειλα το αμαξι και θα ερχοταν τελη του 2007 και τους ειπα να το κρατησουν για να το παραλαβω το 2008 με ενημερωσαν οτι μπορει να αλλαξουν οι τιμες και θα επρεπε να καλυψω τι διαφορα τελικα προλαβα την αυξηση των τιμων και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν διαφωνώ μαζί σας, φαντάζομαι ότι έτσι όπως λέτε θα είναι τα πράγματα, απλά μου φαίνεται κάπως περίεργο εώς απάτη... Όχι της συγκεκριμένης αντιπροσωπείας, αλλά γενικά το πως λειτουργεί το σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος για να είναι καλυμένος από την ημέρα παραγγελείας μέχρι την ημέρα παράδωσεις, είναι να κάνει αίτηση για το δάνειο την ίδια μέρα με την παραγγελεία και έτσι ουσιαστικά πλυρώνει το αμάξι, και δεν μπορεί να του πεί κανείς ότι αλλάξανε οι τιμές καθώς δεν υπάρχει περίπτωσει να τους δώσει παραπάνω λεφτά καμία τράπεζα από αυτά που λέει το αρχικό δάνειο και εσύ μετά πλυρώνεις μόνο το αρχικό δάνειο και τίποτα άλλο!!!

Το κακό είναι ότι πλυρώνεις 3-4 μήνες δώσεις χωρίς να έχεις αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του αυτοκινήτου οριστικοποιείτε όταν αυτό περάσει τελωνείο.

Αν το αμάξι υπάρχει στις αποθήκες της εταιρίας (συνήθως) έχει περάσει και τελωνείο.

Οπότε ακόμα και να ανέβουν οι εργοστασιακές τιμές η τιμή του δεν αλλάζει.

Τα πράγματα αλλάζουν όταν κάνουμε ειδική παραγγελία.

Θέλουμε δηλαδή κάποιο έξτρα το οποίο δεν το έχουν σε κάποιο ετοιμοπαράδοτο.

Τότε αναγκαστικά περιμένουμε να γίνει η κατασκευή του

και όταν περάσει τελωνείο μαθαίνουμε την ακριβή τιμή του.

Μέχρι τότε καμία αντιπροσωπεία δεν θα δεχτεί να το αποπληρώσουμε

ή να πάρουμε δάνειο για την αποπληρωμή του.

Αυτό που κάνουν όμως αρκετές αντιπροσωπίες αν ανέβει η τιμή και έχουν γκρινιάρη πελάτη

είναι να βάλουν κάποιο έξτρα σαν δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.