Jump to content
gtse

Ηλεκτρόγκαζο σε Tsi

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα καινούριος και εγώ στη παρεα. Έχω ένα fabia πρόσφατα απέκτησα ενα golf 4 1,6 generation. Στο fabia εχω βάλει το booster και εχω δει μεγάλη διαφορά επιταχύνει σαν να έχει γκάζι με ντίζα. Εννοείται πως θα μπει και στο golf. Κοστολόγιο 170ευρώ χωρίς απόδειξη από τον bouleko. Αρχική τιμή 210

στο fabia απο τοτε που το εβαλες παρατηρησες αυξηση στην καταναλωση του αυτοκινητου?

σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνεις απότομες επιταχυνσεις ναι τρώει παραπάνω αλλα αν πηγαίνεις νορμαλ δεν παθαίνει τιποτα. Στο fabia ειδικά που είχα πρόβλημα στις ανηφόρες με α/ψ αναμμένο ξεκινούσε κανονικά. Ότι άλλη λεπτομέρεια θέλεις που σε ενδιαφέρει πες μου

Link to comment
Share on other sites

.....και με την εγγυηση τι γινεται;;;;

Εγω το GOLFακι μου το εχω σχεδον 2 χρονια. Με την επεκταση εγγυησης εχω ακομα αλλα 2. Αν το βαλω θα καλυπτομαι ακομα;;;

Οι αντιπροσωπειες το εχουν-τοποθετουν;;;;

Φιλικα-GOLFικα

Link to comment
Share on other sites

.....και με την εγγυηση τι γινεται;;;;

Εγω το GOLFακι μου το εχω σχεδον 2 χρονια. Με την επεκταση εγγυησης εχω ακομα αλλα 2. Αν το βαλω θα καλυπτομαι ακομα;;;

Οι αντιπροσωπειες το εχουν-τοποθετουν;;;;

Φιλικα-GOLFικα

Εγω το ειχα 3 χρονια στο polo και δεν παρουσιαστηκε καποιο προβλημα.

Αν παρολα αυτα παθεις καποια ζημια και κανεις χρηση της εγγυησης,πριν πας στο συνεργειο το βγαζεις απο πανω μονος σου.

Μπαινοβγαινει πανευκολα.

Link to comment
Share on other sites

.....και με την εγγυηση τι γινεται;;;;

Εγω το GOLFακι μου το εχω σχεδον 2 χρονια. Με την επεκταση εγγυησης εχω ακομα αλλα 2. Αν το βαλω θα καλυπτομαι ακομα;;;

Οι αντιπροσωπειες το εχουν-τοποθετουν;;;;

Φιλικα-GOLFικα

παιδιά με την εγγύηση δεν υπάρχει πρόβλημα όπως προειπε ένα άλλο παιδί. μπαίνει και βγαίνει μέσα σε ενα λεπτό. συνήθως είναι ένας αντάπτορας κάτω από το πεντάλ του γκαζιού. Οπότε δεν επηρεάει κάποιο μέρος του κινητήρα οπότε να σπάσουν τους όρους της εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Οπα, όπα!!!

Δεν είναι καθόλου απλό!

Όντως είναι βάλε-βγάλε αλλά σε golf 5 θα φάς και ένα ωραιότατο Check -engine

κάθε φορά που θα το κάνεις.

Αν έχεις Vag-com για να το σβύσεις κάλώς, αλλιώς τρέχα στις αντιπροσωπίες να στο σβύσουν.

Σαν λειτουργία πάντως δε βγάζει προβλήματα και απο κατανάλωση ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή αυτή η υστέρηση του ηλεκτρόγκαζου μου σπάει τα νεύρα υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για να τη μειώσουμε όσο γίνεται περισσότερο;;;;;;

Σήμερα μετά 1550 χιλ. μου έκανε μια χοντράδα ένας ταρίφας , κοκάλωσε το ταξί μπαίνοντας στην εθνική ο καραγκιόζης , γλύτωσα τη στούκα στο τσακ και το χειροτερο είναι οτι ειχα τη γυναικα μου μεσα η οποια ειναι στις μέρες της να γεννησει και με το απότομα φρεναρισμα τρανταχτηκε αρκετα, τσαντίστηκα τόσο πολυ που για πρώτη φορά πάτησα σχεδόν τέρμα το γκαζι, εαν θυμαμαι καλα ειχα 2α, και μου έδωσε την αίσθηση ότι μπούκωσε να το πώ βαστα τουρκο να γεμισω να το πω γενικοτερα νομιζω οτι το πολο των 75 γαιδουριων που ειχα αρπαζε ποιο γρηγορα.

Για αυτό εαν υπαρχει κανα γιατρικο για το ηλεκτρογκαζο ενημερωστε με . συγνώμη για το μεγαλο ποστ.

Για σου φιλε μου,εχω το golf iv pacific 1.6 16v και το μονο που εχω ειναι το booster.κανει δουλεια αλλα οταν πατας το γκαζι μεχρι την μεση ειναι σαν να το πατας τερμα.πιστευω δεν αξιζει 180 ευρω. :o

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να ξέρεις υπάρχουν διάφορα στάδια σε ηλεκτρόγκαζο, ανάλογα με το πόσο πιο γρήγορα θες να ανταποκρίνεται το αυτοκίνητό σου. Οι τιμές είναι από 150 ως και 200 ευρώ να ξέρεις. Η διαφορά πάντως είναι αισθητή, μέχρι που να συνηθίσεις την απόκριση του γκαζιού, στο λέω από προσωπική εμπειρία. Υπολόγισε όμως αύξηση στην κατάναλωση, όχι και μικρή, 1 λίτρο σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς έναν διαφορετικό ροοστάτη κάθε φορά... (περίπου)

απορώ όμως γιατί χρεώνουν το ακριβότερο.

Μήπως είναι το ίδιο τελικά από διαφορετικούς μεταπωλητές ?

Link to comment
Share on other sites

...Συγνώμη να ρωτήσω κάτι? Ποιός ο λόγος να σκάσεις 200 γιούρια για κάτι που δεν σου βελτιώνει ουσιαστικά τις επιδόσεις???

...γιατί το βλέπω ψηλοάκυρο να σου σκάει όλη η ροπή πολύ γρήγορα και από το μισό γκάζι και μετά να πηγαίνει το ίδιο....

Link to comment
Share on other sites

...Συγνώμη να ρωτήσω κάτι? Ποιός ο λόγος να σκάσεις 200 γιούρια για κάτι που δεν σου βελτιώνει ουσιαστικά τις επιδόσεις???

...γιατί το βλέπω ψηλοάκυρο να σου σκάει όλη η ροπή πολύ γρήγορα και από το μισό γκάζι και μετά να πηγαίνει το ίδιο....

παιδια εχω ακουσει οτι μπορει να βγαλει προβλημα μετα.δεν ξερω τι ακριβως αλλα ειπε οτι μπορει να καψει κατι.(δεν θυμαμαι τι).

παντως απο διαφορα εχει ΠΟΛΥ μεγαλη.δεν ειναι μονο η πιο γρηγορη εκκινηση.αλλα εχεις πιο γρηγορα ανεβασμα στις στροφες οποτε ανεβαζεις πιο γρηγορα χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

...Συγνώμη να ρωτήσω κάτι? Ποιός ο λόγος να σκάσεις 200 γιούρια για κάτι που δεν σου βελτιώνει ουσιαστικά τις επιδόσεις???

...γιατί το βλέπω ψηλοάκυρο να σου σκάει όλη η ροπή πολύ γρήγορα και από το μισό γκάζι και μετά να πηγαίνει το ίδιο....

Βρε μπουνταλάκο εδώ έδωσες τα μισά να πάρεις σκάστρα που στην ουσία ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...

Τι σε χαλάει να δώσεις 200Ε να πάρεις κάτι που πάω στοίχημα πως θα σου αρέσει.

Με αυτά τα χρήματα δε μπορείς να πάρεις και κάτι καλύτερο!!

Όσο γιαυτό που λέει το παλικάρι με τα στάδια απο 150-200 δε πρέπει να παίζει!

Πάρε μπουλέκο και ρώτα!

παιδια εχω ακουσει οτι μπορει να βγαλει προβλημα μετα.δεν ξερω τι ακριβως αλλα ειπε οτι μπορει να καψει κατι.(δεν θυμαμαι τι).

παντως απο διαφορα εχει ΠΟΛΥ μεγαλη.δεν ειναι μονο η πιο γρηγορη εκκινηση.αλλα εχεις πιο γρηγορα ανεβασμα στις στροφες οποτε ανεβαζεις πιο γρηγορα χιλιομετρα.

Μη πιστεύεις αυτά που σου λένε χωρίς αποδείξεις!

Δες ένα στη πράξει και ρώτα όσους έχουν βάλει (εκτός απο μένα!!!).

Link to comment
Share on other sites

Βρε μπουνταλάκο εδώ έδωσες τα μισά να πάρεις σκάστρα που στην ουσία ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...

Τι σε χαλάει να δώσεις 200Ε να πάρεις κάτι που πάω στοίχημα πως θα σου αρέσει.

Με αυτά τα χρήματα δε μπορείς να πάρεις και κάτι καλύτερο!!

Όσο γιαυτό που λέει το παλικάρι με τα στάδια απο 150-200 δε πρέπει να παίζει!

Πάρε μπουλέκο και ρώτα!

.... :lol::lol::lol: ...αφού το ξέρεις....θα σε πρίξω ..θα σε πρίξω και στο τέλος θα το βάλω και θα χαίρομαι μόνος μου......

.......κάτσε να περάσουν οι διακοπές ........γιατί στέγνωσα....και την επόμενη μέρα ραντεβού στον ΜΠΟΥΛΕΚΟ....... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κάνει είναι οτι όταν πατάμε λίγο το γκάζι αυτό το πατάει περισσότερο!!!! Δεν θα πλήρωνα για κάτι τέτοιο!

...δεν νομίζω .... καταργεί την ενοχλητική υστέρηση του γκαζιού...

Link to comment
Share on other sites

...δεν νομίζω .... καταργεί την ενοχλητική υστέρηση του γκαζιού...

Dεν καταργει την ενοχλητικη υστερηση του γκαζιου.Δεν μπορει να το κανει.

Απλα οταν πατας εσυ το γκαζι στο 25% πχ αυτο δινει εντολη και ανοιγει την πεταλουδα στο 100% πχ γιαυτο και η διαφορα υπαρχει μονο στο λιγο γκαζι και οχι οταν εισαι στο τερμα γκαζι.

Link to comment
Share on other sites

Dεν καταργει την ενοχλητικη υστερηση του γκαζιου.Δεν μπορει να το κανει.

Απλα οταν πατας εσυ το γκαζι στο 25% πχ αυτο δινει εντολη και ανοιγει την πεταλουδα στο 100% πχ γιαυτο και η διαφορα υπαρχει μονο στο λιγο γκαζι και οχι οταν εισαι στο τερμα γκαζι.

...δεν βελτιώνει το 0-100 ??? :)

...Πάντως στο α3 1600 που το έχει βάλει ένα φιλαράκι μου έχει πεί πως έχει δεί άλλο αμάξι.....

...δεν το έχω οδηγήσει....δεν έχω άποψη....απλά το μεταφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Δε δίνει άλογα το Sprint Booster , δε βελτιώνει τη ροπή ούτε αλλάζει τη λειτουργία του κινητήρα. Το μόνο που κάνει είναι να αλλάζει τις εντολές προς την πεταλούδα και να την ανοίγει περισσότερο απ'ότι θα άνοιγε με το ίδιο πάτημα γκαζιού.

Η πεταλούδα όμως πάνω από 100% δεν ανοίγει, δηδαλή μπορεί μεχρι ένα σημείο που πατάς το γκάζι και η πεταλούδα ανοίγει πλήρως να σε εντυπωσιάζει, αλλά μετά δεν έχεις άλλο γκάζι.

Για μένα καλύτερα να δώσεις 2-3 κατοστάρικα περισσότερα κ να βάλεις πρόγραμμα που τουλάχιστον θα έχει κάποια διαφορά στην απόδοση του κινητήρα. :)

Link to comment
Share on other sites

...δεν βελτιώνει το 0-100 ??? :)

...Πάντως στο α3 1600 που το έχει βάλει ένα φιλαράκι μου έχει πεί πως έχει δεί άλλο αμάξι.....

...δεν το έχω οδηγήσει....δεν έχω άποψη....απλά το μεταφέρω...

Πως να την βελτιωσει αφου στο 0-100 ουτως η αλλως πατας τερμα το γκαζι. :D

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια το ηλεκτρογκαζο στα χιονια μου εσπασε τα νευρα...εκει που εισαι οριακα και πρεπει να πατας ελαφρα και να αφηνεις αυτο με την καθυστερηση στην αποκριση εκανε τα δικα του...καλα για το αντισπιν δεν λεω καλα αλλα μεχρι ενα σημειο....

παντως εκει και σε μερικες γλιστερες ανηφορες θα ηθελα λιγο παραπανω ΑΠΟΚΡΙΣΗ..

εκει το sprint booster θα εκανε δουλεια...

επισης και σε φουρκετες που εισαι οριακα και υποστρεφει το αμαξι και εισαι πατα ασε για σε μαζεψει και εκει σε ενοχλει η κακη αποκριση....

αλλα για επιδοσεις δεν το συζηταω δεν προκειται να προσφερει τπτ...( μονο αισθηση)

Edited by tyxodioktis100
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Απαντηση χωρις επιχειρηματα δεν ειναι ολοκληρωμενη απαντηση...

Δεν κάνει αυτό που υπόσχεται + το ότι σε περίπτωση βλάβης μένεις με κολλημένες τις στροφές στονκόφτη και χαροπαλεύεις. Το έχω δει να γίνεται, δεν το άκουσα ούτε το διάβασα κάπου...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο σκοπός να δώσεις 200 ευρώ τώρα και να μην τα βάλεις στην άκρη , για ένα πρόγραμα? Έτσι και αλλιώς το spint pouster είναι άχρηστο μετά το πρόγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.