Jump to content
gtse

Ηλεκτρόγκαζο σε Tsi

Recommended Posts

παιδια αν θελετε ακουστε την γνωμη μου και ΜΗΝ το βαλετε,στο δικο μου κανει αυτο που ειπε ο konstantinos passat.στο 45% του γκαζιου ειναι σαν να το πατας τερμα.σου δινει την αισθηση οτι παει καλυτερα αλλα δεν ειναι ετσι.οσο για 0-100 ΚΑΜΙΑ διαφορα.οσο για την καταναλωση τσιμπαει λιγο παραπανω.λογικο αφου το πατας περισσοτερο χωρις να το ξερεις!καλο απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε δίνει άλογα το Sprint Booster , δε βελτιώνει τη ροπή ούτε αλλάζει τη λειτουργία του κινητήρα. Το μόνο που κάνει είναι να αλλάζει τις εντολές προς την πεταλούδα και να την ανοίγει περισσότερο απ'ότι θα άνοιγε με το ίδιο πάτημα γκαζιού.

Η πεταλούδα όμως πάνω από 100% δεν ανοίγει, δηδαλή μπορεί μεχρι ένα σημείο που πατάς το γκάζι και η πεταλούδα ανοίγει πλήρως να σε εντυπωσιάζει, αλλά μετά δεν έχεις άλλο γκάζι.

Για μένα καλύτερα να δώσεις 2-3 κατοστάρικα περισσότερα κ να βάλεις πρόγραμμα που τουλάχιστον θα έχει κάποια διαφορά στην απόδοση του κινητήρα. :huh:

..Δεν νομίζω πως με 2-3 κατοστάρικα παραπάνω κάνεις δουλειά, γιατί δεν είναι μόνο το πρόγραμμα...είναι και όσα συνεπάγονται....

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Είναι μέγιστη απάτη, όσο πιο γρήγορα το καταλάβετε τόσο το καλύτερο. Στην τελική ο Μπουλέκος δεν το φέρνει? Τί περιμένατε?...

Link to comment
Share on other sites

Αν ο άλλος επιμένει...πρέπει να το δοκιμάσει.

...αυτό είναι το πιο σωστό, αν και για να το λένε οι περισσότεροι ...μάλλον δίκιο έχουν....

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεω στο post 48 για την αποκριση σε γλιστερα οδοστρωματα το εχει προσεξει κανεις η μονο εγω το παω το γκολφακι στα χιονια..( και σε γλιστερες ανηφορες..).?

Link to comment
Share on other sites

Αν ο άλλος επιμένει...πρέπει να το δοκιμάσει.

¶νοιξε το αυτοκίνητο σου πλάι σε ένα ίδιο με sprint booster.

Αφού όπως λέτε σε κόντρα πατάμε το γκάζι τέρμα και δεν θα έχει διαφορά, πώς δικαιολογείτε διαφορά 2 αυτοκίνητα μπροστά και συνεχώμενο άνοιγμα!

Όντως δε προσφέρει τίποτα, αλλά σου δίνει την αίσθηση οτι το αυτοκίνητο σου έχει λίγο σπόρ χαρακτήρα και δεν είναι...χρέπι!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως εαν ειναι να δωσω 200ευρω για να παταει περισσοτερο γκαζι τότε το παταω και μονος μου τερμα και το ευχαριστιεμαι tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

παντως εαν ειναι να δωσω 200ευρω για να παταει περισσοτερο γκαζι τότε το παταω και μονος μου τερμα και το ευχαριστιεμαι tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Σωστοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος :excl: (και μενουν και 200 για μπυυυυυυυυυυυρες tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

παντως εαν ειναι να δωσω 200ευρω για να παταει περισσοτερο γκαζι τότε το παταω και μονος μου τερμα και το ευχαριστιεμαι tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Αν η απάντηση σου απευθύνεται σε μένα μάλλον δε κατάλαβες τι εννοούσα :lol: !

Αν πάνε κόντρα δυο μαμά tsi και το ένα έχει sprint booster...μιλάμε για μεγάλη διαφορά!

Δες το στη πράξη και όχι με λόγια αέρος!

Link to comment
Share on other sites

Αν η απάντηση σου απευθύνεται σε μένα μάλλον δε κατάλαβες τι εννοούσα :D !

Αν πάνε κόντρα δυο μαμά tsi και το ένα έχει sprint booster...μιλάμε για μεγάλη διαφορά!

Δες το στη πράξη και όχι με λόγια αέρος!

αν είναι έτσι υπέρτατε BLACK ...τότε ουσιαστικά μπορεί να μην κερδίζεις άλογα όμως επηρεάζει την επίδοση στο δρόμο....

Link to comment
Share on other sites

Αν η απάντηση σου απευθύνεται σε μένα μάλλον δε κατάλαβες τι εννοούσα :D !

Αν πάνε κόντρα δυο μαμά tsi και το ένα έχει sprint booster...μιλάμε για μεγάλη διαφορά!

Δες το στη πράξη και όχι με λόγια αέρος!

οχι δεν απευθυνομουν σε εσενα. Απλα λεω οτι εαν αυξανει μόνο το γκαζι το παταω μονος μου τερμα και ειμαι οκ. Τώρα αυτο που λες δυσκολευομαι να το πιστεψω απο τη στιγμη που δεν αυξανει υπποδυναμη πως αποκτας τετοιο αβανταζ ???γιατι 2 αμαξια ειναι μεγαλυ διαφορα

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν απευθυνομουν σε εσενα. Απλα λεω οτι εαν αυξανει μόνο το γκαζι το παταω μονος μου τερμα και ειμαι οκ. Τώρα αυτο που λες δυσκολευομαι να το πιστεψω απο τη στιγμη που δεν αυξανει υπποδυναμη πως αποκτας τετοιο αβανταζ ???γιατι 2 αμαξια ειναι μεγαλυ διαφορα

.....από αυτά που λέτε πάντως βγαίνει το συμπέρασμα πως κάτι αξίζει..πολύ απλά επειδή το αμάξι με το sprind booster θα πιάσει πιο γρήγορα τα χιλιόμετρα και μετά θα είναι στα ίδια...αρα θα προπορεύεται ...ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν απευθυνομουν σε εσενα. Απλα λεω οτι εαν αυξανει μόνο το γκαζι το παταω μονος μου τερμα και ειμαι οκ. Τώρα αυτο που λες δυσκολευομαι να το πιστεψω απο τη στιγμη που δεν αυξανει υπποδυναμη πως αποκτας τετοιο αβανταζ ???γιατι 2 αμαξια ειναι μεγαλυ διαφορα

Για να σου δώσω και άλλο παράδειγμα.

Πρίν το βάλω για να ανέβω πήλιο, ήμουν συνέχεια στην αλλαγή 2ας-3ης.

Μετά πήγαινα στην κυρίλα με 3η.

Δεν είναι τσιράκι του μπουλέκου ή του κάθε έμπορα εκει έξω, απλά εμένα μου έκατσε και το πήρα απο γνωστό στη μισή τιμή μεταχείρα και μου άρεσε.

Αν έχεις τη δυνατότητα να το δοκιμάσεις πρίν το πάρεις, για 'μένα είναι το πιο σωστό.

Σου αρέσει, το παίρνεις...δε σου αρέσει, τα βάζεις στην άκρη για πρόγραμμα ή τα τρώς στις πουτ@@νες! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη δυνατότητα να το δοκιμάσεις πρίν το πάρεις, για 'μένα είναι το πιο σωστό.

Σου αρέσει, το παίρνεις...δε σου αρέσει, τα βάζεις στην άκρη για πρόγραμμα ή τα τρώς στις πουτ@@νες! :lol:

Το ιδιο θα εκανα και εγω- αν και με βλεπω νσ τα ετρωγα στις @@@@@ :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου εναν εμπορο που να σε αφησει να το δοκιμάσεις και μετα να μην το παρεις??????????????????? :)tongue.gif;)tongue.gif;)tongue.gif;)

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου εναν εμπορο που να σε αφησει να το δοκιμάσεις και μετα να μην το παρεις??????????????????? ;)tongue.gif;)tongue.gif:wacko:tongue.gif;)

και εγω πιστευω κανενας δεν θα το κανει αυτο...παντως η γνωμη μου ειναι να μην το παρεις,βαλτα στην ακρη και βαλε ενα προγραμμα αργοτερα.εγω παιδια το εχω μετανοιωσει που το εβαλα.η διαφορα που ειδα δεν αξιζει τα 200 κατοσταρικα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

200ευρώ? Τι λέτε ρεεεεεε???Πολλά λεφτά απλά για να έχει καλύτερο μπαμ στις χαμηλές στροφές..Και ποιος ο λόγος?

Την επόμενη φορά μην ξεχάσετε να το παραγγείλετε με ντίζα tongue.gif;):wacko:;)

Link to comment
Share on other sites

παντως εαν ειναι να δωσω 200ευρω για να παταει περισσοτερο γκαζι τότε το παταω και μονος μου τερμα και το ευχαριστιεμαι tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Το πενταλ του γκαζιού δεν ειναι τίποτα άλλο απο ένα ποντισιόμετρο που μετράει αντίσταση,(ενας ροοστάτης που ριθμίζεις τα φώτα στο σπίτι για να καταλάβεις,)το οποίο αν το πατήσεις τερμα ο εγκέφαλος ριχνει την αντίσταση όσο αυτός θέλει,με το sprint αυτο που γίνεται ειναι να μετράει κατευθείαν αντίσταση μηδέν.

Δέν σου ανεβάζει τους hp,δεν στο κάνει φεράρι!

απλα το αμάξι γίνεται αισθητά πιο νευρικό, οσο πιο πολούς hp έχεις τόσο πιο λίγο το καταλαβένεις και αντίστροφα.

Οσο για euro αν το ψάξεις με 170 το φοράς.Ανεβαζει περίπου 1L/100km την καταναλωση,και αν θες να κάνεις οικονομία το ξεκουμπόνεις και στο ντουλαπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε βγάζει check engine το sprint booster.

Μόνο αν το τοποθετήσεις ανάποδα (...όπως το δικό μου :thumbsup: :thumbsup: ..) !!!! :lol:

Sorry guys για την παραπληροφόρηση....sit happen's!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρακτικά κάνει το sprintbooster είναι να παρεμβάλεται μεταξύ του αισθητήρα που μετράει την θέση του πεντάλ του γκαζιού και της ECU και να ενισχύει το σήμα που αυτή δέχεται ώστε να την "ξεγελάσει" και να νομίσει ότι το πεντάλ είναι περισσότερο πατημένο απ ότι ειναι στην πραγματικότητα.

Ερώτηση: Τι μπορεί να κάνει το sprintbooster που δεν μπορώ να κάνω ο ίδιος πατώντας περισσότερο το πεντάλ γκαζιού?

Απάντηση: ΤΙΠΟΤΑ

Ερώτηση: Τι απόκριση έχω με το sprintbooster στο τελευταίο ~20% της της διαδρομής του πεντάλ του γκαζιού (μεταξύ δηλαδή ~80%-100% του μέγιστου)?

Απάντηση: KAMIA, με το sprintbooster όταν έχω το πεντάλ γκαζιού πατημένο κατά ~80% η ECU "νομίζει" ότι είναι πατημένο τέρμα και έχει ήδη δώσει εντολή "τέρμα γκάζι" στο μοτέρ.

Αφού λοιπόν έχω ένα πιο "ευαίσθητο" πεντάλ γκαζιού, με μικρότερη ωφέλιμη διαδρομή (μιάς και το τελευταίο 20% περίπου του πατήματος του γκαζιού είναι πρακτικά άχρηστο), αναμενόμενο είναι να ΝΟΜΙΖΩ ότι το αυτοκίνητο ανταποκρίνεται ταχύτερα ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε βγάζει check engine το sprint booster.

Μόνο αν το τοποθετήσεις ανάποδα (...όπως το δικό μου :lol:;) ..) !!!! :D

Sorry guys για την παραπληροφόρηση....sit happen's!!!!!!!!!!

B):rolleyes:tongue.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif:lol::rolleyes:rocket.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρακτικά κάνει το sprintbooster είναι να παρεμβάλεται μεταξύ του αισθητήρα που μετράει την θέση του πεντάλ του γκαζιού και της ECU και να ενισχύει το σήμα που αυτή δέχεται ώστε να την "ξεγελάσει" και να νομίσει ότι το πεντάλ είναι περισσότερο πατημένο απ ότι ειναι στην πραγματικότητα.

Ερώτηση: Τι μπορεί να κάνει το sprintbooster που δεν μπορώ να κάνω ο ίδιος πατώντας περισσότερο το πεντάλ γκαζιού?

Απάντηση: ΤΙΠΟΤΑ

Ερώτηση: Τι απόκριση έχω με το sprintbooster στο τελευταίο ~20% της της διαδρομής του πεντάλ του γκαζιού (μεταξύ δηλαδή ~80%-100% του μέγιστου)?

Απάντηση: KAMIA, με το sprintbooster όταν έχω το πεντάλ γκαζιού πατημένο κατά ~80% η ECU "νομίζει" ότι είναι πατημένο τέρμα και έχει ήδη δώσει εντολή "τέρμα γκάζι" στο μοτέρ.

Αφού λοιπόν έχω ένα πιο "ευαίσθητο" πεντάλ γκαζιού, με μικρότερη ωφέλιμη διαδρομή (μιάς και το τελευταίο 20% περίπου του πατήματος του γκαζιού είναι πρακτικά άχρηστο), αναμενόμενο είναι να ΝΟΜΙΖΩ ότι το αυτοκίνητο ανταποκρίνεται ταχύτερα ...

Το έχεις βάλει ή πετάς θεωρίες?

Η λειτουργία του είναι όντως κοροϊδευτική αλλά δε θα σε χαλάσει αν στηθούμε πλάι πλάι και σ'αφήσω δυο αυτοκίνητα πίσω....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.