Jump to content
ankouts

Το καλύτερο After Maket Dvd/tv/gps Player της αγοράς

Recommended Posts

παίδες, έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο; http://www.witson.com/view_pro.php?id=1154

Το έλαβα πρόσφατα, δεν το έχω βγάλει καλά-καλά από το κουτί του, μόνο είδα ημερομηνία κατασκευής 11/2008.

Δεν είμαι σίγουρος αν θα ήθελα να το τοποθετήσω καθώς με απασχολεί πολύ το θέμα κατανάλωση ηρεμίας. Βλέπετε χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο μόνο σε ταξίδια με αποτέλεσμα να μένει ακινητοποιημένο μέρες μπορεί και εβδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

παίδια μια ερώτηση γιατί ψάχνοντας το topic (είναι και αρκετό) δεν βρήκα αναφορά για το θέμα εγγύησης. Γιατί οκ, ο κινέζος έχει το 1/3 της τιμής από την VW ή από αντίστοιχα επώνυμα, εμφανισιακά είναι κούκλα, έχεις όλες τις λειτουργίες που μπορεί να υπάρχουν, αλλά αν πάθει κάτι μέτα που θα βρείς το δίκιο σου??? Και αξίζει τελικά η όλη διαδικασία στον φόβο ότι στα 2-3 χρόνια (που δεν θα παίζει και η όποια εγγύηση που δίνουν) μαυρίσει καμιά οθόνη, καεί κανένας ενισχυτής, χαλάσει κανένα ματάκι για τα dvd (μακρία από όλους βέβαια) αλλά είναι εμπιστοσύνης??? Αυτό με κολλάει και έμενα που θέλω να κάνω την αγορά και σίγουρα θα προτιμούσα να δώσω λιγότερα λεφτά αλλά σκέφτομαι να περιμένω να δώσω κάτι παραπάνω για κάνα pionner αφού της VW σου ζητάνε να πουλήσεις όλο σου το σόι...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όσοι κάνετε εγκατάσταση look rcd510 ή rcd της VW ή βάλατε σε golf V το rcd310 χρειάστηκε να κάνετε αγορά νέου CAN gateway ωστέ να δουλέψει το μηχάνημα??? Γνωρίζει κανείς κάτι? Είναι θέμα μόνο κατανάλωσης της μπαταρίας σε ακινησία??Με την αλλαγή λύνεται???

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά το look rns χρειάζεται αλλαγή μόνο εάν είναι προβληματικό αυτό που έχει μέσα του το look rns άλλα και χωρίς αυτό διορθώνετε η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα και εγω το rns look απο εδω http://www.szwaywell.com/prod_dtl.asp?id=489 το νεο μοντελο που εχει και usb απο πισω.

Κοστος συσκευης μαζι με τα μεταφορικα, καμερα οπισθεν, κεραια τηλεορασης 370 Ευρω.

Κοστος τελωνιου 47 Ευρω

Συνολο 417 Ευρω και η πληρωμη με paypal.

Η αποστολη εγινε με ems που στην Ελλαδα τα φερνουν τα ελτα-κουριερ. Μη διανοηθει κανεις να παραγγειλει με καμια dhl θα πληρωσει τρελα ποσα σε δασμους.

Δειτε εδω http://img81.imageshack.us/gal.php?g=dsc00264d.jpg μερικες φωτογραφιες απο το αριστο πακεταρισμα (εξωτερικα ειχε ενα χαλια κουτι επιτηδες για το τελωνιο)

Περισσοτερες εντυπωσεις απο εβδομαδα που θα το εγκαταστησω, αν και φαινεται ποιοτικη συσκευη.

ΥΓ. Ισως καποιοι θυμουνται οτι ειχα προσπαθησει να ξαναπαραγγειλω απο αυτους χωρις αποτελεσμα, αυτη τη φορα μιλησα με τον Frank ο οποιος ειναι πολυ εξυπηρετικος το msn του ειναι szwaywell-sales6@hotmail.com .

Καλορίζικο Nrgakos3, για πές μας, λειτουργεί καλά? και γενικότερα εντυπώσεις γιατι σκέφτομαι κι εγώ σοβαρά να το πάρω.

Απο θέμα εγγύησης τι γίνεται ??

καλοριζικο, πες μας οταν το εγκαταστησεις αν εχουν βρει λυση με τα προβληματα που ειχαν παλια

τι προβλήματα είχαν? Τι πιστεύετε, αξίζει να επενδύσει κανεις σ'αυτο? δεδομένου οτι της VW είναι πολύ πιο ακριβό..

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατεστησα εδω και μια εβδομαδα και απο τοτε εχω κανει πανω απο 2000χλμ (ετυχε) και προς το παρον ολα τελεια! Ειναι πραγματικα απολαυση να κανεις το Θεσσαλονικη-Αθηνα στο δρομο να βλεπεις (να ακους δηλαδη, ο συνοδηγος βλεπει) Πολυκατοικια :lol: και οταν εχει μπλοκο ή καμερα να σε ειδοποιηει το gps το οποιο τρεχει απο πισω :D

Μια-μια οι λειτουργιες:

Ραδιο: Σαφως χειροτερη ληψη σε σχεση με το εργοστασιακο, μεσα στη πολη φυσικα δεν υπαρχει θεμα απλα οταν βγαινω εκτος τα παρασιτα αρχιζουν πολυ νωριτερα απ'οτι παλιοτερα.

Τηλεοραση: Δεν περιμενα να πιανει τελεια με κεραια των 7 Ευρω και ουτε πιανει τελεια. Ομως μεσα στη Θεσσαλονικη βλεπω σχετικα καλα alter, alpha, μακεδονια, αντ1 φυσικα με καποια χιονια. Το σημαντικο ειναι οτι ο ηχος ειναι πολυ καλος ασχετα αν εχει χιονια στην εικονα, κατι που μετραει γιατι κυριως ακουμε παρα βλεπουμε.

GPS: Αντε γεια!!! Βρισκει δορυφορους σε 3-4 δευτερολεπτα και δε τους χανει ποτε, αντιθετα με το mio pda μου που για να βρει ηθελε την ωρα του <_<

Καμερα οπισθεν: Φοβερο γκατζετακι, παθαινουν πλακα οσοι το βλεπουν tongue.gif Το καλο ειναι οτι με το που θα βαλεις οπισθεν αμεσως ενεργοποιειται η καμερα (εκτος αν βλεπεις τηλεοραση, δε ξερω γιατι!). Οταν εχω σβηστο το κινητηρα η εικονα ειναι κατι παραπανω απο τελεια, με αναμενο το κινητηρα εμφανιζει κατι γραμμες αλλα παρολο αυτα βλεπεις παλι μια χαρα. Ο εγκαταστατης (Θηβαιος - Γαλατσι) μου ειπε οτι διορθωνεται με μια πατεντα αλλα δεν μπηκα στο κοπο να το κανω γιατι βλεπω μια χαρα.

USB: Δουλευει οπως θα επρεπε να δουλευει, μια χαρα δηλαδη. Το εχω περασμενο στο ντουλαπακι του συνοδηγου (το καλωδιο βγαινει πισω απο το μηχανημα).

Bluetooth: Σε χαμηλες ταχυτητες πολης συνενοουμε κανονικα, με ακουν λιγο βαθεια λενε αλλα ειναι λογικο νομιζω. Οταν βρισκομαι σε εθνικη δεν με ακουνε με τιποτα ενω τους ακουω κανονικα. Πολυ σημαντικο ειναι οτι με το που θα μπω στο αυτοκινητο και βαλω μπροστα συνδεεται με το κινητο μου.

Ηχος: Απειρα καλυτερος απο το εργοστασιακο (rcd 300 με mp3) .

Εχει ενα αρνητικο, οταν κλεινεις το κινητηρα κλεινει και αυτο και για να λειτουργησει πρεπει να γυρισεις το κλειδι στη θεση πριν την εκινηση του κινητηρα κατι το οποιο ειναι λιγακι ενοχλητικο.

Η εγκατασταση καμερας και μηχανηματος κοστισε 90 Ευρω.

Το μονο προβλημα που δεν εχω διαπιστωσει αν εχει λυθει ειναι αυτο που τραβαει ρευμα ακομα και οταν ειναι σβηστο με αποτελεσμα να μενεις απο μπαταρια. Σπανια αφηνω το αυτοκινητο πανω απο 2 μερες ακουνητο οποτε θα αργησω να το καταλαβω εαν διορθωθηκε ή οχι.

@Ariskos ουσιαστικα εγγυηση δεν υπαρχει γιατι θα πρεπει να το στειλεις Κινα με δικα σου εξοδα και οι Κινεζοι ειναι χειροτεροι απο τους Ελληνες στο after sales. Παρολο αυτα στο tiguan.gr συνεργαζονται πολυ καλα με τον Βασιλη Θηβαιο τον εγκαταστατη τους (και δικο μου) ο οποιος ειναι παρα πολυ καλος στη δουλεια του και οτι ψιλοπροβληματα εχουν μπορει να τα λυσει στο δικο του σερβις. Δες στο tiguan.gr υπαρχει σχετικο θεμα για το μηχανημα.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

@Nrgakos3 Να σε ρωτήσω. Οταν έχεις ραδιόφωνο και χρειαστεί να βαλεις όπισθεν, το ράδιο συνεχίζει να παίζει ή το χάνεις όσο είσαι με όπισθεν.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζω οπισθεν αυτοματα κανει mute και μπαινει σε λειτουργια η καμερα, οταν βγαλω την οπισθεν γυριζει εκει που ηταν κανονικα με ηχο.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζω οπισθεν αυτοματα κανει mute και μπαινει σε λειτουργια η καμερα, οταν βγαλω την οπισθεν γυριζει εκει που ηταν κανονικα με ηχο.

...και μένα έτσι δουλεύει, είναι μ@λ@κια, σπαστικό new_grrrr.gif να κάνει mute

Link to comment
Share on other sites

...και μένα έτσι δουλεύει, είναι μ@λ@κια, σπαστικό new_grrrr.gif να κάνει mute

Όσο σπαστικό και να είναι νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό. Και σε μένα έτσι είναι . Ας μας πει και κανένας με εργοστασιακό RNS510 ή RCD510 και κάμερα τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Το καινουριο Zenec 2010 το εχει δοκιμασει κανενας?

το προηγουμενο μοντελο μηπως?το 2000?

αν ναι τοτε ας μου πει και εμενα λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

Το καινουριο Zenec 2010 το εχει δοκιμασει κανενας?

το προηγουμενο μοντελο μηπως?το 2000?

αν ναι τοτε ας μου πει και εμενα λεπτομερειες

Το zenec mc2000 (¤1000 με gps μαζί) το έβαλα εγώ γιατί καθώς είχα αυτό που πήρε ο Nrgakos3 το δεύτερο που μου αλλάξανε μου έκαψε όλα τα ηχεία του Golf μου! Ακόμα να πάρω τα λεφτά μου πίσω machinegun.gif

Τέλος πάντων, το zenec δεν έχει καμία σχέση, σε ποιότητα ξεπερνάει και το εργοστασιακό. Ο ήχος είναι καθαρός (βέβαια αφου πλήρωσα και ¤300 για 8 ηχεία). Το μενού του λειτουργικό και οι ρυθμίσεις αρκετές.

Η εγκατάσταση είναι πολύ απλή αφού δεν χρειάζεται καλώδια-μετατροπές για να δουλέψει. Τη μονάδα του gps μπορείς να τη βάλεις πίσω απο το climatronic και τελείωσες. Το βίσμα CanBus κουμπώνει απευθείας στο πίσω μέρος της συσκευής!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

...και μένα έτσι δουλεύει, είναι μ@λ@κια, σπαστικό new_grrrr.gif να κάνει mute

εγω δεν το βρισκω σπαστικο.. παντα χαμηλωνω τι μουσικη στο παρκαρισμα... tongue.giftongue.gif (για να ακουω το μπαμ) tongue.giftongue.gif

Γενικα αν δεν θελετε το αυτοματο μπορειτε απλα να την συνδεσετε στο aux..

Link to comment
Share on other sites

Προς ta6ape

Aπό που το πήρες τόσο, με το GPS κάνει 1000 ευρώ, στη τιμή είναι και η τοποθέτηση.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Προς ta6ape

Aπό που το πήρες τόσο, με το GPS κάνει 1000 ευρώ, στη τιμή είναι και η τοποθέτηση.

Το πήρα από το Χαλάνδρι στην Ηχοκίνηση χωρίς τοποθέτηση, αν θες λεπτομέρειες στείλε p.m. να μην κάνω και διαφήμιση :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα!!!

Μετά από 4 μήνες από την αγορά του RND510 look τελικά κατάφερα να το τοποθετήσω!!! :o:lol::thumbsup:

Με λίγα λόγια είναι απλά άψογο από όσο πρόλαβα βέβαια δοκιμάσω!!!

Μόλις το εξερευνήσω θα σας αναφέρω λεπτομερώς τα σχόλια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα!!!

Μετά από 4 μήνες από την αγορά του RND510 look τελικά κατάφερα να το τοποθετήσω!!! :o:lol::thumbsup:

Με λίγα λόγια είναι απλά άψογο από όσο πρόλαβα βέβαια δοκιμάσω!!!

Μόλις το εξερευνήσω θα σας αναφέρω λεπτομερώς τα σχόλια μου!!

Μπράβο!! άντε να μας πεις και εντυπώσεις οταν το μάθεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

πέρασα και εγώ το Witson W2-D723V.

Αντιμετωπίζω όμως το εξής πρόβλημα. Το σύνδεσα κανονικά με τι φύσα που είχε, γυρνάω το κλειδί, τίποτα, βάζο μπρος, τίποτα. Πατάω το κουμπί να ανοίξει, ακούγεται ένα σύντομο μπιπ και πάλι τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να μην σύνδεσα κάτι σωστά;

το δοκίμασα με μια άλλη φύσα από το προηγούμενο DVD που είχα και δούλεψε το μηχάνημα. Αλλά έχει λιγότερα καλώδια με αποτέλεσμα να μην ανάβει το φως στα πλήκτρα, να ανοιγοκλείνει μόνο με το κουμπί και να μην παίζει καθόλου video (απενεργοποιημένο για λόγους ασφαλειας λέει). ¶ρα μόνο προσωρινά μπορώ να την κρατήσω.

Από τι Witson μου είπαν να βάλω την original φύσα πάλι..

έχετε καμιά ιδέα?

έχω Golf V, 1.4 FSI Sportline, 01/2005 μοντέλο

Link to comment
Share on other sites

[...] και να μην παίζει καθόλου video (απενεργοποιημένο για λόγους ασφαλειας λέει). ¶ρα μόνο προσωρινά μπορώ να την κρατήσω.

Από τι Witson μου είπαν να βάλω την original φύσα πάλι..

έχετε καμιά ιδέα?

έχω Golf V, 1.4 FSI Sportline, 01/2005 μοντέλο

υπάρχει καλώδιο "γυμνό" ως αισθητήρας φρένου, γείωσέ το (εγώ το βίδωσα σε μια βίδα πάνω στο σώμα του dvd) και θα είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει καλώδιο "γυμνό" ως αισθητήρας φρένου, γείωσέ το (εγώ το βίδωσα σε μια βίδα πάνω στο σώμα του dvd) και θα είσαι οκ

Ξέρεις αν αυτό ισχύει και για εκτός των Witson όπως παράδειγμα το zenec mc2000. Μιλώ για το χαζό σύστημα ασφάλειας machinegun.gif που δεν σε αφήνει να δεις βίντεο εφόσον κινήσε, παρά μόνο όταν έχεις σηκώσει χειρόφρενο knife.gif . Δεν έχει κάποια ρύθμιση αλλά μάλλον έχει κάποιο κόλπο με κάποιο καλώδιο όπως λές! Please Help worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

πέρασα και εγώ το Witson W2-D723V.

Αντιμετωπίζω όμως το εξής πρόβλημα. Το σύνδεσα κανονικά με τι φύσα που είχε, γυρνάω το κλειδί, τίποτα, βάζο μπρος, τίποτα. Πατάω το κουμπί να ανοίξει, ακούγεται ένα σύντομο μπιπ και πάλι τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να μην σύνδεσα κάτι σωστά;

το δοκίμασα με μια άλλη φύσα από το προηγούμενο DVD που είχα και δούλεψε το μηχάνημα. Αλλά έχει λιγότερα καλώδια με αποτέλεσμα να μην ανάβει το φως στα πλήκτρα, να ανοιγοκλείνει μόνο με το κουμπί και να μην παίζει καθόλου video (απενεργοποιημένο για λόγους ασφαλειας λέει). ¶ρα μόνο προσωρινά μπορώ να την κρατήσω.

Από τι Witson μου είπαν να βάλω την original φύσα πάλι..

έχετε καμιά ιδέα?

έχω Golf V, 1.4 FSI Sportline, 01/2005 μοντέλο

μπορείς σε παρακαλώ να μου διευκρινήσεις κάτι? εχεις βάλει canbus καινούργιο? Γιατιί αυτοί που βάλαν rcd/rns 510 τους "έτρωγε" τη μπαταρία και χρειάστηκε να αλλάξουν το canbus... Χρειάζεται και εδώ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς σε παρακαλώ να μου διευκρινήσεις κάτι? εχεις βάλει canbus καινούργιο? Γιατιί αυτοί που βάλαν rcd/rns 510 τους "έτρωγε" τη μπαταρία και χρειάστηκε να αλλάξουν το canbus... Χρειάζεται και εδώ αυτό?

όχι δεν έχω αλλάξει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς σε παρακαλώ να μου διευκρινήσεις κάτι? εχεις βάλει canbus καινούργιο? Γιατιί αυτοί που βάλαν rcd/rns 510 τους "έτρωγε" τη μπαταρία και χρειάστηκε να αλλάξουν το canbus... Χρειάζεται και εδώ αυτό?

Για πες μας λίγο πως αλλάζεις canbus

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας λίγο πως αλλάζεις canbus

Νικο ειλικρινα δεν γνωρίζω, αν το λενε ακριβώς έτσι (can bus) ή can gateway οπως το λενε αλλοι...

πληροφοριες μπορεις να βρεις εδω:

http://www.uvworldwide.co.uk/ice-navigatio...510-p-2284.html

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=28201

Edited by candygti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.