Jump to content
dben

Εξωτερική εμφάνιση

Recommended Posts

Γεια σας,

Αρκετοί λένε σχετικά με την εμφάνιση του tiguan ότι είναι λίγο συντηρητική,

τι γνώμη έχετε δεδομένου βέβαια και του ανταγωνισμού μιας και τα SUV σχεδιαστικά δεν είναι και τα ομορφότερα αυτοκίνητα.

Η κατάταξη που θα εδινα εγώ, μπορεί να έχω ξεχάσει καποιο μοντέλο, είναι η παρακάτω :

1. BMW X3

2. GRAND VITARA

3. VW TIGUAN

4. MITSUBISHI OUTLANDER

5. RAV4

6. CX7

7. HONDA CRV

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

χωρις καμμια παρεξηγηση στους μελοντικους κατοχους, επειδη ειναι και VW οποτε τα σπαει (αντικειμενικος ειμαι...)

εγω θα το εβαζα τελευταιο σε ευμφανιση μαζι με το outlander.

ειδικα με την κομμενη μασκα...

το RAV ειναι πανεμορφο αλλα λιγο παλιο, και το CRV αρκετα φρεσκο αλλα για πιο μεγαλες ηλικιες...

α και το CX7 ειναι πανεμορφο αλλα ακριβο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Rav το έχετε δει με σκαλοπάτια, ράγιες, αλουμινενια ποδιά κ.λ.π,

δηλαδή έκδοση που μπορεί να κανει και 40.000 ευρώ. Δείτε την απλή έκδοση και πείτε μου.

Συγκρίνετε το με την Sport & Style έκδοση του Tiguan με τα χρώμια και τι ράγες.

Επιπλέον δεν έχει καμμία σχέση σε ποιότητα με το Tiguan πηγαίντε σε μια έκθεση της Toyota

και μετά αμέσως σε μια έκθεση VW και θα δείτε την διαφορά.

Το Rav είναι αυτοκίνητο περασμένης 10 ετίας θορυβώδες, σκληρά πλαστικά, ποιό αργό και επιπλέον

ποιό ακριβό. Το Tiguan ότι ποιο σύγχρονο και νέο.

Οσο για την αξιοπιστία, μετράει βέβαια η εγγύση που έχει η οποία είναι από τις καλύτερες και καλύπτει τα πάντα,

σε αντίθεση με τα Honda , Mitsubishi, έχω τις επιφυλάξεις μου.

Επίσης θελω να σας πω ότι δεν είμαι από τους φανατικούς τις VW και τα λέω αυτά.

Εχω Alfa Romeo αλλά έχω παραγείλει το Tiguan.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν θα συγκρηνω το tiguan με x5 παντως μου αρεσει παρα πολυ για να μην πω οτι μου χει μπει και λιγο στο ματι,αν ερθει σε καμια λογικη τιμη με τον κινητηρα των 200 ιππων το σκεφτομαι,με καλο πακετο εννοειται

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω posts καταλαβαίνω πόσο υποκειμενική είναι η εμφάνιση τελικά (εκτός αν λέμε για καμμιά SLK που αρέσει σχεδόν σε όλους!). Η δικιά μου κατάταξη των SUV κάτω από 40000, από το ομορφότερο προς το ασχημότερο, είναι η εξής (πάντα μιλώντας για τα πιο τελευταία μοντέλα):

Qashqai (σχεδόν τέλειο)

CRV (δυναμικό)

Tiguan (χαλάει λιγο στο προφιλ)

Sorento (επιβλητικό)

Grand Vitara (κλασικό)

RAV (καλό αλλά πολύ "πλαστικό")

X-Trail (απλά συνηθισμένο)

Outlander (έτσι κι έτσι)

Sportage (λίγο άχρωμο)

X3 (μετριότατο)

Tucson (βαρετό)

Santa Fe (αχαρο)

Forester (συντηρητικότατο)

Edited by micmic
Link to comment
Share on other sites

σιγα μην κατσω να περιμενω για ενα αυτοκινητο 6-8 μηνες που λενε οτι ειναι τωρα η παραδοση και σε λιγο θα παει χρονος!!!!!!

ελεος πια!

και μονο αυτο σαν στοιχειο στην καταταξη το tiguan ειναι τελευταιο.

ασε που το καλοκαιρι βγαινει το kuga που ειναι πολυ πιο ομορφο και αν κρινω απο την πολιτικη της ford στις τιμες...θα ειναι ιδια ή καλυτερη απο το tiguan.

για να σκευτει καποιος να μπει στο τριπακι να περιμενει ενα ολοκληρο χρονο για να παρει ενα αυτοκινητο πρεπει ή να μην το εχει αναγκη ή να ειναι τρελα ερωτευμενος με αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι κάποιος που μπαίνει σε αυτό το forum έχει καταλήξει ότι η εμφάνιση του Tiguan αν όχι του αρέσει του είναι τουλάχιστον αποδεκτή.

Οπότε μεγαλύτερη σημασία από την σύγκριση (ως προς την εμφάνιση) με άλλα SUV και μάλιστα διαφορετικών κατηγοριών ίσως έχει η σύγκριση (ως προς την εμφάνιση) των διαφορετικών εκδόσεων του Tiguan.

Αλήθεια ποια προτιμάτε. Την sport/trend&fun ή την κομμένη Escape; Ποια πιστεύετε ότι θα πουλήσει περισσότερο; Και ποιο χρώμα νομίζετε ότι τους ταιριάζει περισσότερο;

Εγώ βρίσκω και στις 2 εκδόσεις καλά στοιχεία σχεδιαστικά.

Αρχικά στην Escape ένιωθα ότι κάτι έλειπε από μπροστά και ίσως θύμιζε και λιγάκι βάρκα το κόψιμο της. Με τον καιρό όμως έχω αρχίσει να την βρίσκω και αυτή την έκδοση αρκετά ελκυστική και ίσως και πιο επιθετική από την κανονική.

Ως προς το χρώμα προκρίνω είτε το ασημί είτε το Oceans Gray. Το μαύρο μπορεί να είναι ομορφότερο ειδικά στην sport αλλά λερώνει και δεν κάνει για ζέστες.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που μιλαμε για εμφανιση μηπως ξερει κανεις αν εχουν βγει φουσκωματα για τα φτερα οπως φαινετε στο παρακατω SITE?

Αλλα απο καλες εταιριες οχι ημιτασιον, Δεν μπορουσαν και αυτοι της VW να τα βαλουν απο μαμα?

http://www.sportdrive.gr/articles.php?art=1255

Edited by kos21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.