Jump to content
lancias

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΩΝ

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ :wacko:

ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ..........ΕΧΩ ΤΟ TSI GT SPORT

K ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ!!

Α)ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΙΣ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΕΣ Η ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΖΙΕΡΑ?????ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ???

Β)ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΙΣ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΕΣ ΤΙ ΗΧΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ (ΔΙΑΜΕΤΡΟ)???

ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΗΧΟ??ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΕΝΤΑΣΗ!

ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ

Υ.Γ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟ thead

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω τοποθετήσει στην εταζέρα. Νομίζω πως η απόδοση είναι πολύ καλύτερη. Τα ηχεία (για την εταζέρα) προφανώς οβάλ!

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να την κόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε στις πίσω πόρτες. Μια αηδια ειναι και ο ηχος και δεν φαινεται και ωραια η εταζερα χωρις 2 οβαλ ηχεία.

Μιλαω εκ πειρας μιας και στο Bora που ειχα πριν λυπηθηκαμε (ο πατερας μου βασικα )να τρυπησουμε εταζερα και βαλαμε τα ηχεια στις πισω πόρτες.

Τι τα τα βαλαμε τι δεν τα βαλαμε ενα και το αυτό. Απόδοση μηδέν. Και δεν ηταν τιποτα φτηνιαρικα απο οτι θυμαμαι.

ΕΤΑΖΕΡΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΕΤΑΖΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω που ηθελα να βάλω πίσω σε 4αρι, μου πρότειναν να τα βάλω στην εταζέρα γιατι δημιουργείται και ενας φυσικός θόλος στον χώρο των αποσκευών και ενισχύει τα μπασα κατα κάποιο τρόπο η κάτι άλλο τέτοιο κουλο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω που ηθελα να βάλω πίσω σε 4αρι, μου πρότειναν να τα βάλω στην εταζέρα γιατι δημιουργείται και ενας φυσικός θόλος στον χώρο των αποσκευών και ενισχύει τα μπασα κατα κάποιο τρόπο η κάτι άλλο τέτοιο κουλο...

ρε παιδια

εγω σκεφτομουνα να τα βαλω πορτες γιατι δεν θελω να τρυπησω εταζερα...

ξερετε αν για να βαλω τα ηχεια στις πορτες πρεπει να ξηλωσω ολη την πορτα???η μονο το πλαστικο οπου μπενει το ηχειο????

υπαρχει καποιοσ τροποσ???

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Αν την τρυπήσεις δλδ τί θα γίνει? Θα πονέσει? ¶σε που αν θες να την αλλάξεις μετά από χρόνια, δεν πρέπει να είναι ακριβό σαν ανταλλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα αν τρυπησεις.

Θα σου προτεινα να τα βαλεις στην εταζερα.

ΟΚ,

ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΕΤΑΖΕΡΑ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΩ

ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ RCD300???

WATTS???

ΔΥΟ ΔΡΟΜΩΝ ή ΤΡΙΩΝ???

ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ,, ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΕΝΤΑΣΗ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

ΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ

Link to comment
Share on other sites

και εγω εταζιερα σου προτινω! να σου χοροπηδαει στις λακουβες να εχεις τριξιματα και φυσικα το πορτπαγαζ σου να δινει αγονα για να ανοιξει μεχρι να χαλασει και να αρχισει να σου πεφτει στο κεφαλι οπως γινεται με το παλιο μου πουντο... αλλα μην ανυσηχεις τι πιο ομορφο απο αλλο ενα golf -look kit- στην ελλαδα? βασικα ολοι αυτοι οι σχεδιαστες και μηχανικοι δεν ξερουν τι τους γινεται και αορω πως πηραν τοοοσα πτυχια... άκου εκει να σχεδιαζουν αλλες τρυπες! Εταζιερα και παλι εταζιερα...!

Γενικα συγνωμη αν σε καποιους δεν αρεσει η γνωμη μου αλλα θελω το αυτοκινητο μου και να δουλευει αψογα και να μην ξεφευγει απο οτι προβλεπει η VW... Γνωμη μου και δεχομαι καθε τι διαφορετικο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να εκφράζεις οποιαδήποτε άποψη. Κακό είναι να ειρωνεύεσαι τις απόψεις των άλλων.

Υ.Γ. Τα VW δεν είναι Fiat. Το πορτ παγκάζ ανοίγει ΚΑΙ με τα ηχεία στην εταζιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την άλλη θα σε έβαζα σε μια άλλη οδό σκέψης: Να ενισχύσεις την μπροστινή σου στερεοφωνική εικόνα (το ζητούμενο πάντα) και πίσω (πορτ-μπαγκάζ) να προσθέσεις μόνο 1 subάκι και όχι ηχεία.

+ θα βρεθείς πολύ κοντά στην ποιότητα που λες οτι θες

+ δεν θα ανοίξεις πόρτες & δεν θα κόψεις εταζέρα

- κόστος αυξάνεται με καλύτερα διαιρούμενα εμπρος/sub/ενισχυτή (και με πηγή τί κάνουμε?)

- μειώνεται ο χώρος αποσκευών (εξαρτάται πάντα τί θα βάλεις)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την άλλη θα σε έβαζα σε μια άλλη οδό σκέψης: Να ενισχύσεις την μπροστινή σου στερεοφωνική εικόνα (το ζητούμενο πάντα) και πίσω (πορτ-μπαγκάζ) να προσθέσεις μόνο 1 subάκι και όχι ηχεία.

+ θα βρεθείς πολύ κοντά στην ποιότητα που λες οτι θες

+ δεν θα ανοίξεις πόρτες & δεν θα κόψεις εταζέρα

- κόστος αυξάνεται με καλύτερα διαιρούμενα εμπρος/sub/ενισχυτή (και με πηγή τί κάνουμε?)

- μειώνεται ο χώρος αποσκευών (εξαρτάται πάντα τί θα βάλεις)

ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΑΠΨΗ ΣΟΥ ΑΔΕΡΦΕ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ SUBWOOFER ΣΤΟ ΠΟΡΤΜΠΑΓΚΑΖ.....

ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΟ ΗΧΟ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΧΩΡΙΣ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ, Κ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ,,

ΔΥΟ ΗΧΕΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ,,ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΜΗΛΑΝΕ ΜΕ ΓΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ......

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Π.Χ. ΕΒΑΛΑ ΔΥΟ PIONEERR X ΜΟΝΤΕΛΟ Κ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΧΑΛΙΑ....Η ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΥ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου το πω εγώ. Έβαλα 2 οβάλ pioneer. Παίζει ΑΨΟΓΑ. Και ακόμη και όταν θέλω να το δυναμώσω λίγο, μια χαρά ανταποκρίνεται!

Δεν θυμάμαι ακριβώς τον τύπο των ηχείων... Εάν θέλεις, μπορώ να τον δω όταν πάω στο αυτοκίνητο και να σου τον στείλω.

Υ.Γ. Δεν έχω το RCD300. Αλλά νομίζω πως έχει τις ίδιες προδιαγραφές με το MFD2

Link to comment
Share on other sites

ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΑΠΨΗ ΣΟΥ ΑΔΕΡΦΕ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ SUBWOOFER ΣΤΟ ΠΟΡΤΜΠΑΓΚΑΖ.....

ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΟ ΗΧΟ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΧΩΡΙΣ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ, Κ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ,,

ΔΥΟ ΗΧΕΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ,,ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΜΗΛΑΝΕ ΜΕ ΓΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ......

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Π.Χ. ΕΒΑΛΑ ΔΥΟ PIONEERR X ΜΟΝΤΕΛΟ Κ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΧΑΛΙΑ....Η ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΥ ΚΑΛΑ

λοιπον αν δεν σε ενδιαφερει ο δυνατος ηχος αλλα θες να ακους ποιοτικα οπως λες [αν και πιστευω πως δεν θα ειναι το ιδιο ποιοτικος χωρις SUBWOOFER] θα σου προτεινα 2 οβαλ alpine στην εταζερα και θα εισαι απολυτα ικανοποιημενος εχω ακουσει τουλαχιστον 3 διφορετικα αυτοκινητα με τα alpine στην εταζερα να παιζουν φανταστικα δυστηχως δεν θυμαμαι ποσα βατ ηταν ουτε ποιο ακριβως μοντελο της alpine αλλα μου αρεσε πολυ

τωρα οσο γιαυτο που ειπες περι ηλικιας μαλλον ηταν ατοπο αφου εγω που στο γραφω ειμαι ηδη 30 παντρμενος και με 2 παιδια και εχω πολακι και στον χωρο αποσκευων γινετε αυτο:

a53o4fzybadvjtn2vji3_thumb.jpg

gapedw8rbnohikz30p3f_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αν δεν σε ενδιαφερει ο δυνατος ηχος αλλα θες να ακους ποιοτικα οπως λες [αν και πιστευω πως δεν θα ειναι το ιδιο ποιοτικος χωρις SUBWOOFER] θα σου προτεινα 2 οβαλ alpine στην εταζερα και θα εισαι απολυτα ικανοποιημενος εχω ακουσει τουλαχιστον 3 διφορετικα αυτοκινητα με τα alpine στην εταζερα να παιζουν φανταστικα δυστηχως δεν θυμαμαι ποσα βατ ηταν ουτε ποιο ακριβως μοντελο της alpine αλλα μου αρεσε πολυ

τωρα οσο γιαυτο που ειπες περι ηλικιας μαλλον ηταν ατοπο αφου εγω που στο γραφω ειμαι ηδη 30 παντρμενος και με 2 παιδια και εχω πολακι και στον χωρο αποσκευων γινετε αυτο:

a53o4fzybadvjtn2vji3_thumb.jpg

gapedw8rbnohikz30p3f_thumb.jpg

ρε παιδια

επειδη ειμαι λιγο ασχετος

1.Οβαλ οταν λεμε ειναι το σχημα του κωνιυ του ηχειου????

2.αν βαλω εταζερα πρεπει να περασω καλωδια η ειναι περασμενα προς τα πισω???

3.τα ηχεια τι να ειναι??δυο δρομων η τριών???(Υποψιν για το RCD300)

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

-Οβάλ λόγω σχήματος. ΠΡΟΦΑΝΩΣ όχι στρογγυλό

PR-6390_L.jpg

-Καλώδια πρέπει να περάσεις

-3 δρόμων

Link to comment
Share on other sites

-Οβάλ λόγω σχήματος. ΠΡΟΦΑΝΩΣ όχι στρογγυλό

PR-6390_L.jpg

-Καλώδια πρέπει να περάσεις

-3 δρόμων

+1 οπως τα ειπε ο κωστας οσο για το πως μπορεις να περασεις τα καλωδια θα τραβηξω φωτογραφιες απο το δικο μου να παρει μια ιδεα πως να μην φαινονται και πως μπορεις να τα κανεις για να μπορεις να βγαλεις την εταζερα αν ποτε χρειαστεις εγω δεν την εχω βγαλει ποτε παντως :cry:

Link to comment
Share on other sites

+1 οπως τα ειπε ο κωστας οσο για το πως μπορεις να περασεις τα καλωδια θα τραβηξω φωτογραφιες απο το δικο μου να παρει μια ιδεα πως να μην φαινονται και πως μπορεις να τα κανεις για να μπορεις να βγαλεις την εταζερα αν ποτε χρειαστεις εγω δεν την εχω βγαλει ποτε παντως :D

φίλε

περιμενω τις φωτογραφιες σου...

μη με ξεχασεις,,

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Εγώ προτίμησα όμως τις ήδη εργοστασιακές θήκες και απλά έβαλα κάτι καλό και ποιοτικό. Βέβαια σε αυτό που λένε οι προλαλήσαντες έχουν απόλυτο δίκιο. Μην περιμένεις να έχεις το γέμισμα που ενδεχομένως θες μόνο απο τα 16άρια που φοράν οι θήκες. Αν θες κάτι πιο δυνατό τότε σίγουρα ναι θα πας για οβάλ. Αυτό εξαρτάται απο εσένα και απο το τι αντίληψη έχεις στον ήχο. Μην ξεχνάμε οτι ο ήχος είναι κάτι το υποκειμενικό. Όπως και να έχει με το καλό να το κάνεις και να απολαμβάνεις τη μουσική που σου αρέσει. Αυτά που είπα φυσικά αποτελούν προσωπική μου άποψη,έτσι. Αν χρειαστείς κάτι μη διστάσεις να ρωτήσεις, άλλωστε αυτή είναι η δεύτερη δουλειά μου.... tongue.gif:D

Link to comment
Share on other sites

φίλε

περιμενω τις φωτογραφιες σου...

μη με ξεχασεις,,

ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

l98l5verux57zvshkx2b_thumb.jpg

vbeo5opdzzxfreangt3x_thumb.jpg

d5owlzaks6ryzv2h4ndu_thumb.jpg

o42lnzpkj1i88xa6kolk_thumb.jpg

eif9orqlstajqj8kiu31_thumb.jpg

sr6yw7cem3m9a30puc8g_thumb.jpg

qk7bzkgiz78l7k73dl5b_thumb.jpg

ελπιζω με τα τοξακια να εγινα κατατοπιστικος αν εχεις καποια αλλη απορια πες η αν θες στειλε μου πμ η ακομα καλητερα μιλαμε και με τηλ. :D

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια δουλεια και πολυ προσεγμενη!εμενα τα εβαλε αρπα κολα ο κερατας που πηγα και τωρα εχω προβλημα.που τα εγκατεστησες νικο;

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια δουλεια και πολυ προσεγμενη!εμενα τα εβαλε αρπα κολα ο κερατας που πηγα και τωρα εχω προβλημα.που τα εγκατεστησες νικο;

πυργο

εκτος απο αυτα που ειδες και οτι αλλο φαινεται στο πορτ μπαγκαζ [που δεν φαινεται αλλα λεμε τωρα] δεν βλεπεις πουθενα αλλου το παραμικρο καλοδιο και τσαπατσουλια για να καταλαβεις πολλοι που μπαινουν στο πολακι και δεν το ξερουν δεν παει το μυαλο τους για το τι υπαρχει πισω :D;)B)

Link to comment
Share on other sites

πυργο

εκτος απο αυτα που ειδες και οτι αλλο φαινεται στο πορτ μπαγκαζ [που δεν φαινεται αλλα λεμε τωρα] δεν βλεπεις πουθενα αλλου το παραμικρο καλοδιο και τσαπατσουλια για να καταλαβεις πολλοι που μπαινουν στο πολακι και δεν το ξερουν δεν παει το μυαλο τους για το τι υπαρχει πισω :D:lol:-_-

Ειναι να πεσεις σε καλο μαστορα με μερακι, φαντασια και ορεξη για δουλεια αλλιως :cry ;)B) χαραλαμπε!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.