Jump to content
lancias

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΩΝ

Recommended Posts

Τα Ελληνικά forum και ιδίως το vwclub είναι σε πολύ καλό επίπεδο και προσωπικά με έχει βοηθήσει στο να ανακαλύψω πολύ καλύτερα το αυτοκίνητό μου!

Μιας και περί ήχου ο λόγος:

http://www.myphone.gr/gallery/showgallery....r/89922/cat/500

Παραπάνω μπορείτε να δείτε ορισμένες εργασίες που έκανα στο αυτοκίνητο,τις οποίες κατέγραψα με σκοπό να βοηθήσω τα "ανήσυχα" πνεύματα του forum.Το έχουν κάνει άλλωστε αρκετοί από την παρέα μας.Κάντε το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα και κάποια άλλα ηχεία. έχει κανείς άποψη αν κάνουν στο Golf 5, αυτός πάντως λεει οτι κάνουν χωρίς μετατροπές.

Ρίξτε μια ματια

http://www.powernetshop.at/alpine-ls-kfz/v...m-system-x.html

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΣΕ GOLF V 5d:

1)ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΕΣ?????

2)ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΟΣΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΗΧΕΙΑ????

THANKS

Link to comment
Share on other sites

lancias δεν ξερω για το golf v παντως το iv που εχω εγω δεν ειχε περασμενα καλωδια και τα περασα μονος μου.το δικο μου ειναι τριπορτο και εβγαλα ολο το πλαινο για να τα βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα και κάποια άλλα ηχεία. έχει κανείς άποψη αν κάνουν στο Golf 5, αυτός πάντως λεει οτι κάνουν χωρίς μετατροπές.

Ρίξτε μια ματια

http://www.powernetshop.at/alpine-ls-kfz/v...m-system-x.html

ναι,οντως κανουν για γκολφ 5 αυτα φιλε κ μαλιστα χωρις μετατροπες, plug n play λυση κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο. επειδη ειδα κι αποεδα με αυτη τη ρημαδοπορτα του γκολφ κ τις ισδιαιτεροτητες της ως προς την τοποθετηση ηχειων, μαλλον θα τα χτυπησω κι εγω καποια στιγμη στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς κιολας αλλα οι οδηγιες δινοντε όπως στο παρακάτω link, είναι καιρος να μάθουμε και εμεις οι Έλληνες να γράφουμε στα Foroums. Δεν απευθύνομε σε σένα προσωπικά αλλα εχω βαρεθεί να παρακολουθώ Ελληνικα Foroum χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Δειτε τις οδηγιες του Αγγλου!!!!!!

http://www.vwaudiforum.co.uk/forum/showthread.php?t=21273

Σημ: Τα ηχεια θα τα βαλω μονος μου

Φιλε λυπαμαι που 8α στο πω αλλα περιμενεις ετοιμο φαγητακι στο πιατο απο τη μαμα

Αν σε ενδιαφερει να συνισφερεις κι εσυ κι οχι μονο να ζητας κανε μεταφραση το αγγλικο αρθρο που παρεθεσες (Μια και την κατεχεις τοσο καλα την Αγγλικη) και μη κραζεις για ελληναρες και λοιπα γιατι με αυτη τη συμπεριφορα που εχεις εισαι ο πρωτος κι ο καλλιτερος ελληναρας

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

Πριν από το Golfάκι μου είχα ένα SKoda Fabia 101PS.

Δεν είχε ηχοσύστημα όταν το αγόρασα και έβαλα ένα πολύ καλό (για τα δεδομένα του 2002) mp3 στερεοφωνικό.

Κάποια στιγμή μου τη βίδωσε και επειδή τα μαμά ηχεία ήταν τελείως για τα μπάζα και είχαν αρχίσει να τα φτύνουν, αποφάσισα να αλλάξω μπροστά ηχεία και πίσω να τρυπήσω εταζέρα και να βάλω oval. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!

Ο τύπος που έκανε την εγκατάσταση ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ και μου διέλυσε το αμάξι.

- Μου διέλυσε τις μπροστινές πόρτες αφού έσπασε ΟΛΑ τα κλιπσάκια που τις στηρίζαν. Ουσιαστικά στηρίζονταν σε 2 βίδες.

- Οι βίδες που έβαλε για τα ηχεία ήταν γύρω στα 12cm !!!! και όποτε ανέβαινε το παράθυρο ακουμπούσε στις βίδες και ακούγονταν. Επίσης ήταν πάρα πολύ λεπτές και κολυμπούσαν στο σπείρωμα της βάσης των ηχείων. Στην ουσία καλύτερα να μην έβαζε καθόλου, ούτως ή άλλως δεν κρατούσαν τα ηχεία γιατί ήταν στον αέρα.

- Τα μπροστινά ηχέια ήταν 2 δρόμων. Υπέθεσα και γω ότι ο τύπος θα χρησιμοποιήσει το μαμά crossover για να παίζουν σωστά τα καινούργια ηχεία με τα μαμά τουιτεράκια. ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ. Ο τύπος ξύλωσε το crossover και στην ουσία βραχυκύκλωσε τα ηχεία με τα tweeter οπότε δεν υπήρχε κανένας διαχωρισμός συχνοτήτων.

- Σχετικά με τα καλώδια που πήγαιναν στα πίσω ηχεία στην εταζέρα, τα πέρασε από τόσο κακό σημείο (κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού) που δεν μπορούσε να γίνει αλλαγή του φίλτρου καμπίνας. Επίσης περνόντας τα καλώδια "σχόλασε" και κάποια ηλεκτρικά κυκλώματα (αυτά που δίνουν σήμα στα φώτα των πίσω επιβατών ότι άνοιξε η πόρτα με αποτέλεσμα να μην ανοίγει καθόλου το φως στους πίσω).

Τρύπησε την εταζέρα και έβαλε 2 oval ηχέια που είχαν καλό ήχο. Όμως :

- Έβαλε μια φύσα για να μπορώ να βγάλω την εταζέρα η οποία δεν έκανε καλή επαφή. Αποτέλεσμα να παίζει πάντα ένα από τα 2 ηχεία εκτός κι αν κάποιος από τους πίσω επιβάτες κρατούσα σφιχτά τη φύσα B)

- Έβαλε πάλι βίδες των 12cm και κάποια στιγμή δεν πρόσεξα και έσκισα το χέρι μου.

Γι' αυτό και στο Golfάκι μου ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να κάνω καμία παρέμβαση στον ήχο, παρότι γενικότερο το ηχοσύστημα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ για σφαλιάρες. Για το μόνο που ψήνομαι είναι για το WITSON 720D που έχει DVD, TV TUNER, BLUETOOTH, GPS και υποδοχή USB.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από το Golfάκι μου είχα ένα SKoda Fabia 101PS.

Δεν είχε ηχοσύστημα όταν το αγόρασα και έβαλα ένα πολύ καλό (για τα δεδομένα του 2002) mp3 στερεοφωνικό.

Κάποια στιγμή μου τη βίδωσε και επειδή τα μαμά ηχεία ήταν τελείως για τα μπάζα και είχαν αρχίσει να τα φτύνουν, αποφάσισα να αλλάξω μπροστά ηχεία και πίσω να τρυπήσω εταζέρα και να βάλω oval. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!

Ο τύπος που έκανε την εγκατάσταση ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ και μου διέλυσε το αμάξι.

- Μου διέλυσε τις μπροστινές πόρτες αφού έσπασε ΟΛΑ τα κλιπσάκια που τις στηρίζαν. Ουσιαστικά στηρίζονταν σε 2 βίδες.

- Οι βίδες που έβαλε για τα ηχεία ήταν γύρω στα 12cm !!!! και όποτε ανέβαινε το παράθυρο ακουμπούσε στις βίδες και ακούγονταν. Επίσης ήταν πάρα πολύ λεπτές και κολυμπούσαν στο σπείρωμα της βάσης των ηχείων. Στην ουσία καλύτερα να μην έβαζε καθόλου, ούτως ή άλλως δεν κρατούσαν τα ηχεία γιατί ήταν στον αέρα.

- Τα μπροστινά ηχέια ήταν 2 δρόμων. Υπέθεσα και γω ότι ο τύπος θα χρησιμοποιήσει το μαμά crossover για να παίζουν σωστά τα καινούργια ηχεία με τα μαμά τουιτεράκια. ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ. Ο τύπος ξύλωσε το crossover και στην ουσία βραχυκύκλωσε τα ηχεία με τα tweeter οπότε δεν υπήρχε κανένας διαχωρισμός συχνοτήτων.

- Σχετικά με τα καλώδια που πήγαιναν στα πίσω ηχεία στην εταζέρα, τα πέρασε από τόσο κακό σημείο (κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού) που δεν μπορούσε να γίνει αλλαγή του φίλτρου καμπίνας. Επίσης περνόντας τα καλώδια "σχόλασε" και κάποια ηλεκτρικά κυκλώματα (αυτά που δίνουν σήμα στα φώτα των πίσω επιβατών ότι άνοιξε η πόρτα με αποτέλεσμα να μην ανοίγει καθόλου το φως στους πίσω).

Τρύπησε την εταζέρα και έβαλε 2 oval ηχέια που είχαν καλό ήχο. Όμως :

- Έβαλε μια φύσα για να μπορώ να βγάλω την εταζέρα η οποία δεν έκανε καλή επαφή. Αποτέλεσμα να παίζει πάντα ένα από τα 2 ηχεία εκτός κι αν κάποιος από τους πίσω επιβάτες κρατούσα σφιχτά τη φύσα :lol:

- Έβαλε πάλι βίδες των 12cm και κάποια στιγμή δεν πρόσεξα και έσκισα το χέρι μου.

Γι' αυτό και στο Golfάκι μου ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να κάνω καμία παρέμβαση στον ήχο, παρότι γενικότερο το ηχοσύστημα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ για σφαλιάρες. Για το μόνο που ψήνομαι είναι για το WITSON 720D που έχει DVD, TV TUNER, BLUETOOTH, GPS και υποδοχή USB.

εντάξει είναι όντως τραγικά αυτά που μας περιγράφεις αλλά πρέπει να παραδεχτείς οτι έπεσες σε περίπτωση... όπως σε κάθε κλάδο, υπάρχουν καλοί μάστορες και κακοί μάστορες, είναι και λίγο θέμα τύχης αλλά με λίγη καλή θέληση βρίσκεις καλούς μάστορες.... Εγώ μέχρι τώρα και στα 2 αυτοκίνητα που έφτιαξα καλύτερο ήχο, είχα την τύχη να έχω πολύ καλό μάστορα - τόσο που το είδε ανταγωνιστής του και μονολόγησε μπροστά μου "ωραία δουλειά"!!!. Και δεν είναι το πόσο μεγάλο και "λουσάτο" είναι το μαγαζί, γιατί και στα μεγάλα μαγαζιά έχουν νέοπες που θα μάθουν πάνω στη δική σου περιουσία.... αυτό που έχει σημασία είναι το μεράκι και η προσοχή που θα δείξει ο άνθρωπος που θα στο φτιάξει - σαν να έφτιαχνε το δικό του!!

Link to comment
Share on other sites

Συνολικό project (Πίσω Ηχεία)

ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΕΣ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27681

ΜΕΣΑΙΑ ΚΟΛΟΝΑ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27682

ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27718

NikosKallithea

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.