Jump to content
yarisclub

Seat Ibiza 1200cc 70hp (Γνωμες)

Recommended Posts

Seat IBIZA 1200cc 70HP (Γνωμες)

Χαιρετω ολα τα καλα παιδια ,

Εδω και 1 χρονο περιπου οπως μερικοι γνωριζεται εχω παρει το VW JETTA 1400cc 140hp ακρως οικογενειακο μιας και οταν αποκτας παιδι πρεπει να εχεις χωρους οχι τοσο μεσα αλλα και στο πορτ μπαγκαζ.

Επειδη ομως αυτο το αυτοκινητο ειναι ΚΤΗΝΟΣ (4,65μ) και δεν ειναι οτι καλυτερο για κυκλοφορια μεσα στην Αθηνα (τουρμπο-κομπρεσσορ) αποφασισα (μιας και η γυναικα μου εβγαλε διπλωμα) να παρω ενα μικροτερο (ο θεος να το κανει μικρο) το IBIZA 1200 κυβικα με τα 70 αλογα (νεας κυκλοφοριας κινητηρας) , Αυτο που θελω απο εσας αν και θα μπορουσα να απευθυνθω στο IBIZACLUB ειναι της γνωμες σας για το αυτοκινητο αυτο.

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Seat IBIZA 1200cc 70HP (Γνωμες)

Χαιρετω ολα τα καλα παιδια ,

Εδω και 1 χρονο περιπου οπως μερικοι γνωριζεται εχω παρει το VW JETTA 1400cc 140hp ακρως οικογενειακο μιας και οταν αποκτας παιδι πρεπει να εχεις χωρους οχι τοσο μεσα αλλα και στο πορτ μπαγκαζ.

Επειδη ομως αυτο το αυτοκινητο ειναι ΚΤΗΝΟΣ (4,65μ) και δεν ειναι οτι καλυτερο για κυκλοφορια μεσα στην Αθηνα (τουρμπο-κομπρεσσορ) αποφασισα (μιας και η γυναικα μου εβγαλε διπλωμα) να παρω ενα μικροτερο (ο θεος να το κανει μικρο) το IBIZA 1200 κυβικα με τα 70 αλογα (νεας κυκλοφοριας κινητηρας) , Αυτο που θελω απο εσας αν και θα μπορουσα να απευθυνθω στο IBIZACLUB ειναι της γνωμες σας για το αυτοκινητο αυτο.

Ευχαριστω....

μην το παρεις θα το μετανιωσεις :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Τάφος, απλά... Πάρε ένα Picanto να κάνεις πραγματική οικονομία.

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Οικονομια στην Τσεπη μας , και στο σηματακι , και στα εξοδα του γενικα.

δεν εχει πουθενα οικονομια λευτερη και σου λεω μην το παρεις ουτε για την γυναικα σου.εναι τρικυλινδρο,1200 κιλα με 69 μουλαρια.δεν παει βημα και καιει τα αντερα του.οσο για service και αντ/κα εναι λιιιιγο πιο φθηνα απο την vw.

μονο στα τελη κυκλοφοριας κανει οικονομια αλλα πιστεψε δεν αξιζει τον κοπο γιατι χανει σε ολα τα αλλα.

προτιμησε αν μπορεις το 1.4 για καπως καλυτερες επιδοσεις,4κυλινδρο με μεγαλυτερη οικονομια καυσιμου.

αλλα και παλι.... αυτα τα θεοσκληρα πλαστικα μεσα δεν παλευονται... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω το 1200 70hp και ειμαι απολυτα ευχαριστημένη! απο οικονομία τι αλλο πια μεσα στην πολη αφου ξεχνάω να βαλω βενζίνη. οσο για ταξίδι ειναι ανετο, σταθερο (αν και εχω αλλαξει αναρτησεις) + οτι παταει τα 180 χαλαρα χωρις να τρωει και πολυ περισσοτερο απο ενα 1400αρι 70hp.

καλυτερα παντως ας δεις και το picanto ή κατι σε hyundai μια και θα βρεις στην ιδια τιμη, περισσοτερα πραγματακια (π.χ. ηλ καθρεφτες)

up to her

(αργησα να απαντησω στο ποστ παντως)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαριεστε ρε παιδια.

Εχω κανει παραγγελια και επειδη δεν υπαρχει διαθεσιμο περιμενω Ιουνιο να ερθει το νεο μοντελο 2008.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε φίλε ένα μεταχειρισμένο αμάξι, μικρό και οικονομικό.

Το ibiza δεν είναι για οικονομία.

Δες το το πράγμα, απλά είναι δυνατόν ένα αμάξι με τόσα κιλά/ίππο να είναι οικονομικό ?

Εσύ θες ένα ΔΕΥΤΕΡΟ αμάξι για να βγάζεις τις δύσκολες δουλειές και για τη γυναίκα σου.

Τώρα να πάρεις καινούργιο αμάξι 15000 και να το χεις μεσα στη ζούγκλα θα το μετανιώσεις.

ΥΓ. Οδηγάω εδώ και κάποια χιλιόμετρα ένα Αygo, αν θες να μάθεις με ένα τεπόζιτο

βγάζει 650-700χλμ (35λτ) οδήγηση εθνική με 120-140 και πόλη

ΥΓ2.Το ibiza 1,4 101 είναι φοβερά βενζινοβόρο, σύμφωνα με ιδιοκτήτες (seatclub), εγώ σαν πρώην κάτοχος topgun για λίγο, αλλά και σύμφωνα με περιοδικά.

ΥΓ2. Με το Aygo έκανα Αθήνα - Λαμία και έκαψε 1/6 από τα κουτάκια του καντράν.(άστρωτο αμάξι καινούργιο, περίπου με 110-120χλμ )

Φιλικά, Νίκος

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω το 1200 70hp και ειμαι απολυτα ευχαριστημένη! απο οικονομία τι αλλο πια μεσα στην πολη αφου ξεχνάω να βαλω βενζίνη. οσο για ταξίδι ειναι ανετο, σταθερο (αν και εχω αλλαξει αναρτησεις) + οτι παταει τα 180 χαλαρα χωρις να τρωει και πολυ περισσοτερο απο ενα 1400αρι 70hp.

καλυτερα παντως ας δεις και το picanto ή κατι σε hyundai μια και θα βρεις στην ιδια τιμη, περισσοτερα πραγματακια (π.χ. ηλ καθρεφτες)

up to her

(αργησα να απαντησω στο ποστ παντως)

1200 70hp παταει τα 180 χαλαρα θα μας τρελάνετε new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

θα είναι απλά σφάλμα του κοντέρ η μάλλον σφάλμα του οδηγού η κατηφόρα προς γκρεμό. :lol:

με τίποτα κατά την γνώμη μου δεν πιάνει 180 η ακόμα περισσότερο 185 το 70άρι. δηλαδή με τι σειρά μετά αν το 70άρι έχει εργοστασιακή τελική 165 και πάει 185 το 105άρι πάει για 210+ μετά...

σίγουρα τα 170 τα έχει ρε παιδί μου δεν ξέρω με ζόρι η χωρίς αλλα πιο πάνω δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

Κι'ομως τα παταει τα 180 μην σου πω οτι εχω βγαλει 185 κοντερ , ερχομενος απο κορινθο....

Σίγουρα μεχρι τα 120-130 θα ανεβαζει σχετικά ευκολα και μεχρι τα 150 αντε καλουτσικα τωρα μεχρι τα 170 θελει καμια ατελειωτη ευθεια οπως το λες με ελαφρα κατηφόρα... & χωρις κοντρα αερα, και για τα 180 θελει ''πολύ καλο'' κοντερ

Link to comment
Share on other sites

σωστος ετσι ειναι τα πραγματα.. οχι τωρα που πιανει και τα 180 και χαλαρα κιολας και κοντερ που εχει δειξει και 185 κιολας δεν παιζει δεν ξερω και αν γινεται να υπαρχει τοοοοσο μεγαλο σφαλμα πια στο κοντερ. ελεος δηλαδη, μπορει να ειναι οκ μια χαρα για την πολη, μπορει να ειναι οικονομικο, μπορει να παλευεται για κανα ταξιδακι αλλα μεχρι εκει νομιζω. για αυτο φυσικα υπαρχουν και ολες οι αλλες εκδοσεις κινητηρα καταρχας και εξοπλισμου. οτι πληρωνεις παιρνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

περνοντας απο την αντιπροσωπεια σημερα πηρε το ματι μου ενα κοκκινο τουμπανακι. tongue.gif σταματαω οταν γυρισα και το ειδα απο κοντα. ενα top gun τουμπανο κυριολεκτικα σε εξοπλισμο με 115 αλογακια μια χαρα δηλαδη. διπλα σε αποσταση μισου μετρου ενα καινουργιο ιμπιζα στο γνωστο μπλε χρωμα του. η μερα με την νυχτα. "αλλο" αυτοκινητο το ενα με το αλλο καμια σχεση. τιμη; 12490 το παλιο οσο κανει το 85αρι το καινουργιο τωρα νομιζω. το "τσιμπαγα" χαλαρα αμα ειχα αυτη την στιγμη με διαφορα στα ματια μου πιο ομορφο.

το ξερω καπως off topic... αλλα τα ειπα.... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

θα έδινες το Polo για το ΙΒΙΖΑ???????????

Link to comment
Share on other sites

θα έδινες το Polo για το ΙΒΙΖΑ???????????

εδω η μεγαλη απορια. σιγουρα γουσταρω το πολο πολυ αλλα να παρω αληθεια ενα αυτοκινητο που ουσιαστικα εχει ξεμεινει δεν ξερω τι θα εκανα. μπορει να εκανα κατι τετοιο αλλα μετα θα το μετανιωνα νομιζω. βεβαια η αληθεια ειναι οτι τσιμπησα πρωτον οτι εγω ειμαι απο εξοπλισμο μηδεν και αυτο ειχε τοσα πανω και στο οτι μου αρεσε το ιμπιζα εμφανισιακα σε αντιθεση με το καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να βρω λεφτα σιγουρα.. απο κει και περα ομως θα δουμε θα πεσει πολυ ψαξιμο στο ζητημα αυτο :D

αλλα ενταξει δεν το κοβω για ιμπιζα, ουτε καν το καινουργιο δηλαδη εκτος και αν πεσει χρημα και τρελα για κανα cupra :lol:

Link to comment
Share on other sites

GTI Polo ΝΕW?

ειναι πολλα τα λεφτα........ dark angel <_<

πολυ θα γουσταρα βεβαια αλλα μεχρι τοτε δεν ξερω τι θα παιζει με χρημα οποτε δεν ξερω απο τωρα... αλλο βεβαια που το ψαχνω εδω και καιρο χωρις να υπαρχει φραγκο tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.