Jump to content
micmic

Navigation, ηχοσύστημα κτλ

Recommended Posts

Σκέφτομαι να παραγγείλω το Tiguan και έχω φάει μεγάλο κόλλημα με το τί θα κάνω σχετικά με ήχο, GPS, κτλ. Αν τα βάλω όλα "μαμά" και κομπλε βγαίνει πάνω από 3000 επιπλέον. Θα τα έδινα, αλλά το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι την Blaupunkt και το RNS 510. Ξέρω ότι με αυτά τα λεφτά βρίσκω after-market πολύ καλύτερα, αλλά με προβηματίζει η ενσωμάτωση. Έχω λοιπόν τις εξής ερωτήσεις:

1) Υπάρχει επιλογή για RNS 510" ή για "RNS 510 VW SOUND". Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση περιλαμβάνονται "8 ηχεία 4x20W" ενώ στη δεύτερη "8 ηχεία 300W" (αντιγράφω από το φυλλάδιο του εξοπλισμού). Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά η ποιότητα των ηχείων στις δύο περιπτώσεις.

2) Ο πωλητής μου είπε ότι το navigation είναι πολύ βελτιωμένο, αλλά έχω ακούσει ότι το καλύτερο με διαφορά είναι το Destinator το οποίο προφανώς μπορεί να μπει μόνο after market. Γνώμες;

3) Η "ενσωμάτωση bluetooth" παρέχεται ως επιλογή ανεξάρτητη από το ηχοσύστημα. Θα μπορεί να έχει ενδείξεις στην οθόνη κάποιου after-market συστήματος;

4) Υπάρχει κάποια ολοκληρωμένη after-market λύση για το Tiguan που να ταιριάζει "γάντι" και να προσφέρει καλό ηχοσύστημα με μεγάλη χωρητικότητα mp3, navigation και λειτουργικότητα bluetooth;

Βοηθήστε λίγο παιδιά γιατί έχει που έχει 7-8 μήνες αναμονή, άμα φάω και άλλους 3-4 να σκέφτομαι τα extras, θα βγει καινούριο μοντέλο μέχρι να το πάρω :D

Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις τιποτα απο αυτα.τα χρεωνουν πανακριβα και ειναι κατωτερα των after market. βαλε μονος οτι τραβαει η ορεξη και η τσεπη σου και το τελικο αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλυτερο απο τα μαμα,χωρια που εχεις πολλες επιλογες στο τι να βαλεις απο ηχο για παραδειγμα.

ειναι γυνατον σε ενα νεο μοντελο με 30 φευγα χιλιαδες να βαζεις Blaupunkt ;

το vitara που εχει kenwood syber station τι να πει κανεις;τα παντα εχει απο gps-dvd-mp3-blutooth μεχρι τηλεοραση!

να πω τουλαχιστον οτι βαζει τιποτις bose μεσα να παει στην ευχη... :D

γνωμη μου παντα και τι θα εκανα εγω,τωρα εσυ οτι νομιζεις καλυτερο.

παντως μην πολυ παιδευεσαι στο τι να κανεις γιατι οσο το σκεφτεσαι αφενος οτι χανεις χρονο και αφετερου μπερδευεσαι περισσοτερο και στο τελος μπορει να καταληξεις με λαθος επιλογες.

go for it.... :D

Link to comment
Share on other sites

joop, σκέφτομαι κι εγώ τα ίδια ακριβώς! Απλά, αν δεν πάρω τίποτα της "μαμάς", δεν ξέρω αν θα έχω συμβιβασμούς στη λειτουργικότητα μετά. Αν π.χ. αποφασίσω να βάλω το Kenwood που ανέφερες, θα ταιριάζει ακριβώς και θα φαίνεται όμορφο; Θα μπορώ να τοποθετήσω ηχεία που να ταιριάζουν σε διαστάσεις με τις υποδοχές του αυτοκινήτου; Το Tiguan έχει διαφορετική οθόνη για τις ενδείξεις του αυτοκινήτου (trip computer κτλ) και διαφορετικη για το σύστημα ήχου, το navigation κτλ; Επειδή αν υπάρχει μια οθόνη για όλα, αυτό θα σημαίνει ότι με εγκατάσταση ενός after market ηχοσυστήματος θα έχω μια οθόνη επιπλέον.

Βλέπω πολλές φορές custom λύσεις που μπορεί να είναι ανώτερες ηχητικά, αλλά οι πατέντες που γίνονται δε μου αφήνουν πάντα την καλύτερη εντύπωση, π.χ. crossover και ενισχυτές στριμωγμένα σε μέρη που δε θα έπρεπε να είναι, ηχεία που δεν ταιριάζουν ακριβώς στις υποδοχές τους, οθόνες προσαρμοσμένες πάνω στο ταμπλώ που αποτελούν πρόσκληση για διάρρηξη, κτλ.

Με λίγα λόγια, κι εγώ προτιμώ να βάλω κάτι after market. Αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ για ολοκληρωμένη λύση (π.χ. σαν το Cyberstation που ανέφερες), αλλά η οποία να ταιριάζει και ακριβώς στη θέση που θα ήταν το RNS 510...

Edited by micmic
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω το ιδιο προβλημα εχω. Ψαχνω απο τοτε που το παρρηγειλα να βρω κατι να ταιριαζει ακριβως ετσι οταν με το καλο ερθει να το βαλω. Ομως εχω και εγω τους φοβους μου για το ποσο ωραιο θα ειναι και αν θα ταιριαζει. Αν καποιος βρει καμια καλη λυση ας την γραψει να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε aftermaket θα ειναι σίγουρα χειρότερο αισθητικά και (ίσως) καλύτερο ποιοτικά.

Μια χαρά απόδοση έχει και το εργοστασιακό, εκτός κι να σκοπεύεις να κάνεις πάρτι...

πλακα κανεις;που την ειδες την ομορφια ωστε να ειναι κιολας ομορφοτερο απο after λυσεις.

ενα απλο σχεδιο εχει.2 κουμπια κατω και στο πλαι που ειναι το κεντρο της οθονης.σιγα την καινοτομια!

θες να σου βαλω να δεις φωτογραφιες απο συστηματα,στην τιμη αυτου και οχι παραπανω,πως ειναι;

τελος παντων,ισως μερικοι να νομιζουν οτι επειδη εχουν ολο το αμαξι με τις μ..... που βαζει η vw οτι εχουν τα ομορφοτερα,καλυτερα και φθηνοτερα συστηματα tongue.gif

φιλε micmic,κανε μια βολτα σε μαγαζια να δεις τι κυκλοφορει στο εμποριο να παθεις την πλακα σου!και μετα ελα πεσμου τι σου αρεσε περισσοτερο.μιλησε και με επαγγελματιες του χωρου,πεστους για το RNS 510 και τι ειναι καλυτερο να βαλεις.

εγω πιστευω οτι στα φραγκα που εχει αυτη η να μην πω τι,βρισκεις μηχανημα που θα φτιαχνει και κρεπες.

και τελος να σου πω οτι αν θες να το βαλεις βαλτο.

αλλα μην δωσεις τα 2-2500¤ που κανει αλλα παρτο απο το e-bay με 1-1200¤.μην μας πιανουν και μ....οι της vw.

ενδεικτικα επισης σου παραθετω ενα link να δεις το RNS 510 και ενα link να δεις τι εστι μηχανημα και μαλιστα στα παμπολλα ¤ που κοστιζει το RNS 510.

RNS510

καλογεροπουλος.

Link to comment
Share on other sites

θα μου πείς τί μ' αρέσει και τί όχι ? καλό κι αυτό !

για βάλε φωτογραφίες να δω...

τις φωτογραφιες να τις βαλεις εσυ.εγω τεκμηριωσα τα λεγομενα μου στον micmic.τεκμηριωσε και εσυ τα δικα σου που λες οτι τα after ειναι χειροτερα και μην πετας μια κουβεντα ετσι για πεις και να δημιουργεις λαθος εντυπωσεις στον ανθρωπο που ειναι μπερδεμενος και ζηταει την βοηθεια μας.ετσι δεν τον βοηθας!

και το τι σου αρεσει και τι οχι δεν δινω δεκαρα.ειναι γνωστο αλλωστε οτι το κιτς την σημερον ημερα κυριαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ο καθε ενας εχει μια γνωμη που πρεπει να σεβαστουμε..Το θεμα δεν ειναι η αντιπαραθεση αλλα η ανταλλαγη αποψεων....Τι να κανω λοιπον και εγω να το αφησω με το rcd 300 ή να βαλω τιποτα αλλο. Αν εχετε κατι καλο να προτεινετε πειτε το....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ο καθε ενας εχει μια γνωμη που πρεπει να σεβαστουμε..Το θεμα δεν ειναι η αντιπαραθεση αλλα η ανταλλαγη αποψεων....Τι να κανω λοιπον και εγω να το αφησω με το rcd 300 ή να βαλω τιποτα αλλο. Αν εχετε κατι καλο να προτεινετε πειτε το....ευχαριστω

αστο με το rcd 300.δοκιμασε το,τσεκαρε το και αν στην πορεια δεις οτι δεν σου αρεσει ή οτι δεν σε εξυπηρετει πλεον,τοτε αλλαξε το και βαλε κατι αλλο <_<

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παραγγείλω το Tiguan και έχω φάει μεγάλο κόλλημα με το τί θα κάνω σχετικά με ήχο, GPS, κτλ. Αν τα βάλω όλα "μαμά" και κομπλε βγαίνει πάνω από 3000 επιπλέον. Θα τα έδινα, αλλά το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι την Blaupunkt και το RNS 510. Ξέρω ότι με αυτά τα λεφτά βρίσκω after-market πολύ καλύτερα, αλλά με προβηματίζει η ενσωμάτωση. Έχω λοιπόν τις εξής ερωτήσεις:

1) Υπάρχει επιλογή για RNS 510" ή για "RNS 510 VW SOUND". Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση περιλαμβάνονται "8 ηχεία 4x20W" ενώ στη δεύτερη "8 ηχεία 300W" (αντιγράφω από το φυλλάδιο του εξοπλισμού). Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά η ποιότητα των ηχείων στις δύο περιπτώσεις.

2) Ο πωλητής μου είπε ότι το navigation είναι πολύ βελτιωμένο, αλλά έχω ακούσει ότι το καλύτερο με διαφορά είναι το Destinator το οποίο προφανώς μπορεί να μπει μόνο after market. Γνώμες;

3) Η "ενσωμάτωση bluetooth" παρέχεται ως επιλογή ανεξάρτητη από το ηχοσύστημα. Θα μπορεί να έχει ενδείξεις στην οθόνη κάποιου after-market συστήματος;

4) Υπάρχει κάποια ολοκληρωμένη after-market λύση για το Tiguan που να ταιριάζει "γάντι" και να προσφέρει καλό ηχοσύστημα με μεγάλη χωρητικότητα mp3, navigation και λειτουργικότητα bluetooth;

Βοηθήστε λίγο παιδιά γιατί έχει που έχει 7-8 μήνες αναμονή, άμα φάω και άλλους 3-4 να σκέφτομαι τα extras, θα βγει καινούριο μοντέλο μέχρι να το πάρω <_<

λοιπον θα σου πω την δικια μου εμπειρια-σκεψη η οποια τελικα με οδηγησε στο να παραγγειλω το αμαξι με το rns 510 sound.

καταρχην για να απαντησω στην αποροια σου για το τι περιλαμβαμει το πακετο sound: ενισχυτη ενσωματωμενο στην κεντρικη μοναδα 300watt και 8 ηχεια πολυ πιο ποιοτικοτερα απο τα στανταρ μαμα.....και οποιος δεν εχει τυχει να ακουσει τι ηχο βγαζει το συγκεκριμενο πακετο ας μην βιαστει να το λογοκρινει..........

επιπροσθετα και πολυ σημαντικο για μενα προσωπικα οτι περιλαμβανει στην τιμη και την καμερα οπισθοπορειας....

στην αρχικη μου σκεψη ηταν να το παρω χωρις ναβι και να βαλω το κορυφαιο κατα εμε στα λεφτα του αυτη την στιγμη kenwood 7200.μαζι με ενισχυτη,bluetooth,καλυτερα ηχεια,καμερα οπισθοπορειας και ανταπτορα για να συνεργαστει με τα κουμπια στο τιμονι του αμαξιου εφτανε και ξεπερναγε τα λεφτα του 510.....

αρνητικα στοιχεια για μενα ηταν οτι :

1. δεν εχει σκληρο δισκο σε αντιθεση με το 510

2. οι χαρτες για πλοηγηση δεν ειναι και οι καλυτεροι που υπαρχουν για ελλαδα(για να ειμαι δικαιος τι ιδιο ισχυει και για το 510)

3. οι πληροφοριες για τις τηλεφωνικες κλησεις και το μενου του τηλεφωνου οπως και οι πληροφοριες πλοηγησης δεν περνανε στην κεντρικη οθονη οθονη του καντραν αλλα πρεπει να κοιτας στην μοναδα......

4. δεν ταιριαζει 100% στην κεντρικη κονσολα και θελει ενα πλαισιο.....

5. ειναι πολυ πιο χτυπητο και αρεστο στα κακοβουλα ματια....

ολα τα παραπανω με οδηγησαν να παραγγειλω το μαμα.......

οσο για να εχεις το destinator(κορυφαιο λογισμικο πλοηγησης για την ελλαδα)πρεπει να προβεις σε εγκατασταση car pc στο αμαξι και εκει ξεφευγεις πολυ....

ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αν και εχω διαφορες απαιτησεις σε μαρκες και μηχανηματα το μαμα ηχοσυστημα rcd 300 που το ακουσα να παιζει μου φανηκε πολυ στρωτος ο ηχος του, αν σε ενδιαφερει η καλη ληψη ραδιοφωνου η Blaupunkt ειναι ΚΟΡΥΦΗ και μακραν μπροστα στο συγκεκρημενο θεμα απο οποιαδηποτε αλλη εταιρεια, δεν εχω να προτεινω κατι συγκεκριμενο σε after market γιατι εκει εχει να κανει με τα γουστα και τα βαλαντια του καθενα. Θα συμφωνησω με τον φιλο vag σε αυτα που ειπε τσεκαρε καποιο χρονικο διαστημα το μαμα συστημα και μετα αποφασιζεις τα επομενα βηματα, αντε κανε την παραγγελια γιατι σε βλεπω να σου ερχετε σε κανα χρονο το οχημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει να ψάξω αρκετά τις after-market επιλογές για να δω τί ακριβώς προσφέρει η κάθε μία σε σχέση με το RNS 510. Ότι και να βάλω πάντως, σκέφτομαι να το καλύψω με κάποια πατέντα (συρόμενο ή κουμπωτό πλαστικό) επειδή καλό είναι να μη φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά. Αν θέλεις στο μέλλον (αφού πάρεις το αυτοκίνητο) να αλλάξεις το RCD 300 με το RNS 510 (π.χ. αγοράζοντας το από e-bay) θα μπορείς να το κάνεις; Χρειάζεται ιστορία για να συνδέσεις την κάμερα οπισθοπορίας, την κεραία GPS κ.λ.π. ;

Επίσης θέλω να ρωτήσω το RCD 300 πόσα Watt βγάζει; Αξίζει να πάει κανείς στο λίγο ακριβότερο RCD 500 αν δεν του είναι απαραίτητο το CD-changer; (Θα χρησιμοποιώ iPod οπότε δεν το χρειάζομαι).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, καταλαβαίνω ότι το αμάξι είναι καινούργιο, καταλαβαίνω ότι το απλό ηχοσύστημα με τα 26+ που δίνουμε, είναι σχεδόν απλοϊκό όταν ο ανταγωνισμός δίνει καλύτερα ηχοσυστήματα, αλλά μήπως είμαστε υπερβολικοί? Θέλω να πώ ότι κανείς μας δεν θα κάνει πάρτυ μέσα στο αμάξι, (εκτός και αν κάνει πικ-νικ, ανοίγοντας τα τραπεζάκια <_< ), και βασικά θέλω να πώ ότι για μένα είναι πεταμένα λεφτά τα οποία ποτέ δεν θα υπολογιστούν σε μία μελλοντική πώληση του αυτοκινήτου.

Καλή σας ακρόαση :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο flu. Και εγώ το ίδιο σκέφτομαι.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η μεγάλη ένταση όσο η ποιότητα του ήχου. Τα Watt τα ρώτησα γιατί δεν υπάρχει άλλος αντικειμενικός τρόπος να συγκρίνεις τον ήχο των διαφορετικών πηγών στο αυτοκίνητο. Εφόσον η ποιότητα του RCD300 είναι ικανοποιητική σίγουρα δεν αξίζει να κάνει κανείς μεγαλύτερες επενδύσεις για τον ήχο.

Αλήθεια στο δικό σου Tiguan δεν έβαλες κανένα έξτρα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είχα ως δώρο τους αισθητήρες παρκαρίσματος πίσω και συναγερμό.

λέω να βάλω μεμβράνες στα τζάμια κάποια στιγμή, και ίσως το διαχωριστικό των αποσκευών λόγω σκύλου.

για navigator έχω ένα pda που κάνει μιά χαρά τη δουλειά του.

το μόνο που με ενοχλεί στο απλό ηχοσύστημα είναι που φωτίζεται μόνο άμα ανάψεις φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Aμα εχεις φραγκα δαγκωτο RNS 510.. Πανεμορφο, με σκληρο δισκο, ικανοποιητικο navi , καλυτερο ενισχυτη απο το 300..., συνδιαζεται αψογα με την οθονη Mfd, περνας κι ενα bluetooth και εισαι αρχοντας..Και τι λεμε τωρα για Kenwood k aftermarket.., αυτα ειναι για κατοχους vitara, mitsubishi, honda και δε συμμαζευεται...Τiguan παιρνεις , 30Κ σκας, καγκουρια θα ειναι να βαλεις aftermarket..εκτος κι αν εισαι ο Tiesto και θελεις να το κανεις ice tuning και να παιζεις μεσα στο Tiguan..Ε τοτε βαλε και μια τοστιερα να δινεις και hot dogs..Οσον αφορα καποιο σχολιο οτι τα aftermarket ειναι πιο ομορφα απο τα εργοστασιακα...ελεος...μου ερχεται να βαλω τα γελια.. tongue.giftongue.giftongue.gif Απο αισθητικη στην Ελλαδα σκιζουμε...μαλλον εχουμε μπερδεψει το εντυπωσιακο με το ομορφο...Ολοκληρο Παρθενωνα εχουμε δειτε τι σημαινει ομορφια..

Edited by andain
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλο 690¤ και αλλο 2600¤.

Αναλογος πως το βλεπει ο καθενας φιλε.

Δεν μπορεις να πεις σε κανενα τι θα βαλει η ποσα θα δωσει δεν παει να εχει και Hummer. Δεν μπορουμε να ξερουμε την οικονιμικη δυνατοτητα του καθενα.

Φιλικα παντα.

Εξαλλου οπως το ειπες ειναι Σκας 30000¤ θα δωσεις και 2600¤ να βαλεις ηχο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο 690¤ και αλλο 2600¤.

Αναλογος πως το βλεπει ο καθενας φιλε.

Δεν μπορεις να πεις σε κανενα τι θα βαλει η ποσα θα δωσει δεν παει να εχει και Hummer. Δεν μπορουμε να ξερουμε την οικονιμικη δυνατοτητα του καθενα.

Φιλικα παντα.

Εξαλλου οπως το ειπες ειναι Σκας 30000¤ θα δωσεις και 2600¤ να βαλεις ηχο.

Σωστος..Κι εγω για Tiguan μιλουσα..Ομως κοιτα λιγο απο ebay μερια..RNS 510 = 1500 ΕΥΡΩ B);)

Link to comment
Share on other sites

Σωστος..Κι εγω για Tiguan μιλουσα..Ομως κοιτα λιγο απο ebay μερια..RNS 510 = 1500 ΕΥΡΩ <_<:o

+1!

Πήρα το RNS510 απο ebay gia 1000€. Η εγκατάσταση είναι παιχνιδάκι, το σύστημα μαμάει...

Το GPS συνεργάζεται και με το MFD στο ταμπλώ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρετω την παρεα σας! Λοιπον το προβλημα μου ειναι και μενα ο ηχος. Σκεφτομαι να παραγγειλω το τιγκαν αλλα κολλαω στο οτι δεν μου αρεσει το ηχοσυστημα που δινει το θεωρω αδυναμο λες και ειμαι κανας γερος να ακουω μονο στα 300 watt,οταν στο παλιο μου το πασατ ειχα πανω απο 1000 βατ ηχο μιας ειμαι μουσικοφιλος καργα!!! Πως μπορω να αλλαξω την εργοστασιακη πηγη και να βαλω δικο μου after sales ηχοσυστημα... ολα δλδ ναβι,πηγη,ηχεια,ενυσχιτη,σαμπ απαραιτητως κλπ χωρις να χασω τις εργοστασιακες ενδειξεις ?????

Υπαρχει κανα καλο μαστορι που αναλαμβανει αυτη την αλλαγη?

Ευχαριστω :lol::baby::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα και εγώ το RNS 510 και θέλω να περάσω τον χάρτη V5 αλλά θέλει αναβάθμιση το firmware. Βρήκα το cd αλλά δεν το ξεκινάει. Ξέρετε τι πρέπει να κάνω?

¶κυρο το τελευταίο. Το βρήκα αλλά μου κόλλησε και το RNS είναι τώρα νεκρο...

Edited by AtlantiS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.