Jump to content
Stavros4u

Επιλόγη Ζάντας Για Polo 1.4 80ps 2007

Recommended Posts

εάν το το λάστιχο σου είναι 195/45/15 κ θες να βάλεις 195/40/16,

κανε τις κατάλληλες πράξεις-μετατροπές κ δες εάν η διάμετρος μεγαλώσει έστω κ ένα χιλιοστό τότε θα ναι,θα χάσεις.

αν είναι πολύ λίγο τότε μπορεί να μην σου είναι αντιληπτή η διαφορά.

αυτό φυσικά εάν κ εφόσον το φαρδος παραμείνει 195.

@

Εσυ κοβεσαι ξεχασες να αναφερεις το βαρος που μερικοι αλλοι το θυμήθηκαν στην πορεία. Γιατι αν η ζαντα που φοραω τωρα ειναι ασήκωτη και την αλλαξω με μια που εχει εστω και μεγαλύτερη διαμετρο (μαζι με το λαστιχο) αλλα ειναι πουπουλο τοτε παιζει και να κερδίσω ε?? Καποιος να βγει να μας πει τι παιζει ακριβως δεν υπαρχει παντος, ολοι στο περιπου είμαστε απλα μερικοι δεν εχουν παρει μυρωδια τι κοβει και τι δίνει (απο φυσικής αποψης) στο αμαξι και λενε αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ κοβεσαι ξεχασες να αναφερεις το βαρος που μερικοι αλλοι το θυμήθηκαν στην πορεία. Γιατι αν η ζαντα που φοραω τωρα ειναι ασήκωτη και την αλλαξω με μια που εχει εστω και μεγαλύτερη διαμετρο (μαζι με το λαστιχο) αλλα ειναι πουπουλο τοτε παιζει και να κερδίσω ε?? Καποιος να βγει να μας πει τι παιζει ακριβως δεν υπαρχει παντος, ολοι στο περιπου είμαστε απλα μερικοι δεν εχουν παρει μυρωδια τι κοβει και τι δίνει (απο φυσικής αποψης) στο αμαξι και λενε αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα.

σωστα αν δοσεις περι τα 2500 € τοτε ίσως παρεις μια ελαφρια ζαντα 3kg και με μεταλλο αεροπορικου τυπου!!!! Αλλα δεν νομιζω να τα δινεις,οποτε λογο πολυ οι ζαντες αλουμινιου επωνυμες που κυκλοφορουν ειναι το ιδιο αρα το βαρος δεν μετραει ως παραγοντας απωλιας....

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γραφτεί μερικά πράγματα σε αυτό το topic τα οποία αν τα χαρακτηρίσει κάποιος, απλά λάθος θα είναι πολύ επιεικής.

Το λυπηρό είναι ότι κάποιοι μπαίνουν στον κόπο να εξηγήσουν τα σωστά και οι υπόλοιποι συνεχίζουν να επιμένουν.

Παίδες χάρα στην υπομονή σας. :thumbsup::thumbsup:

Τέσπα.

Ορίστε για την ώρα αυτό το link για να σας βοηθήσει με τις "πράξεις"!!!¨ :blush:

http://www.1010tires.com/TireSizeCalculator.asp

Link to comment
Share on other sites

Εσυ κοβεσαι ξεχασες να αναφερεις το βαρος που μερικοι αλλοι το θυμήθηκαν στην πορεία. Γιατι αν η ζαντα που φοραω τωρα ειναι ασήκωτη και την αλλαξω με μια που εχει εστω και μεγαλύτερη διαμετρο (μαζι με το λαστιχο) αλλα ειναι πουπουλο τοτε παιζει και να κερδίσω ε?? Καποιος να βγει να μας πει τι παιζει ακριβως δεν υπαρχει παντος, ολοι στο περιπου είμαστε απλα μερικοι δεν εχουν παρει μυρωδια τι κοβει και τι δίνει (απο φυσικής αποψης) στο αμαξι και λενε αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα.

εσυ κόβεσαι.

να διαβάζεις KAΛYTEPA κ ολόκληρολενα.

πρώτος εγώ ανέφερα το βάρος.

γύρνα μερικές σελίδες να δεις.

@

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γραφτεί μερικά πράγματα σε αυτό το topic τα οποία αν τα χαρακτηρίσει κάποιος, απλά λάθος θα είναι πολύ επιεικής.

Το λυπηρό είναι ότι κάποιοι μπαίνουν στον κόπο να εξηγήσουν τα σωστά και οι υπόλοιποι συνεχίζουν να επιμένουν.

Παίδες χάρα στην υπομονή σας. :blink::lol:

Τέσπα.

Ορίστε για την ώρα αυτό το link για να σας βοηθήσει με τις "πράξεις"!!!¨ :blink:

http://www.1010tires.com/TireSizeCalculator.asp

ο καθενας φιλε οπως τα ξερει τα πραγματα και γι αυτο υπαρχουν τα φορουμ για να συζητιουντε θεματα οπως αυτο ασχετα αν μερικοι εχετε μπερδεψει τον σκοπο του.αν τα ξεραμε ολοι ολα δε θα μπεναμε καν στο κοπο να γραφτουμε εδω μεσα...

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας φιλε οπως τα ξερει τα πραγματα και γι αυτο υπαρχουν τα φορουμ για να συζητιουντε θεματα οπως αυτο ασχετα αν μερικοι εχετε μπερδεψει τον σκοπο του.αν τα ξεραμε ολοι ολα δε θα μπεναμε καν στο κοπο να γραφτουμε εδω μεσα...

το "κακό"φίλε μ στην υπόθεση είναι ότι πολλές φορές λέμε κάτι το οποίο είναι τεκμηριωμένο από βιβλία μηχανικών αυτοκινήτων και όχι περιοδικών και συνεχίζουν κάποιοι φίλοι να αντιδρούν..Βέβαια καλά κάνουν και αντιπαραθέτουν την γνώμη τους όμως δ την τεκμηριώνουν..Η άποψη μου,φιλικα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

το "κακό"φίλε μ στην υπόθεση είναι ότι πολλές φορές λέμε κάτι το οποίο είναι τεκμηριωμένο από βιβλία μηχανικών αυτοκινήτων και όχι περιοδικών και συνεχίζουν κάποιοι φίλοι να αντιδρούν..Βέβαια καλά κάνουν και αντιπαραθέτουν την γνώμη τους όμως δ την τεκμηριώνουν..Η άποψη μου,φιλικα πάντα!
Ακριβώς!
Link to comment
Share on other sites

το "κακό"φίλε μ στην υπόθεση είναι ότι πολλές φορές λέμε κάτι το οποίο είναι τεκμηριωμένο από βιβλία μηχανικών αυτοκινήτων και όχι περιοδικών και συνεχίζουν κάποιοι φίλοι να αντιδρούν..Βέβαια καλά κάνουν και αντιπαραθέτουν την γνώμη τους όμως δ την τεκμηριώνουν..Η άποψη μου,φιλικα πάντα!

+10000000000000000

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως μπερδεύτικα tongue.gifwithstupid.gif .Και κατ αρχας ειπα ρε παιδια οτι δεν ειναι δικό μου ενος φίλου ειναι,,μου λετε ολοι δεν παει που δεν παει τι με κοφτει ποσο θα κόψει;αυτο εγω το ξερω αλλα ενταξει τι να πω του παιδιου ρώτησα αυτο που με ρώτησε.Τεσπα σας ευχαριστώ όλους καταλαβα αρκετα πραγματάκια σε αυτο το τόπικ περι ελαστικών! τελικα ειναι μπερδεμα μεγάλο πάντως :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως μπερδεύτικα tongue.gifwithstupid.gif .Και κατ αρχας ειπα ρε παιδια οτι δεν ειναι δικό μου ενος φίλου ειναι,,μου λετε ολοι δεν παει που δεν παει τι με κοφτει ποσο θα κόψει;αυτο εγω το ξερω αλλα ενταξει τι να πω του παιδιου ρώτησα αυτο που με ρώτησε.Τεσπα σας ευχαριστώ όλους καταλαβα αρκετα πραγματάκια σε αυτο το τόπικ περι ελαστικών! τελικα ειναι μπερδεμα μεγάλο πάντως :huh:

όπως κατάλαβες φιλαράκο,η ερώτηση σου δεν ήταν κ τόσο απλή.για να κάνει την KAΛYTEPH επιλογή,

υπάρχουν πολλές προϋποθέσεις που πρέπει να λάβει υπόψην του ο φίλος σου για να προχωρήσει.

ελπίζουμε όλοι όσοι λάβαμε μέρος στό θέμα αυτό,έστω κ λίγο,να βοηθήσαμε (ελπίζω να συμφωνούν κ οι υπόλοιποι φίλοι).

@

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καποτε ειχε κανει post καποιος ενα link (site) ξενο, που ελεγε την διαφορα που σου προσφερει η αλλαξη ελαστικών σε καθε διαμετρο, και μαλιστα ειχε για το καθε αμαξι ξεχωριστά αποτελεσματα.......!!! Ψαχνω να το βρω και δεν γινεται τιποτα, το θυμαται κανενας.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καποτε ειχε κανει post καποιος ενα link (site) ξενο, που ελεγε την διαφορα που σου προσφερει η αλλαξη ελαστικών σε καθε διαμετρο, και μαλιστα ειχε για το καθε αμαξι ξεχωριστά αποτελεσματα.......!!! Ψαχνω να το βρω και δεν γινεται τιποτα, το θυμαται κανενας.....!!!!!

http://www.wheelsmaster.com/rt_specs.jsp

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω ζαντολαστιχα στο κουβαδακι μου και λεω απο 14 να παω σε 15αρα....τι ελαστικο να βαλω?

195/50/15 μου ειπε ο λαστιχας.ειναι σωστο?

κοιτα αν επαιρνες την μανισια την 15 θα ηταν με 195/55/15, αλλα απο οσο ξερω αυτη η διασταση μεγαλωνει το βημα του αυτοκινητου, τωρα γιατι ερχετε ετσι δεν ξερω!

Θα εισαι ΟΚ με το 195/50!

παντως να ξες οτι ο κοστος ειναι περιπου δυο φορες μεγαλυτερο για το 195/55,οσο αφορα την αγορα!(400ευρω++++ εναντι 200+++)

οπως μπορεις να δεις και εδω κλικ ειναι αποδεκτα και τα δυο μεγεθη....!

στο 195/55 κερδιζεις σε ανεση,δεν βρισκει η ζαντα στο πεζοδρομιο(τουλαχιστον η δικια μου....),εχεις μεγαλυτερο σφαλμα στο ταχυμετρο αλλα χανεις σε ρεπριζ...!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν επαιρνες την μανισια την 15 θα ηταν με 195/55/15, αλλα απο οσο ξερω αυτη η διασταση μεγαλωνει το βημα του αυτοκινητου, τωρα γιατι ερχετε ετσι δεν ξερω!

Θα εισαι ΟΚ με το 195/50!

παντως να ξες οτι ο κοστος ειναι περιπου δυο φορες μεγαλυτερο για το 195/55,οσο αφορα την αγορα!(400ευρω++++ εναντι 200+++)

οπως μπορεις να δεις και εδω κλικ ειναι αποδεκτα και τα δυο μεγεθη....!

στο 195/55 κερδιζεις σε ανεση,δεν βρισκει η ζαντα στο πεζοδρομιο(τουλαχιστον η δικια μου....),εχεις μεγαλυτερο σφαλμα στο ταχυμετρο αλλα χανεις σε ρεπριζ...!

ενδιαφερουσα παρατηρηση....θα ρωτησω και σε αλλον γιατι ο συγκεκριμενος μου ελεγε λιγο βλακειες....

οσο για την τιμη μου ειπε 400 τη ζαντα και 290 τα ελαστικα της πιρελι.

ποια η γνωμη σου για 16αρα?μετα τα ζαντολαστιχα θα το χαμηλωσω κιολας. ;)

Link to comment
Share on other sites

16αρα με αυτά τα άλογα είναι κάπως...

Link to comment
Share on other sites

16αρα με αυτά τα άλογα είναι κάπως...

+1000000 Και να φανταστεις οτι στο 100αρι 9Ν ειχα βαλει 15αρα. Την 16αρα την σηκωνε πιστευω ανετα, αλλα τοτε δεν την σηκωνε η τσεπη μου :D .

Link to comment
Share on other sites

Στο Polo μου με τα 100hp έχω βάλει 205/45R16 και άμα δεν έβαζα το φίλτρο και το τελικό η πέμπτη εάν είχα λίγο αέρα κόντρα δεν ανέβαζε στροφές με τίποτα!!! Στα χαμηλότερα άλογα σίγουρα δεν θα συνιστούσα να βάλουν 16άρα ζάντα. Δες τα fabia (τα εργοστασιακά προηγούμενο μοντέλο) τι λάστιχο φοράνε στις 15άρες τους ζάντες και βάλε την ίδια...

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερουσα παρατηρηση....θα ρωτησω και σε αλλον γιατι ο συγκεκριμενος μου ελεγε λιγο βλακειες....

οσο για την τιμη μου ειπε 400 τη ζαντα και 290 τα ελαστικα της πιρελι.

ποια η γνωμη σου για 16αρα?μετα τα ζαντολαστιχα θα το χαμηλωσω κιολας. :D

ψαξε και αλλου , πριν μισο χρονο περιπου ο πατερας μου εβαλα αυτη τη διασταση στο δικο του αμαξι με 250 ευροπουλα....

οσο για την 16" , θα ημουν αρνητικος ,περα απο το οτι θα ζοριζετε το αμαξι ειναι κριμα να κοπανιονται στις λακουβες!!!

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

ψαξε και αλλου , πριν μισο χρονο περιπου ο πατερας μου εβαλα αυτη τη διασταση στο δικο του αμαξι με 250 ευροπουλα....

οσο για την 16" , θα ημουν αρνητικος ,περα απο το οτι θα ζοριζετε το αμαξι ειναι κριμα να κοπανιονται στις λακουβες!!!

σιγουρα οι τιμες παιζουν πολυ και εξαρταται τον καθε μαστορα ποσα θελει....

μεχρι τωρα εχω ακουσει τιμες απο 650-950!!!και δε μιλαμε για καμια momo ή bbs ζαντουλα...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα ένα 195/45 R15 θα είναι μια χαρούλα! τι να βάλεις μετά 205/40 R16? θα αρχίζει να κοπανάει αρκετά μετά και κατά την γνώμη μου οι ζάντες να είναι απο ελαφρή κράμα να μην το δυσκολεύει το αυτοκίνητο και τόσο :huh:

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα ένα 195/45 R15 θα είναι μια χαρούλα! τι να βάλεις μετά 205/40 R16? θα αρχίζει να κοπανάει αρκετά μετά και κατά την γνώμη μου οι ζάντες να είναι απο ελαφρή κράμα να μην το δυσκολεύει το αυτοκίνητο και τόσο :lol:

η μαμα vw λεει 195/50 R15 ή 195/55 R15

με το 55 κερδιζεις σε ανεση αλλα χανει λιγο το αμαξι σε εκινηση ενω το 99,9% τον λαστιχαδων λενε για 50

με το 45 τι διαφορα θα εχει?

Link to comment
Share on other sites

η μαμα vw λεει 195/50 R15 ή 195/55 R15

με το 55 κερδιζεις σε ανεση αλλα χανει λιγο το αμαξι σε εκινηση ενω το 99,9% τον λαστιχαδων λενε για 50

με το 45 τι διαφορα θα εχει?

Καμία ...προς το καλύτερο τουλάχιστον!

Μάλλον ο dark angel μπερδεύτηκε με το δικό του πολο που έχει διαφορετικές διαστάσεις. :lol:

Η γνώμη μου είναι πως σε όποια ζάντα κι αν καταλήξεις, είναι προτιμότερο να αγοράσεις μεγαλύτερη διάσταση ελαστικού παρα μικρότερη.

Λακκούβες υπάρχουν πολλές, ζάντες όμως 4!

Link to comment
Share on other sites

Καμία ...προς το καλύτερο τουλάχιστον!

Μάλλον ο dark angel μπερδεύτηκε με το δικό του πολο που έχει διαφορετικές διαστάσεις. :lol:

Η γνώμη μου είναι πως σε όποια ζάντα κι αν καταλήξεις, είναι προτιμότερο να αγοράσεις μεγαλύτερη διάσταση ελαστικού παρα μικρότερη.

Λακκούβες υπάρχουν πολλές, ζάντες όμως 4!

και οταν λεμε μεγαλη διασταση, ποσο μεγαλη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.