Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

γεια σε ολη την παρεα. ηρθε η ωρα να κανω το πρωτο σερβις στο αμαξι μου. θα θελα να ρωτισω αν γνωριζει κανεις τι λαδι πρωτεινει ο κατασκευαστης για το polo 6n 1.4 16v 101ps. ευχαριστω πολλυ.

Link to comment
Share on other sites

10w-40 συνίσταται για το αυτοκινητο σου.Μπορείς να βάλεις και 5W-40 τώρα το χειμώνα για να ανεβαίνουν τα λάδια πάνω γρηγορότερα όταν είναι κρύο αλλά είναι ακριβότερα.Εγώ χρησιμοποιώ τα τελευταια χρόνια ARAL 10w-40 και τη θεωρώ μια μέση λύση κ οικονομική να ξέρεις όμως πως ότι και να βάλεις στα 6500-7000 χιλιομετρα θέλουν πέταμα.Μην ακούς αυτά περι 10000 χιλιόμετρα αν θέλεις να έχεις μοτέρ σωστό!

Τέλος μια άλλη πολύ καλή λύση αν τα βρεις οικονομικά, είναι τα Liqui Moly.Εγώ λέω να τα δοκιμάσω τώρα που θα κάνω αλλαγή.Είναι λίγο ακριβοτερα απο τα ARAL αλλά τα βρήκα σε καλή τιμή από εισαγωγέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολλυ φιλε μου. μαλλον θα δοκιμασω τα aral 10w-40 μιας και ακουω τα καλιτερα


10w-40 συνίσταται για το αυτοκινητο σου.Μπορείς να βάλεις και 5W-40 τώρα το χειμώνα για να ανεβαίνουν τα λάδια πάνω γρηγορότερα όταν είναι κρύο αλλά είναι ακριβότερα.Εγώ χρησιμοποιώ τα τελευταια χρόνια ARAL 10w-40 και τη θεωρώ μια μέση λύση κ οικονομική να ξέρεις όμως πως ότι και να βάλεις στα 6500-7000 χιλιομετρα θέλουν πέταμα.Μην ακούς αυτά περι 10000 χιλιόμετρα αν θέλεις να έχεις μοτέρ σωστό!

Τέλος μια άλλη πολύ καλή λύση αν τα βρεις οικονομικά, είναι τα Liqui Moly.Εγώ λέω να τα δοκιμάσω τώρα που θα κάνω αλλαγή.Είναι λίγο ακριβοτερα απο τα ARAL αλλά τα βρήκα σε καλή τιμή από εισαγωγέα.

γνωριζεις αν μπορω να βαλω motul?  10w-40 γτ ακουω οτι ειναι τα καλιτερα της αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος οτι θες μπορείς να βάλεις...εγω παράδειγμα του έβαλα τελευταία Castrol όπως κ πάντα δλδ... και ARAL πολύ καλή επιλογή!!!

Link to comment
Share on other sites

μιας και τις επομενες μερες θα παω το πολο μου για το μεγαλο σερβις,πηγα και αγορασα μονος μου τα ανταλλακτικα,και θα το παω σε δικο μου συνεργειο για την αλλαγη...το φιλτρο λαδιου το αγορασα απο αντιπροσωπεια και παρατηρησα το εξης:εχει κωδικο 03C115561D και μου το χρεωσαν 12,43 ευρω..

τσεκαρα τυχαια το τιμολογιο του προηγουμενου λιπαντικου σερβις και ειδα οτι το φιλτρο λαδιου που μου εβαλαν τοτε ειχε κωδικο 03C115561και μου το ειχαν χρεωσει 16,01 ευρω..

ξερει κανεις τι διαφορα υπαρχει?κι αν για την τιμη λογικο ειναι ισως να υπαρχουν καποιες αυξομειωσεις,αυτο που μου κινησε την περιεργια ειναι η διαφορα αυτη στον κωδικο του ανταλλακτικου...εβγαλαν ισως καποιο βελτιωμενο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες χρονια πολλα καλη χρονια να εχουμε..λοιπον ηρθε η ωρα να αλλαξω λαδια στο πολακι μου <6n2 gti> θελω να βαλω καλο λαδι οποτε σκεφτομαι για το mobil 1 το συνθετικο πιρα τηλ τα κεντρικα και τους ειπα τις προδιαγραφες απο το πολακι και μου ειπα οτι με αυτες τις προδιαγραφες το καλυτερο ειναι αυτο 

Mobil 1 New Life SAE 0W-40 

εχουν προδιαγραφες 502.00,,, ποια ειναι η γνωμη σας ??το εχει δοκιμασει καποιος απο εδω?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το ετος κατασκευης βαζεις και συγκεκριμενο φιλτρο λαδιου, οι ημερομηνιες ειναι αυτες που εγραψε ο Pinion !
Καποια απο τις δυο φορες που πηγες για λιπαντικο σερβις σου βαλανε λαθος φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες χρονια πολλα καλη χρονια να εχουμε..λοιπον ηρθε η ωρα να αλλαξω λαδια στο πολακι μου <6n2 gti> θελω να βαλω καλο λαδι οποτε σκεφτομαι για το mobil 1 το συνθετικο πιρα τηλ τα κεντρικα και τους ειπα τις προδιαγραφες απο το πολακι και μου ειπα οτι με αυτες τις προδιαγραφες το καλυτερο ειναι αυτο 

Mobil 1 New Life SAE 0W-40 

εχουν προδιαγραφες 502.00,,, ποια ειναι η γνωμη σας ??το εχει δοκιμασει καποιος απο εδω?

Το 0w-40 είναι υπερβολή για το μοτέρ σου.Με ένα 5w-40 θα εισαι κομπλέ.Εγώ πήγα από ARAL 10W-40 που με είχαν αφήσει ευχαριστημένο σε Liqui moly 10W-40 και έχω παρατηρήσει ελαφρώς πιο στρωτή λειτουργία και καλύτερη ευστροφία

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

ναι το σκεφτικα και εγω οτι ειναι υπερβολη αλλα με βαση τις προδιαγραφες αυτο λεει,,δλδ με ενα shell helix ultra extra 5-30  που το εχω βρει και προσφορα ,ποια ειναι η γνωμη σου?αλλα αυτο γραφει για προδιαγραφες 504.00  507.00

Edited by dimispolo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί αλλά δεν βρήκα κατι...

εψαχνα τωρα λίγο τις αποδείξεις απο τα service που έχουν πραγματοποιηθεί στην αντιπροσωπεία και διαπίστωσα οτι 3 χρονιές είχαν χρησιμοποιηθεί 15w-40 και την 4η 5w40. 

Τελικά ξέρει κανεις τι λάδια παίρνει; (Πλάκα θαχει να μην παίρνει κανενα απο τα 2 =@ )

Με αυτή την αλλαγή απο 15w40 σε 5w40 υπάρχει διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ!αρα μου εδωσαν το παλιο φιλτρο το οποιο λογικα ειναι λαθος,καθως το αμαξι ειναι 2/2012..

και τους εδωσα και την αδεια να τσεκαρουν για να μου δωσουν το σωστο...

Link to comment
Share on other sites

Τα 10-40 είναι ημισυνθετικά εκτός κάποιων εξαιρέσεων.Π.χ agip αν θέλεις αποκλειστικά συνθετικό λάδι μ΄αυτό το ιξώδες για 15000 χλμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προφέσορα ότι τα 10w-40 είναι στο 80% ημισυνθετικα.Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις από κάποιες εταιρίες οι οποίες βγάζουν και full synthetic σε αυτό το ιξώδες

Link to comment
Share on other sites

δλδ εσεις τι μου προτινετε σαν καλυτερο λαδι σε 5-40-η 10-40 οποιο θεωριτε καλυτερο για το μοτερ μου? μιλαω για προδιαγραφες 500.00, 502.00 η 501.1 που λεει το manual  για το δικο μου πολο

Edited by dimispolo
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να συνεχίσεις με το ίδιο ιξώδες αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με υπερβολική κατανάλωση λαδιού.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να συνεχίσεις με το ίδιο ιξώδες αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με υπερβολική κατανάλωση λαδιού.

δεν εχω θεμα με καταλωση δοξα το θεο δεν καιει,,απλα μου φαινετε οτι οταν το πλακωνω και ζεστενεται σαν να χανει αποδοση βεβαια αν ειχα ενα οργανακι πιεσης λαδιου θα εβλεπα ,,τεσπα εγω στην τελευταια αλλαγη ειχα castrol magnatec ,αυτη την φορα θελω να δοκιμασω καποιο αλλο λαδι,μαλλον για mobil 1 θα παω

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω μια ερώτηση εκτός από τα λάδια το polo 1.2 tsi 105ps r-line (καινούριο) , χρειάζεται κάτι άλλο π.χ. τακάκια ή κάτι άλλο; πάντως το αυτοκίνητο είναι απίστευτο μέχρι στιγμής, πολύ δυνατό αλλά η κατανάλωση είναι στον Θεό, βλέπω εντος πόλης 12 , 13l αλλά δεν είμαι έμπειρος οδηγός οπότε ίσως δεν οδηγώ ομαλά το αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα λέει πρώτα λάδια αρα φαντάζομαι ότι μιλάς για το 1ο σέρβις.Μαζι με τα λάδια να αλλάξεις και το φίλτρο λαδιου οπωσδήποτε.Εξάλλου κάνει γυρω στα 10 ευρω.Ποσα χιλιόμετρα και πόσο καιρό το έχεις;

Η κατανάλωση είναι πολύ υψηλή πιστεύω.Το μέγιστο που έχω δει είναι 9,5 μια μόνο φορά το καλοκαίρι στη Βουλιαγμένης με κλιματισμό και 1η-2α.Τωρα όποτε έχω πετύχει κίνηση στην πόλη το πολύ να πιάσω το 8αρι.Να αλλάζεις στις 2 2&κάτι και να μη δίνεις πολύ γκάζι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.