Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

μου απάντησαν απο τον Μηλιαράκη ότι χρησιμοποιούν λάδια castrol οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, το κουστούμι είναι 150 ευρώ, αλλά δεν μου είπαν τι πληρώνω αν τους πάω εγώ τα λάδια αλλά δεν νομίζω να τα βρω φθηνά τα λάδια

Link to comment
Share on other sites

μου απάντησαν απο τον Μηλιαράκη ότι χρησιμοποιούν λάδια castrol οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, το κουστούμι είναι 150 ευρώ, αλλά δεν μου είπαν τι πληρώνω αν τους πάω εγώ τα λάδια αλλά δεν νομίζω να τα βρω φθηνά τα λάδια

Τα 150 ειναι ΠΑΡΑ πολλα λεφτα...4 λιτρα castrol τα βρισκεις 40 ευρω στα site που σου εδωσαν τα παιδια βαλε και 10-15 για το φιλτρο=55..να δωσεις 95 για εργασια το θεωρω αστειο και αφελες για 20 λεπτα δουλεια...βεβαια περι ορεξεως......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 150 ειναι ΠΑΡΑ πολλα λεφτα...4 λιτρα castrol τα βρισκεις 40 ευρω στα site που σου εδωσαν τα παιδια βαλε και 10-15 για το φιλτρο=55..να δωσεις 95 για εργασια το θεωρω αστειο και αφελες για 20 λεπτα δουλεια...βεβαια περι ορεξεως......

στο ιντερνετ τα λάδια τα βρίσκω 40 με 50 ευρώ, αλλά δεν μου απάντησαν πόσο θα με χρεώσουν για το φίλτρο και την τοποθέτηση αν βάλω εγω τα λάδια ή μόνο για την τοποθέτηση αν βάλω και τα λάδια και το φίλτρο λαδιού

Link to comment
Share on other sites

στο ιντερνετ τα λάδια τα βρίσκω 40 με 50 ευρώ, αλλά δεν μου απάντησαν πόσο θα με χρεώσουν για το φίλτρο και την τοποθέτηση αν βάλω εγω τα λάδια ή μόνο για την τοποθέτηση αν βάλω και τα λάδια και το φίλτρο λαδιού

Πρεπει οπωσδηποτε να πας καρεντα λογω εγγυησης-επεκτασης?

Link to comment
Share on other sites

Μη ψαρώνετε. Η εγγύηση (εφόσον δε μιλάμε για επέκταση εγγύησης, γιατί εκεί νομίζω έχεις κάποιες υποχρεώσεις, εκτός αν κάνω λάθος) ισχύει σε οποιοδήποτε συνεργείο και αν πάτε να βάλετε λάδια στο τουτού σας. Υπάρχει νόμος της Ευρωπαϊκής Ένωσης που έχει εναρμονιστεί και η Ελλάδα. Βρε δε πα να το πάτε στο μπάρμπα Μήτσο το μάστορα; Εφόσον σας κόψει απόδειξη, η εγγύηση ισχύει κανονικότατα και καλύπτει όλο το αυτοκίνητο. Πηγή, και πηγή για τα λεγόμενα μου.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει οπωσδηποτε να πας καρεντα λογω εγγυησης-επεκτασης?

προφανώς ναι, τελειώνω τον πρώτο απο τα 2 χρόνια της εγγύησης,

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιαδηποτε επισημη αντιπροσωπεια οχι μονο Καρεντα

εκτος απο την καρεντα ποιος άλλος είναι εξουσιοδοτημένος ;

Link to comment
Share on other sites

δώσε καμια παραπάνω πληροφορία και για μας τους καημένους!

 

εκτός αν είσαι ανιψιός του αρχιμάστορα και έχεις ειδική αντιμετώπιση...

Είναι στην Πάτρα .

Για περισσότερα με p.m για να μην θεωρηθεί διαφήμιση 

 

18 ευρω και εξουσιοδοτημενο δεν παιζει.

μαλλον εξειδικευενο θες να πεις

Είναι στο δύκτιο του vag ! Αν θες σου στέλνω με p.m την επωνυμία και με ένα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών του vag μαθαίνεις τα πάντα.

 

+ 1

Τα 50€ ειναι και σχετικα λιγα. Αλλες αντιπροσωπειες παιρνουν και 60€.

Τα 50 ευρώ μόνο για εργασία αλλαγής λαδιών-φίλτρου είναι πολλά. Από εκεί και πέρα, μπορεί ο καθένας να ζητάει ότι θέλει, αφού υπάρχουν άνθρωποι που τα πληρώνουν...

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο δύκτιο του vag ! Αν θες σου στέλνω με p.m την επωνυμία και με ένα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατώνΤα 50 ευρώ μόνο για εργασία αλλαγής λαδιών-φίλτρου είναι πολλά. Από εκεί και πέρα, μπορεί ο καθένας να ζητάει ότι θέλει, αφού υπάρχουν άνθρωποι που τα πληρώνουν...

50€ σε επισημη-εξουσιοδοτημενη αντιπροσωπεια ειναι φυσιολογικα. Ουτε πολλα, ουτε λιγα.

Link to comment
Share on other sites

50 ευρω για υπόθεση 20 λεπτών το πολυ ειναι παρα πολλα!

Δεν απαιτείται κάποια ιδιαίτερη γνώση και τα τα εργαλεία για να ξεβιδωσεις την βιδα που βγαίνουν τα λάδια + το φίλτρο λαδιού τα εχει ο καθένας σπίτι του.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για επισημη αντιπροσωπεια οχι για συνεργειο της γειτονιας . Μια χαρα τιμη ειναι οταν πρωτα ζητουσαν 100 ευρω εργατικα με δικα σου λαδια για λιπαντικο σερβις !
Εγω για λιπαντικο σερβις σε επισημη ειχα δωσει 40-50 ευρω . Σκεφτειται ποσα εξοδα εχει η επισημη αντιπροσωπεια και ποσα το συνεργειο της γειτονιας !
Ναι ειναι πολλα για 20 λεπτα δουλεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη αν δεις γραφω πως εγινε και γενικος ελεγχος του οχηματος και με διαγνωστικο και διηρκησε μια περιπου ωρα. Ελεγχος ανακλησης για τις βαλβολινες του dsg κ.α. Αν υπαρχει επισημη αντιπροσωπεια που παιρνει λιγοτερα, πειτε ποια! Μη το συγκρινουμε ομως με συνεργεια της "γειτονιας" ! Ειναι ατοπο.

Edited by Ilias_92
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ξερεις κανεις ποσο ειναι μια λογικη τιμη για το ετησιο σερβις (λαδια φιλτρα) και υγρα φρενων?

(περυσι αλλαξα ολα τα φιλτρα. λογικα φετος δεν θα τα αλλαξω παλι ολα)

Link to comment
Share on other sites

ξερεις κανεις ποσο ειναι μια λογικη τιμη για το ετησιο σερβις (λαδια φιλτρα) και υγρα φρενων?

(περυσι αλλαξα ολα τα φιλτρα. λογικα φετος δεν θα τα αλλαξω παλι ολα)

 

επαναφερω την ερωτηση και συμπληρωνω

ακουσα σημερα απο το μαξι οταν το εβαλα μπροστα ενα θορυβο μικρο με κλειστο ραδιοφωνο κλπ. σαν μεταλικο.. μετρησα το λαδι και συμπληρωσα 750 γραμμαρια. δεν το ξαναεκανε. παιζει να ηταν απο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

αύριο πάω το πολάκι για λάδια στον Μηλιαράκη και απο το τηλέφωνο με την μια ήθελαν να μην είμαι εκεί, ήθελαν να μου βρούν ταξι κλπ. Για ποιο λόγο; στην toyota δεν σου λένε τέτοιο πράμα, μπορείς να είσαι κοντά και να βλέπεις τι κάνουν στο αυτοκινητό σου.  Τι να πω; ύποπτο, με 7300 km μπορεί να συμπληρώσουν και να μην τα αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δικαιωμα σου να εισαι παρων.

Δεν μπορουν να στο απαγορευσουν.

Υπαρχει σχετικη οδηγια στα δικαιωματα καταναλωτη.

Link to comment
Share on other sites

το λοιπόν σήμερα θα το πάω για λάδια και είμαι στον ένα χρόνο και 7300χλμ, το επόμενο σερβις πότε πρέπει να το κάνω  και τι πρέπει να αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

το λοιπόν σήμερα θα το πάω για λάδια και είμαι στον ένα χρόνο και 7300χλμ, το επόμενο σερβις πότε πρέπει να το κάνω και τι πρέπει να αλλάξω;

Υπαρχει βιβλιο στο αυτοκινητο. Service book

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , μερικες φορες εως παντα στα 5000 χιλιομετρα δηλαδη παω για αλλαγη λαδιων οχι σε επισημο αλλα σε καπιον αλλον χ στην γειτονια που κανει ολα τα αμαξια μου βαζει λαδια καστρολ αλλα μετα απο 1 μηνα η 3 αναβει το λαμπακι πορτοκαλι δηλαδη θελει ενα λιτρο προσθεση λαδιου αυτο το κανει σε ολους ; ,  η αλλαγη λαδιων σε μενα και το σερβις οτι χρειαστει μαζι με εργασια ερχετε στα 100 ευρω εαν θελει αλλα εξτρα εαν θελει μονο λαδι 40 ευρω 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , μερικες φορες εως παντα στα 5000 χιλιομετρα δηλαδη παω για αλλαγη λαδιων οχι σε επισημο αλλα σε καπιον αλλον χ στην γειτονια που κανει ολα τα αμαξια μου βαζει λαδια καστρολ αλλα μετα απο 1 μηνα η 3 αναβει το λαμπακι πορτοκαλι δηλαδη θελει ενα λιτρο προσθεση λαδιου αυτο το κανει σε ολους ; ,  η αλλαγη λαδιων σε μενα και το σερβις οτι χρειαστει μαζι με εργασια ερχετε στα 100 ευρω εαν θελει αλλα εξτρα εαν θελει μονο λαδι 40 ευρω 

 

Ποτέ μα ποτέ τα τελευταία 5 χρόνια που το έχω (τον Απρίλιο τα κλείνει) δε μου έχει ανάψει λαμπάκι για συμπλήρωση λαδιών. Τα αλλάζω πάντα κοντά στα 15.000km και πάντα βάζω Castrol Edge 5w30, ή Mobil 1 ESP Formula 5w30.

 

Πιο μοντέλο έχεις; Αν έχεις το GTI, έχει αναφερθεί πάμπολες φορές πρόβλημα με τις βαλβίδες με αποτέλεσμα την απώλεια λαδιών. Αν όχι, τότε κάτι δε πάει καλά. Εκτός αν αυτός που στα αλλάζει σου βάζει λιγότερα από 4 λίτρα, οπότε και θέλει συμπλήρωμα μετά από λίγους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Στα 4 χρόνια αλλά με 20.000 χιλιόμετρα μόνο,να αλλάξω μπουζί?

 

Εντιτ.Και παραφλού κάθε πότε?

Edited by marios tsi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.