Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

λοιπόν παιδιά τα μοτέρ έχουν φτιαχτεί με ανοχές που να χρειάζονται λάδι συγκεκριμένο όταν βάζουν είτε λεπτότερο είτε παχύτερο ΔΕΝ λυπενετε σωστά.βαλε ότι λέει ο κατασκευαστής σου και θα είσαι μία χαρά απλά άλλαξε εταιρία και βάλε ένα πιο ποιοτικό λάδι.εγω είχα Ibiza 2004 μοντέλο με 125αλογα φουλ 1ο στάδιο δεν έκαιγε σταγονα αλλά δεν έβαζα τα μαμά λάδια έχω τώρα ένα polo 1.4tdi δεν καίει σταγόνα μετά από 32000χλμ με ιξώδες ότι λέει ο κατασκευαστής αλλά όχι τα λάδια της vw.Βαλε ένα καλύτερο λάδι στο μαμά ιξώδες!!!

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , vasilisrx8 said:

λοιπόν παιδιά τα μοτέρ έχουν φτιαχτεί με ανοχές που να χρειάζονται λάδι συγκεκριμένο όταν βάζουν είτε λεπτότερο είτε παχύτερο ΔΕΝ λυπενετε σωστά.βαλε ότι λέει ο κατασκευαστής σου και θα είσαι μία χαρά απλά άλλαξε εταιρία και βάλε ένα πιο ποιοτικό λάδι.εγω είχα Ibiza 2004 μοντέλο με 125αλογα φουλ 1ο στάδιο δεν έκαιγε σταγονα αλλά δεν έβαζα τα μαμά λάδια έχω τώρα ένα polo 1.4tdi δεν καίει σταγόνα μετά από 32000χλμ με ιξώδες ότι λέει ο κατασκευαστής αλλά όχι τα λάδια της vw.Βαλε ένα καλύτερο λάδι στο μαμά ιξώδες!!!

ευχαριστω εσυ τι λαδια βαζεις?

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , vasilisrx8 said:

λοιπόν παιδιά τα μοτέρ έχουν φτιαχτεί με ανοχές που να χρειάζονται λάδι συγκεκριμένο όταν βάζουν είτε λεπτότερο είτε παχύτερο ΔΕΝ λυπενετε σωστά.βαλε ότι λέει ο κατασκευαστής σου και θα είσαι μία χαρά απλά άλλαξε εταιρία και βάλε ένα πιο ποιοτικό λάδι.εγω είχα Ibiza 2004 μοντέλο με 125αλογα φουλ 1ο στάδιο δεν έκαιγε σταγονα αλλά δεν έβαζα τα μαμά λάδια έχω τώρα ένα polo 1.4tdi δεν καίει σταγόνα μετά από 32000χλμ με ιξώδες ότι λέει ο κατασκευαστής αλλά όχι τα λάδια της vw.Βαλε ένα καλύτερο λάδι στο μαμά ιξώδες!!!

ευχαριστω τι λαδια βαζεις ομως?

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2017 at 11:24 ΜΜ, pilotosjim7 said:

εχω ενα polo 1.2 tsi 4/11 6r 100000 χλμ  εχω καταληξει γιατι μου καιει λαδια αφου εβαζα 5w30 φουλ συνθετικα castrol  να βαλω το 10w40.ερωτηση κανει για το μοτερ μου?και εχει διαφορα 10w40 φουλ συνθετικα η οχι?με οποιον μηχανικο μιλησα μου ειπε να βαλω 10w40!mobil h Liqui moly εκει εχω καταληξει

Εγώ φίλε μου έχω το ίδιο αυτοκίνητο (5/10 με 41000χλμ) και προχθες στο service (αντιπροσωπία) μου βάλανε shell helix 10w-40. Μου είπαν ότι πληροί τις προδιαγραφές vw 502 00 και 505 00 (που το έψαξα και ισχύει). Να σημειώσω το το αυτοκίνητο δεν έκαιγε λάδια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έβαλαν 5W30 με προδιαγραφές vw504 ?

 

Βλέπω μένεις και Κοζάνη, που έχει κρύο τα πρωινά.

 

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν , nikdev said:

Γιατί δεν έβαλαν 5W30 με προδιαγραφές vw504 ?

 

Βλέπω μένεις και Κοζάνη, που έχει κρύο τα πρωινά.

 

Δεν ξέρω. Εγώ 5w30 περίμενα όπως και τις άλλες φορές. Δεν του πιάνεις πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο λογος αραγε που πολλοι (απ' οτι βλεπω) εξουσιοδοτημενοι βαζουν 5w40 αντι για 5w30 ? 

*ΔΕΝ πιστευω να αγοραζουν πιο φτηνα τα 40αρια απο τα 30αρια.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , fkd said:

Ποιος ειναι ο λογος αραγε που πολλοι (απ' οτι βλεπω) εξουσιοδοτημενοι βαζουν 5w40 αντι για 5w30 ? 

*ΔΕΝ πιστευω να αγοραζουν πιο φτηνα τα 40αρια απο τα 30αρια.

Τα περισσότερα 5/40 είναι πιο φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να αντιδικησω αλλα απο ενα γρηγορο search στο skroutz βλεπω οτι πχ τα castrol edge 5w30 και 5w40 εχουν την ιδια τιμη, αρα το ιδιο θα ισχυει και για τις β' μαρκες που βαζουν πολλοι εξουσιοδοτημενοι.

η μειωση του κοστους πιστευω προκυπτει απο τη μαρκα και οχι απο το ιξωδες.

επειδη το εχουν κανει και σε μενα, θα επικοινωνησω μαζι τους για να μου εξηγησουν.

Link to comment
Share on other sites

Αμα βγάλεις άκρη με τις δικαιολογίες πες μου και μένα.

Το λάθος όμως είναι δικό σας, ξεκαθαρίστε από την αρχή τι λάδια θέλετε , ή διαφορετικά αγοράστε τα εσείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , nikdev said:

Αμα βγάλεις άκρη με τις δικαιολογίες πες μου και μένα.

Το λάθος όμως είναι δικό σας, ξεκαθαρίστε από την αρχή τι λάδια θέλετε , ή διαφορετικά αγοράστε τα εσείς.

Ενώ ήμουν εκεί την ώρα που γέμιζε το λάδι με πήραν τηλέφωνο και όταν επέστρεψα δεν ήταν ούτε το μπουκάλι εκεί. Θα τα κρατήσω 5000+κάτι χλμ και θα κάνω μία αλλάγη με δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2017 at 0:29 ΜΜ, nikdev said:

 

Το λάθος όμως είναι δικό σας, ξεκαθαρίστε από την αρχή τι λάδια θέλετε , ή διαφορετικά αγοράστε τα εσείς.

Αν το αμαξι ειναι εντος εγγυησης,μπορεις να τους πεις να σου βαλουνε τα λαδια που θα τους εσυ,η' θα σου πουνε οτι με τα δικα σου λαδια θα χασεις την εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σύμφωνο με τις προδιαγραφές που αναγράφονται στο manual και όχι καμιά περίεργη μάρκα δεν θα έχεις. (αναγράφεται στο τιμολόγιο λάδια πελάτη και ο τύπος).

Καλό είναι να πηγαίνεις με επώνυμα λάδια.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

B) - καλο ειναι να βλεπουμε τι λαδια μας βαζουν,κυκλοφορουν και μουφες-βεβαια ενα μεγαλο επωνυμο συνεργειο δεν θα μπει ευκολα στο ρισκο και οσοι ειναι μεσα στην εγγυηση ας κανουν υπομονη μεχρι να βγουν εαν τους φοβιζει κατι αλλα μετα ψαχτειτε στο εμποριο καλα

δεν λεω πως στα e-store ειναι ολα εγγυημενα μα αναλογα που ζει ο καθενας και την χρηση ποιυ κανει υπαρχει το καταλληλο λιπαντικο,αυτο το ἑμενα μου ειπαν απο εκει που το πηρα να βαζω ΑΒΨΔ λαδι για μενα δεν ισχυει οχι μονο σε μοτερ αλλα και κιβωτιο,τιμονι (συν υγρα πχ αντιψυκτικο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

default_cool.png - καλο ειναι να βλεπουμε τι λαδια μας βαζουν,κυκλοφορουν και μουφες-βεβαια ενα μεγαλο επωνυμο συνεργειο δεν θα μπει ευκολα στο ρισκο και οσοι ειναι μεσα στην εγγυηση ας κανουν υπομονη μεχρι να βγουν εαν τους φοβιζει κατι αλλα μετα ψαχτειτε στο εμποριο καλα
δεν λεω πως στα e-store ειναι ολα εγγυημενα μα αναλογα που ζει ο καθενας και την χρηση ποιυ κανει υπαρχει το καταλληλο λιπαντικο,αυτο το ἑμενα μου ειπαν απο εκει που το πηρα να βαζω ΑΒΨΔ λαδι για μενα δεν ισχυει οχι μονο σε μοτερ αλλα και κιβωτιο,τιμονι (συν υγρα πχ αντιψυκτικο).



Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου

Link to comment
Share on other sites

default_cool.png - καλο ειναι να βλεπουμε τι λαδια μας βαζουν,κυκλοφορουν και μουφες-βεβαια ενα μεγαλο επωνυμο συνεργειο δεν θα μπει ευκολα στο ρισκο και οσοι ειναι μεσα στην εγγυηση ας κανουν υπομονη μεχρι να βγουν εαν τους φοβιζει κατι αλλα μετα ψαχτειτε στο εμποριο καλα
δεν λεω πως στα e-store ειναι ολα εγγυημενα μα αναλογα που ζει ο καθενας και την χρηση ποιυ κανει υπαρχει το καταλληλο λιπαντικο,αυτο το ἑμενα μου ειπαν απο εκει που το πηρα να βαζω ΑΒΨΔ λαδι για μενα δεν ισχυει οχι μονο σε μοτερ αλλα και κιβωτιο,τιμονι (συν υγρα πχ αντιψυκτικο).


Welcome back


Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ..κ εγω παρατηρησα στο πολακι μου 1.6 gti 125ps του 2000 να καιει λαδι .. στο δείκτη πριν το βαλω μπρος το πρωι αφου ειχε ωρες να δουλεψει απο το βραδυ ..εβγαλα το δεικτη κ ηταν τερμα κατω το λαδι στο οριο .. δεν αναψε λαμπακι συμπληρωσα λιγο κ μεσα στην εβδομαδα θα βαλω 10.40 γιατι τωρα εχει μεσα 5.30 ... 

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρωσεις βάζεις πάντα ότι λάδι έχεις μέσα όχι ότι να ναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρωσεις βάζεις πάντα ότι λάδι έχεις μέσα όχι ότι να ναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρωσεις βάζεις πάντα ότι λάδι έχεις μέσα όχι ότι να ναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρωσεις βάζεις πάντα ότι λάδι έχεις μέσα όχι ότι να ναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαναδιάβασα το  manual του αυτοκινήτου και δεν είδα πουθενά να γράφει, ούτε 5W-30 ούτε 5W-40 ούτε 0W-40 ούτε τίποτα.

Λέει 504.00 ή 503.01 για Longlife και 502.00 ή 503.01 ή 504.00 χωρίς Longlife.

Άρα, πως ξέρουμε ότι το 5W-30 είναι το σωστό και όχι το 5W-40 ή το 0W-40;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Vempire_G4 said:

Σήμερα ξαναδιάβασα το  manual του αυτοκινήτου και δεν είδα πουθενά να γράφει, ούτε 5W-30 ούτε 5W-40 ούτε 0W-40 ούτε τίποτα.

Λέει 504.00 ή 503.01 για Longlife και 502.00 ή 503.01 ή 504.00 χωρίς Longlife.

Άρα, πως ξέρουμε ότι το 5W-30 είναι το σωστό και όχι το 5W-40 ή το 0W-40;

Δες αυτο 

 

http://www.oilspecifications.org/volkswagen.php

Και μετα τσεκαρε τα specification  ΠΧ Τα δυο castrol το 5-30 και το 5-40

Αν δεν κανω λαθος (λόγο γκαβομαρας/νυστας) εσενα σου προτείνετε το 30αρι

http://www.castrol.com/el_gr/greece/products/cars/engine-oils/castrol-edge/edge-product-range/product-page.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.