Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

12 hours ago , Anonymous said:

 500 χλμ εθνικη με 4κ+ δεν μου αρεσει σαν ιδεα , δεν το εκανα ποτε μου σε κανενα οχημα .... Πολυ πιθανο να φταιει αυτο και λειπει λαδι , δεν αντεχουν με τετοια χρηση .

11 hours ago , manos84 said:

Τα λαδια ναι τα ειδα... Μαζι τα ειδαμε.....1.2κυβικα  ειναι... 4000 στροφες στην εγνατια με 120 χλμ... Τα κοκκινα ειναι στις 5800...

Δεν υπάρχει τίποτα το υπερβολικό στο να πηγαίνεις με 4000-4500 rpm .

Μάλιστα είναι πολύ κοντά στην ιδανική περιοχή λειτουργίας της μέγιστης ροπής.

Στο συγκεκριμένο μοτέρ βέβαια η περιοχή της μέγιστης ροπής είναι χαμηλότερα αλλά εν πάση περιπτώσει δεν είναι πρόβλημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωση λαδιού σε κινητήρα 1.0 tsi 110 hp 2016. Όλα τα σέρβις και οι αλλαγές λαδιων έχουν γίνει στην αντιπροσωπεία. Ξέρετε ποιο λάδι βάζουν να συμπληρώσω το ίδιο αν είναι;; 

Και δεύτερον αν είναι φυσιολογικό να θέλει μερική συμπλήρωση. Τελευταίο σέρβις Νοεμβρη του '18

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα βρεις ποσα thread για τα λαδια εδω..ριξε μια ματια και διαλεξε.

Η vw παντως εχει κλεισει συμφωνια με την castrol.

εγω προσωπικα βαζω liqui moly

το να καις λιγο λαδι η vw το θεωρει φυσιολογικο και στο γραφει και στο manual αν το διαβασεις.

εμενα golf mk5 του 2008 δεν καιει σταγονα παντως. αλλοι καινε και αλλοι οχι

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς φίλε μου επειδή και γω 1000αρη κινητήρα έχω πες μας χιλιόμετρα που έχεις τι βάζανε στην αντιπροσωπεία χρήση κτλ.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , gianniskar said:

Αν μπορείς φίλε μου επειδή και γω 1000αρη κινητήρα έχω πες μας χιλιόμετρα που έχεις τι βάζανε στην αντιπροσωπεία χρήση κτλ.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δε θυμάμαι τι έβαζαν και δεν το γράφει στο σέρβις. 33000 έχω κάνει. Εσυ τι βάζεις;; 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , gerasimos13 said:

Συμπλήρωση λαδιού σε κινητήρα 1.0 tsi 110 hp 2016. Όλα τα σέρβις και οι αλλαγές λαδιων έχουν γίνει στην αντιπροσωπεία. Ξέρετε ποιο λάδι βάζουν να συμπληρώσω το ίδιο αν είναι;; 

Και δεύτερον αν είναι φυσιολογικό να θέλει μερική συμπλήρωση. Τελευταίο σέρβις Νοεμβρη του '18

Στα πόσες Κ χλμ αλλάζεις τα λάδια;

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν , tsikis007 said:

Στα πόσες Κ χλμ αλλάζεις τα λάδια;

Δεν είχε τύχει να συμπληρώσω ποτέ πέρα απτά σέρβις κάθε χρόνο. Αλλά τώρα τα κοίταξα με ένα βενζινά και είδαμε ότι λείπει περίπου μισό λίτρο.. Ήταν η στάθμη περίπου στα μισά. Νομίζω στα 25000 είχα κάνει σέρβις και τώρα έχει 33500, στα 8500 δηλαδή. Φυσιολογικό δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , gerasimos13 said:

Δεν είχε τύχει να συμπληρώσω ποτέ πέρα απτά σέρβις κάθε χρόνο. Αλλά τώρα τα κοίταξα με ένα βενζινά και είδαμε ότι λείπει περίπου μισό λίτρο.. Ήταν η στάθμη περίπου στα μισά. Νομίζω στα 25000 είχα κάνει σέρβις και τώρα έχει 33500, στα 8500 δηλαδή. Φυσιολογικό δεν είναι; 

Λαδια κοιτάμε όταν είναι κρύο το αμάξι και σε ευθεία πάντα.

 

Στο βενζινάδικο τι κοίταξες ακριβώς??

Το που είναι η στάθμη του λαδιού.. με ζεστό μοτέρ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τσεκαρε τα λάδια στο σπίτι σου με κρύα μηχανή και οσο μπορείς το αυτοκίνητο χωρίς κλίσεις κτλ. Όπως σου λέει και το παιδί παραπάνω..είναι γνωστό το κόλπο των βενζιναδων και το κάνουν για να πουλήσουν λαδακια. Εγώ έκανα το πρώτο σερβίς (στις 5.000 από επιλογή μου) στον φιλοσοιδη στο Βύρωνα και μου έβαλαν 5w40 magnatec professional OE τους απαντώ δε βάζετε 5w30? Και μου λένε οτι είναι οδηγία για τη χώρα μας αυτό το λάδι και μου έδειξαν οτι προβλέπεται με βάση τον αριθμό πλαισίου μου. Έχω κάνει 5.000 με αυτά τα λάδια και σκέφτομαι να τα αλλάζω κάθε 10.000 τώρα τι να σου πω δεν περνάει μέρα που να μη σκέφτομαι το δίλημμα 5w30 ή 5w40...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , gerasimos13 said:

Δεν είχε τύχει να συμπληρώσω ποτέ πέρα απτά σέρβις κάθε χρόνο. Αλλά τώρα τα κοίταξα με ένα βενζινά και είδαμε ότι λείπει περίπου μισό λίτρο.. Ήταν η στάθμη περίπου στα μισά. Νομίζω στα 25000 είχα κάνει σέρβις και τώρα έχει 33500, στα 8500 δηλαδή. Φυσιολογικό δεν είναι; 

Tα λάδια μετριούνται πάντα με κρύο κινητήρα και το αυτοκίνητο σε ίσια επιφάνεια όπως λέει και ο συμφουμίτης "OMINUS". 

Όταν είναι ζεστός ο κινητήρας τα λάδια είναι παντού εντός του.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , gianniskar said:

Φίλε μου τσεκαρε τα λάδια στο σπίτι σου με κρύα μηχανή και οσο μπορείς το αυτοκίνητο χωρίς κλίσεις κτλ. Όπως σου λέει και το παιδί παραπάνω..είναι γνωστό το κόλπο των βενζιναδων και το κάνουν για να πουλήσουν λαδακια. Εγώ έκανα το πρώτο σερβίς (στις 5.000 από επιλογή μου) στον φιλοσοιδη στο Βύρωνα και μου έβαλαν 5w40 magnatec professional OE τους απαντώ δε βάζετε 5w30? Και μου λένε οτι είναι οδηγία για τη χώρα μας αυτό το λάδι και μου έδειξαν οτι προβλέπεται με βάση τον αριθμό πλαισίου μου. Έχω κάνει 5.000 με αυτά τα λάδια και σκέφτομαι να τα αλλάζω κάθε 10.000 τώρα τι να σου πω δεν περνάει μέρα που να μη σκέφτομαι το δίλημμα 5w30 ή 5w40...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για το δικό μου (QQ mkI 2008 1.6L 117hp) στο βιβλίο γράφει λάδι 5W-30. Δεν του έβαλα πότε από καινούργιο 5W-30 διότι το θεωρώ πολύ λεπτό. Του βάζω 10W-40. Στο net βρήκα τον επίσημο χάρτη λίπανσης του 2011 της NISSAN που στο δικό μου δίνει 10W-40.

Τώρα το καλύτερο. Στον επίσημο χάρτη λίπανσης του 2017 της NISSAN δίνει για το δικό μου 5W-40 συνθετικό ή 10W-40. 

Link to comment
Share on other sites

Για το δικό μου (QQ mkI 2008 1.6L 117hp) στο βιβλίο γράφει λάδι 5W-30. Δεν του έβαλα πότε από καινούργιο 5W-30 διότι το θεωρώ πολύ λεπτό. Του βάζω 10W-40. Στο net βρήκα τον επίσημο χάρτη λίπανσης του 2011 της NISSAN που στο δικό μου δίνει 10W-40.
Τώρα το καλύτερο. Στον επίσημο χάρτη λίπανσης του 2017 της NISSAN δίνει για το δικό μου 5W-40 συνθετικό ή 10W-40. 
Δε ξέρω φίλε μου βέβαια σε εμάς είναι πιο περίπλοκο γτ υπάρχει και τούρμπο..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, gianniskar said:

Δε ξέρω φίλε μου βέβαια σε εμάς είναι πιο περίπλοκο γτ υπάρχει και τούρμπο..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

το 90% του φορουμ εδω εχει τουρμπο αυτοκινητο και οχι μονο.... κοιταξτε στο manual σας και στο φορουμ. την λεξη λαδια να γραψετε μονο στην αναζητηση θα εχετε να διαβαζετε για μερες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , tsikis007 said:

Tα λάδια μετριούνται πάντα με κρύο κινητήρα και το αυτοκίνητο σε ίσια επιφάνεια όπως λέει και ο συμφουμίτης "OMINUS". 

Όταν είναι ζεστός ο κινητήρας τα λάδια είναι παντού εντός του.

Έγινε, ευχαριστώ πολύ παιδιά!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν ποσταρω οφ τοπικ. 

 

Παρατηρησα στο κινητηρα του αυτοκινητου(polo gti 6r), σε ενα σημειο ξεραμενα λαδια(ισως), παντως κατι μαυρο σα μακα λαδι. 

Οπως κοιταμε τον κινητήρα απο μπροστα τερμα δεξια. 

Αυτο απο τι μπορει να ειναι? 

Μιλαμε για ενα κινητηρα με 75.000χλμ. 

Ενας μου ειπε ισως φλατζα καπακιου(οχι κεφαλης) αλλος οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικό οτι ξερασε (δε καταλαβα καλα τι και πως) λαδια και μετα κολλησε σκονη και εγινε μακα

Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι? 

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια σημεια ξερενεται η κολλα του ψευτοκαπακου, θελει βγαλσιμο και νεα στρωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

χωρίς να θέλω να κουράσω πιστεύεται οτι αξίζει τον κόπο να πάω από castrol edge 5w30 ll σε mobil1 esp 5w30 σε 1.0 tsi?

 

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γιατί να το κάνεις αυτό; Τι δεν σου άρεσε στα Castrol; Όποιο λάδι πληρεί τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, μπορείς να το βάλεις....

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,
 
χωρίς να θέλω να κουράσω πιστεύεται οτι αξίζει τον κόπο να πάω από castrol edge 5w30 ll σε mobil1 esp 5w30 σε 1.0 tsi?
 
@derv γτ θέλεις να αλλάξεις? Τελικά με το θέμα σου τι έγινε? Θα ήθελες να μου πεις πως συμπεριφέρεται το λάδι σου? Εμένα στις 5 χιλιάδες που πήγα για αλλαγή μου βάλανε 5w40...σε λίγο που συμπληρώνει 10 χιλιάδες το λάδι θα πάω για αλλαγή.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πέφτει πολύ θάψιμο στα castrol και ανησυχώ .προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα .

φίλε Γιαννη τελικά αλλάχθηκε όλο το turbo με καινούργιο. Έφυγε τελείως ο ενοχλητικός θόρυβος απο την wastegate και έχω την εντύπωση οτι το αμάξι είναι λίγο πιο ροπάτο από τις χαμηλές στροφές.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς στείλε μου pm. Ναμην λέω οφ τοπικ. Για τα λάδια που λες εφόσον τα αλλάζεις σε αντιπροσωπεία και νωρίτερα από το προαπαιτούμενο του κατασκευαστή γτ να έχεις θέμα? Επίσης τα λάδια αν τα πάρεις από κάποιο μαγαζί έξω πώς θα ξέρεις αν είναι γνήσια? Πάντως για αυτά τα λάδια μόνο τα καλύτερα έχω ακούσει χωρίς ιδία πείρα...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Derv_7 said:

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πέφτει πολύ θάψιμο στα castrol και ανησυχώ .προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα .

φίλε Γιαννη τελικά αλλάχθηκε όλο το turbo με καινούργιο. Έφυγε τελείως ο ενοχλητικός θόρυβος απο την wastegate και έχω την εντύπωση οτι το αμάξι είναι λίγο πιο ροπάτο από τις χαμηλές στροφές.

 

 

1 ώρα πριν , gianniskar said:

Αν μπορείς στείλε μου pm. Ναμην λέω οφ τοπικ. Για τα λάδια που λες εφόσον τα αλλάζεις σε αντιπροσωπεία και νωρίτερα από το προαπαιτούμενο του κατασκευαστή γτ να έχεις θέμα? Επίσης τα λάδια αν τα πάρεις από κάποιο μαγαζί έξω πώς θα ξέρεις αν είναι γνήσια? Πάντως για αυτά τα λάδια μόνο τα καλύτερα έχω ακούσει χωρίς ιδία πείρα...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

ΑΝ ψάχνεται για castrol γνήσια η μόνη λύση ,ειναι ένα τηλέφωνο στην  BP Ελλάς και να ζητήσετε τους επίσημους προμηθευτες που έχει.

Δυστυχώς πάνε χρόνια, και δεν θυμαμαι ποιοι ειναι στην Αθήνα.

 

επίσης  μπορείτε να δειτε εδώ στο πως ειναι τα γνήσια castrol.

 

             

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Με το τηλέφωνο στην BP Hellas θα μάθει ποιοι επίσημοι μεταπωλητές της πωλούν τα εισαγόμενα από την ελληνική εταιρεία λάδια της Castrol, υπάρχουν όμως και παραεισαγωγης λάδια γνήσια Castrol (παραεισαγωγης δεν σημαίνει fake λάδια).

 

Το θέμα έχει μεγάλη συζήτηση, διάβασα και τις δημοσιεύσεις σου OMINUS στο link περί γνήσιων λαδιών, μόνος ενδοιασμός μου εκεί που αναφέρεις την ετικέτα στο πίσω μέρος (ότι πρέπει να είναι διπλή), στο εξωτερικό όπου έζησα για λίγο, υπήρχαν λάδια γνήσια Castrol με μονή ετικέτα.

 

Σε γενικές γραμμές είμαι προσωπικά πολύ ευχαριστημένος από τα Castrol τα οποία χρησιμοποιούσα επί 11+ έτη και στο προηγούμενο όχημα μου (προτεινόμενο από τον κατασκευαστή) χωρίς να είχα ποτέ πρόβλημα ούτε κατανάλωσης λαδιού ούτε τίποτα άλλο.

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε , αν πάρεις τηλέφωνο στην BP Ελλάδας, μπορεί να σου δώσει τα επίσημα καταστήματα που αγοράζουν λάδια από την ίδια την BP Ελλάς.

 

Επίσης , εννοείτε ότι παραεισαγωγης λάδια δεν σημαίνει ότι είναι μαϊμού.

 

Επίσης τα ΓΝΉΣΙΑ λάδια της αντιπροσωπιας VW , καλή ώρα τα Castrol.

Τα συγκεκριμένα θα τα βρείτε ΜΌΝΟ ΣΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΊΕΣ. 

 

Η BP Ελλάς τα συγκεκριμένα τα δίνει νόμο σε αντιπροσωπια.

 

 

Στο link από πάνω στο θέμα που έκανα

 

Στην φωτογραφία που έχω από τα λάδια της FORD το συγκεκριμένο λάδι είναι παραεισαγωγης , Αλλά είναι Γνήσιο.

 

Το ίδιο και στην περίπτωση τον λαδιών της VW αν τα Βρείτε τα ίδια σε μαγαζί με λάδια είναι παραεισαγωγης.

 

Γιατί η δικιά μας BP Ελλάς δεν μπορεί να πουλήσει τα λάδια της VW έξω στην αγορά. 

 

 

Τώρα για της ετικέτες της διπλές που λέμε.

Αν κάνετε μια αναζήτηση σε forum και video στο internet θα δείτε ότι κάνουν αναφορές για διπλές ετικέτες

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.