Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Για να μην χαλάω το θέμα αυτό, συνεχίζω στο άλλο θέμα που άνοιξε ο OMINUS για τα περί γνήσιων λαδιών ...

 

Εδώ θα ρωτήσω κάτι άλλο, έχουμε το παρακάτω λάδι, που είναι ο τύπος και οι προδιαγραφές που προβλέπει ο κατασκευαστής (Castrol Edge Professional 5W-30 Titanium FST VW 507 00), αλλά χωρίς το σήμα της VW μπροστά ούτε τη φράση Co-engineered with VW.

 

Το βάζουμε άφοβα;;

 

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

36387da95197b24366771e4c17232e39.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , topmar said:

Εδώ θα ρωτήσω κάτι άλλο, έχουμε το παρακάτω λάδι, που είναι ο τύπος και οι προδιαγραφές που προβλέπει ο κατασκευαστής (Castrol Edge Professional 5W-30 Titanium FST VW 507 00), αλλά χωρίς το σήμα της VW μπροστά ούτε τη φράση Co-engineered with VW.

 

Το βάζουμε άφοβα;;

 

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

36387da95197b24366771e4c17232e39.jpg

Κανονικά φίλε μου δεν τίθεται θέμα. 

 

Από την στιγμή που καλύπτει της προδιαγραφές δεν υπάρχει καθόλου θέμα.

 

Τα περί στάμπες VW κτλ είναι καθαρά και μόνο θέμα μάρκετινγκ και τίποτα περισσότερο.

 

Και εγώ έβαζα στο polo τέτοια λαδια χωρίς της στάμπες VW

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω να γράψω τον προβληματισμό μου και όποιος γνωρίζει ας βοηθησει! Στις 5.000 άλλαξα λάδι στο φιλοσοιδη στο Βύρωνα και πάω για 2ο στις 15 την άλλη βδομάδα. Στις αποδείξεις είχα δει ότι το λάδι που βάλανε είναι 5w40 magnatec professional οκ μέχρι εδώ. Με μια αναζήτηση όμως που έκανα στον κωδικό προϊόντος E4-MAPOE54-208L μου βγάζει κάτι ρώσικα και από ότι κατάλαβα η vw μου έβαλε λάδια από βαρέλι. Και δεν μπορώ πουθενά να βρω στοιχεία και προδιαγραφές του λαδιού.εβαλα και μια φωτό με περισσότερες λεπτομέρειες. Τι λέτε να κάνω? Εγώ απλά θέλω να βάζω ένα καλό λάδι και το ίδιο πάντα για καλό του κινητήρα αλλαγές κάθε 10.000 πάντα μαζί με φίλτρο vw polo 1.0tsi 115hp. Ευχαριστώ!68139f349e440137feb608753160130d.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα γράψω και εδώ αν σας πρήζω συγνώμη δεν ξέρω τι λάδι να βάλω δεν βγάζω άκρη στην αντιπροσωπεία μου βάλανε 5w40 και μου είπαν ότι αυτό παίρνει βάση αριθμού πλαισίου αλλά ταυτόχρονα μου έδωσαν χαρτί που λέει ότι χρειάζεται προδιαγραφές 504 508 ενώ αυτοί μου βάλανε 502.τι να κάνω? 52ccafb15127b8f1453287e45e1648d8.jpgee7009208779b49071ff23e1d156e87d.jpga96c13d73cd92b65e4bdfe70904a7e3e.jpg0e77ad26d7e35f683c06ab239217deda.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γράφει 502 χωρίς φίλτρο χρωματοσιδιων! Εμένα μάλλον έχει! Και αυτό το κατάλαβα από το άλλο χαρτί που με βάση τον αριθμό πλαισίου λέει λάδια μόνο 504 ή 508!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο χρήσης του αυτοκινήτου σου έχει στην πρώτη σελίδα ένα αυτοκόλλητο με τους κωδικούς του αυτοκινήτου (τεχνικά χαρακτηριστικά και εξοπλισμού). Εκεί γράφει και έναν κωδικό τύπου QI1 ή QI2 ή QI3 ή QI4 ή QI6.

Οι κωδικοί 1 έως 4 αφορούν το σταθερό Σέρβις (από 5.000 έως 15.000 ΚΜ ή 1 έτος) και ο κωδικός 6 είναι το ελαστικό Σέρβις (ανάλογα με την ένδειξη στο ταμπλό).

Δες την συνημμένη εικόνα.

Τώρα, εσένα σου έβαλαν ημισυνθετικο λάδι 5W-40 για σταθερό Σέρβις, ενώ στο ελαστικό Σέρβις παίρνει Full συνθετικό 5W-30 λάδι.

Ελπίζω να βοήθησα. e562282aa1ff5aaee71b535dc832400b.jpg

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφει 502 χωρίς φίλτρο χρωματοσιδιων! Εμένα μάλλον έχει! Και αυτό το κατάλαβα από το άλλο χαρτί που με βάση τον αριθμό πλαισίου λέει λάδια μόνο 504 ή 508!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εσένα είναι βενζινοκινητήρας και δεν έχει φίλτρο. Εκτός από 502 μπορείς να βάλεις και 504 508

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξέρεις ότι δεν έχει φίλτρο??πλέον έχουν και οι βενζινοκινητήρες αυτό εννοώ..

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς ξέρεις ότι δεν έχει φίλτρο??πλέον έχουν και οι βενζινοκινητήρες αυτό εννοώ..
 
Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
 
 
 
Θα βάλουν δεν έχουν ακόμα. Ο δικός σου δεν εχει

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είσαι σίγουρος είχα την εντύπωση ότι μετά το Σεπτέμβρη του 18 έχουν όλα. Μπορείς να μου πεις πως το ξέρεις? Δε θέλω να σε αμφισβητήσω απλά να το επιβεβαιώσω!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αγχώνεστε πλέον!  

 

Η VW μίλησε,  από εδώ και στο εξής service κάθε 2 χρόνια! 

 

Πηγή εδω

https://www.autogreeknews.gr/nea/polla-diafora/diafora-nea/h-vw-diplasiazei-to-chrono-ton-service

 

https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Kathe-2-xronia-to-service-twn-VW-apo-to-2020_195910.asp

 

https://www.caranddriver.gr/eidiseis/arthro/h_volkswagen_diplasiazei_stous_24_mines_ta_diastimata_service-7735073/

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ξέρω αν θα ισχύει για τα ήδη κυκλοφορούντα οχήματα ή για τα νέα μόνο...

Πάντως δεν είναι δα και κάτι καινούριο, απλά άργησε πολύ να το εφαρμόσει η VW... Η BMW το έχει από το 2007 (!!)

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , topmar said:

Αυτό δεν ξέρω αν θα ισχύει για τα ήδη κυκλοφορούντα οχήματα ή για τα νέα μόνο...

Πάντως δεν είναι δα και κάτι καινούριο, απλά άργησε πολύ να το εφαρμόσει η VW... Η BMW το έχει από το 2007 (!!)

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk
 

Κοίτα εμένα που είναι του 2013 το αμάξι ακολουθεί τέτοια service (2 χρόνια) 

 

Εγώ όμως από την μέρα που το πήρα ΕΓΩ του κάνω κάθε χρόνο

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας εχω 105.000 χλμ.  Polo gti 6r.

Μεχρι πρότινος συμπληρωνα σιγουρα λαδι περιπου καθε 5000χλμ γυρω στα 600 ml. 

Το καλοκαιρι πηγα ταξιδι μακρινο με νορμαλ ταχυτητα και οδηγηση εκανα καπου στα 3000χλμ και προς μεγαλη μου εκπληξη δεν ειχε καταναλωσει σταγονα το αμαξι. Γυριζω απο το ταξιδι, κανω αλλα  3000χλμ σε συνθηκες αναψε-σβησε και βλεπω οτι θελει λαδι γυρω στα 500ml.

Συμπληρωνω και τσουπ σημερα μετα απο 2500 χλμ περιπου μου αναψε ενδειξη χαμηλης σταθμης λαδιου και συμπληρωσα ακριβως   750ml. 

Ερωτω

1)Δεδομενου οτι παντα καταναλωνε λαδι απο την πρώτη μερα που βγηκε απο την αντιπροσωπεια, θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει ρολο στην καταναλωση εαν το αμαξι κανει πολλες κοντινες διαδρομες την ημερα σε σχεση με το να κανει τα ιδια χλμ σε μακρινα ταξιδια? (τον τελευταιο 6μηνο χρησιμοποιειται συνεχεια) ενω πιο πριν το χρησιμοποιουσαμε σαν δευτερο οχημα για βολτες και ταξιδια. 

2) μπορει μια οδηγηση 20λεπτη με τερμα τα γκαζια να αυξησει αισθητα την καταναλωση λαδιου? και

3) παιζει ρολο η μαρκα των λαδιων? 

γιατι εχω αλλαξει 3 και με μια παρατηρησα πιο πολυ καταναλωση.

4) οταν θα παω για service να βαλω παχυτερο λαδι απο το 5-30? 5-40 παίρνει σιγουρα αλλα ακουω καποιους να λενε για 10-40 η 10-60.παιζει κατι τετοιο? 

Υ. γ

Θα ηθελα να σημειωσω οτι τα τελευταια λαδια που αλλαξα (απο τις πολυ καλες μαρκες λιπαντικων) με τα οποια παρατηρησα πιο μεγαλη καταναλωση, τα αγορασα ιντερνετικα σε χαμηλη τιμη σε σχεση με οσο τα βρισκω εγω σε μαγαζι και με φοβιζει καπως αυτο μήπως παιζει τιποτα με νοθειες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν , pipis13 said:

Καταρχας εχω 105.000 χλμ.  Polo gti 6r.

Μεχρι πρότινος συμπληρωνα σιγουρα λαδι περιπου καθε 5000χλμ γυρω στα 600 ml. 

Το καλοκαιρι πηγα ταξιδι μακρινο με νορμαλ ταχυτητα και οδηγηση εκανα καπου στα 3000χλμ και προς μεγαλη μου εκπληξη δεν ειχε καταναλωσει σταγονα το αμαξι. Γυριζω απο το ταξιδι, κανω αλλα  3000χλμ σε συνθηκες αναψε-σβησε και βλεπω οτι θελει λαδι γυρω στα 500ml.

Συμπληρωνω και τσουπ σημερα μετα απο 2500 χλμ περιπου μου αναψε ενδειξη χαμηλης σταθμης λαδιου και συμπληρωσα ακριβως   750ml. 

Ερωτω

1)Δεδομενου οτι παντα καταναλωνε λαδι απο την πρώτη μερα που βγηκε απο την αντιπροσωπεια, θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει ρολο στην καταναλωση εαν το αμαξι κανει πολλες κοντινες διαδρομες την ημερα σε σχεση με το να κανει τα ιδια χλμ σε μακρινα ταξιδια? (τον τελευταιο 6μηνο χρησιμοποιειται συνεχεια) ενω πιο πριν το χρησιμοποιουσαμε σαν δευτερο οχημα για βολτες και ταξιδια. 

2) μπορει μια οδηγηση 20λεπτη με τερμα τα γκαζια να αυξησει αισθητα την καταναλωση λαδιου? και

3) παιζει ρολο η μαρκα των λαδιων? 

γιατι εχω αλλαξει 3 και με μια παρατηρησα πιο πολυ καταναλωση.

4) οταν θα παω για service να βαλω παχυτερο λαδι απο το 5-30? 5-40 παίρνει σιγουρα αλλα ακουω καποιους να λενε για 10-40 η 10-60.παιζει κατι τετοιο? 

Υ. γ

Θα ηθελα να σημειωσω οτι τα τελευταια λαδια που αλλαξα (απο τις πολυ καλες μαρκες λιπαντικων) με τα οποια παρατηρησα πιο μεγαλη καταναλωση, τα αγορασα ιντερνετικα σε χαμηλη τιμη σε σχεση με οσο τα βρισκω εγω σε μαγαζι και με φοβιζει καπως αυτο μήπως παιζει τιποτα με νοθειες κλπ. 

Να σου πω την αλήθεια ίσως το 10w-60 να ειναι και ποιο κατάλληλο?

Το Castrol EDGE Supercar το δίνει με προδιαγραφές VW 501 / 505

 

Μπορεί να κάνεις δουλειά με αυτό.

 

https://www.castrol.com/el_gr/greece/home/car-engine-oil-and-fluids/engine-oils/engine-oil-brands/castrol-edge-brand/castrol-edge-supercar.html#tab_10w-60

Link to comment
Share on other sites

Κανει ομως θα βαλω 10-60? Ειδα κατι βιντεο που το χρησιμοποιησαν σε audi και η καταναλωση λαδιου, οπως λεει αυτος, επεσε απο 

1λ καθε 1000miles με το 5 30

1λ καθε 10.000 miles με το 10 60

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , OMINUS said:

Να σου πω την αλήθεια ίσως το 10w-60 να ειναι και ποιο κατάλληλο?

Το Castrol EDGE Supercar το δίνει με προδιαγραφές VW 501 / 505

 

Μπορεί να κάνεις δουλειά με αυτό.

 

https://www.castrol.com/el_gr/greece/home/car-engine-oil-and-fluids/engine-oils/engine-oil-brands/castrol-edge-brand/castrol-edge-supercar.html#tab_10w-60

Εμενα νομιζω εχει προδιαγραφες 504 /507

Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινή χρηση δεν κάνει το 10/60.... να βαλεις ενα 5/40 να δεις πως θα παει. Δεν θα το δεις αμεσως μετα απο κανα 2 αλλαγες θα μπορεις να κρίνεις. Βεβαια εαν το αμάξι καίει δεν θα γλιτώσεις και παρα πολλά. Αλλά έστω να μειωθεί.Προτίμησε κατι απο mobil,liqui moly,motul,castrol,aral. Επισης μπορεις να παιξεις και με torco ή red line αλλα ανεβαίνεις σε τιμή αρκετά μετα.

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , crazy bill said:

Για καθημερινή χρηση δεν κάνει το 10/60.... να βαλεις ενα 5/40 να δεις πως θα παει. Δεν θα το δεις αμεσως μετα απο κανα 2 αλλαγες θα μπορεις να κρίνεις. Βεβαια εαν το αμάξι καίει δεν θα γλιτώσεις αι αρα πολλά. Αλλά έστω να μειωθεί.Προτίμησε κατι απο mobil,liqui moly,motul,castrol,aral. Επισης μπορεις να παιξεις και με torco ή red line αλλα ανεβαίνεις σε τιμή αρκετά μετα.

10 40 που ειναι στις προδιαγραφες μου? 

Τελικα ειναι 50200 50400

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν , pipis13 said:

10 40 που ειναι στις προδιαγραφες μου? 

Τελικα ειναι 50200 50400

Εγω προσωπικα 10/40 δεν θα έβαζα σε τετοιο μοτερ. οπως σου ειπα 5/40... κανε δοκιμή και πιστευω θα ελαττωθεί. Οπως σου ανεφερα και πιο πανω θαυματα μην περιμένεις απο τα λάδια και μόνο.προφανως εχει θεμα το αμαξι και μόνο με την Αλλαγή του λιπαντικου δεν θα στρώσει. Απλα θα μειωθεί η κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , crazy bill said:

Εγω προσωπικα 10/40 δεν θα έβαζα σε τετοιο μοτερ. οπως σου ειπα 5/40... κανε δοκιμή και πιστευω θα ελαττωθεί. Οπως σου ανεφερα και πιο πανω θαυματα μην περιμένεις απο τα λάδια και μόνο.προφανως εχει θεμα το αμαξι και μόνο με την Αλλαγή του λιπαντικου δεν θα στρώσει. Απλα θα μειωθεί η κατανάλωση

Το αμαξι καταναλωνει λαδι απο τη πρωτη μερα. Εχω αλλαξει κινητηρα στην εγγυηση και ειχε σταθεροποιηθει στα 500ml καθε 5000χλμ εδω και 70.000χλμ. 

Τωρα ξαφνικα μου παρουσιασε μεγαλη καταναλωση το τελευταιο διμηνο. 

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και παίζει ρόλο το τέρμα γκάζι.
Σαφώς και ανάλογα τη μάρκα αλλάζει η καταναλωση.
10 60 όχι δε θα βάλεις. Πώς θα περάσει το 60 να λιπανει σημεία που περνάει το 30? Μην ακούς ότι να ναι. Με ένα 60 λάδι σκεπάζεις το πρόβλημα δε το φτιάχνεις.
Πρέπει να μείνεις στη προδιαγραφή που λέει αυτός που έφτιαξε το αμάξι και όχι ο μαστρομητσος

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας εχω 105.000 χλμ.  Polo gti 6r.

Μεχρι πρότινος συμπληρωνα σιγουρα λαδι περιπου καθε 5000χλμ γυρω στα 600 ml. 

Το καλοκαιρι πηγα ταξιδι μακρινο με νορμαλ ταχυτητα και οδηγηση εκανα καπου στα 3000χλμ και προς μεγαλη μου εκπληξη δεν ειχε καταναλωσει σταγονα το αμαξι. Γυριζω απο το ταξιδι, κανω αλλα  3000χλμ σε συνθηκες αναψε-σβησε και βλεπω οτι θελει λαδι γυρω στα 500ml.

Συμπληρωνω και τσουπ σημερα μετα απο 2500 χλμ περιπου μου αναψε ενδειξη χαμηλης σταθμης λαδιου και συμπληρωσα ακριβως   750ml. 

Ερωτω

1)Δεδομενου οτι παντα καταναλωνε λαδι απο την πρώτη μερα που βγηκε απο την αντιπροσωπεια, θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει ρολο στην καταναλωση εαν το αμαξι κανει πολλες κοντινες διαδρομες την ημερα σε σχεση με το να κανει τα ιδια χλμ σε μακρινα ταξιδια? (τον τελευταιο 6μηνο χρησιμοποιειται συνεχεια) ενω πιο πριν το χρησιμοποιουσαμε σαν δευτερο οχημα για βολτες και ταξιδια. 

2) μπορει μια οδηγηση 20λεπτη με τερμα τα γκαζια να αυξησει αισθητα την καταναλωση λαδιου? και

3) παιζει ρολο η μαρκα των λαδιων? 

γιατι εχω αλλαξει 3 και με μια παρατηρησα πιο πολυ καταναλωση.

4) οταν θα παω για service να βαλω παχυτερο λαδι απο το 5-30? 5-40 παίρνει σιγουρα αλλα ακουω καποιους να λενε για 10-40 η 10-60.παιζει κατι τετοιο? 

Υ. γ

Θα ηθελα να σημειωσω οτι τα τελευταια λαδια που αλλαξα (απο τις πολυ καλες μαρκες λιπαντικων) με τα οποια παρατηρησα πιο μεγαλη καταναλωση, τα αγορασα ιντερνετικα σε χαμηλη τιμη σε σχεση με οσο τα βρισκω εγω σε μαγαζι και με φοβιζει καπως αυτο μήπως παιζει τιποτα με νοθειες κλπ. 

Μην αγοράζεις λάδια από μαγαζιά ότι να ναι σε πολύ χαμηλές τιμές είναι σγρ νοθευμένα ! Επέλεξε λάδια από το δίκτυο τις κάθε αντιπροσωπείας λαδιών δηλαδή εξουσιοδομενους πωλητές!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.