Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Τι λάδια χρησιμοποιούσες τελευταία?

Γιατί αναφέρεις ότι έχεις αλλάξει αρκετές μάρκες αν κατάλαβα σωστά? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , OMINUS said:

Τι λάδια χρησιμοποιούσες τελευταία?

Γιατί αναφέρεις ότι έχεις αλλάξει αρκετές μάρκες αν κατάλαβα σωστά? 

 

 

Τα τελευταια λαδια που εβαλα ειναι τα mobil 5 30.

Εχω βαλει castrol 5 30 και aral 5 30. 

Μετα aral και castrol δεν ειχα διαφορες στη καταναλωση λαδιου. 

Τα mobil τα ειχα αγορασει ιντερνετικα και φοβαμαι μηπως δεν ηταν αυθεντικα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



10 40 που ειναι στις προδιαγραφες μου? 
Τελικα ειναι 50200 50400


Όχι φίλε δεν είναι στις προδιαγραφές σου.
Το 502 είναι για 5 40
Το 504 ειναι για 5 30
Δε μπορώ να καταλάβω ποιος είναι αυτός ο άσχετος που σου λέει για 10 60 και ας μου δείξει σε πιο μανιουαλ γράφει για το αμάξι σου η vw τέτοιο ιξωδες

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια ίσως το 10w-60 να ειναι και ποιο κατάλληλο?
Το Castrol EDGE Supercar το δίνει με προδιαγραφές VW 501 / 505
 
Μπορεί να κάνεις δουλειά με αυτό.
 
https://www.castrol.com/el_gr/greece/home/car-engine-oil-and-fluids/engine-oils/engine-oil-brands/castrol-edge-brand/castrol-edge-supercar.html#tab_10w-60
Πώς είναι δυνατόν να προτείνεις 10 60 σε αμάξι που έχει προδιαγραφή για 5 30 και 5 40?
Πώς θα λιπανθει ο κινητήρας με το 60 λάδι όταν πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας? Πώς θα περάσει από τις μικρές ανοχές το χοντρό λάδι που λες?

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , takpanos said:

Πώς είναι δυνατόν να προτείνεις 10 60 σε αμάξι που 

 

5 λεπτά πριν , takpanos said:

Πώς είναι δυνατόν να προτείνεις 10 60 σε αμάξι που έχει προδιαγραφή για 5 30 και 5 40?
Πώς θα λιπανθει ο κινητήρας με το 60 λάδι όταν πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας? Πώς θα περάσει από τις μικρές ανοχές το χοντρό λάδι που λες?

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δε μου το προτεινε κανενας. Διαβαζα σε φορουμ εξωτερικου. Δεν ελεγαν για το δικο μου αμάξι αποκλειστικα. 

Δεν ειπα οτι θα τα βαλω. Απλα ρωτησα. 

Το 10 40 ειναι στο 502.00. Τσεκαρε το

Link to comment
Share on other sites

Δε μου το προτεινε κανενας. Διαβαζα σε φορουμ εξωτερικου. Δεν ελεγαν για το δικο μου αμάξι αποκλειστικα. 
Δεν ειπα οτι θα τα βαλω. Απλα ρωτησα. 
Το 10 40 ειναι στο 502.00. Τσεκαρε το
Έγραψες πιο πάνω "ακούω κάποιους να λένε για 10 60" και φαντάστηκα ότι λέγανε για το δικό σου αμάξι.
Δεν έχει νόημα να μιλάνε για άλλο αμάξι και να σκέφτεσαι από το πουθενά μήπως κάνει στο δικό σου.
Αυτοί μπορεί να έλεγαν και για φορτηγό.
Θα μπαίνουμε στη λογική να δούμε αν κάνει στο δικό σου?
Κοίτα τις προδιαγραφές σου και βάλε το αντίστοιχο και όχι τι λέω εγώ η ο αλλος

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινή χρηση δεν κάνει το 10/60.... να βαλεις ενα 5/40 να δεις πως θα παει. Δεν θα το δεις αμεσως μετα απο κανα 2 αλλαγες θα μπορεις να κρίνεις. Βεβαια εαν το αμάξι καίει δεν θα γλιτώσεις και παρα πολλά. Αλλά έστω να μειωθεί.Προτίμησε κατι απο mobil,liqui moly,motul,castrol,aral. Επισης μπορεις να παιξεις και με torco ή red line αλλα ανεβαίνεις σε τιμή αρκετά μετα.


Torco / Red Line? Τι παίζει με αυτά; Πρώτη φορά τα βλέπω.
Γενικά πως θα κατατάσσατε τα λάδια;
Παίζει ρόλο για ποιο αυτοκίνητο (κινητήρα) απευθύνεται το λάδι;
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, pipis13 said:

Καταρχας εχω 105.000 χλμ.  Polo gti 6r.

Μεχρι πρότινος συμπληρωνα σιγουρα λαδι περιπου καθε 5000χλμ γυρω στα 600 ml. 

Το καλοκαιρι πηγα ταξιδι μακρινο με νορμαλ ταχυτητα και οδηγηση εκανα καπου στα 3000χλμ και προς μεγαλη μου εκπληξη δεν ειχε καταναλωσει σταγονα το αμαξι. Γυριζω απο το ταξιδι, κανω αλλα  3000χλμ σε συνθηκες αναψε-σβησε και βλεπω οτι θελει λαδι γυρω στα 500ml.

Συμπληρωνω και τσουπ σημερα μετα απο 2500 χλμ περιπου μου αναψε ενδειξη χαμηλης σταθμης λαδιου και συμπληρωσα ακριβως   750ml. 

Ερωτω

1)Δεδομενου οτι παντα καταναλωνε λαδι απο την πρώτη μερα που βγηκε απο την αντιπροσωπεια, θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει ρολο στην καταναλωση εαν το αμαξι κανει πολλες κοντινες διαδρομες την ημερα σε σχεση με το να κανει τα ιδια χλμ σε μακρινα ταξιδια? (τον τελευταιο 6μηνο χρησιμοποιειται συνεχεια) ενω πιο πριν το χρησιμοποιουσαμε σαν δευτερο οχημα για βολτες και ταξιδια. 

2) μπορει μια οδηγηση 20λεπτη με τερμα τα γκαζια να αυξησει αισθητα την καταναλωση λαδιου? και

3) παιζει ρολο η μαρκα των λαδιων? 

γιατι εχω αλλαξει 3 και με μια παρατηρησα πιο πολυ καταναλωση.

4) οταν θα παω για service να βαλω παχυτερο λαδι απο το 5-30? 5-40 παίρνει σιγουρα αλλα ακουω καποιους να λενε για 10-40 η 10-60.παιζει κατι τετοιο? 

Υ. γ

Θα ηθελα να σημειωσω οτι τα τελευταια λαδια που αλλαξα (απο τις πολυ καλες μαρκες λιπαντικων) με τα οποια παρατηρησα πιο μεγαλη καταναλωση, τα αγορασα ιντερνετικα σε χαμηλη τιμη σε σχεση με οσο τα βρισκω εγω σε μαγαζι και με φοβιζει καπως αυτο μήπως παιζει τιποτα με νοθειες κλπ. 

1 )  Ναι παιζει ρολο οι κοντινες διαδρομες , δεν ζεσταινεται η μηχανη συνεπως η μηχανη δεν πιανει ποτε τα μποσικα της . Λεπτο το πρωτο νουμερο (δλδ 5w η 0w ) ειναι κακο σε αυτες τις περιπτωσεις , το λαδι τρυπωνει στα κενα και καιγεται .

2 ) Εξαρταται το σκισημο . Εαν επι 20 λεπτα ησουν τελικες , ναι παιζει να δεις καταναλωση . Εαν απλως εστριβες  με 50-80 πχ , οχι .

3 ) ΝΑΙ . Τα νουμερα που βλεπουμε ειναι απλως το ευρος του λαδιου . Πχ το 30αρι ειναι απο  9 και κατι εως 12 και κατι . Εαν βαλεις το λεπτο 30αρι σιγουρα καις , εαν βαλεις πχ το χοντρο , ειναι 40%+ πιο παχυ .Το κακο ειναι οτι τα 30αρια τις VW ειναι στην ανω κλιμακα (11.5+) αρα οτι 30αρι και να βαλεις , εφ οσων καις της VW που ειναι στα παχυτερα , δεν σε σωζει αλλαγη μαρκας , θες αλλη ρευστοτητα .

4 ) Πηγαινε κατευθειαν στο 10w40 , εαν αληθευουν οι καταναλωσεις που λες . ΟΧΙ στο 10w60 . Ισως φανω γραφικος , αλλα το 10w40 απο τα Λιντλ ( δεν κανω διαφημηση ) ειναι καλο . Το 15w40 ακομα πιο καλο . Τα εχω δοκιμασει και τα δυο . Το 10αρι ειναι υμι και το 15αρι εντελως απλο . Σε γενικες γραμμες , ΜΗΝ βαζεις συνθετικα λαδια , καιγονται πολυ πιο ευκολα ιδιως σε μηχανες με χλμ και μποσικα .

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, takpanos said:

Πρέπει να μείνεις στη προδιαγραφή που λέει αυτός που έφτιαξε το αμάξι και όχι ο μαστρομητσος

Επισης αυτος που εφτιακε το αμαξι , θελει να ξαναπουλησει . Παλαιοτερα εβαζες αλλο λαδι τον χειμωνα , αλλο το καλοκαιρι , αλλα δεν χαλαγαν τα αμαξια . Οπωτε ο κατασκευαστης ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ( δεν εξαναγκαζει ) κατι που βολευει αυτον . κατι που θα φερει πιο ευκολα την επομενη πωληση .

2 hours ago, takpanos said:

Πώς θα περάσει από τις μικρές ανοχές το χοντρό λάδι που λες?

Οταν καις λαδι , οι μικρες ανοχες εχουν σταματησει προ πολλου να ειναι μικρες . Βαζεις το λαδι που η ιδια η μηχανη σου ζηταει , αυτο δλδ που δεν καις . Το να εμμενεις σε λαδι που καιγεται  , ειναι πλυση εγκεφαλου .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gousias said:

Torco / Red Line? Τι παίζει με αυτά; Πρώτη φορά τα βλέπω.
Γενικά πως θα κατατάσσατε τα λάδια;

Αγωνιαρες εταιριες σε καθημερινης χρησεως αμαξια δεν ειναι οτι πιο συνετο .

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , Μαστορας said:

Αγωνιαρες εταιριες σε καθημερινης χρησεως αμαξια δεν ειναι οτι πιο συνετο .

Δηλαδη κατα τη γνωμη σου τι θα επρεπε να βαζω

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , Μαστορας said:

Αγωνιαρες εταιριες σε καθημερινης χρησεως αμαξια δεν ειναι οτι πιο συνετο .

Δεν μου λες μάστορα κάτι,  (Αν και βγαίνω λίγο εκτός θέματος) σε Opel corsa C 2003 το 1200αρι τι λάδι συνιστάς?? 

 

Για δώσε τα φώτα σου,  δεν έχω διαβάσει καλά λόγια για τα λάδια της Opel...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, pipis13 said:

Δηλαδη κατα τη γνωμη σου τι θα επρεπε να βαζω

Εως υμισυνθετικο , και αυτο επειδη ειναι η πλειονοτητα των λαδιων συμερα . Βαλε το 10w40 που σου ειπα και θα δεις πολυ λιγοτερη καταναλωση . Εχω περιπου ιδιο παραδειγμα με εσενα (1λ στα 5κ ) και απο οτι μου ειπε μεχρι στιγμης στα 3κ δεν εκαψε σταγονα . Φτηνο ειναι  σαν λαδι αλλα αφου κανει δουλεια , δεν μας αφορα . Οτι δουλευει , κανει .

 

12 minutes ago, OMINUS said:

Δεν μου λες μάστορα κάτι,  (Αν και βγαίνω λίγο εκτός θέματος) σε Opel corsa C 2003 το 1200αρι τι λάδι συνιστάς?? 

 

Για δώσε τα φώτα σου,  δεν έχω διαβάσει καλά λόγια για τα λάδια της Opel...

Ξεκινα με 5w40 .Ετσι και αλλιως τα περισσοτερα 5w40 ειναι υμι ,οπωτε δεν θα καει ευκολα εκτος εαν εχεις φθορα η κολλημενα ελατηρια . Στο 1ο θες την μικροτερη δυνατη ρευστοτητα που δεν καιει . Στο 2ο ξεπλενεις μηχανη με πετρελαιολαδο και ξεκολλανε και μειωνεται η καταναλωση .

Edited by Μαστορας
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Μαστορας said:

Ξεκινα με 5w40 .Ετσι και αλλιως τα περισσοτερα 5w40 ειναι υμι ,οπωτε δεν θα καει ευκολα εκτος εαν εχεις φθορα η κολλημενα ελατηρια . Στο 1ο θες την μικροτερη δυνατη ρευστοτητα που δεν καιει . Στο 2ο ξεπλενεις μηχανη με πετρελαιολαδο και ξεκολλανε και μειωνεται η καταναλωση .

 

Πριν από λίγο καιρό επειδή ήταν ανάγκη στο Opel έβαλα λάδι 5w30 της Ford και ομολογώ ότι δύσκολα τσίμπησε λάδι με αυτό.

 

Θα δοκιμάσω και το 5w40, σε ευχαριστώ 

 

Αυτό που λες τι είναι το 2ο ξεπλένει μηχανή με  πετρελαιολαδο???

Τι ακριβώς διαδικασία είναι??

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με 5w40 .Ετσι και αλλιως τα περισσοτερα 5w40 ειναι υμι ,οπωτε δεν θα καει ευκολα εκτος εαν εχεις φθορα η κολλημενα ελατηρια . Στο 1ο θες την μικροτερη δυνατη ρευστοτητα που δεν καιει . Στο 2ο ξεπλενεις μηχανη με πετρελαιολαδο και ξεκολλανε και μειωνεται η καταναλωση .


Τι προτείνεις για Golf4 ‘02 1.6 16v 105hp;
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, OMINUS said:

 

Πριν από λίγο καιρό επειδή ήταν ανάγκη στο Opel έβαλα λάδι 5w30 της Ford και ομολογώ ότι δύσκολα τσίμπησε λάδι με αυτό.

 

Θα δοκιμάσω και το 5w40, σε ευχαριστώ 

 

Αυτό που λες τι είναι το 2ο πετρελαοολαδο???

Το 5w30 της Φορντ ειναι το πιο ψιλο 30αρι που θα βρεις , ειναι σαν παχυ 20αρι . Αλλα καλυτερα να μηδενισεις εστω και την παραμικρη καταναλωση απο το να καις "λιγο" .

 

Βαζεις σε ενα μονολιτρο μισο λιτρο πετρελαιο και μισο λιτρο λαδι , αφαιρεις ενα λιτρο απο την μηχανη και ριχνεις το πετρελαιολαδο μεσα . Η μηχανη πρεπει να ειναι απλως ζεστη , ΟΧΙ σε θερμοκρασια λειτρουργιας γιατι το πετρελαιο θα αραιωσει τα λαδια  . Τα καυτα λαδια ειναι ηδη πολυ ρευστα , γιαυτο . Στο ρελαντι λοιπον για κανα 5λεπτο και μετα κανεις κανονκη αλλαγη λαδιου . Εγω στα αμαξια μου το κανω σε καθε αλλαγη . Οταν κολλαν τα ελλατηρια (απο καψιμο λαδιου παντα ,οχι απο παραμορφωση πιστονιου , εκει δεν μας σωζει τπτ ) οι τρυπες των πιστονιων πισω απο τα ελατηρια λαδιου κλεινουν . Το λαδι που υποτιθεται λοιπον θα μαζευτει στην κατω κινηση του πιστονου και θα περασει απο εκει , δεν μπορει αφου ειναι κλεισμενο απο καμμενα λαδια , ετσι λοιπον μενει στον κυλινδρο και καιγεται δεν εχει διοδο να φυγει . Το πετρελαιολαδο τα διαλυει και καθαριζουν τα λουκια, και κυκλοφορει παλι το λαδι μεσα απο τα ελατηρια λαδιου και μεσα απο τις διοδους του πιστονιου κανονικα .

Link to comment
Share on other sites



Οταν καις λαδι , οι μικρες ανοχες εχουν σταματησει προ πολλου να ειναι μικρες . Βαζεις το λαδι που η ιδια η μηχανη σου ζηταει , αυτο δλδ που δεν καις . Το να εμμενεις σε λαδι που καιγεται  , ειναι πλυση εγκεφαλου .


Παλιότερα έβαζες τα αμάξια μπρος με μανιβέλα μαστορα και οι ανοχές τους ήταν μεγάλες και έβαζαν χοντρό λάδι.
Τώρα οι ανοχές είναι μικρές και αν δε βάλεις λεπτό λάδι ξεχνάς τη λίπανση.
Άλλαξε το τίτλο από μάστορας σε μαστρομητσος.
Μ αρέσει που ρωτάτε ρε παιδιά τι να βάλετε λες και δεν υπάρχει μανιουαλ και ο τύπος γράφει για πετρέλαιο με λάδι μαζί στο μοτέρ και ξέπλυμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, takpanos said:


 

 


Παλιότερα έβαζες τα αμάξια μπρος με μανιβέλα μαστορα και οι ανοχές τους ήταν μεγάλες και έβαζαν χοντρό λάδι.
Τώρα οι ανοχές είναι μικρές και αν δε βάλεις λεπτό λάδι ξεχνάς τη λίπανση.
Άλλαξε το τίτλο από μάστορας σε μαστρομητσος.
Μ αρέσει που ρωτάτε ρε παιδιά τι να βάλετε λες και δεν υπάρχει μανιουαλ και ο τύπος γράφει για πετρέλαιο με λάδι μαζί στο μοτέρ και ξέπλυμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οπως ξαναειπα , οταν καις λαδι , δεν εχεις μικρες ανοχες , αυτο ειναι πλυση εγκεφαλου για να πουλησει πιο ευκολα η εταιρια .

Δεν με λενε μητσο οπωτε δεν μπορω να ικανοποιησω την επιθυμια σου .:lol:

Το μανουαλ το εγραψε αυτος που θελει να σου ξαναπουλήσει ......ξερεις .... αυτος που θελει να παρει τα λεφτα απο την τσεπη σου το συντομοτερο κατα νομον δυνατο ...

Δηλαδη οταν πηρα μια 6αδα ποτηρια απο το υαλοπωλειο επρεπε να μου πουν  " Καθε σου/κου θα μας τα φερνεις για να τα πλυνουμε εμεις" ; Οταν πηρα τζιν για την δουλεια επρεπε να τα πηγαινω 2 φορες την εβδομαδα για πλυσιμο/ σιδερωμα ; Αληθεια ειναι σοβαρη πλυση εγκεφαλου αυτη .

Αυτος που σου πουλαει κατι και εχει συμφερο να σου ξαναπουλησει ,εκφραζει την γνωμη του και εσυ τον εμπιστευεσαι ; Αυτον που θελει να σου ξαναπαρει λεφτα ; Αυτον ;;

Edited by Μαστορας
Link to comment
Share on other sites

Λαδι απο τα lidl και 15/40 σε τοσο σύγχρονο αμάξι για να διαλύσουν μια και καλή τα ωστηρια τους. Να μην μπορει να λυπανθει τιποτα. Επισης σε ποια εποχη ζουμε που τα 5/40 δεν ειναι φουλ συνθετικα? Το 95% ειναι φουλ των 5/40. Torco kai red line σε 5/30 κ 5/40 δεν ειναι αγωνιστικά. Τα 10/60 ειναι αγωνιστικά. Ελπιζω μάστορα να μην εχεις κανα μαγαζι εξω και κλαίει ο άμοιρος ο κοσμος. Οι εποχες εχουν προχωρησει πολυ,με πλεον πολυ μεγαλύτερες απαιτήσεις στα αμαξια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα αν δεν ειναι τρολ, τοτε τα λαδια απο σουπερμάρκετ με αφηνουν αναυδο. 

Με 7-8 ευρω το λιτρο βρισκεις αξιοπρεπες λαδι εταιρειας λιπαντικών. 

Προσωπικα θα ρωτησω τον μαστορα μου  που μου προσέχει το αμαξι απο 0 χλμ, εαν μπορω να βαλω 10-40. 

5-40 ξερω οτι μπορω σιγουρα. 

 

Οφ τοπικ

Αυτο με την ξεραμενη κολλα στο ψευτοκαπακο που εχει ως αποτελεσμα να βλεπω ξεραμενα λαδια, φτιαχνεται ευκολα και με τι κοστος? 

Ο μηχανικος μου το έχει δει μου ειπε δεν ειναι κατι ανησυχητικο ακομα αλλα δε το ρωτησα ποσο παει κλπ. 

Να ξερω πανω κατω τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, crazy bill said:

Λαδι απο τα lidl και 15/40 σε τοσο σύγχρονο αμάξι για να διαλύσουν μια και καλή τα ωστηρια τους. Να μην μπορει να λυπανθει τιποτα. Επισης σε ποια εποχη ζουμε που τα 5/40 δεν ειναι φουλ συνθετικα? Το 95% ειναι φουλ των 5/40. Torco kai red line σε 5/30 κ 5/40 δεν ειναι αγωνιστικά. Τα 10/60 ειναι αγωνιστικά. Ελπιζω μάστορα να μην εχεις κανα μαγαζι εξω και κλαίει ο άμοιρος ο κοσμος. Οι εποχες εχουν προχωρησει πολυ,με πλεον πολυ μεγαλύτερες απαιτήσεις στα αμαξια. 

Δεν διαλυει τιποτα , ειναι καραμελα για να πουλαν συνθετικα ακριβα λαδια , τα οποια καιγονται πιο ευκολα , και με την σειρα τους , εφ οσον η μηχανει καιει λαδι , καταστρεφουν την μηχανη . Οταν η μηχανη καει λαδι , αυτοκτονει . Σε αυτο δεν σε σωζει καμια τεχνολογια . Εαν το καταλαβεις το παραμυθι νωρις , προλαβαινεις και σωζεις το μοτερ βαζοντας παχυτερο που δεν καιγεται . Αλλιως , πας η για μηχανη η για αμαξι . Ειναι απιστευτο που προσπαθω να εξηγησω τα αυτονοητα . Η μηχανη δεν πρεπει να καιει λαδι . Οταν καιει λαδι αλλαζεις ρευστοτητα προς τα πανω . Ειναι νομος αυτο .

 

Επισης σχεδον κανενα απο τα 5w40 που κυκλοφορουν δεν ειναι συνθετικο 100% , φουλ δλδ . Το βασικο τους λαδι ειναι παντα απλο ορυκτελαιο και αυτο ειναι το 60-85% του λαδιου σαν ποσοτητα . Το υπολοιπο ειναι προσθετα . Το οτι λενε απεξω σαν ονομασια φουλ συνθετικα δεν παει να πει οτι ειναι και η ποιοτητα τους . Ειναι σαν να σε λενε Βασιλη Μαυρο  αλλα επειδη το επωνυμο σου ειναι μαυρος , δεν σε χαρακτηριζει σαν φυλη . Απλως ειναι το ονομα τους "full synthetic".

 

Τορκο και ρενδ λαιν ειναι αγωνιστηκες εταιριες 100% , και αυτον τον προσανατολισμο εχουν ολα τα λαδια τους . Δεν κανουν για το 90% των οχηματων που θελουν μια απλη καθημερινη διαδρομη του στυλ δουλεια-σπιτι .

 

Οι εποχες προχωρησαν αλλα ακομα βλεπω 20+ετιας προδιαγραφες σε λαδια . Κατι λεει αυτο για αλλη μια καραμελα που βοηθα στην πιο ευκολη πωληση οχηματος . Παρτε νεο αμαξι,βαλτε ψιλα λαδια , συμπληρωστε μεχρι να μην αντεχετε αλλο εσεις η η μηχανη και μετα απλως αλλαξτε αμαξι . Ομολογω καλοστημενο παραμυθι . Αλλα ειναι τραπουλοχαρτο μολις απλως αλλαξεις νωριτερα λαδια απο οτι λεει αυτος που θελει να σου ξαναπουλησει και βαλεις ρευστοτητα που δεν καιει . Ειδες ποσο απλο ειναι  ;;;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, pipis13 said:

Πραγματικα αν δεν ειναι τρολ, τοτε τα λαδια απο σουπερμάρκετ με αφηνουν αναυδο. 

Με 7-8 ευρω το λιτρο βρισκεις αξιοπρεπες λαδι εταιρειας λιπαντικών. 

Προσωπικα θα ρωτησω τον μαστορα μου  που μου προσέχει το αμαξι απο 0 χλμ, εαν μπορω να βαλω 10-40. 

5-40 ξερω οτι μπορω σιγουρα. 

 

Οφ τοπικ

Αυτο με την ξεραμενη κολλα στο ψευτοκαπακο που εχει ως αποτελεσμα να βλεπω ξεραμενα λαδια, φτιαχνεται ευκολα και με τι κοστος? 

Ο μηχανικος μου το έχει δει μου ειπε δεν ειναι κατι ανησυχητικο ακομα αλλα δε το ρωτησα ποσο παει κλπ. 

Να ξερω πανω κατω τι παιζει

Δεν ειμαι τρολ , παροτι και ενα τρολ το ιδιο θα πει . Απλα βλεπω μηδεν λογους να βαλω ενα λαδι που απλως εχει μια "καλη" σταμπα επανω χωρις φυσικα να ειμαι σε θεση να γνωριζω την ποιοτητα του, το τι ειναι μεσα . Εαν παρω δυο ιδια δοχεια και βαλο ενα καλο και ενα κακο λαδι , πως θα τα βρεις πιο ειναι πιο ; Δεν μπορεις , απλα περνεις αυτο που τυχαια διαλαιγεις . Εδω απλως με τις μαρκες σου χαιδευουν λιγο τα αυτια βοηθοντας λιγο καλυτερα την επιλογη σου προς το συμφερον τους . Ολα ειναι για τα λεφτα ....

 

Μπορεις να βαλεις 10w40 ανετα . Οπως και  15w40 . Οσο παλαιωνει η μηχανη τοσο περισσοτερα κενα παιρνει και τοσο πιο ευκολα καει τα ψιλα λαδια , ζητωντας επιμονα παχυτερο . Αμα θες να το κρατησεις πολυ πολυ καιρο , επιβαλλεται παχυτερο .

 

Αυτα ειναι υπολειμματα καμμενου λαδιου σαν αναθυμιασεις κυριως εκει πανω . Δεν ειναι εκει το προβλημα , απλως μην επιτρεπεις στην μηχανη να καιει λαδι και ολα ειναι οκ .

Edited by Μαστορας
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, crazy bill said:

Δεν εχω να πω κατι αλλο.δεν θα μπω στην διαδικασια να εξηγήσω αυτονόητα πραγματα. Καλή καταστροφη για οσους κανουν τετοιες επιλογες.

Δλδ θεωρεις φυσιολογικο να καινε λαδι παροτρυνοντας κοσμο να συνεχιζει να βαζει λαδι το οποιο καιει ; Απιστευτο !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.