Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

9 hours ago , Μαστορας said:

Κακο εαν το παιρνεις για φουλ συνθετικο , λεει ψεμματα  .

Λεει 100% συνθετικο ενω στο κεφ.3 αναφερει καθαρα οτι ειναι HC

DISTILLATES (PETROLEUM),

HYDROTREATED HEAVY PARAFFINIC

 και φυσικα περιεχει ορυκτελαιο

MINERAL OIL

Αρα εξ αρχης  σε ριχνει .

 Τωρα συμφωνα με αυτο το βιντεο , ειναι μετρια επιδοση .

 

Και συμφωνα με αυτο το λινκ λεει μεχρι και στο TBN ψεμματα , εχει 5.5 αντι για 6.8 που δηλωνει .

 

Με τα ψεμματα δεν παμε πουθενα, εγω το απορριπτω αν και για 5κ ειναι οριακα μετριο λογω χαμηλου TBN .

Τα ίδια με όσα αναφέρεις διάβασα κι εγώ και μου κίνησαν υποψίες!

Όσο για το ΤΒΝ, θέλω να πιστεύω ότι το λάδι του test ήταν ήδη και σε ένα βαθμό χρησιμοποιημένο όταν έγινε η ανάλυση στη Blackstone. Είναι αξιοσημείωτη η διαφορά (5,5 έναντι 6,8)..Αν όχι, τότε αλίμονο μας...δεν θα πρέπει τελικά να εμπιστευόμαστε καμία εταιρία λαδιού, σε ο,τι έχει να κάνει με τις προδιαγραφές και τα χαρακτηριστικά που αναγράφουν  είτε στα μπουκάλια τους, είτε στα pdf τους!

Τέλος, προσωπικά δεν έχω δει ποτέ με 'καλό μάτι' τα περί ύπαρξης ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ συνθετικού λιπαντικού (τουλάχιστον στην Ελλάδα) καθώς ένα καλό γνήσιο συνθετικό, δεν είναι δυνατόν να πωλείται σε τιμές κάτω των 20-25 € (όπως σχεδόν όλα τα λάδια την Ελλάδα).

Την καλημέρα μου!

Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

Oi ιαπωνες μεχρι το 2000 2005 εβγαζαν 4 λαμαρινες κολλημενες τετραγωνες με 4 ροδες και μιλαγαμε ολοι για τερατα αξιοπιστιας. 

Αυτο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , pipis13 said:

Oi ιαπωνες μεχρι το 2000 2005 εβγαζαν 4 λαμαρινες κολλημενες τετραγωνες με 4 ροδες και μιλαγαμε ολοι για τερατα αξιοπιστιας. 

Αυτο. 

Χμ , Οχι και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

@Μαστορας , ποια ειναι η γνωμη σου για το motorkote ?

Δειχνει να δουλευει ως αντιτριβικο αλλα μηπως σε βαθος χρονου προκαλει διαβρωση ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα αυτα τα δηθεν ενισχυτικά κλπ εμενα μου φαινονται...............! 

Πιο πολυ ειναι ψυχολογικο το θεμα στον οδηγο. Οτι δηλαδη, Α εβαλα ενισχυτικο τωρα θα πεταει το αμαξι.

Ειναι σαν αυτους που βαζουν 100 αρα αμόλυβδη και ξαφνικα παιρνουν αλογα, βγαζουν 2πλασια χλμ και αλλα σχετικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, gianniskar said:

@Μαστορας το Castrol 5w30 LL πώς το βλέπεις σαν λιπαντικό για 10κ αλλαγές σε καινούργιο?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εαν αναφερεσαι σε αυτο , ειναι ενα υμι. λαδι οπως τα περισσοτερα . Διαφωνω για τα 10κ . Ειναι πολυ .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pafsi said:

Τα ίδια με όσα αναφέρεις διάβασα κι εγώ και μου κίνησαν υποψίες!

Όσο για το ΤΒΝ, θέλω να πιστεύω ότι το λάδι του test ήταν ήδη και σε ένα βαθμό χρησιμοποιημένο όταν έγινε η ανάλυση στη Blackstone. Είναι αξιοσημείωτη η διαφορά (5,5 έναντι 6,8)..Αν όχι, τότε αλίμονο μας...δεν θα πρέπει τελικά να εμπιστευόμαστε καμία εταιρία λαδιού, σε ο,τι έχει να κάνει με τις προδιαγραφές και τα χαρακτηριστικά που αναγράφουν  είτε στα μπουκάλια τους, είτε στα pdf τους!

Τέλος, προσωπικά δεν έχω δει ποτέ με 'καλό μάτι' τα περί ύπαρξης ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ συνθετικού λιπαντικού (τουλάχιστον στην Ελλάδα) καθώς ένα καλό γνήσιο συνθετικό, δεν είναι δυνατόν να πωλείται σε τιμές κάτω των 20-25 € (όπως σχεδόν όλα τα λάδια την Ελλάδα).

Την καλημέρα μου!

Δυστυχως , ειναι οπως λεει στο πανω μερος της αναλυσης (οχι οτι τους εμπιστευομαι και αυτους , απλη γνωμη εξεταζω) ειναι virgin oil , αρα κατευθειαν απο το μπουκαλι .

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, geopro said:

@Μαστορας , ποια ειναι η γνωμη σου για το motorkote ?

Δειχνει να δουλευει ως αντιτριβικο αλλα μηπως σε βαθος χρονου προκαλει διαβρωση ;

Αν δουλευαν αυτα οπως πρεπει , μαλλον τοσο καιρο θα τα ειχαν ενσωματωσει και οι εταιριες λαδιων στα προιοντα τους . Αρα δεν μου πολυγεμιζουν το ματι . Ισως κανουν δουλεια υπο ορισμενες συνθηκες και ισως να κρατανε και μερικα χλμ μεσα αλλα την " συντομη αλλαγη με απλα φτηνα λαδια " σαν τακτικη δεν την νικαει τιποτα . Δεν χρειαζεται τπτ αλλο . Μιλαω παντα για καθημερηνη απλη χρηση αμαξιου .  Τωρα σε περιεργες κατασκευες και μετατροπες , ισως δειχνουν καλυτερα . Αλλο να βαλεις αντιτριβικο σε Αλτο με 50 αλογα και αλλο σε Πορσε με 500 . Στα 50 δεν θα δειξει απολυτος τπτ . Στην Πορσε , ισως ....

Edited by Μαστορας
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, pipis13 said:

Παιδια ολα αυτα τα δηθεν ενισχυτικά κλπ εμενα μου φαινονται...............! 

Πιο πολυ ειναι ψυχολογικο το θεμα στον οδηγο. Οτι δηλαδη, Α εβαλα ενισχυτικο τωρα θα πεταει το αμαξι.

Ειναι σαν αυτους που βαζουν 100 αρα αμόλυβδη και ξαφνικα παιρνουν αλογα, βγαζουν 2πλασια χλμ και αλλα σχετικα

Συμφωνω, περα απο τα λαδια του και την σωστη αλλαγη τους , δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι αλλο .

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, pipis13 said:

Oi ιαπωνες μεχρι το 2000 2005 εβγαζαν 4 λαμαρινες κολλημενες τετραγωνες με 4 ροδες και μιλαγαμε ολοι για τερατα αξιοπιστιας. 

Αυτο. 

Οταν οι ευρωπαιοι ειχαν σερβις στα 10κ οι ιαπωνες ειχαν σερβις στα 3-5κ . Μολις πηγαν και αυτοι στα 10κ και εναρμονιστηκαν στα Euro προτυπα καυσαεριων , σταματησαν να ειναι ιαπωνες , βγαζουν χαζες ζημιες .

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν , Μαστορας said:

Δυστυχως , ειναι οπως λεει στο πανω μερος της αναλυσης (οχι οτι τους εμπιστευομαι και αυτους , απλη γνωμη εξεταζω) ειναι virgin oil , αρα κατευθειαν απο το μπουκαλι .

Χχμμ..Έχεις δίκιο...Σε virgin αναφέρεται...Δεν το είχα παρατηρήσει, καθώς η προσοχή μου έπεσε κατευθείαν στο..'ψητό' !!

Τι να πω πλέον...Αν παραδεχθούμε την αξιοπιστία αποτελέσματος της Blackstone, τότε μιλάμε για ΣΟΚ!!..Υποτίθεται ότι η MOTUL επί σειρά ετών είχε πολλές και πολύ θετικές κριτικές, ως αξιόπιστη και σοβαρή εταιρία με αξιόπιστα προϊόντα και ετικέτες :shok:  

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, pafsi said:

Χχμμ..Έχεις δίκιο...Σε virgin αναφέρεται...Δεν το είχα παρατηρήσει, καθώς η προσοχή μου έπεσε κατευθείαν στο..'ψητό' !!

Τι να πω πλέον...Αν παραδεχθούμε την αξιοπιστία αποτελέσματος της Blackstone, τότε μιλάμε για ΣΟΚ!!..Υποτίθεται ότι η MOTUL επί σειρά ετών είχε πολλές και πολύ θετικές κριτικές, ως αξιόπιστη και σοβαρή εταιρία με αξιόπιστα προϊόντα και ετικέτες :shok:  

Μας εχουν κανει πλυση εγκεφαλου . Οι κατηγοριες λαδιων ειναι τρεις αλλα οχι οπως νομιζουμε .

1) Συνθετικα . Ουτε φουλ ουτε 100% ονομασιες για να τραβανε το ματι , τιποτα απο αυτα τα τρικ . Ειναι 100% προιοντα χημειου και δεν κανουν για καθημερινη χρηση, δεν συνεργαζονται με τιποτα ξενο οπως σκονη , καπνα , υγρασια , καυσιμο , τπτ απο αυτα . Γιαυτο ειναι μονο για αγωνιστικα που τα αλλαζουν μετα απο καθε αγωνα ( η σχεδον ) και φυσικα εκει υπαρχουν σπονσορες , δεν παιζουν με πενταροδεκαρες .

2) Ενισχυμενα . Οχι υμισυνθετικα, αυτη η ονομασια μας χαιδευει τα αυτια , να λεμε οτι κατι πηραμε . Ολα αυτα ειναι σαν βασικο λαδι ορυκτελαια και βαζουν μερικα προσθετα οι εταιριες , αναλογα τι επιθυμουν σαν συμπεριφορα απο το λαδι τους .

3) Ορυκτελαιο , η αλλιως απλο λαδι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Μαστορας said:

Μας εχουν κανει πλυση εγκεφαλου . Οι κατηγοριες λαδιων ειναι τρεις αλλα οχι οπως νομιζουμε .

1) Συνθετικα . Ουτε φουλ ουτε 100% ονομασιες για να τραβανε το ματι , τιποτα απο αυτα τα τρικ . Ειναι 100% προιοντα χημειου και δεν κανουν για καθημερινη χρηση, δεν συνεργαζονται με τιποτα ξενο οπως σκονη , καπνα , υγρασια , καυσιμο , τπτ απο αυτα . Γιαυτο ειναι μονο για αγωνιστικα που τα αλλαζουν μετα απο καθε αγωνα ( η σχεδον ) και φυσικα εκει υπαρχουν σπονσορες , δεν παιζουν με πενταροδεκαρες .

2) Ενισχυμενα . Οχι υμισυνθετικα, αυτη η ονομασια μας χαιδευει τα αυτια , να λεμε οτι κατι πηραμε . Ολα αυτα ειναι σαν βασικο λαδι ορυκτελαια και βαζουν μερικα προσθετα οι εταιριες , αναλογα τι επιθυμουν σαν συμπεριφορα απο το λαδι τους .

3) Ορυκτελαιο , η αλλιως απλο λαδι .

φιλε μαστορα εσυ εν κατακλειδι ποιο θεωρεις καλο λαδι για τα tsi μοτερ;Δηλαδη στην τελικη εσυ τι βαζεις στο δικο σου και καθε ποτε κανεις αλλαγη;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , geopro said:

@Μαστορας , ποια ειναι η γνωμη σου για το motorkote ?

Δειχνει να δουλευει ως αντιτριβικο αλλα μηπως σε βαθος χρονου προκαλει διαβρωση ;

 

Κάνει μια δουλειά εν μέρη. 

 

Αλλά που θα βρεις το γνησιο MOTORKOTE? 

Πριν από χρόνια είχε γεμίσει η αγωρα  με πολύ μούφα προϊόντα της μάρκας αυτης???

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, TMESSOLO said:

φιλε μαστορα εσυ εν κατακλειδι ποιο θεωρεις καλο λαδι για τα tsi μοτερ;Δηλαδη στην τελικη εσυ τι βαζεις στο δικο σου και καθε ποτε κανεις αλλαγη;

15w40 απο τα λιντλ και τα αλλαζω στα 5κ σε vag πετρελαιο του '13 με 130κ+ χλμ . Απο αλλαγη σε αλλαγη δεν γραφει καψιμο στον δειχτη .

 

Καλο λαδι ειναι αυτο που δεν καιγεται στα λογικα 7.5κ χλμ σαν αλλαγη . Ανεξαρτητως τιμης , δεν μου λεει κατι η τιμη , το ιδιο λαδι που εγω θα σου το δωσω 9 ευρω μπορει να το βρεις 7.5 ευρω . Αλλαξε κατι ; Οχι . Αρα οτι δεν καιει , δουλευει .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Μαστορας said:

15w40 απο τα λιντλ και τα αλλαζω στα 5κ σε vag πετρελαιο του '13 με 130κ+ χλμ . Απο αλλαγη σε αλλαγη δεν γραφει καψιμο στον δειχτη .

 

Καλο λαδι ειναι αυτο που δεν καιγεται στα λογικα 7.5κ χλμ σαν αλλαγη . Ανεξαρτητως τιμης , δεν μου λεει κατι η τιμη , το ιδιο λαδι που εγω θα σου το δωσω 9 ευρω μπορει να το βρεις 7.5 ευρω . Αλλαξε κατι ; Οχι . Αρα οτι δεν καιει , δουλευει .

φανταζομαι τον ιδιο τυπο λαδιου θα προτεινες για ενα μοτερ πχ 1.4 tsi;εννοω δηλαδη 15w40...

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, OMINUS said:

Για liqui moly ceratec έχω διαβάσει ότι κάνει δουλειά.

 

 

 

εντυπωσιακο....ενα πραγμα με κραταει απο το να το δοκιμασω...ολα αυτα που ξεκολλανε φευγουν σιγουρα στην αλλαδη ή καποιο μερος μενει μεσα και φραζουν σιγα σιγα δυσκολα σημεια;...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, TMESSOLO said:

φανταζομαι τον ιδιο τυπο λαδιου θα προτεινες για ενα μοτερ πχ 1.4 tsi;εννοω δηλαδη 15w40...

Εαν δεν συμαζευεται απο καψιμο, και το 15w40 το μειωνει στο ελαχιστο , ναι . Ξεκινας με 5w40 και αναλογως πραττεις και ανεβαινεις ρευστοτητα . Εγω βαζω απο λιντλ γιατι δεν νοθευονται ευκολα οπως τα αλλα . Δλδ εγω δεν μπορω να εισαγω αυτα και να τα βαλω στο μαγαζι μου . Συνεπως ειναι ελεγχομενη η μεταφορα και η πωληση τους σε αντιθεση με οτι αλλο κυκλοφορει που μπορεις να το βρεις σχεδον και σε περιπτερα . Αυτα νοθευονται ευκολα .

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, TMESSOLO said:

εντυπωσιακο....ενα πραγμα με κραταει απο το να το δοκιμασω...ολα αυτα που ξεκολλανε φευγουν σιγουρα στην αλλαδη ή καποιο μερος μενει μεσα και φραζουν σιγα σιγα δυσκολα σημεια;...

Ναι , παροτι οπως βλεπω εν μερει δουλευουν , η μηχανη σιγουρα "σφιγγει" με αυτα μεσα . Δεν ξερω αν ειναι καλο . Εαν αυτο κολλαει στους κυλινδρους , δεν ειναι καλο . Τα χιαστα και η γραμμωση του κυλινδρου ειναι για να κραταει λιγο λαδι . Εαν αυτο το πραμα τα καλυπτει αυτα , δεν ειναι καλο , το λαδι θα τσουλαει μεσα στον θαλαμο καυσης αντι να μενει στα χιαστα και θα καιγεται . Παλι υποθεση κανω, γιατι δεν το εχω δοκιμασει ουτε αυτο ουτε κατι παρομοιο . Αλλα εαν κολλαει στα χιαστα του κυλινδρου , μαυρα μαντατα ...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Μαστορας said:

Εαν δεν συμαζευεται απο καψιμο, και το 15w40 το μειωνει στο ελαχιστο , ναι . Ξεκινας με 5w40 και αναλογως πραττεις και ανεβαινεις ρευστοτητα . Εγω βαζω απο λιντλ γιατι δεν νοθευονται ευκολα οπως τα αλλα . Δλδ εγω δεν μπορω να εισαγω αυτα και να τα βαλω στο μαγαζι μου . Συνεπως ειναι ελεγχομενη η μεταφορα και η πωληση τους σε αντιθεση με οτι αλλο κυκλοφορει που μπορεις να το βρεις σχεδον και σε περιπτερα . Αυτα νοθευονται ευκολα .

σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου...στο δικο μου (touran 1.4 tsi bmy 140χιλ χλμ) δεν εχω παρατηρησει καψιμο στη βεργα...βεβαια ισως παιζει ρολο το γεγονος οτι λογω dsg το αμαξι δουλευει γενικα πολυ μαλακα....castrol edge 05w30 χρησιμοποιω...καλο ειναι ομως να ειναι προετοιμασμενος κανεις βεβαια

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Κάνει μια δουλειά εν μέρη. 

 

Αλλά που θα βρεις το γνησιο MOTORKOTE? 

Πριν από χρόνια είχε γεμίσει η αγωρα  με πολύ μούφα προϊόντα της μάρκας αυτης???

Στην επισημη σελιδα της motorkote εμφανιζεται ως αντιπροσωπος Ευρωπης ο γνωστος Λαμπριανιδης.

Αρα ψωνιζουμε απο εκει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.