Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλησπέρα στην Ομάδα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όσο αναφορά το AUTODOC αν τα λάδια που εμπορεύεται είναι γνήσια 

Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2024 at 10:49 PM, topmar said:

Από εξωτερικό τα φέρνει, λογικά είναι. 

έχω πάρει αρκετά τον τελευταίο καιρό ναι είναι και επίσης όλα ειναι του 23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρώτες εντυπώσεις μετά από σχεδόν 1000 ΚΜ με τα νέα λάδια στον κινητήρα που μπήκαν για πρώτη φορά, τα Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30 LL.

 

Σε συνήθη διαδρομή που κάνω (Σέρρες - Θεσσαλονίκη και αντίστροφα), είδα εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες λαδιού, τέτοιες που δεν έχω δει ποτέ μέχρι τώρα (με ίδιες ταχύτητες κίνησης 90-120 Km/h και ίδια εξωτερική θερμοκρασία 11-16 C) με τα 3 προηγούμενα λάδια που έχω χρησιμοποιήσει. 

 

Είδα θερμοκρασίες λαδιού λοιπόν από 84 C (!!!) έως 104 C (max!!), ήτοι περίπου 8-10 C χαμηλότερες σε σχέση με τα άλλα λάδια! 

 

Μεγαλύτερο ενδιαφέρον θα έχει η χρήση του κατά τους ζεστούς θερινούς μήνες, οπότε θα έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα μετά. 

 

Τι συμπέρασμα βγάζετε εσείς από τα παραπάνω πρώτα συμπεράσματα για το λάδι αυτό λοιπόν; 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/14/2024 at 12:21 AM, topmar said:

Καλησπέρα, πρώτες εντυπώσεις μετά από σχεδόν 1000 ΚΜ με τα νέα λάδια στον κινητήρα που μπήκαν για πρώτη φορά, τα Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30 LL.

 

Σε συνήθη διαδρομή που κάνω (Σέρρες - Θεσσαλονίκη και αντίστροφα), είδα εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες λαδιού, τέτοιες που δεν έχω δει ποτέ μέχρι τώρα (με ίδιες ταχύτητες κίνησης 90-120 Km/h και ίδια εξωτερική θερμοκρασία 11-16 C) με τα 3 προηγούμενα λάδια που έχω χρησιμοποιήσει. 

 

Είδα θερμοκρασίες λαδιού λοιπόν από 84 C (!!!) έως 104 C (max!!), ήτοι περίπου 8-10 C χαμηλότερες σε σχέση με τα άλλα λάδια! 

 

Μεγαλύτερο ενδιαφέρον θα έχει η χρήση του κατά τους ζεστούς θερινούς μήνες, οπότε θα έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα μετά. 

 

Τι συμπέρασμα βγάζετε εσείς από τα παραπάνω πρώτα συμπεράσματα για το λάδι αυτό λοιπόν; 

 

 

Αρχικά θετικά εντυπώσεις. Όμως κάτσε να δεις το καλοκαίρι τι θα παίζει και ποια θα είναι η συμπεριφορά του λαδιού-κινητήρα μέχρι τις 10 χιλιάδες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ξανα!! Για tsi (1.4 jetta) ποια λαδια ειναι καλα ή ας πουμε καλυτερα απο τα castrol που προτεινουν στην VW

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλο λάδι (άλλης μάρκας) ιδίων προδιαγραφών που προτείνονται για το μοτέρ σου. 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! εκτος απο τα castrol ποια αλλα λαδια θα μου προτεινατε; Ας πουμε καλυτερα σε σχεση με τα μαμισια... Σε συζητησεις μου εχουν για motul 300V, bardahl & liqui moly

Link to comment
Share on other sites

Μην ανοίγεις νέα θέματα συνεχώς, κάνε αναζήτηση και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Στα μετέφερα εδώ και τα 2.

 

Το 1,4Tsi Gen1-2, θέλει προδιαγραφή VW504.

Από τα καλύτερα λάδια είναι Mobil Esp 5w30, το LM 5w30 TopTec4200 ή Molygen, Motul 5w30 XClean, Castrol Edge 5w30 κλπ.

Τα λάδια που ανέφερες είναι καλά, πλην του 300V. Δεν είναι για τη χρήση που θες.

 

Αν χρησιμοποιούσες ένα συγκεκριμένο συνέχισε με αυτό εφόσον δεν είχε κάποιο πρόβλημα, είναι προτιμότερο.

Μοτέρ με 250Κ+ χλμ, θέλει flush για φρεσκάρισμα.

Η οποιαδήποτε αλλαγή λαδιών σε μάρκα, θέλει τουλάχιστο 2 αλλαγές για να έχει αποτέλεσμα.

 

Κάνε αλλαγές ανά 7,500 ανελλιπώς και το μοτέρ θα βγάλει πολλά χλμ απροβλημάτιστα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.