Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

On 29/10/2016 at 5:04 PM, Kostas 1980 said:

Στην κατηγορία Group V ανήκουν τα συνθετικά λιπαντικά που προέρχονται από εστέρες. Οι εστέρες δεν προέρχονται απαραίτητα από παράγωγα του πετρελαίου, συχνά προέρχονται και από καρπούς της γης (πχ καρυδέλαιο, λαχανέλαιο). Οι εστέρες προσδίδουν στο λιπαντικό με σαφήνεια τις ιδιότητες που επιθυμεί ο παρασκευαστής του. Τα λιπαντικά με εστέρες είναι αδύνατον να σταθούν χωρίς λιπαντική βάση που σημαίνει ότι πρέπει να περιέχουν σεβαστή ποσότητα ορυκτελαίου (Group I/II/III) ή PAO (Group IV). Τα κορυφαία εστερικά λιπαντικά περιέχουν τουλάχιστον 50% GrIV ή GrIII/IV ή GrIII (την κατηγορία της βάσης την γνωρίζουν μόνο οι παρασκευαστές τους). Επίσης δεν υπάρχει λιπαντικό 100% Group IV καθότι δεν μπορεί να σταθεί πάνω στα μέταλλα λόγω αντίθετης πολικότητας με αυτά. Γι αυτόν τον λόγο χρησιμοποιούνται εστέρες. Έτσι στην πραγματικότητα τα 100% πραγματικά συνθετικά, είτε Group IV είτε Group V είναι πάντα Group IV/V. Στην Ευρώπη ο χαρακτηρισμός συνθετικό λιπαντικό (synthetic) απαιτεί τη χρήση 100% συνθετικής βάσης (100% synthetic), σε αντίθεση με τις ΗΠΑ, όπου βάση νομοθεσίας και ένα λιπαντικό GroupIII μπορεί να χαρακτηρισθεί 100% synthetic. Προσοχή επίσης, στην αναγραφή "συνθετική βάση - synthetic base", διότι ένα ποστοστό συνθετικής βάσης έχουν και τα ημισυνθετικά λιπαντικά. Με λίγα λόγια εάν θέλετε πλήρως συνθετικό λάδι, εξασφαλίστε την αναγραφή "πλήρως συνθετικό-Full synthetic" ή το "100% συνθετικό-100% synthetic". Το "συνθετικής βάσης-synthetic base" είναι συνήθως τα ημισυνθετικά λάδια

 Τα κορυφαια Group IV/V περιεχουν τουλαχιστον 75% + συνθετικη βαση και οχι 50% . Το υπολοιπο ποσοστο απο το 75%+ της συνθετικης τους βασης ειναι το λεγομενο carrier oil , το λαδι που εμπλουτιζει με προσθετα το base oil (το βασικο λαδι δηλαδη) προσθετα οπως κατα της τριβης ,της οξειδωσης , απορρυπαντικα , προσθετα για να επουλωνουν μικρορωγμες στις φλαντζες ,προσθετα για πιεση που δεχεται στην κυκλοφορια το λαδι ,αναστολεις σκουριας των μεταλλων , κατα του αφρου που σχηματιζεται και παρα παρα πολλα αλλα . Αυτο το λαδι μπορει να ειναι οπως ειπες απο μικροτερο group συστατικα . Δυστυχως ομως δεν μας εξασφαλιζει η απλη αναγραφη "πλήρως συνθετικό-Full synthetic" ή το "100% συνθετικό-100% synthetic" γιατι υπαρχουν εταιριες που χρησιμοποιουν περιεργες νομοθεσιες και κατασκευαζουν φτηνιαρικα λαδια και τα παρουσιαζουν ως 100% συνθετικα . Οταν εχει base oil μονο 30%  ,και φυσικα δεν απορριπτεται απο την νομοθεσια σαν 100% συνθετικο , και 70% carrier oil που μπορει να ειναι απο δεν ξερω και εγω τι , εχει το δικαιωμα να λεει 100% συνθετικο αλλα με 70% group 3,2,1 λαδι μεσα !! Ο ορος " 100% συνθετικο " δυστυχως αναφερεται στο base oil και οχι στο carrier oil . Γιαυτο ψαχνουμε τα safety data μπας και βγαλουμε ακρη με το τι βαζει μεσα η καθε εταιρια και ποσο ποσοσστο ειναι . Οσο μεγαλυτερο ποσοστο της 100% συνθετικης βασης παντα εχει το λαδι ,τοσο καλυτερο ειναι .

Edit :  "Τα κορυφαια Group IV/V περιεχουν τουλαχιστον 75% + συνθετικη βαση και οχι 50% "

Με αυτο εννοω 75% απο το συνολο του λαδιου ( base + carrier oil) , οχι 75% της βασης του λαδιου μονο ( base oil ) . Διατυπωση που ισως παρανοηθει γιαυτο εκανα  edit .

Edited by O Palios
Link to comment
Share on other sites

On 10/30/2016 at 5:39 ΜΜ, O Palios said:

 Τα κορυφαια Group IV/V περιεχουν τουλαχιστον 75% + συνθετικη βαση και οχι 50% . Το υπολοιπο ποσοστο απο το 75%+ της συνθετικης τους βασης ειναι το λεγομενο carrier oil , το λαδι που εμπλουτιζει με προσθετα το base oil (το βασικο λαδι δηλαδη) προσθετα οπως κατα της τριβης ,της οξειδωσης , απορρυπαντικα , προσθετα για να επουλωνουν μικρορωγμες στις φλαντζες ,προσθετα για πιεση που δεχεται στην κυκλοφορια το λαδι ,αναστολεις σκουριας των μεταλλων , κατα του αφρου που σχηματιζεται και παρα παρα πολλα αλλα . Αυτο το λαδι μπορει να ειναι οπως ειπες απο μικροτερο group συστατικα . Δυστυχως ομως δεν μας εξασφαλιζει η απλη αναγραφη "πλήρως συνθετικό-Full synthetic" ή το "100% συνθετικό-100% synthetic" γιατι υπαρχουν εταιριες που χρησιμοποιουν περιεργες νομοθεσιες και κατασκευαζουν φτηνιαρικα λαδια και τα παρουσιαζουν ως 100% συνθετικα . Οταν εχει base oil μονο 30%  ,και φυσικα δεν απορριπτεται απο την νομοθεσια σαν 100% συνθετικο , και 70% carrier oil που μπορει να ειναι απο δεν ξερω και εγω τι , εχει το δικαιωμα να λεει 100% συνθετικο αλλα με 70% group 3,2,1 λαδι μεσα !! Ο ορος " 100% συνθετικο " δυστυχως αναφερεται στο base oil και οχι στο carrier oil . Γιαυτο ψαχνουμε τα safety data μπας και βγαλουμε ακρη με το τι βαζει μεσα η καθε εταιρια και ποσο ποσοσστο ειναι . Οσο μεγαλυτερο ποσοστο της 100% συνθετικης βασης παντα εχει το λαδι ,τοσο καλυτερο ειναι .

Edit :  "Τα κορυφαια Group IV/V περιεχουν τουλαχιστον 75% + συνθετικη βαση και οχι 50% "

Με αυτο εννοω 75% απο το συνολο του λαδιου ( base + carrier oil) , οχι 75% της βασης του λαδιου μονο ( base oil ) . Διατυπωση που ισως παρανοηθει γιαυτο εκανα  edit .

To παρακάτω διάβασα σήμερα 6/11/2016 σε Ελληνικό site Ford. Η αλλαγή λαδιών έγινε 5/11/2016. Τώρα αρχίζουν τα όργανα!!

Σήμερα, 11:19

 
Καλησπερα παιδια,
Πηγα χθες και εκανα αλλαγη λαδιων στη ford
Και βλεπω μετα εβαλαν castrol 5w20
5w30 δεν ειναι για το δικο μας;;
Ευχαριστώ
Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tsikis007 said:

Απάτη με λάδια “μαϊμού” στη Μόσχα

http://www.autoblog.gr/2016/01/08/massive-engine-oil-counterfeiting-ring-busted-in-moscow/

Γνωστες απατεωνιες με λαδια "φασον" . Οτι 'να'νε .

"... Μάλιστα προχώρησαν ακόμη παραπέρα μιας και έβαζαν το λάδι τους σε συσκευασίες που έμοιαζαν με τα εργοστασιακά (ΟΕΜ) λάδια των Ford, Mazda, Nissan, Toyota, Volkswagen, BMW και GM. "

Και μετα μου λετε για αντιπροσωπιες και κουραφεξαλα . (Δεν τους βαζω ποτε ολους μεσα αλλα ....)

Edit: Ευτυχως δεν λεει Aral ...( οχι οτι σιγουρευτικα δηλαδη ...) .

Edited by O Palios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tsikis007 said:

To παρακάτω διάβασα σήμερα 6/11/2016 σε Ελληνικό site Ford. Η αλλαγή λαδιών έγινε 5/11/2016. Τώρα αρχίζουν τα όργανα!!

Σήμερα, 11:19

 
Καλησπερα παιδια,
Πηγα χθες και εκανα αλλαγη λαδιων στη ford
Και βλεπω μετα εβαλαν castrol 5w20
5w30 δεν ειναι για το δικο μας;;
Ευχαριστώ

Καλως μας και το 20αρακι . Κορομηλο το δακρι το βλεπω ,ξεσκισμενη την τσεπη την βλεπω ,χρεπι το αμαξι το βλεπω ...

Να δω καποιοι που δηλωναν οτι θα το βαλουν το 20αρι, τι θα κανουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , O Palios said:

Γνωστες απατεωνιες με λαδια "φασον" . Οτι 'να'νε .

"... Μάλιστα προχώρησαν ακόμη παραπέρα μιας και έβαζαν το λάδι τους σε συσκευασίες που έμοιαζαν με τα εργοστασιακά (ΟΕΜ) λάδια των Ford, Mazda, Nissan, Toyota, Volkswagen, BMW και GM. "

Και μετα μου λετε για αντιπροσωπιες και κουραφεξαλα . (Δεν τους βαζω ποτε ολους μεσα αλλα ....)

Edit: Ευτυχως δεν λεει Aral ...( οχι οτι σιγουρευτικα δηλαδη ...) .

Ούτε για Liqui Moly που χρησιμοποιώ εγώ. Ο Θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tsikis007 said:

Ούτε για Liqui Moly που χρησιμοποιώ εγώ. Ο Θεός βοηθός.

Και τα δυο ειναι γερμανικα λαδια . Μπορει να μην σημαινει τιποτα, μπορει και πολλα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ανοίγω νέο θέμα άλλα έχω μπερδευτεί με τα τόσα πολλά που διαβάζω.'Έχω ένα polo 1.2 tsi 4/11 και στα 5.5 χρονιά πρώτη φορά μου έβγαλε ένδειξη για λάδια. τα servis τα κάνω μόνος και του βάζω castrol edge 5w-30 4 L  κάθε 15.000 χιλιόμετρα. άλλαξα λάδια στα 91.000 και έχω 98.000  και ενώ έπρεπε να κάνω στα 106.000  μου έβγαλε λαμπάκι συμπλήρωσα 0.7 λίτρα δεν έχω διαρροή δεν στάζει τίποτα.στα 85.000 άλλαξα καδένα παίζει ρόλο τίποτα με τον συγχρονισμό  του κινητήρα?πρέπει να κάνω πιο συχνά αλλαγή λαδιών?κάθε 10.000 η 7.500? αν ναι πρέπει να αλλάζω κάθε φορά  και φίλτρο βενζίνης και λαδιού?πρέπει να αλλάξω τύπο λαδιού?και αν ναι τι να βάλω 0w-40?5w-40?10w-40?και τέλος castrol aral valvoline?

Edited by pilotosjim7
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2016 at 1:50 ΜΜ, O Palios said:

Edit: Ευτυχως δεν λεει Aral ...( οχι οτι σιγουρευτικα δηλαδη ...) .

εγω με τα aral 5-30 super tronic longlife III ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

νιωθω το αμαξι να τραβαει καλητερα

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, pilotosjim7 said:

Συγνώμη που ανοίγω νέο θέμα άλλα έχω μπερδευτεί με τα τόσα πολλά που διαβάζω.'Έχω ένα polo 1.2 tsi 4/11 και στα 5.5 χρονιά πρώτη φορά μου έβγαλε ένδειξη για λάδια. τα servis τα κάνω μόνος και του βάζω castrol edge 5w-30 4 L  κάθε 15.000 χιλιόμετρα. άλλαξα λάδια στα 91.000 και έχω 98.000  και ενώ έπρεπε να κάνω στα 106.000  μου έβγαλε λαμπάκι συμπλήρωσα 0.7 λίτρα δεν έχω διαρροή δεν στάζει τίποτα.

1)στα 85.000 άλλαξα καδένα παίζει ρόλο τίποτα με τον συγχρονισμό  του κινητήρα?

2)πρέπει να κάνω πιο συχνά αλλαγή λαδιών?κάθε 10.000 η 7.500?

3)αν ναι πρέπει να αλλάζω κάθε φορά  και φίλτρο βενζίνης και λαδιού?

4)πρέπει να αλλάξω τύπο λαδιού?και αν ναι τι να βάλω 0w-40?5w-40?10w-40?

5)και τέλος castrol aral valvoline?

 Ο υπολογιστης εντοπισε την βλακεια του να επιμενουμε να κραταμε πολυ σε διαρκεια, λαδια με μικρη ρευστοτητα σε συνθηκες οδηγησης που δεν το επιτρεπουν αυτο . Εν συντομια παλιωσαν τα λαδια σου και γιαυτο σου λεει αλλαξε τα νωριτερα , συμφωνα με τον τροπο και τις συνθηκες που οδηγεις .  Το οτι συμπληρωσες 700 γρ, που στην πραγματικοτητα ειναι 1,2 λιτρα γιατι εως ακριβως το ανω σημειο της σταθμης στον δεικτη λαδιου η ποσοτητα που εχω μετρησει ειναι 3,85 και πουθενα κοντα στο 4,3 λιτρα που σου εβαλαν εξ αρχης . Αρα 0,7+0,45 (το κρυφο λαδι) περασες το λιτρο φιλε μου χαλαρα. Και αυτο το εκαψες επειδη κατ'εμε ειναι υπερβολικα ψιλο το λαδι, ακαταλληλη η ρευστοτητα και δεν αντεχει .

1) Οχι δεν εχει να κανει με τον συγχρονισμο το καψιμο του λαδιου η τα νωριτερα χιλιομετρα του σερβις που ανεγραψε ο υπολογιστης . Εχει ομως να κανει και με την υγεια της καδενας η ρευστοτητα που βαζεις .

2) Ναι ,εγω αλλαζω στα 7.500 και δεν καιω σταγονα .

3)Μονο Λαδιου .

4)Κατ εμε ,ναι ,βαλε 5w-40 για 7.500 χλμ η εαν θελεις ποιοτικοτερο λαδι και με καλυτερες κρυες εκκινησεις , 0w-40 για 10.000 χλμ. Μην ξαναβαλεις 5w-30 η κατι που να αναγραφει 30 στο τελος .Μακρυα απο 30αρια,και πολυ τα κρατησες .

5) Εγω προτιμω Aral  ειναι παλαια εταιρια με μεγαλη συνεργασια και εμπειρια κυριως σε γερμανικα αμαξια . Οτι βολευεσαι ομως .

 

Edited by O Palios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, takisbrax said:

εγω με τα aral 5-30 super tronic longlife III ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

νιωθω το αμαξι να τραβαει καλητερα

Τραβαει καλυτερα γιατι ειναι ψιλο λαδι,αμα βαλεις 20αρι θα ειναι ακομα καλυτερα στο τραβηγμα . Οχι ομως για την υγεια της μηχανης .

Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2016 at 10:18 ΜΜ, O Palios said:

 Ο υπολογιστης εντοπισε την βλακεια του να επιμενουμε να κραταμε πολυ σε διαρκεια, λαδια με μικρη ρευστοτητα σε συνθηκες οδηγησης που δεν το επιτρεπουν αυτο . Εν συντομια παλιωσαν τα λαδια σου και γιαυτο σου λεει αλλαξε τα νωριτερα , συμφωνα με τον τροπο και τις συνθηκες που οδηγεις .  Το οτι συμπληρωσες 700 γρ, που στην πραγματικοτητα ειναι 1,2 λιτρα γιατι εως ακριβως το ανω σημειο της σταθμης στον δεικτη λαδιου η ποσοτητα που εχω μετρησει ειναι 3,85 και πουθενα κοντα στο 4,3 λιτρα που σου εβαλαν εξ αρχης . Αρα 0,7+0,45 (το κρυφο λαδι) περασες το λιτρο φιλε μου χαλαρα. Και αυτο το εκαψες επειδη κατ'εμε ειναι υπερβολικα ψιλο το λαδι, ακαταλληλη η ρευστοτητα και δεν αντεχει .

1) Οχι δεν εχει να κανει με τον συγχρονισμο το καψιμο του λαδιου η τα νωριτερα χιλιομετρα του σερβις που ανεγραψε ο υπολογιστης . Εχει ομως να κανει και με την υγεια της καδενας η ρευστοτητα που βαζεις .

2) Ναι ,εγω αλλαζω στα 7.500 και δεν καιω σταγονα .

3)Μονο Λαδιου .

4)Κατ εμε ,ναι ,βαλε 5w-40 για 7.500 χλμ η εαν θελεις ποιοτικοτερο λαδι και με καλυτερες κρυες εκκινησεις , 0w-40 για 10.000 χλμ. Μην ξαναβαλεις 5w-30 η κατι που να αναγραφει 30 στο τελος .Μακρυα απο 30αρια,και πολυ τα κρατησες .

5) Εγω προτιμω Aral  ειναι παλαια εταιρια με μεγαλη συνεργασια και εμπειρια κυριως σε γερμανικα αμαξια . Οτι βολευεσαι ομως .

 

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι 10w-40 που γράφουν πολλοί εδώ μέσα λες όχι ε?εκεί καταλήγω 7.500 Χιλιόμετρα αλλαγή μαζί με φίλτρο κ να βάλω aral 

Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2016 at 10:18 ΜΜ, O Palios said:

 Ο υπολογιστης εντοπισε την βλακεια του να επιμενουμε να κραταμε πολυ σε διαρκεια, λαδια με μικρη ρευστοτητα σε συνθηκες οδηγησης που δεν το επιτρεπουν αυτο . Εν συντομια παλιωσαν τα λαδια σου και γιαυτο σου λεει αλλαξε τα νωριτερα , συμφωνα με τον τροπο και τις συνθηκες που οδηγεις .  Το οτι συμπληρωσες 700 γρ, που στην πραγματικοτητα ειναι 1,2 λιτρα γιατι εως ακριβως το ανω σημειο της σταθμης στον δεικτη λαδιου η ποσοτητα που εχω μετρησει ειναι 3,85 και πουθενα κοντα στο 4,3 λιτρα που σου εβαλαν εξ αρχης . Αρα 0,7+0,45 (το κρυφο λαδι) περασες το λιτρο φιλε μου χαλαρα. Και αυτο το εκαψες επειδη κατ'εμε ειναι υπερβολικα ψιλο το λαδι, ακαταλληλη η ρευστοτητα και δεν αντεχει .

1) Οχι δεν εχει να κανει με τον συγχρονισμο το καψιμο του λαδιου η τα νωριτερα χιλιομετρα του σερβις που ανεγραψε ο υπολογιστης . Εχει ομως να κανει και με την υγεια της καδενας η ρευστοτητα που βαζεις .

2) Ναι ,εγω αλλαζω στα 7.500 και δεν καιω σταγονα .

3)Μονο Λαδιου .

4)Κατ εμε ,ναι ,βαλε 5w-40 για 7.500 χλμ η εαν θελεις ποιοτικοτερο λαδι και με καλυτερες κρυες εκκινησεις , 0w-40 για 10.000 χλμ. Μην ξαναβαλεις 5w-30 η κατι που να αναγραφει 30 στο τελος .Μακρυα απο 30αρια,και πολυ τα κρατησες .

5) Εγω προτιμω Aral  ειναι παλαια εταιρια με μεγαλη συνεργασια και εμπειρια κυριως σε γερμανικα αμαξια . Οτι βολευεσαι ομως .

 

Σου έχω ξαναγράψει, καλό είναι να προσέχουμε τι λέμε, το Club διαβάζεται από πολλούς. Η γνώμη του κάθε μέλους είναι σεβαστή. Όχι όμως να προσπαθούμε να την επιβάλουμε με κάθε τρόπο και σε κάθε ποστ. Νομίζω ότι και εσύ καταλαβαίνεις ότι είναι κουραστικό για τους αναγνώστες μας.

 

Από κει και μετά πέραν των εμπειριών μας, πρέπει ν΄αναφέρουμε ότι η VW προτείνει για το συγκεκριμένο μοτέρ, συγκεκριμένα λάδια συγκεκριμένων προδιαγραφών.

16 hours ago , pilotosjim7 said:

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι 10w-40 που γράφουν πολλοί εδώ μέσα λες όχι ε?εκεί καταλήγω 7.500 Χιλιόμετρα αλλαγή μαζί με φίλτρο κ να βάλω aral 

@ pilotosjim7, συμβουλευόμαστε σε κάθε περίπτωση το manual του αυτοκινήτου για τα διαστήματα service και τα λάδια.

Η γνώμη μου είναι να παραμείνεις στις εργοστασιακές προδιαγραφές με διαστήματα των 15.000, κάνεις έναν έλεγχο στις 7500, αν χρειαστεί συμπληρώνεις

και στις 15.000 αλλάζεις. Τα 10w40 δεν είναι για το μοτέρ σου.

Edited by nikdev
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2016 at 4:34 ΜΜ, nikdev said:

Σου έχω ξαναγράψει, καλό είναι να προσέχουμε τι λέμε, το Club διαβάζεται από πολλούς. Η γνώμη του κάθε μέλους είναι σεβαστή. Όχι όμως να προσπαθούμε να την επιβάλουμε με κάθε τρόπο και σε κάθε ποστ. Νομίζω ότι και εσύ καταλαβαίνεις ότι είναι κουραστικό για τους αναγνώστες μας.

 

Από κει και μετά πέραν των εμπειριών μας, πρέπει ν΄αναφέρουμε ότι η VW προτείνει για το συγκεκριμένο μοτέρ, συγκεκριμένα λάδια συγκεκριμένων προδιαγραφών.

@ pilotosjim7, συμβουλευόμαστε σε κάθε περίπτωση το manual του αυτοκινήτου για τα διαστήματα service και τα λάδια.

Η γνώμη μου είναι να παραμείνεις στις εργοστασιακές προδιαγραφές με διαστήματα των 15.000, κάνεις έναν έλεγχο στις 7500, αν χρειαστεί συμπληρώνεις

και στις 15.000 αλλάζεις. Τα 10w40 δεν είναι για το μοτέρ σου.

 Και εγω θα σου το πω μια και τελευταια φορα και μην διανοηθεις να διαγραψεις την δημοσιευση γιατι ειναι επι προσωπικου πλεον ετσι οπως το τοποθετεις στον αερα.

Δεν επιβαλλω τιποτα ,απλως λεω σε καθε ευκαιρια την γνωμη μου το οποιο δεν ειναι απαγορευτικο εφ οσων ζουμε σε δημολρατια . Εκτος εαν εντος του αυτου φορουμ εχουμε "αγαδες" και "ραγιαδες" ,αρα θα ξεκινησω να μιλαω και αλλιως . Η γνωμη μου για τα 5w-30 εχει αποδειχθει απο το 70% των οχηματων που εχουν ζημιες σε οτιδηποτε εχει να κανει με το λαδι απο πιστονια εως ανεβασμενες θερμοκρασιες κλτ. Απεδειξα επισης πολλακις οτι οι εταιριες ειναι καρτελ και ζουνε απο τις ζημιες τις οποιες οι ιδιες προκαλουν με τα εξουσιοδοτημενα σερβις . Απεδειξα επισης θετοντας πειραματοζωο το ιδιο μου το οχημα και βαζοντας 5w-40 απο τα πρωτα 1.000 χιλιομετρα και 2Τ στο καυσιμο απο τα 2.500 χιλιομετρα .Εως την στιγμη που γραφω αυτα , ουτε λαδι καιω ουτε φθορα εχει η μηχανη και με το 2Τ στα καυσιμα το dpf και τα μπεκ δεν βουλωσαν ,οπως τσεκαρω τακτικα στο διαγνωστικο .

Οι εμπειριες του καθενος μας ειναι για αυτον τον λογο, για να βρισκουμε τις βλακεις τις καθε εταιριας και να προστατευουμε την τσεπη μας αλλα και νεωτερα μελη η απλους αναγνωστες  απο τα "τσακαλια". Το μανουαλ δεν ακολουθηται ουτε απο την ιδια την εταιρια σε αρκετες περιπτωσεις αρα ατοπο και αυτο το σχολιο σου . Οταν αρχιζει να καιει λαδι ενα αμαξι δεν ειδα ποτε σε κανενα μανουαλ να προτεινει η εταιρια 'βαλε αλλη ρευστοτητα" . Καταλαβαινουν ολοι ποσο καλα οργανωμενο ειναι λοιπον το σχεδια ,καις δεν καις το ιδιο λαδι μεχρι να καψεις δηλαδη μας λενε , και οταν καψεις ,το ιδιο λαδι για να το πουλησεις. Ε,λοιπον , εγω δεν τα εχαψα ποτε αυτα και ουτε θα τα χαψω .

Τα 15.000 ειναι αναλογα τις συνθηκαις και εφ οσων δεν καις σταγονα εως εκει . Προτεινεις λοιπον να συμπληρωνουμε στα 7.500 και να κρατας ενα "σπασμενο" λαδι για τα διπλα χιλιομετρα αντι να αλλαξουμε με καινουριο λαδι και να εχουμε ενα σωστο λαδι που μπορει να διαφυλαξει την υγεια της μηχανης ,μονο και μονο επειδη το λεει το μανουαλ ;;; Δεν σε "πιανω" εδω που αποσκοπεις ....

Καλυτερα να επανελθεις στην πραγματικοτητα, εκει που μολις ακουνε για VW η πρωτη κουβεντα που ερχεται σε ολους ,και ουχ αδικως με προτασεις για σερβις σαν αυτες που εγραψες ,οπως "λαδωτηρι","λαδιερα","καιει λαδι",""βαλτου λιγο Ελαις να στωσει" και πολλες παρομοιες . Και αυτο γιατι ακολουθειται το μανουαλ ....

Edited by nikdev
User Warned - Απρεπής Συμπεριφορά
Link to comment
Share on other sites

Κατσε ακομα ειναι νωρις για τα 45000km που εχεις γραψει, για να βγαλεις συμπερασματα με τα πειραματα που κανεις, μετα τα 150-200000km που θα αρχισει να βγαζει θα δεις τι και πως, αν και δεν νωμιζω να εχεις προβλημα απο το 5-40, οσο θα εχεις σιγουρα απο το 2Τ καποια στιγμη τα μπεκ, γιατι οπως λεει το λινκ με τα τεστ που κανανε αυτο το zinc??? στο θεμα με τα προσθετα  που περιεχει το 2Τ δεν ειναι καλο.

 

Απο την αλλη ο  nikdev, εχει δικιο +1

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , dasauto said:

Κατσε ακομα ειναι νωρις για τα 45000km που εχεις γραψει, για να βγαλεις συμπερασματα με τα πειραματα που κανεις, μετα τα 150-200000km που θα αρχισει να βγαζει θα δεις τι και πως, αν και δεν νωμιζω να εχεις προβλημα απο το 5-40, οσο θα εχεις σιγουρα απο το 2Τ καποια στιγμη τα μπεκ, γιατι οπως λεει το λινκ με τα τεστ που κανανε αυτο το zinc??? στο θεμα με τα προσθετα  που περιεχει το 2Τ δεν ειναι καλο.

 

Απο την αλλη ο  nikdev, εχει δικιο +1

Όταν τον Ιούνιο 2008 αγόρασα καινούργιο το  J10 QASHQAI (1.6lt 117 hp κινητήρας βενζίνης HR16DE) πρώτη μου δουλειά ήταν να διαβάσω το βιβλίο του. Όταν έφτασα στα λιπαντικά είδα ότι υπήρχε ένα μεγάλο εύρος όπως  5W-30, 10W-30, 10W-40, 10W-50, 15W-40, 15W-50, 20W-40, 20W-50. Υπάρχει σημείωση ότι η Nissan συνιστά 5W-30 οπού δεν υπάρχει κάνει ο κάτοχος την επιλογή λιπαντικού. Εγώ επέλεξα να του βάζω 10W-40. Στα 980χλμ πήγα στον Θεοχαράκη (Λεωφ. Καβάλας) για την πρώτη αλλαγή (είμαι της πολύ παλιάς σχολής). Μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς για αλλαγή και πάω στα 7.000χλμ.

Απαίτησα και έγινε η αλλαγή (δεν ήταν δωρεάν). Με ρώτησαν τι λάδια να βάλουν και ζήτησα τα 10W-40. Όταν πήγα να πληρώσω με ρωτούν ειρωνικά πότε θα κάνετε την επόμενη αλλαγή; Απαντώ, ή στον χρόνο που μετράει από τώρα που έβαλα τα νέα λάδια ή στις 5.000χλμ. Σήμερα έχει μόνο 44.000χλμ (από το 2012 κάνει 20 χλμ την εβδομάδα για μην ξεραθούν φλάντζες τσιμούχες κλπ έχω και ένα χιλιαράκι για εντός πόλης) κάθε Αύγουστο μπαίνουν φρέσκα LQ 10W-40 μαζί με φίλτρο βεβαία. .

Υ.Γ Ο κινητήρας μου δεν έχει υδραυλικά οστήρια την στιγμή που έχει μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων!! Που σημαίνει το λεπτό λάδι δεν θα κάνει το σωστό φιλμ μεταξύ εκκεντροφόρου με καπελότα βαλβίδων, γραναζιού μεταβλητού βαλβίδων, τεντωτήρα καδένα χρονισμού, γλίστρες καδένες χρονισμού, κύλινδροι - πιστόνια - στρόφαλο, αντλία λαδιού και μετά αρχίζει το κουδούνισμα.  

 

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , tsikis007 said:

Όταν τον Ιούνιο 2008 αγόρασα καινούργιο το  J10 QASHQAI (1.6lt 117 hp κινητήρας βενζίνης HR16DE) πρώτη μου δουλειά ήταν να διαβάσω το βιβλίο του. Όταν έφτασα στα λιπαντικά είδα ότι υπήρχε ένα μεγάλο εύρος όπως  5W-30, 10W-30, 10W-40, 10W-50, 15W-40, 15W-50, 20W-40, 20W-50. Υπάρχει σημείωση ότι η Nissan συνιστά 5W-30 οπού δεν υπάρχει κάνει ο κάτοχος την επιλογή λιπαντικού. Εγώ επέλεξα να του βάζω 10W-40. Στα 980χλμ πήγα στον Θεοχαράκη (Λεωφ. Καβάλας) για την πρώτη αλλαγή (είμαι της πολύ παλιάς σχολής). Μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς για αλλαγή και πάω στα 7.000χλμ.

Απαίτησα και έγινε η αλλαγή (δεν ήταν δωρεάν). Με ρώτησαν τι λάδια να βάλουν και ζήτησα τα 10W-40. Όταν πήγα να πληρώσω με ρωτούν ειρωνικά πότε θα κάνετε την επόμενη αλλαγή; Απαντώ, ή στον χρόνο που μετράει από τώρα που έβαλα τα νέα λάδια ή στις 5.000χλμ. Σήμερα έχει μόνο 44.000χλμ (από το 2012 κάνει 20 χλμ την εβδομάδα για μην ξεραθούν φλάντζες τσιμούχες κλπ έχω και ένα χιλιαράκι για εντός πόλης) κάθε Αύγουστο μπαίνουν φρέσκα LQ 10W-40 μαζί με φίλτρο βεβαία. .

Υ.Γ Ο κινητήρας μου δεν έχει υδραυλικά οστήρια την στιγμή που έχει μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων!! Που σημαίνει το λεπτό λάδι δεν θα κάνει το σωστό φιλμ μεταξύ εκκεντροφόρου με καπελότα βαλβίδων, γραναζιού μεταβλητού βαλβίδων, τεντωτήρα καδένα χρονισμού, γλίστρες καδένες χρονισμού, κύλινδροι - πιστόνια - στρόφαλο, αντλία λαδιού και μετά αρχίζει το κουδούνισμα.  

 

 Πολυ καλα εκανες, τα πρωτα λαδια πρεπει να φευγουν πολυ συντομα .

Επρεπε να τους πεις " Σε 4 μερες ,μολις φευγω οδικως για Παρισι .Εναν καφεδακι θα πιω στον Αιφελ και γυρναω αμεσως. Θα εχετε στοκ οταν γυριζω ;"

Και υδραυλικα ωστηρια να ειχες ,το ψιλο λαδι δεν κραταει πιεση σε σχεση με το παχυτερο (παχυτερο ειπαμε οχι μαρμελαδα ) και τα ωστηρια δεν ανοιγοκλεινουν οπως πρεπει .

Τελικα υπαρχει Θεος .Αυτο ακριβως στηριζω και εγω και δεν γινομαι πληρως κατανοητος . Το ψιλο λαδι κυκλοφορει μεν πιο γρηγορα αλλα ουτε πιεση κραταει ουτε φιλμ σωστο δημιουργει ."......και μετα αρχιζει το κουδουνισμα. "

 

 

 

23 hours ago , dasauto said:

Κατσε ακομα ειναι νωρις για τα 45000km που εχεις γραψει, για να βγαλεις συμπερασματα με τα πειραματα που κανεις, μετα τα 150-200000km που θα αρχισει να βγαζει θα δεις τι και πως, αν και δεν νωμιζω να εχεις προβλημα απο το 5-40, οσο θα εχεις σιγουρα απο το 2Τ καποια στιγμη τα μπεκ, γιατι οπως λεει το λινκ με τα τεστ που κανανε αυτο το zinc??? στο θεμα με τα προσθετα  που περιεχει το 2Τ δεν ειναι καλο.

 Τα πειραματα που κανω βασιζονται σε αλλους οι οποιοι εχουν αρκετες εκατονταδες χιλιαδες μιλια . Μονο απο αστοχια υλικου θα εχω διαφορετικα αποτελεσματα . Το zinc η αλλιως ο ψευδαργυρος στα ελληνικα βρισκεται ακομα και στα λαδια της μηχανης . Δεν ειναι κατι το εξωτικο που το περιεχει μονο το 2Τ . Το 2Τ λιπαινει και καιγεται , δεν υπαρχει κατι περιεργο ουτε σε αυτην την διαδικασια . Οι αντιπαραθεσεις που βλεπεις στο διαδυκτιο ειναι μεταξυ αυτων που το χρησιμοποιουν και βλεπουν αναλογα με το οχημα και την κατασταση του , λιγο εως παρα πολυ βελτιωση και αυτων που δεν το χρησιμοποιησαν καθολου και προσπαθουν να πεισουν τους αλλους που το χρησιμοποιουν οτι δεν βλεπουν βελτιωση αλλα ειναι η ιδεα τους . Γελειοτητες δηλαδη . Φυσικα καποιος μπορει να ισχυριστει " ουτε εσυ εβαλες 20αρι λαδι, πως το σχολιαζεις;" Το κοινο σημειο και στα δυο ειναι ενα : Τα εβαλαν αλλοι ,και το 2Τ και τα ψιλα λαδια και βλεπουμε τα αποτελεσματα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2Τ θα ρίξω από περιέργεια, γιατί δε με συμφέρει οικονομικά, με ενα λίτρο αντιμυκυτιακο βγάζω πάνω από 20000km ανά 3000km χρήσης σε 20λτ καυσίμου. 

Για το 5-30 δεν συμφωνω γιατί όπως ξαναέγραψα, στο golf μπενει από τα 0km και πάντα Castrol, δεν έχει μπει άλλη μάρκα, τώρα γράφει 200000km πάρα κάτι, δουλεμένα τα περισσότερα κοφτές, χωρίς να καίει σταγόνα λάδι ανά 15000km αλλαγης, και συνεχίζει να βαράει κοφτές χωρίς να έχει πάθει φθορά όπως λες όπως θα έπρεπε να είχε πάθει, όπως και άλλα αμάξια που ξέρω με 5-30 μέσα.

 

Μπορεί και τα λάδια να έχουν zinc μέσα αλλά τα μεταλα τους είναι κατασκευασμενα να συνυπάρχουν με αυτό, ενώ τα μεταλα από τα μπεκ καίτηση την αντλία μπορεί όχι. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , O Palios said:

 Τα πειραματα που κανω βασιζονται σε αλλους οι οποιοι εχουν αρκετες εκατονταδες χιλιαδες μιλια . Μονο απο αστοχια υλικου θα εχω διαφορετικα αποτελεσματα . Το zinc η αλλιως ο ψευδαργυρος στα ελληνικα βρισκεται ακομα και στα λαδια της μηχανης . Δεν ειναι κατι το εξωτικο που το περιεχει μονο το 2Τ . Το 2Τ λιπαινει και καιγεται , δεν υπαρχει κατι περιεργο ουτε σε αυτην την διαδικασια . Οι αντιπαραθεσεις που βλεπεις στο διαδυκτιο ειναι μεταξυ αυτων που το χρησιμοποιουν και βλεπουν αναλογα με το οχημα και την κατασταση του , λιγο εως παρα πολυ βελτιωση και αυτων που δεν το χρησιμοποιησαν καθολου και προσπαθουν να πεισουν τους αλλους που το χρησιμοποιουν οτι δεν βλεπουν βελτιωση αλλα ειναι η ιδεα τους . Γελειοτητες δηλαδη . Φυσικα καποιος μπορει να ισχυριστει " ουτε εσυ εβαλες 20αρι λαδι, πως το σχολιαζεις;" Το κοινο σημειο και στα δυο ειναι ενα : Τα εβαλαν αλλοι ,και το 2Τ και τα ψιλα λαδια και βλεπουμε τα αποτελεσματα .

Γνωστός μου στο ταξί Corolla D4D 2.0lt βάζει στο πετρέλαιο λάδι SAE10 για τον ίδιο λόγο που εσύ βάζεις 2Τ.

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν , takpanos said:

Αυτο που ακουω κατα καιρους "τα περισσοτερα χλμ που εχω ειναι με κοφτες" με ξεπερναει

Αυτή είναι η αλήθεια, πήρα δυνατό αμάξι για να το πηγαίνω κοφτές, να βγενω εθνική και να πηγαίνω 180-190 πατημένα, αν ήταν να το πάρω για να το δώσω μια φορά στο δίμηνο μην μου χαλάσει, μην μου κάψει, και και και... Όπως βλέπεις κάτι γρήγορους της φακής που αλλάζουν ταχύτητα στις 2χιλ, ε τότε θα επερνα το κτελ. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η αλήθεια, πήρα δυνατό αμάξι για να το πηγαίνω κοφτές, να βγενω εθνική και να πηγαίνω 180-190 πατημένα, αν ήταν να το πάρω για να το δώσω μια φορά στο δίμηνο μην μου χαλάσει, μην μου κάψει, και και και... Όπως βλέπεις κάτι γρήγορους της φακής που αλλάζουν ταχύτητα στις 2χιλ, ε τότε θα επερνα το κτελ. 

Δε διαφωνω οτι μπορει να βαρας κοφτες. Υπερβολικο θεωρω σαν εκφραση αλλα και σαν πραγματικοτητα πως απο τις 200.000χλμ τα περισσοτερα ειναι με κοφτη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.