Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

9 hours ago , takpanos said:


Δε διαφωνω οτι μπορει να βαρας κοφτες. Υπερβολικο θεωρω σαν εκφραση αλλα και σαν πραγματικοτητα πως απο τις 200.000χλμ τα περισσοτερα ειναι με κοφτη

Οταν εβγαλα το ατμο μοτερ με 258.000,τα 150.000,δεν ηταν κατω απο 5.000 στροφες ;)

Εβαλα το τουρμπατο και σε 4 μηνες ανοιξε το μαντεμι απο το τουρμπο ;)

Τωρα πια,καθομαι δεξια και παω με 2.000 στροφες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , takpanos said:


Δε διαφωνω οτι μπορει να βαρας κοφτες. Υπερβολικο θεωρω σαν εκφραση αλλα και σαν πραγματικοτητα πως απο τις 200.000χλμ τα περισσοτερα ειναι με κοφτη

Ναι μπορει να εχεις δικιο, ισως ειναι υπερβολικο αυτο που εγραψα, αυτο που θελω να πω ειναι οτι το μοτερ μου ειναι δουλεμενο ψιλα, οταν το βγαλω και βρω δρομο θα το πατησω θα το λιωσω. Δεν θα το λυπηθω, και στο θεμα μας μιας και με αυτη την χρηση και με τα 5-30 με βαση τα γραφομενα του palios το οτι τα 5-30 δημιουργουνε γρηγορη φθορα στο κινητηρα, δεν θα επρεπε να καιω λαδια ντουμανι απο πισω?? Δεν θα επρεπε ηδη να πεταξω το μοτερ?? Η τουρμπινα μου αλλαχτηκε καπου στις 110000km με καινουρια, και η καινουρια ανοιχτηκε μετα απο 50000km και ο αξονας της ηταν καινουριος χωρις ιχνος φθορας, τον ειδα με τα ματια μου οταν βγηκε για να παει για ζυγοσταθμιση.

Το εγραψα και καπου παραπανω, ο κατασκευαστης για να βγαλει σκαρτο ενα μοτερ και να του δωσει ημερομηνια ληξεως, θα παιξει ποιο ευκολα με τα μεταλα, και οχι με τα λαδια για να δημιουργησει φθορα, οποιος δει ενα πιστονι απο 2λιτρο μοτερ του 1990 και το συγγρινει με ενα πιστονι απο 2λιτρο του 2015, το ενα ζυγιζει οσο και τα 2 του 2015. Ο κατασκευαστης πριν βγαλει ενα μοντελο στην παραγωγη το δοκιμαζει για να ξερει τι προβληματα θα βγαλει και ποτε θα του επιφερει εσοδα, και οχι για να τα διωρθωσει, γιατι αν ηταν το 2ο τα αμαξια δεν θα χαλουσαν. Δεν ξερει δηλαδη η vw οτι τα πιστονια σπανε στα tsi και γιατι??? Οτι οι καδενες δεν αντεχουν lifetime οπως τις παρουσιαζουν??

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

of topic

βρηκα μια προσφορα λογο black friday οποτε αν θελει κανεις παιρνει. εμενα κουτι μου εκατσε μιας και παω για σερβις

 

http://www.trade-wind.gr/aral-super-tronic-longlife-iii-5w30-2018.html 

επισης ο κωδικος του φιλτρου λαδιου μας σε mann φιλτρο ειναι ο W 712 /94?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , marios tsi said:

Εμένα γράφει 712/93

τωρα το παρηγγειλα. και λαθος να ειναι 7 ευρω εκανε.

εδω πηρα 4 κιλα λαδι με 20 ευρω. εδω για το ιδιο λαδι ηθελα 15 ευρω το λιτρο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σου κάνει... Το W712/94 είναι νέο μοντέλο φίλτρου από τη MANN. Και στο site της MANN δεν έχουν πια το W712/93: https://catalog.mann-filter.com/EU/eng/vehicle/MANN-FILTER Katalog Europa/Vehicles/CARS %2B TRANSPORTERS/VW (VOLKSWAGEN)/Polo V (6R, 6C)/1.2 TSI ( (6R, 6C)) CBZB (T2569).

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , takisbrax said:

32 γραφει

προσφορα παρασκευης ηταν λογο black friday. δεν θα τα εχει μονιμα 19.90 που τα πηρα εγω

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , pipis13 said:

προσφορα παρασκευης ηταν λογο black friday. δεν θα τα εχει μονιμα 19.90 που τα πηρα εγω

 

17 hours ago , pipis13 said:

προσφορα παρασκευης ηταν λογο black friday. δεν θα τα εχει μονιμα 19.90 που τα πηρα εγω

ωραιος φιλε ....

 

χαμηλες τιμες εχω βρει και σε καταστημα θεσσαλονικης .

γραψε στον γκουγκλη autotires κολιτα με το .gr και θα σου βγαλει το μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

Η vw λέει για τον 1.4tsi 140ps 5W30. Μάλλον για θερμοκρασίες Γερμανίας το βάζει;!

Γιατί αν κατάλαβα καλά, πιο καλό θα ήταν το 10W40 ή το 15W40.

Τι γνώμη έχετε για τις αλλαγές λαδιού; Στα πόσα χλμ και τι λάδι θα προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

Η vw λέει για τον 1.4tsi 140ps 5W30. Μάλλον για θερμοκρασίες Γερμανίας το βάζει;!

Γιατί αν κατάλαβα καλά, πιο καλό θα ήταν το 10W40 ή το 15W40.

Τι γνώμη έχετε για τις αλλαγές λαδιού; Στα πόσα χλμ και τι λάδι θα προτείνατε;

Δεν εχει σχεση η εξωτερικη θερμοκρασια. Ποσες φορες θα το πουμε αυτο?

Οταν δουλευει ο κινητηρας εχει μια στανταρ θερμοκρασια λειτουργιας ειτε εξω εχει 5 ειτε 45.

Το 15-40 ειναι δικο σου συμπερασμα? Πως θα περασει το λαδι απο εκει που πρεπει οταν στο ξεκινημα θα ειναι 15αρι το λαδι αντι για 5αρι που λεει η vw?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , takpanos said:

Το 15-40 ειναι δικο σου συμπερασμα?

Από αυτό το έβγαλα το συμπέρασμα.

Απλά το ρωτάω γιατί το αυτοκίνητο φτάνει 10ετία με 170000 χλμ περίπου και όταν είναι κρύο ακούγετε να κροταλίζει για περίπου μισό λεπτό και όχι πάντα.

Από κατανάλωση λαδιού, το καλοκαίρι με την ζέστη μου έκαψε και 500ml στα 5000χλμ. Τώρα που έπεσε η θερμοκρασία, δεν καίει.

x.JPG

Edited by Vempire_G4
Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε στα λαδια που προτεινει ο κατασκευαστης για τον κινητηρα σου.
5w30 vw504

Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2016 at 1:19 ΜΜ, O Palios said:

 Οι κατασκευαστριες εταιριες λιπαντικων δεν οριζουν χιλιομετρα , αυτο πρεπει καποτε να το καταλαβετε ολοι . Το ιδιο λαδι μπορει να μπει σε 1.2 ατμο  αλλα και σε 3 .0 διτουρμπινο . Τα ιδια χιλιομετρα θα τα κραταγες ; Εαν δυο ιδια αμαξια ,το ενα το πηγαινες χαλαρα μεχρι αηδιας και το αλλο τερμα το ιδιο θα κραταγαν ; Εαν το ενα το δουλευες στον Β.Πολο και το αλλο στην Σαχαρα ; Ξεκολληστε με τα χιλιομετρα . Καλο ειναι να υπολογισουμε στο περιπου αναλογα με το ποσο βλεπουμε οτι οπτικα ( εφ οσων δεν το στελνουμε χημειο ) οτι κολλαει στον δεικτη ζεστο παντα αλλα δεν ισχυουν τα ιδια για ολους . Τα ιδια λαδια μπορουν με ασφαλεια να κρατηθουν 7.500 χιλιομετρα Ελλαδα αλλα 25.000 στους ανοιχτους δρομους των Η.Π.Α. .

Και για να απαντησω στην ερωτηση σου τι λαδι φοραω (συγγνωμη αλλα ετσι την καταλαβα την ερωτηση ) ,προς στιγμην Aral High Tronic 5w-40 . Δεν ειναι το καλυτερο που μπορω να βαλω , ειναι ενα απλο ημισυνθετικο ,τιποτα σπουδαιο η "φαντεζι" για να καυχιεμαι . Απλα δεν ειμαι γρηγορος οδηγος και δεν μου χρειαζεται κατι καλυτερο ,πολυ σπανια περναω τις 2.000 στροφες ,ουτε φουλ συνθετικα μου χρειαζονται ουτε αγωνιστικα .

 Ολα τα αμαξια καινε ,μην ακουω τετοια . Εαν εβαζες ενα δοχειο αναθυμιασεων ,θα το διαπιστωνες "ιδιοις ομμασι " . Απλως καποια καινε πολυ λιγο που στον δεικτη ειναι δυσκολο να μετρηθει . Αν καις 50 γρμ δεν θα το μετρησεις ποτε ουτε εσυ ουτε εγω . Το ολο θεμα ομως ειναι ,αναλογα με την χρηση και το λαδι που πρεπει να μπει . Ειναι αχρηστο ενα τελειο λαδι σε εναν αργο οδηγο .Ειναι αχρηστο ενα απλο λαδι σε εναν γρηγορο .Και δεν μιλαμε μονο για την "στιγμιαια" καταναλωση λαδιου , αλλα λαμβανουμε στην συναρτηση και τον πολυ βασικο παραγοντα "ποσο θελεις να το κρατησεις το αμαξι" . 10 χρονια ; 20; 30 χρονια ; Βλεπεις πως αλλαζει ευκολα η βαρυτητα του θεματος ; Το να μην καιω τα 10 πρωτα χρονια λαδι αλλα μην εχοντας χρηματα να παρω αλλο ,πρεπει να μεινω με το ιδιο αμαξι οσο μπορω , εχει ως αποτελεσμα κατι που εαν δεν εχω υπολογισει οταν το αγοραζα ,θα με δυσαρεστησει πολυ . Νομιζεις οτι με τετοιες ιδεες του στυλ " δεν μου καιει σταγονα" κρατανε τα αμαξια 30 και πλεον χρονια ; Συγγνωμη αλλα τοσα χρονια που τα αγοραζω απο την τσεπουλα μου , δεν το σκεφτηκα ποτε ετσι . Ειμαι αρκετα περιεργος μαλλον ,ευχαριστω που μου το αναδεικνυετε .

Edit: διαφορετικος χρωματισμος .

 

 

μπορει να μου εξηγησει και εμενα καποιος συμφωνα με αυτα τα χαρακτηριστηκα των λαδιων, απο ποιους παραγωντες καταλαβαινουμε πως ενα λαδι ειναι καλυτερο απο το αλλο??

παραγωντες εννοω τα viscosity index,flash point και τα σχετικα!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , εχω ενα vw polo 1200 tsi 105 ps dsg 2010 μοντελο , με 69,000 χιλιομετρα , το χω μεσα στην πολη εξω απο αθηνα μεχρι λαρισα μετα αναλογως και πηγαινα ελα πισω , καθε 5000 χιλιομετρα περιπου αλλαζω λαδια μου εχει τυχει να αναψει λαμπακι και μετα προσθεσα λαδι . 

Link to comment
Share on other sites

1075km με τα 0w30 και δεν εχει καψει σταγονα πρωτο ελεγχο που του κανα  

πριν με τα castrol 5w30 ηθελα τουλαχιστον 100ml

2vOFvSe.jpg

NLKVInr.jpg

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2016 at 0:01 ΠΜ, nikdev said:

Συνεχισε στα λαδια που προτεινει ο κατασκευαστης για τον κινητηρα σου.
5w30 vw504

Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου
 

Ο κατασκευαστης θελει να χαλανε τα αμαξια για να εχει δουλεια να κανει και να πουλα ανταλλακτικα . Με το να μου βαζεις ποινες για απρεπη συμπεριφορα (ακουσον ακουσον...) επειδη εμμενω στην γνωμη μου  ειναι σαν να εκβιαζεις την ελευθερη γνωμη των ανθρωπων που μετεχουν στο φορουμ . Συμαζεψου .

 

On 3/12/2016 at 10:09 ΜΜ, sirdimitris said:

1075km με τα 0w30 και δεν εχει καψει σταγονα πρωτο ελεγχο που του κανα  

πριν με τα castrol 5w30 ηθελα τουλαχιστον 100ml

2vOFvSe.jpg

NLKVInr.jpg

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/62242-χτυπανε-τα-ωστηρια/#comment-614466

Τι εγινε με τα ωστηρια ; Ολα καλα ,ε ; Γιατι αραγε να χτυπανε σε λιγοτερο απο 20.000 χιλιομετρα ;

Ως αναφορα για τον δεικτη ,βαλε φωτο με κρυα την μηχανη ,οταν εχουν κατσει τα λαδια , οχι ζεστη με διεσταλμενα τα λαδια. Δειχνει περισσοτερο .

 

 

On 1/12/2016 at 11:25 ΠΜ, crazy bill said:

μπορει να μου εξηγησει και εμενα καποιος συμφωνα με αυτα τα χαρακτηριστηκα των λαδιων, απο ποιους παραγωντες καταλαβαινουμε πως ενα λαδι ειναι καλυτερο απο το αλλο??

παραγωντες εννοω τα viscosity index,flash point και τα σχετικα!!

Αναλογα το οχημα που εχεις . Γενικα το 40αρι ειναι οτι πρεπει για Ελλαδα . 0w-40 η 5w-40 ειναι καλα . 10w-40 οταν εχεις πολλες φθορες και καις πολυ λαδι . Τιποτα απο 30αρι και κατω . Τιποτα απο 50αρι και πανω .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2016 at 5:31 PM, takisbrax said:

τι διαφορα εχει ενα λαδι που γραφει Β5 με ενα που λεει Β3-4

http://www.oilspecifications.org/acea.php

http://www.opieoils.co.uk/c-789-acea.aspx

Link to comment
Share on other sites

Τα ωστηρια μια χαρα ειναι δεν αλλαζω ρευστοτητα..και πριν χτυπαγαν. 

Η μηχανη ηταν κρυα 3 ωρες σβηστο. Η φωτο απο μεσα ειναι αφου εφτασα στον προορισμο μου

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2016 at 5:56 ΜΜ, O Palios said:

Αναλογα το οχημα που εχεις . Γενικα το 40αρι ειναι οτι πρεπει για Ελλαδα . 0w-40 η 5w-40 ειναι καλα . 10w-40 οταν εχεις πολλες φθορες και καις πολυ λαδι . Τιποτα απο 30αρι και κατω . Τιποτα απο 50αρι και πανω .

 

 

και εγω αυτης της αποψης ειμαι γενικα για 40αρι για Ελλαδα!! 

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι συμφωνα με αυτα τα χαρακτηριστικα https://www.oilmag.ro/uleimotor/manuals/aral_high_tronic_5w40.pdf  που γραφει μεσα το pdf πως μπορω να κρινω πιο λαδι ειναι καλυτερο απο το αλλο??

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2016 at 6:54 PM, crazy bill said:

και εγω αυτης της αποψης ειμαι γενικα για 40αρι για Ελλαδα!! 

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι συμφωνα με αυτα τα χαρακτηριστικα https://www.oilmag.ro/uleimotor/manuals/aral_high_tronic_5w40.pdf  που γραφει μεσα το pdf πως μπορω να κρινω πιο λαδι ειναι καλυτερο απο το αλλο??

 Απο αυτα τα χαρακτηριστικα και μονο , το καταλαβαινεις απο το flash point μονο αν ειναι καλο ,αν και δεν μπορεις να εχεις σφαιρικη εικονα ποτε . Οτιδηποτε πανω απο 230 C flash point , δειχνει οτι το λαδι ειναι ποιοτικο και κανει για "καφριλες" . Οτιδηποτε κατω απο 200 C , προσωπικη γνωμη , μακρυα . Τα ενδιαμεσα ειναι συνηθως τα νορμαλ λαδια που ειναι για καθημερινη λογικη χρηση . Οχι οτι δεν κανουν για 2-3 ανοιγματα αλλα μην περιμενεις να πας τελικιασμενος ολη την Εθνικη και να μην σου βγαλει προβλημα στο μελλον . Φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις ( οι γνωστοι κλφαρδοι ) που δεν παθαινουν τιποτα , αλλα δεν αποτελουν τον κανονα . Προσεχε το για να σε προσεχει ...

Edit : διαφορετικος χρωματισμος .

Edited by O Palios
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να προθερμάνεις τον κινητήρα: Εδώ σε πιάνω αδιάβαστο στην πραγματικότητα χρειάζονται μόλις 30 δευτερόλεπτα ώστε να αρχίσει να ρέει το καύσιμο λάδι με άνεση μέσα στον κινητήρα. Οι περισσότεροι από εμάς αφήνουμε την μηχανή να ζεσταθεί για περίπου 5 λεπτά και μετά ξεκινάμε. Δεν είναι μόνο το χαμένο καύσιμο αλλά σε βάθος χρόνου προκαλούμε ζημιά και στον κινητήρα. Τι ζημιά; Στο ρελαντί το αυτοκίνητο έχει πολύ πλούσιο μείγμα καυσίμου και με την πάροδο του χρόνου οι ειδικοί αναφέρουν ότι μπορεί να μειώσει την απόδοση του κινητήρα. Μόλις το διάβασα και δεν έχω λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.