Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Τα AmsOil είναι μαζί με τα RedLine πολύ κορυφαία λάδια...

Link to comment
Share on other sites

:unsure:- τα εχει βαλει κανενας ? εχει χρησιμοποιησει αλλα προιοντα τους οπως υγρο ψυγειου,καθαριστικο κινητηρα,ενισχυτικο καυσιμων ?

:D- απορω τοσο καιρο που δεν εγραφαν τα περιοδικα τιποτα για αυτην την μαρκα

Link to comment
Share on other sites

Ουπς! Επιτέλους μπορώ να γράψω. Κοντεύω μήνα από τότε που άρχισα να προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί σας.

Είμαι πρόεδρος-αρχηγός σε ένα μικρό επί του παρόντος club, του PRC Club (Ελληνική Λέσχη Φίλων Γαλλικού Αυτοκινήτου) που εδρεύει στην Θεσσαλονίκη. Σας γνώρισα μέσω της Λουίζας (CLSFox) στα πλαίσια της γνωριμίας μας από την κοινή μας δράση ως NorthClubs.

Ο λόγος που γράφω εδώ είναι διπλός. Από την μία έχω μία πολύ καλή φίλη με VW Polo 1.4 16V 2003 που ό,τι λάδι και να της έχει δώσει η αντιπροχωπεία το καίει όπως την βενζίνη (μπορεί να το κάψει όλο μέσα σε 5000χλμ!!! και η αντιπροσωπεία λέει ότι είναι φυσιολογικό και συνηθισμένο!! οι συνήθεις μλκίες)... και από την άλλη γνωρίζω πλέον αρκετά πράγματα από λιπαντικά οπότε θα μπορώ να βοηθήσω σε αρκετές περιπτώσεις.

Έχω διαβάσει αρκετά θέματα του forum και ολόκληρο το παρόν τόπικ. Είδα ότι πολλοί προβληματίζεστε έντονα με το μεγάλο κεφάλαιο που λέγεται "Σωστή Λίπανση". Εϊδα επίσης ότι υπάρχει αρκετή ομίχλη γύρω από αυτό το θέμα... Συνηθισμένο το φαινόμενο και πολύ λογικό καθότι η παραπληροφόρηση επικρατεί πάνω από όλα στον χώρο της διαφήμισεις, και τα λεφτά που παίζονται είναι πάρα πολλά για να μας εξομολογήσουν τις αλήθειες...

Αυτές τις ημέρες περιμένω να παραλάβω ένα νέο λιπαντικό για την Ευρώπη με τεράστια φήμη στις ΗΠΑ που υποτίθεται ότι είναι το καλύτερο λιπαντικό του κόσμου... Στα συγκριτικά τεστ το Mobil 1 είναι σε όλα τα ιξώδη μακράν 2ο και μετά... το χάος! Μιλάω για την AMSOIL...

Το λιπαντικό που σύντομα θα παραλάβω είναι ένα κιβώτιο AMSOIL 5W40 European Formula που σε πρώτη φάση θα το δοκιμάσω σε τρία μοτέρ: στο δικό μου (Peugeot 206 1.6 16V 2001), στο Polo που προανέφερα και σε ένα Almera του 2004-5. Θα σας πω εντυπώσεις από το Polo εν καιρώ, αφού δω πρώτα τί έγινε. Εάν τα πράγματα δεν πάνε καλά θα παραγγείλω για να δοκιμάσω και το AMSOIL 10W40 High Performance το οποίο είναι επίσης 100% PAO συνθετικό(!!), μήπως και το μοτέρ του Polo έχει πρόβλημα με το "κρύο ιξώδες" (το W) που σημαίνει ότι θα έχει αυξημένες ανοχές στα ελατήρια πιστονιών και στις βαλβίδες.

Μετά από πολύ ψάξιμο ήμουν μεταξύ των Motul και της AMSOIL, και πάνω που θα έβαζα τα υπέροχα MOTUL 8100 Xcess 5W40 ανακάλυψα στην Αθήνα τον Αγγελόπουλο που από τον Δεκέμβριο εισάγει λιπαντικά της AMSOIL. Πάνω από ένα χρόνο έψαχνα να βρω μήπως τα φέρνει κάποιος, μέχρι και που έστειλα email στην AMSOIL για να τα εισάγω μόνος μου (αλλά πού να βρω τα φράγκα...) ή να με κάνουν dealer (το σύστημα διανομής της AMSOIL είναι τύπου... τάπερ - καθαρά αμερικάνικο, δυστυχώς για εμάς τους Έλληνες), αλλά τότε μου απέκλεισαν το ενδεχόμενο εξαγωγής λιπαντικών AMSOIL σε Ευρώπη μεριά, πόσο μάλλον σε Ελλάδα. Τα πράγματα ευτυχώς άλλαξαν. Για να δούμε πόσο θα χαρούμε...

Μία άλλη "παραξενιά" της AMSOIL είναι ότι δεν συνεργάζεται με τα εργοστάσια και δεν παίρνει εγκρίσεις κατευθείαν από αυτά, παρά μόνο υποβάλλει τα λιπαντικά της εκ νέου στα εκάστοτε νέα τεστ προδιαγραφών και πάντα τα περνάει καθότι η ποιότητα είναι τόσο υψηλή που είναι μονίμως μπροστά από την εποχή της.

Του λόγου το αληθές θα το εξακριβώσω τους επόμενους μήνες.

Και στο εξής θα προσπαθήσω να τα λέμε όσο περισσότερο μπορώ. Αν θέλετε φυσικά στην παρέα σας έναν γαλλόφιλο... ;)

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

έχω μία πολύ καλή φίλη με VW Polo 1.4 16V 2003 που ό,τι λάδι και να της έχει δώσει η αντιπροχωπεία το καίει όπως την βενζίνη (μπορεί να το κάψει όλο μέσα σε 5000χλμ!!! και η αντιπροσωπεία λέει ότι είναι φυσιολογικό και συνηθισμένο!! οι συνήθεις μλκίες)...

δεν παίζει με τίποτα.το polo μου το αγόρασα τον 09/2001 ζελατίνα.

στα 1300 km μου άναψε λαμπάκι,κοιτάζω τα λάδια,τίποτα!

την επόμενη μέρα πηγαίνω εκεί που το αγόρασα, μου λέει ο αρχιμηχανικός:

θα συμπληρώσουμε τα λάδια,κάνε 1000 km και έλα ξανά.(αφού τον υποχρέωσα να το γράψει στο βιβλίο service)

κανω τα 1000 km,ξαναπάω,το αμάξι είχε κάψει πολύ λάδι και πάλι.

ο τύπος επέμενε πως δικαιολογείται κάποια ποσότητα,οτι πρέπει να κάνω κι άλλα km και τέτοιες παπαριές

τεσπα με τα πολλά κοντέψαμε να πιαστούμε στα χέρια και το συμπέρασμα:

αλλαγή κινητήρα με κάλυψη της εγγύησης!

από τότε δεν έχω συμπληρώσει ποτέ λάδι ανάμεσα στα service και δεν καίει καθόλου.

παιδιά μην τους αφήνετε να παίζουν με τα λεφτά σας και τα αυτοκίνητά σας.

Edited by ΤΑΖ
Link to comment
Share on other sites

:ninja:- γεια σου MITELLAS-ειναι γνωστες οι προσπαθειες σου απο αλλο παιδι που σε ξερει για ενημερωση περι Amsoil και θα περιμενουμε την αποψη σου μετα απο τις δοκιμες που ειπες θα κανεις

εχω την εντυπωση οτι γραφει για προδιαγραφες VW

καλως ηρθες στην παρεα μας και καλα post ( μονο μην μας βριζεις κρυφα οπως οι της Alfa Romeo )

φιλικα TSAKHS

Edited by TSAKHS-EYBOIA
Link to comment
Share on other sites

Το AMSOIL 5W40 αναφέρει και κάποιες προδιαγραφές VW αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Η ποιότητα της AMSOIL είναι τέτοια που στην πράξη τα λιπαντικά της ξεπερνάνε τις προδιαγραφές πριν ακόμη εμφανιστούν. Το αν παίζει να έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες οι κινητήρες της VW δεν το ξέρω και θα το δούμε (θέλω να πιστεύω ότι δεν έχουν και ότι πρόκειται για επικοινωνιακή οικονομικοπολιτική επιλογή της VW). Όποιος από Αθήνα θέλει να δοκιμάσει τα λιπαντικά της παράλληλα με μένα (ώστε να βγάλουμε ακόμη πιο αξιόπιστο συμπέρασμα) μπορεί να δει στην καινούρια διεύθυνση www.amsoil.gr που έχει όλα όσα χρειάζεστε να μάθετε, όπως και τηλέφωνα επικοινωνίας. Στον κατάλογο μπορείτε να βρείτε και το επίσης εντυπωσιακών προδιαγραφών AMSOIL 10W40 High Performance που ενδεχομένως να είναι μία πολύ καλή εναλλακτική. Όποιος από Θεσσαλονίκη θέλει να δοκιμάσει ας επικοινωνήσει μαζί μου γιατί για κάποιο διάστημα (ώσπου να καταλήξουμε στο αν μας κάνουν) θα παραγγέλνω κιβώτια από τον Αγγελόπουλο. Αν θέλει φυσικά μπορεί να παραγγείλει και μόνος του, αλλά θα μας είναι ευκολότερο οικονομικά εάν το κάνουμε μαζί.

Επίσης, σας ενημερώνω ότι η επιλογή των 30αριών λιπαντικών από τις ευρωπαϊκές βιομηχανίες έγινε για περιβαλλοντολογικούς λόγους. Ακόμη και αν δεν το καίτε, δεν σας προστατεύει επαρκώς τον κινητήρα εάν τον πλακώνετε παρατεταμένα (πολλές γύρες σε πίστα, τελικιασμένα ταξίδια κλπ). Ειδικά για χώρες όπως η Ελλάδα. Τα συμφέροντα των αυτοκινητοβιομηχανιών είναι πολυδιάστατα και μακρυά από το συμφέρον των καταναλωτών (έντεχνα καλλυμένο). Ήδη η Mercedes ξαναγυρνάει στο 40άρι μετά από αυξημένα περιστατικά αναξιοπιστίας των κινητήρων της. Το ίδιο ετοιμάζεται να κάνει και η VW όπως και Ford η οποία χρησιμοποιεί κατά κόρον το τραγικό αμερικάνικο Motorcraft 5W30 (ACEA A1 - και όχι Α3!!) που έχει φέρει σε κατάσταση προ επισκευής κινητήρες που δεν έκλεισαν ακόμη τα 100000χλμ (ήδη έχει ξεκινήσει την εισαγωγή και χρήση του Motorcraft 5W40 - ACEA A3 αλλά είναι 100% hydrocracked δηλαδή χαμηλής ποιότητας συνθετικό)! Ειδικά στην Ford το είχα επισημάνει το επικείμενο πρόβλημα στον υπεύθυνο ανταλλακτικών του Βροχίδη-Χατζή πολύ πριν εισάγει κανονικά το 5W40. Σκεφτείτε ότι η Ford στα service της έκανε την αλλαγή του Motorcraft 5W30 με προδιαγραφή ACEA A1 κάθε 15000χλμ αγνοώντας τους πελάτες της με σπορ οδηγικές συμπεριφορές. Από όσο γνωρίζω το καλύτερο 0-5W30 της ευρωπαϊκής αγοράς το παράγει η ELF που το τοποθετεί η Renault στα μοτέρ της, αλλά δεν γνωρίζω εάν καλύπτει επαρκώς τις προδιαγραφές VW (και γιατί να μην καλύπτει; άσχετα εάν το γράφει...).

Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν είμαι έμπορος λιπαντικών. Χομπίστας είμαι όπως κι εσείς και κυνηγάω με πάθος να βρω το καλύτερο προϊόν για μένα (άρα και για τους άλλους) ή ό,τι τέλος πάντων αξίζει τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Miltellas, τι τιμή έχει απο τον Αγγελόπουλο το λίτρο το 5/40 αυτο που πηρες μια κουτα?

Και το 10/40 που αναφέρει αντιστοιχα?

Ξερει μηπως κάποιος πως μπορω να τα φερω αυτα στην Πατρα να τα δοκιμάσω και γώ?

Link to comment
Share on other sites

Miltellas, τι τιμή έχει απο τον Αγγελόπουλο το λίτρο το 5/40 αυτο που πηρες μια κουτα?

Και το 10/40 που αναφέρει αντιστοιχα?

Ξερει μηπως κάποιος πως μπορω να τα φερω αυτα στην Πατρα να τα δοκιμάσω και γώ?

Πάρε τηλέφωνο στον Αγγελόπουλο. Θα σου απαντήσει και θα σε εξυπηρετήσει. Αν πάρεις κούτα (12άδα) λογικά θα σου κάνει καλύτερη τιμή από ότι 3-4 λίτρα. Η επίσημη λιανική για το AMSOIL 5W40 είναι 14Ε/1λτ και για το 10W40 είναι 11,5Ε/1λτ (προσοχή εδώ γιατί δεν είναι κανονικό λίτρο αλλά oz που αντιστοιχεί σε περίπου 950ml). Δεν είναι χαμηλές οι τιμές αλλά αν λάβεις υπόψιν την ποιότητα τότε αξίζουν τα λεφτά τους. Ακόμη και το 10W40 είναι τόσο καλό που τα τεχνικά του χαρακτηριστικά ξεπερνούν την συντριπτική πλειοψηφία των επώνυμων 5W40. Το ότι είναι 10W μην σας γελά, είναι τόσο "γλυστερό" -άγονη έκφραση αλλά αντιπροσωπευτική- που έχει όριο ρευστότητας τους -48C, σαν τα καλύτερα 5W αλλά και αρκετά 0W!! Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ όλα τα στοιχεία που χρειάζεσαι (όπως και τα τεχνικά των AMSOIL) για να επικοινωνήσεις με Αγγελόπουλο θα τα βρεις στο www.amsoil.gr (σε παραπέμπει στο www.streetdragdluids.com που είναι το ίδιο).

Εφόσον τα παραγγέλνεις σου τα στέλνει με ΕΛΤΑ ή μεταφορική. Δεν προβληματίζεσαι καθόλου.

Πάρε τηλ. ζήτα τον Κώστα και σνέφερέ του το όνομά μου για να ξεκινήσεις την κουβέντα (Μίλτος). Ρώτα ό,τι θέλεις.

Α και κάτι που ανακάλυψα σήμερα πρωί στο παραπάνω site! Στην γκάμα της AMSOIL υπάρχει και 5W30 που καλύπτει σχεδόν όλες τις προδιαγραφές VW 501.01, 502.00, 503.00, 505.00, 506.00. Δεν αναφέρει την 507.00 αλλά πιστεύω ότι καί αυτήν θα την καλύπτει. Αυτό ίσως να είναι το ιδανικότερο λάδι για τα σύγχρονα VW (αν και δεν εμπιστεύομαι σε αντοχή καταπονήσεων τα 30άρια όσο τα 40άρια). Επίσημη λιανική το λέει 16Ε (πανάκριβο αλλά και το Shel Helix Ultra 0W30 της αντιπροσωπείας δεν πάει πίσω και είναι σαφώς υποδεέστερο ποιοτικώς).

Το ότι δεν γνωρίζετε την AMSOIL δεν είναι παράξενο. Έχει από τον Δεκέμβριο 2005 που ήρθε επισήμως στην Ελλάδα. Και το σύστημα διακίνησης είναι μέσω ντήλερ τύπου... τάπερ! Κακό μας ακούγεται αλλά έτσι διακινείται η AMSOIL και στις ΗΠΑ. Λέει ότι το κάνει αυτό για να καταλήγουν φτηνότερα τα λάδια της στους καταναλωτές χωρίς να αναγκάζονται να κατεβάσουν το κόστος παραγωγής.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

αυτα τα λαδια τα ειχα δει πιο παλια στο ιντερνετ αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι μου ηταν αγνωστα αλλα και επειδη δεν καλυπτουν την προδιαγραφη 503(0w-30 , 0w-40).

αυτο που προσεξα στα τεστ ειναι οτι βγηκε πρωτο και με μεγαλη διαφορα απο τον δευτερο,ΟΜΩΣ αυτα τα τεστ πραγματοποιηθηκαν το 1998 δηλαδη πριν 6 χρονια.αρκετα μεγαλο διαστημα ετσι ωστε ο ανταγωνισμος να τα φτασει ¨η¨και να τα ξεπερασει.ισως ενα ποιο προσφατο τεστ να ηταν ποιο κατατοπιστικο.

αν ισχυουν και σημερα αυτες οι διαφορες τοτε μιλαμε για το καλυτερο λαδι που υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Β)- ριξτε μια ματια στο www.amsoil.gr και στο www.bestsyntheticoil.com

κανει συγκριση στο 20W/50 σε τεστ αντοχης με Havoline,Valvoline,Castrol,Quaker,Mobil-1 και σε πινακα το βγαζει καλυτερο (!)

-_- - ομολογω και ο τροπος γραφης στο 2ο link που εδωσα δεν μου αρεσε ηταν πολυ ερασιτεχνικος με συνεχη κιτρινη υπογραμμιση-απο την αλλη δεν εχει δοκιμη για ολα τα ιξωδη οπως 5/40 10/40 που μας ενδιαφερουν

Link to comment
Share on other sites

Μίλτο καλωσόρισες και απο εμένα.

ΦΥΣΙΚΑ και είσαι ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΣ ! Δεν είμαστε κομπλεξικοί όπως σε πολλά club ! Εμείς χαιρόμαστε να έχουμε κόσμο που γενικά αγαπάει το αμάξι. Βέβαια οι περισσότεροι εδώ έχουμε εντελώς διαφορετική άποψη για το ποιο ίσως θεωρούμε καλύτερο αμάξι αλλά όπως πολύ σωστά ανέφερες και εσύ είναι θέμα γούστου και άποψης !

Να σου πώ απλώς οτι δεν είναι και πολύ συχνό το φαινόμενο με τα λάδια σε vw και κατα 95% οφείλετε στον ιδιοκτήτη του οχήματος. Κακό στρώσιμο , φτηνά λάδια κλπ.

Τωρα δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατι τις καίει λάδια της κοπέλας γιατι δεν μας είπες καμμία λεπτομέρεια... Κάνε δοκιμή με τα amsoil και θα σου πρότεινα να της πείς να δοκιμάζει οπωσδήποτε τα lognlife castrol που εγκρίνει η vw , τα εχω και εγώ και μέχρι σήμερα όσο κι αν το πάω ότι κι αν κάνω και με 30 χλ/χλμ δεν εκαψε ποτέ ούτε μια σταγόνα !

Ελπίζω να μπορέσουμε να βοηθήσουμε το πρόβλημα !

Και πάλι καλωσόρισες και σε δεχόμαστε με χαρά -_-

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει ένα πιο πρόσφατο τεστ του Δεκεμβρίου 2003. Επειδή η AMSOIL μόλις πολύ πρόσφατα ξεκίνησε τις πρώτες της επίσημες εξαγωγές στην Ευρώπη δεν θα βρείτε τεστ του 5W40. Το 5W40 είναι ευρωπαϊκό ιξώδες καθότι στις ΗΠΑ χρησιμοποιούν κατά κανόνα xW30 ή για θερμές περιόδους και σε παλιότερα μοτέρ 1xW40 και το φτηνότερο 20W50. Το 5W40 δεν υπήρχε καν στο site της AMSOIL το 2004 όταν πρωτομελέτησα τα εντυπωσιακών προδιαγραφών λιπαντικά της...

Θα πω στον Αγγελόπουλο εάν μπορεί να προωθήσει αίτημα για τέτοιο τεστ. Σίγουρα είναι πολυέξοδη διαφημιστική κίνηση με αμφίβολα αποτελέσματα όσον αφορά τα τυχόν κέρδη που θα αποφέρει ένα λιπαντικό που δεν διαφημίζεται σε μια αγορά (κυρίως ελληνική, ίσως και ευρωπαϊκή) που δεν έχει μάθει να βλέπει θετικά τέτοιου είδους προκλητική προώθηση προϊόντος.

Επειδή τέτοιου είδους αναλυτικά συγκριτικά τεστ είναι υψηλού ρίσκου για τις εταιρίες δεν θα τα βρείτε εύκολα από άλλη εταιρία.

Οπότε το καλύτερο τεστ το κάνουμε μόνοι μας, όπως κάνουμε πάντα με τα πάντα...

Για να μην χάνω χρόνο και χρήματα έκατσα και διάβασα για να μάθω να κατανοώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά των λιπαντικών και καθημερινά μελετώ για να γίνω ακόμη καλύτερος επί του θέματος. Θα κάνω μία εισαγωγική προσπάθεια για να σας μεταδώσω αυτά που γνωρίζω. Μόνο έτσι θα κατανοήσετε κι εσείς την εμμονή που με έπιασε για να δοκιμάσω τα λιπαντικά της AMSOIL (αλλά και όχι μόνο).

Καταρχήν αποφεύγω λιπαντικά που οι εταιρίες τους δεν ανακοινώνουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά όπως και την ποιότητα της συνθετικής τους βάσης.

Τα κατεξοχήν-γνήσια συνθετικά λιπαντικά είναι όσα έχουν σαν βάση τις πολυαλφαολεφίνες (PAO) ή εστέρες (Group IV ή Group V - χημικής βάσης), και τα μη γνήσια "συνθετικά" ή καλύτερα ημισυνθετικά έχουν σαν βάση υδροδιασπασμένο και ισομερισμένο ορυκτέλαιο (Group II και Group III - πετρελαϊκής βάσης). Πολλές εταιρίες όπως πχ η Total παράγουν συνθετικά με μίξη Group III και Group IV (παλιότερα παρήγαγε 100% Group IV αλλά για λόγους κόστους "μπαστάρδεψε" λίγο το μίγμα), ενώ άλλες όπως η Castrol και η Shell παράγουν σχεδόν εξολοκλήρου Group III. Ορισμένες εταιρίες εξακολουθούν να παράγουν 100% Group IV ή και Group V όπως πχ η Mobil με το Mobil 1, η AMSOIL, η Redline, η FUCHS, η Silkolene, η MOTUL (ίσως και η ELF αλλά έχω ενδοιασμούς μετά την πλήρη εξαγορά της από την TOTAL) κλπ

Τα καλά Group III στις συνήθεις συνθήκες λειτουργίας έχουν εξίσου καλή απόδοση με τα Group IV-V. Όταν όμως οι θερμοκρασίες είναι ακραίες, δηλ. όταν είναι πολύ χαμηλές (τα πρώτα λεπτά λειτουργίας του κινητήρα σε βαρυχειμωνιά όπως αυτή που διανύουμε αυτές τις μέρες) και όταν είναι πολύ υψηλές (όπως όταν σκίζουμε το μοτέρ για ώρα στο ταξίδι, στο βουνό, στην πίστα) τότε τα Group III τελειώνουν και εκεί συνεχίζουν τα Group IV-V. Λιπαντικά Group V όπως η σειρά 300V της Motul, και τα S-Pro της Silkolene σηκώνουν τον πήχυ ακόμη ψηλότερα στην αντοχή αλλά δεν έχει διευκρινιστεί ακόμη η αποτελεσματικότητά τους στον καθαρισμό του κινητήρα μετά από τα πρώτα 5000χλμ. γι αυτό και οι περισσότεροι τα χρησιμοποιούν σχεδόν αποκλειστικά για αγωνιστική χρήση και τα αλλάζουν το συντομότερο δυνατόν. Η καινούρια έκδοση MOTUL 5W40 300V λέγεται ότι βγήκε με ελαφρώς υποδεέστερα χαρακτηριστικά επίδοσης (έχω χαρακτηριστικά του 98 και του 2005) αλλά με σαφώς καλύτερη καθαριστική ικανότητα, για να ξεπεράσει αυτό το πρόβλημα, κάτι που αν αληθεύει το καθιστά ένα από τα κορυφαία λιπαντικά γενικής χρήσης υψηλών επιδόσεων (πόλης-δρόμου-πίστας).

Εάν λοιπόν θέλετε το καλύτερο δυνατό για τον κινητήρα σας είτε για τα συχνά "σταμάτα-ξεκίνα" της πόλης είτε για τις υψηλές θερμοκρασίες σε υψηλές σαλ, τότε να προτιμάτε λιπαντικά Group IV και V.

Δυστυχώς αυτό το στοιχείο δεν δημοσιεύεται από τους κατασκευαστές αλλά με προσεκτική έρευνα στο Internet θα δείτε ότι όσοι παράγουν Group IV-V φροντίζουν να το ανακοινώνουν έστω και διακριτικά. Ο όρος Synthetic Lubricant δεν είναι πλέον προνόμιο μόνο των Group IV-V αλλά και των Group II-III. Αυτό συνέβη μετά από δικαστική διαμάχη που ξεκίνησε η Castrol η οποία και καθιέρωσε τα hydrocracked-isomerized λιπαντικά στην αγορά ως συνθετικά. Αυτό το γεγονός έδωσε το έναυσμα σε όλες σχεδόν τις εταιρίες να υποβαθμίσουν την ποιότητα της κορυφαίας τους γκάμας καθότι το κόστος παρασκευής Group III λιπαντικών είναι σαφώς χαμηλότερο από ότι Group IV και V.

Αυτά για την ώρα. Κλείνοντας θα ξαναπώ (δείτε σε προηγούμενο ποστ) ότι την προδιαγραφή VW503.00 την υπερκαλύπτει το AMSOIL 5W30 Series 3000 που ευτυχώς για σας το εισάγει ο Αγγελόπουλος. Το αν είναι 0W ή 5W έχει ελάχιστη σημασία για τα λιπαντικά της AMSOIL και αν κάποιος θέλει να του το εξηγήσω αυτό, ευχαρίστως να το κάνω.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατι τις καίει λάδια της κοπέλας γιατι δεν μας είπες καμμία λεπτομέρεια...

Και τί να σου πώ; Η αντιπροσωπεία δεν είχε να της πει. Ο φημισμένος μηχανικός που την πήγα επίσης. Ο "εγκέφαλος" δεν δείχνει τίποτα το ανησυχητικό (παρένθεση: από τότε που βγήκαν οι ηλεκτρονικοί εγκέφαλοι οι περισσότεροι μηχανικοί φέρονται σαν να έχασαν τον δικό τους). Το μοτέρ έχει αυτή τη στιγμή περίπου 25000-30000χλμ και καταναλώνει λάδι με τον ίδιο ή και χειρότερο ρυθμό όπως από τότε που αγοράστηκε. Ήδη στο συνεργείο ο μηχανικός δοκιμάζει διάφορα λάδια και τηνν τελευταία φορά έκανε ένα μίγμα με 30άρι και 40άρι... Αυτό δείχνει ότι η μπάλλα χάνεται. Έχω την υπόνοια ότι πρόκειται για κατασκευαστικό ελάττωμα και προφανώς θα πρέπει να αντικατασταθεί το μοτέρ.

Εφόσον το λιπαντικό που θα μπει καλύπτει τις προδιαγραφές της VW θα έπρεπε να λειτουργούσε ο κινητήρας όπως όλοι οι φυσιολογικοί κινητήρες κι ας μην πρόκειται για το καλύτερο λιπαντικό του κόσμου. Εάν λοιπόν αφού χρησιμοποιήσω ένα λιπαντικό 100% Group IV και με τεχνικές προδιαγραφές πολύ ανώτερες του ανταγωνισμού (ποιότητα που η VW δεν προώθησε και δεν θα προωθήσει ΠΟΤΕ από το δίκτυό της) συνεχιστεί το ίδιο βιολί θα πρέπει η αντιπροσωπεία να αναλάβει τις ευθύνες της. Δυστυχώς την στιγμή αυτή το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγύησης. Η λογική μου λέει ότι δεν έχει κανένα νόημα η δοκιμή μου αλλά από την στιγμή που έφυγε από την εγγύηση δεν χάνω και τίποτα να δοκιμάσω. Αν είναι να ανοιχτούν λογαριασμοί με την αντιπροσωπεία θα ανοιχτούν, είτε τώρα είτε σε ένα μήνα δεν κάνει τη διαφορά. Σε ένα μήνα με τον συνήθη ρυθμό θα έχει κάψει 1 λίτρο...

Και κάτι άλλο: Η VW όπως και ο κάθε κατασκευαστής δεν αποτρέπει την χρήση λιπαντικού εκτός των προτεινόμενων προδιαγραφών εάν αλλαχτεί σε 3000 με 5000χλμ (και λίγα λέω). Εδώ όμως μιλάμε για υπερβολική κατανάλωση από τα πρώτα 1000χλμ και όχι μετά τα πρώτα 3000χλμ...

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,εγώ έχω απελπιστεί με το θέμα λάδια...!

Μάλιστα για να μειώσουμε τους παράγοντες που εξαρτώνται από τον οδηγό και την συντήρηση του αυτοκινήτου σας λέω ότι το αμάξι στρώθηκε κανονικότατα(και με το παραπάνω)σύμφωνα με την VW,δηλαδή στο εγχειρίδιο λέει <3000 rpm μέχρι τα 1.500 km νομίζω,αλλά επειδή όταν το πήρα μου είπαν άλλα και επειδή το αμάξι σκοπεύω να το κρατήσω καιρό,το αμάξι δεν πέρασε τις 3500 rpm μέχρι τα 2500 km και στη συνέχεια ανέβηκε σταδιακά κατά 500 rpm ανά 500 km...Επίσης δεν έχω βάλει ποτέ άλλα λάδια από του κατασκευαστή (Longlife VW).Το αμάξι μέχρι το 1ο service (14000km) πήρε 1,5 λίτρο λάδι περίπου και τώρα (20000km) είναι η στάθμη του λαδιού πάλι στη μέση...(Όποιος θέλει κι άλλες διευκρινήσεις ας ρωτήσει)

Επειδή τυχαίνει να ξέρω γερμανικά έστειλα e-mail απευθείας στη VW στη Γερμανία 2 φορές εξηγώντας τους το πρόβλημά μου(και ειδικά σε μιά περίοδο που μου 'καιγε αρκετό λάδι,σε σημείο που αν τυχόν ήθελα να ανέβω Θεσσαλονίκη και να γυρίσω,έπρεπε να πάρω μαζί λάδια!!!).Και πάλι μου είπαν βλακείες κάνοντάς μου μάθημα μηχανολογίας(όπως και η ελληνική αντιπροσωπεία)...Οπότε παραιτήθηκα.

Βέβαια,πριν λήξει η εγγύησή μου σκοπεύω να κάνω μια τελευταία προσπάθεια πηγαίνοντας το αμάξι σε άσχετο γνωστό μου συνεργείο(όχι VW) ώστε να μου πουν την γνώμη τους και μετά να πάω στην VW να τους τρίξω τα δόντια αν μου έχουν πει οι άλλοι ότι αυτά τα πράγματα δε στέκουν με τίποτα...

Αυτά από μένα...

Edited by xristos86
Link to comment
Share on other sites

xristos86 οταν λες μεγαλη καταναλωση πες μας στα 1000 χλμ ποσο περιπου? Επισης το λαδι που σου εβαζε η VW για longlife ποιο ηταν?

Η VW και οι εξουσιοδοτημενοι καλυπτωνται απο το 1 λιτρο/1000χλμ που λεει το εγχειριδιο, και ουσιαστικα ετσι η εταιρεια το παραδεχεται η ιδια οτι οι κινητηρες τις πινουν λαδι, αν θελετε κακως που δεν το λενε οταν τα πουλανε, αλλα απο εκει και περα δεν υπαρχει χρησιμοτητα στο να ψαχνουμε το γιατι καιει λαδι αλλα να ελεγχουμε αν καιει παραπανω απο το "φυσιολογικο" οποτε και να υπαρχει προβλημα.

Τα τελευταια 7000 χλμ περιπου δοκιμαζω τα λαδια που λεει ο Pacific τα longlife της Castrol συγκεκριμενα τα Castrol SLX II Longlife που παραγονται σε συνεργασια με VW/Audi και αισθητη καταναλωση δεν εχω αντιληφθει.

Επισης κατι σημαντικο με τα λαδια που μπορει καμια φορα να λειτουργησει αρνητικα ειναι οτι με το που αναψει η ενδειξη αν ανοιξετε το καπω η ενδειξη σβηνει ανεξαρτητα αν βαλετε λαδι ή οχι και θα ξαναναψει μετα απο 100χλμ αν η σταθμη ειναι ακομα πεσμενη και αυτο μπορει να σε κανει να ξεχασεις την αναγκη να συμπληρωσεις ή να μην δωσεις σημασια με πιθανες συνεπειες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα το γράψω άλλη μιά φορά πρίν αρχίσετε να τρέχετε στις αντιπροσωπίες, μπας και γλιτώσετε ταλαιπωρία...

Αν σας καίει με το 0W-30, δοκιμάστε 5W-40 μπας και βρείτε την υγειά σας! Το λίγο πιό χοντρό 40άρι πιθανώς να σφραγίζει εκεί που το 0W-30 είναι υπερβολικά ψιλό και περνάει γύρω απο δαχτυλίδια πιστονιών κ.λπ...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μεσημέρι επιτέλους παρέλαβα τα 5W40 της AMSOIL. Αν ενδιαφέρεται κάποιος από Θεσσαλονίκη να τα δοκιμάσει (σε VW) μου περισσεύουν 4 λίτρα για 2-3 μέρες. Μετά θα τα δώσω σε έναν φίλο σίγουρα, αλλά στο καπάκι θα ξαναπαραγγείλω άλλο ένα κιβώτιο για το PRC Club.

Άντε να δούμε τί θα δούμε...

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

¶ντε να δούμε τί θα δούμε...

Για να δουμε τι θα δουμε tongue.gif

Μιλτο αναμενουμε σχολια. Κανε ενα Θεσσαλονικη-Αθηνα, Αθηνα-Θεσσαλονικη να μετρησει 1000 χλμ το αμαξι και δες! Ξεκινα! tongue.gif:wacko::baby:new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,κοιτάξτε,μου δίνουν λάδια στην αντιπροσωπεία KOLBEN tis Divinol (γράφουν τελοσπάντων ότι είναι δοκιμασμένα και εγκεκριμένα από τον όμιλο VW)...Όσο για το πόσο καίει θα σας γελάσω.Συγκεκριμένα:

Είχα κάνει τον Σεπτέμβρη service 14000km και μέχρι πριν κανένα μήνα(ίσως και κάτι) που είχα κοιτάξει τα λάδια δεν είχα δει αισθητή διαφορά.Το περασμένο Σαβ/κο που τα ξανακοίταξα (20000km) ήταν ξαφνικά κάπου στα μισά...Βγάλτε συμπέρασμα :baby:

Όπως και να 'χει εγώ προσωπικά αδυνατώ να δεχτώ αυτή την πρωτοτυπία τους να γράφουν ότι μέχρι 1L/1000km είναι φυσιολογικό καθώς αποτελεί απ' όσο ξέρω παγκόσμια μηχανολογική καινοτομία! tongue.gif

Και με τον πατέρα μου που το συζητούσα πάλι τις προάλλες,μου είπε με λύπη του ότι στα 5 αμάξια που είχε μέχρι τώρα(200000km το καθένα παρακαλώ!!!)δεν είχε "κάψει" κανένα τους ούτε σταγόνα λάδι :wacko: ...

Ακούω σχόλια...

Edited by xristos86
Link to comment
Share on other sites

Αχμμμ ... Αν έχουν γράψει έστω 2 φορές το σκηνικό με τα λάδια τότε πας αντιπροσωπεία και λές να το έκανε και πιο πρίν και τους βάζεις να ανοίξουν το μοτέρ να το δούν. Λογικά θα έχει προβλήματα μέσα ο κινητήρας. Σε αυτή την περιπτωση θα στο αλάξουν το μοτέρ. Θα σε ταλαιπωρήσουν λίγο αλλα στο τέλος θα το αλλάξουν. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω. H vw είναι σοβαρή εταιρεία η τοπικές Ελληνικές αντιπροσωπείες είναι λίγο προβληματικές αλλά αυτό συμβαίνει με όλους τους στην Ελλάδα για να είμαστε και ειλικρινείς.

Οταν λές το κόιταξες και ήταν στα μισά ... Δεν είχε βγάλει ένδειξη ο εγκέφαλος ????????

Λοιπόν,κοιτάξτε,μου δίνουν λάδια στην αντιπροσωπεία KOLBEN tis Divinol (γράφουν τελοσπάντων ότι είναι δοκιμασμένα και εγκεκριμένα από τον όμιλο VW)...Όσο για το πόσο καίει θα σας γελάσω.Συγκεκριμένα:

Είχα κάνει τον Σεπτέμβρη service 14000km και μέχρι πριν κανένα μήνα(ίσως και κάτι) που είχα κοιτάξει τα λάδια δεν είχα δει αισθητή διαφορά.Το περασμένο Σαβ/κο που τα ξανακοίταξα (20000km) ήταν ξαφνικά κάπου στα μισά...Βγάλτε συμπέρασμα :baby:

Όπως και να 'χει εγώ προσωπικά αδυνατώ να δεχτώ αυτή την πρωτοτυπία τους να γράφουν ότι μέχρι 1L/1000km είναι φυσιολογικό καθώς αποτελεί απ' όσο ξέρω παγκόσμια μηχανολογική καινοτομία! tongue.gif

Και με τον πατέρα μου που το συζητούσα πάλι τις προάλλες,μου είπε με λύπη του ότι στα 5 αμάξια που είχε μέχρι τώρα(200000km το καθένα παρακαλώ!!!)δεν είχε "κάψει" κανένα τους ούτε σταγόνα λάδι :wacko: ...

Ακούω σχόλια...

Link to comment
Share on other sites

Όχι,τι να βγάλει?!?Εννοώ ότι έβγαλα τη βέργα για τη μέτρηση της στάθμης του λαδιού,την σκούπισα,την ξαναέβαλα,την ξαναέβγαλα και κοίταξα τι έδειχνε και το λάδι έφτανε μέχρι τη μέση της διαγραμμισμένης περιοχής...

Υ.Γ.:Όσο για αυτό που λες,δυστυχώς δεν το έχω ξαναπάει να το δουν για τα λάδια και μόνο,να τους παραπονεθώ,να τους πρήξω και στο τέλος να το καταγράψουν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.