Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα.
Είμαι κάτοχος ενός Golf IV 1.4 16V με κωδικό κινητήρα BCA. Η ερώτησή μου είναι εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω λάδια που αναγράφουν μόνο πιστοποίηση ACEA C3. Γνωρίζω ότι κανονικά πρέπει να αναγράφει Α3/Β3 ή A3/B4. Απ' όσο διαβάζω η κυριότερη διαφορά μεταξύ C3 και Α3 είναι το ποσοστό ιπτάμενης τέφρας και ως εκ τούτου ενδείκνυται κυρίως για αυτοκίνητα με dpf. 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

@topmar @PsilosTdi και γενικότερα προς όλα τα ενδιαφερόμενα μέλη, είδατε διαφορά με αλλαγή μάρκας στα λάδια μετά από τόσους μήνες που πέρασαν και φαντάζομαι θα έχετε βγάλει κάποια συμπεράσματα; Αφενός τόσο στα Liqui Moly που είχε αναφέρει ο @topmar ότι θα δοκίμαζε, όσο και ο @PsilosTdi που είχε περάσει τα Amsoil;

Έχω "ψιλοπαρατημένο" το Golf4 1.6 κι επειδή πρέπει να το ενεργοποιήσω, ποιο από τα 2 (ή και κάποιο άλλο) θα προτείνατε, καθώς και αν υπάρχει κίνδυνος με κάποιο καθαριστικό γενικότερα στον κινητήρα ή και στα λοιπά μέρη, όπως και προαναφέρθηκε για τα ελαστικά (πχ φλάντζες) ;

Βασικά, σκέφτομαι ότι θα ήταν καλό να γίνει κάποιος καθαρισμός (όσο μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο) μετά από 20ετία και μόλις 155.000χλμ. Απλώς τα τελευταία 2 χρόνια ειδικά είναι με ελάχιστη κυκλοφορία, για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα γράψει για τις εντυπώσεις μου από το Liqui Moly Top Tec 4200, αναλυτικά κιόλας. 

 

Το άλλαξα και γύρισα στα Castrol Edge Professional 5w30 ξανά, αν και οι θερμοκρασίες του LM στις καλοκαιρινές μου διαδρομές ήταν φυσιολογικές τελικά (πάρα την αρχική μου αντίθετη άποψη). 

 

Με αλλαγές κάθε 1 έτος και 10-15.000 ΚΜ σε λάδια LongLife, είσαι καλυμμένος. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2023 at 9:37 ΜΜ, topmar said:

Εγώ είχα γράψει για τις εντυπώσεις μου από το Liqui Moly Top Tec 4200, αναλυτικά κιόλας. 

 

Το άλλαξα και γύρισα στα Castrol Edge Professional 5w30 ξανά, αν και οι θερμοκρασίες του LM στις καλοκαιρινές μου διαδρομές ήταν φυσιολογικές τελικά (πάρα την αρχική μου αντίθετη άποψη). 

 

Με αλλαγές κάθε 1 έτος και 10-15.000 ΚΜ σε λάδια LongLife, είσαι καλυμμένος. 

Βοήθησε με λίγο, που το έχεις γράψει. Άρα κάτι δεν σου άρεσε για να επιστρέψεις σε Castrol;

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2023 at 9:37 ΜΜ, topmar said:

Εγώ είχα γράψει για τις εντυπώσεις μου από το Liqui Moly Top Tec 4200, αναλυτικά κιόλας. 

 

Το άλλαξα και γύρισα στα Castrol Edge Professional 5w30 ξανά, αν και οι θερμοκρασίες του LM στις καλοκαιρινές μου διαδρομές ήταν φυσιολογικές τελικά (πάρα την αρχική μου αντίθετη άποψη). 

 

Με αλλαγές κάθε 1 έτος και 10-15.000 ΚΜ σε λάδια LongLife, είσαι καλυμμένος. 

Που εννοείς, μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το θέμα μου γράφω τα περισσότερα περί των λαδιών που δοκίμασα. 

 

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/65038-tiguan-allspace-20-tdi-biturbo-240hp-dsg7-r-line-7seater/&do=findComment&comment=661849

 

Ξεκινάς από αυτή την ανάρτηση και πας προς τα πίσω για τις προηγούμενες περί λαδιού. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2020 at 10:20 ΜΜ, pafsi said:

Όχι ! Πάνω - κάτω τις ίδιες έβλεπα και έλεγα ότι ίσως είναι από τις ιδιότητες και τη σύνθεση του εργοστασιακού λαδιού! Όμως και με τα AMSOIL,στα ίδια είμαι!

Τα συγκεκριμένα λάδια είναι αγορασμένα (on line αγορά) από Αθηναϊκό μαγαζί "Λαδάδικο.gr" με τιμή 14€ / lit. και σε 2 εργάσιμες τα είχα στην πόρτα μου.

 

 

τα amsoil που γνωριζω απο ποιο μαγαζι τα πηρες,δεν εχουν εγκριση κατασκευαστη approval παντα,μερικες φορες εχουν και το αναγραφουν.συνηθως οχι,γιαυτο προσοχη.η εγκριση ειναι αυτο που μας προστατευει οτι αγοραζουμε το σωστο λαδι.οι 2 εταιρειες αυτη και η ρεντλαιν θεωρουν οτι μπορουν να παραγουν καλυτερο λαδι απο αυτο που ζητανε οι κατασκευαστες.δνε θελουν οι καταναλωτες να ειναι σκλαβοι των εγκρισεων,ειναι δικα τους λογια οχι δικα μου.αν κρινετε οτι αυτος ειναι σωστος τροπος εμποριου και λειτουργιας καλα κανετε,εγω φαρμακο που δεν εχει εκγριση απο τον εοφ δεν αγοραζω παντως.βασικα οι εταιρειες αυτες δεν βγαζουν και τιποτα διαφορετικο απο τις αλλες,και μην ξεχνατε κατι πολυ σημαντικο,το λαδι που βγαζουν ειναι κυριως για σκληρη χρηση,για αγωνιστικη,οχι μικτη θα εξηγησω πιο κατω.μην μασατε απο το τρελο μαρκετινγκ οτι οσο πιο συνθετικο και υψηλα νουμερα ειναι το σωστο,μαλλον το καλυτερο οπως διαφημιζουν αυτοι.υπαρχει ενα οριο σαυτο για την νορμαλ χρηση.εμεις θελουμε το σωστο λαδι για την σωστη χρηση.

 

On 18/4/2020 at 10:22 ΜΜ, OMINUS said:

 

Γιατί έχω την εντύπωση ότι το 5W-30 είναι ποιο χοντρό και το 5W-40 ποιο ψιλό???

 

γιατι αυτο μπορει να συμβει.εδω ειναι που θελω να πληροφορησω ολους οτι το πιο σημαντικο χαρακτηρισιτκο ενος λαδιου ειναι το hths. αυτο καθοριζει εαν ενα λαδι ειναι ψιλο η' χοντρο και οχι τοσο ο βαθμος,20-30-40.

π.χ ενα καστρολ 0-30 μπορει να εχει κινηματικο στους 100 βαθμους=12 και hths= 3.6

 και ενα αλλο καστρολ 5-30 μπορει να εχει κινηματικο στους 100 =12 και hths=3.5

το πρωτο ειναι πιο χοντρο λαδι με μικροτερο ιξωδες-βαρος.και αυτο το πετυχαινε λογω της πιο συνθετικης συνθεσης δλδ. πιο πολυ ΡΑΟ.

και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που το παλιο γερμανικο καστρολ 0-30 α3/β4 ξεπουλησε σε ολη την γερμανια και αμερικη σαν ζεστο ψωμι.

εχει και αλλα πιο πολλα παραδειγματα.

 

On 27/4/2020 at 2:39 ΜΜ, topmar said:

Βλέπω πολλοί το γυρίζουν από Castrol σε Liqui Moly..... Έχω γράψει ξανά την δική μου εμπειρία, τόσο στο δικό μου όσο και σε ολόιδιο με το δικό μου αμάξι φίλου, αμφότερα BMW E90 320d ('2008) μοντέλα, τα οποία με την αλλαγή σε λάδια LM Top Tech 4100 5W-40 (από τα Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40 LL04), εμφάνισαν καταναλώσεις λαδιού (στο δικό μου 0,5l/15.000ΚΜ και στου φίλου 0,75l/15.000KM).

 

Ξέρω ότι για μερικούς θεωρείται αμελητέα κατανάλωση, αλλά το αναφέρω διότι με τα Castrol δεν έκαιγε σταγόνα έως τα 15.000ΚΜ των αλλαγών.

 

Απλή κατάθεση εμπειρίας κάνω, ούτε προτροπή ούτε σύσταση, απλά το συγκεκριμένο μοτέρ, δούλευε τέλεια με το συγκεκριμένο εργοστασιακό λάδι.

 

Όποτε για το νέο μου της υπογραφής, θα συνεχίσω τη χρήση του εργοστασιακου Castrol Edge Professional 5W-30 VW 507 00 και θα παρατηρώ αποκλίσεις στην ποσότητα λαδιού μεταξύ των αλλαγών.

 

ΥΓ: Στο δικό μου BMW δε, στα πρώτα 8.000ΚΜ είχε ήδη 300ml κατανάλωση λαδιού.

 

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

 

 

 

 

 

 

 

η αληθεια ειναι κανεις δεν μπορει να εξηγησει γιατι γινεται αυτο.μια απλοικη εξηγηση ειναι αυτη που λεμε οτι ειναι αναλογα τον κινητηρα.ομως μηπως ειναι οτι δεν οδηγουμε ποτε το ιδιο? δλδ. μπορει οταν εχανες με το ενα λαδι ,ασυνειδητα να πατουσες πιο πολυ γκαζι,η' να εκανες πολυ ρελαντι μεσα σε πολη κ.λ.π.για να καταλαβουμε εαν οντως εκαψε σε σχεση με ενα αλλο λαδι πριν αποριφθει πρεπει να κανουμε συγκρισεις σε ελεγχομενο επαναλαμβανομενο περιβαλλον.αλλα αφου εχουμε και αλλες επιλογες,δεν μαμιεται.

απο χρηστες ομως των LM που κανουν πολλες αναλυσεις εχει βγει συμπερασμα οτι γενικα η αποδοση τους πεφτει σχετικα γρηγορα.αν και πιστευω οτι ειναι καλα λαδια ,σιγουρα δεν τα θεωρω ανωτερα απο τα αλλα,δεν ειναι μπουτικ λαδι ,λογω τιμης και μαρκετινγκ οπως παρουσιαζεται.για μενα ειναι στην ιδια κατηγορια με καστρολ.σελ κ.λ.π.

 

On 3/5/2020 at 12:11 ΠΜ, Derv_7 said:

έχω διαβάσει/ακούσει πολύ καλά λόγια για το long life λάδι της fuchs TITAN GT1 PRO C-3 SAE 5W-30 για vw 504 00 . 

Τα έχει βάλει κάποιος από εδώ? 

 

ειναι πολυ καλα τα λαδια της fuchs. κανουν την δουλεια τους οπως ολα.υπαρχει μια φημη να μην εμπιστευεστε τα χαρακτηριστικα που αναγραφει στα τεχνικα φυλλαδια της.

On 3/5/2020 at 8:10 ΠΜ, crazy bill said:

Καλα το οτι τα έφτυσαν τα μπεκ η ποιότητα της βενζίνης που εβαζες έφταιγε και οχι το λαδι. Ασχετο το ενα με το αλλο.

στο συγκεκριμενο κινητηρα που τον εχω και εγω της  bmw μονο η βενζινη δεν φταιει.ειναι μια μαλακια που λενε ορισμενοι μηχανικοι γιατι δεν ξερουν τι φταιει.οποιος πει δεν ξερω ειναι καλος μηχανικος. σε αντιπροσωπεια ,επειδη πηγα για δευτερη φορα ανα 60.000 χιλ να αλλαξω μπεκ ,μου ειπε ο αρχιμηχανικος ,οτι μονο το 20% της μεσογειου του κινητηρα αυτου εχει το προβλημα.που δεν ειναι και λιγο.γιαυτο ακουστηκε.επομενως στην ιταλια-γαλλια-ισπανια εχουν τοσο κακες βενζινες οπως εμεις? παρτο και αλλιως.εγω ειχα 2 αυτοκινητα πιο παλια,ιταλικα.οι βενζινες σαν ποιοτητα παντα ακουγοταν οτι ηταν χαλια.δεν ειχα το παραμικρο προβλημα σε κινητηρα. παρτο ακομα πιο αλλιως,ολοι οι αλλοι κινητηρες ολων των αμαξιων γιατι δεν εχουν θεματα παρομοια με αυτον τον κινητηρα? εκεινα την ιδια βενζινη δεν βαζουν? αστο εγω ξερω καλυτερα οτι αυτος ο κινητηρας μου δεν ειναι σοι.εχει κακη σχεδιαση,ειναι στεναχωρος και εχει πολυ κακη τροφοδοσια και αναβει ευκολα.καποιοι αφαιρουν και το καπακι για να μην θερμαινεται δεν ξερω εαν πιανει αλλα τοση απλεπισια υπαρχει.εχει τοσα προβληματα γυρω απο την τοφοδοσια που το προβλημα στα μπεκ προκυπτει απο εκει,γιατι σε αλλλους bmw κινητηρες αμμεσου ψεκασμου δεν υπαρχει προβλημα.μην ξανακουσω για βενζινες.

 

 

On 1/6/2020 at 1:03 ΜΜ, Derv_7 said:

παραθέτω την απάντηση που πήρα από expert πάνω σε θέματα λιπαντικών αναφορικά με την βέλτιστη επιλογή λιπαντικού για τον κινητήρα μου 1.0 tsi. 

 

110 degrees C. in summer with 5w-30 is still in the range that is ok! So in fact you can remain with 5W-30 (VW 504)!
From an economical point of view that makes sense. You can go to the garage for a regular change after two years. In between, after one year you change oil by yourself!

Recommendations:

HC/PAO Mixture / GTL- or pure HC-base oil:
 

  • Mobil ESP 5W-30
  • Mannol Combi LL 5W-30
  • Total Ineo Longlife 5w-30
  • Elf Evolution Full-Tech LLX 5W-30
  • Addinol Giga Light 5W-30
  • Fuchs Titan GT1 Pro C3 5W-30
  • Repsol Elite Longlife 5W-30



PAO-base oil:

  • Ravenol VMP 5W-30



If you feel better with a higher viscosity due to hot Greek summers you can stick to VW 502 / viscosity 5W-40 with yearly service:

HC-base oil:

  • Addinol Super Light 5W-40
  • Total Quartz 9000 Energy 5W-40
  • Gulf Formula G or GX 5W-40
  • Meguin megol High Condition 5W-40
  • Repsol Elite Cosmos High Performance 5W-40
  • Shell Helix Ultra 5W-40 --> GTL base oil

PAO base oil:

  • Ravenol VST 5W-40

 

αυτος οχι μονο ειδικος δεν ειναι αλλα ειναι και πολυ πονηρος .για να σε ευχαριστησει το ειπε αυτο γιατι ειναι μεγαλη βλακεια αυτο που ειπε.ξερει τι εχιε σφηνωθει στο μυαλο σου,οπως και σε πολλους οδηγους στον κοσμο ολο. το ξαναλεμε,δεν εχει καμμια σχεση η εξωτερικη θερμοκρασια με την θερμοκρασια λαδιου μεσα στον κινητηρα. για την θερμοκρασια του λαδιου εχουμε το συστημα ψυξης και τον θερμοστατη που κανει την δουλεια και δεν ανεβαζει θερμοκρασια και οχι το λαδι.και μιλαμε για την θερμοκρασια της μηχανης οχι για τη εξωτερικη.η εξωτερικη δεν επηραζει καθολου.η μηχανη ανεβαζει θερμοκρασιες υπερδιπλασιες απο την εξωτερικη,αν θα βαλουμε ενα ιξωδες πανω θα μας κρατησει δλδ την μηχανη κρυα? μεσα στην μηχανη εχει 100 βαθμους και θα την επηρεασει το 40αρι εξω? ειναι μια παλαιομενη αντιληψη που ισχυε για τα μονοτυπα λαδια ,τα παλια.

τωρα ο δευτερος αριθμος 30-40 και το πιο θα επιλεξουμε αν υπαρχει  στην γκαμα που μας δινει η εταιρεια σαν τα συνιστωμενα.εμεις επιλεγουμε οχι συμφωνα  με την εξωτερικη θερμοκρασια οπως λανθασμενα πιστευουμε αλλα συμφωνα με την χρηση και το υψομετρο.

5-30 εαν κανουμε χρηση πολης και μικρες διαδρομες.αλλαγη οχι πανω απο 8.000 και πολυ λεω καποιοι μιλουν για 5.000,εγω πιστευω 8.000 αποτι εχω δει σε φωτογραφιες η΄το πολυ 6 μηνες ειναι τελεια.0-30 για την ιδια χρηση αλλα σε υψομετρο η΄πολυ κρυο για τον πρωτο δεικτη.

τα 5-40 ειναι αντιστοιχα για πιο ζωηρη οδηγηση σε αυτοκινητοδρομους,πιστα η' και μικτη χρηση. το 0-40 το ιδιο αλλα σε πιο μεγαλο υψομετρο και  πολυ κρυα περιοχη,αλασκα ας πουμε.

 

ομως θα εχετε ακουσει οτι το καστρολ 0-30 που ειπαμε οπως και το 0-40 παλια μομπιλ και καστρολ ,το εβαζαν και για μεσα στην πολη και για αυτοκινητοδρομους ,γιατι ολα ειναι σχετικα,αυτα τα λαδια ηταν αρκετα συνθετικα στην συσταση τους και αντεχαν σε ενα ζεστο κλιμα πιο πολυ σε μικτη χρηση αποτι ενα καστρολ 5-30 π.χ που ειναι απο φτωχοτερη συνθεση.

 

On 2/6/2020 at 2:41 ΜΜ, Derv_7 said:

λέγεται οτι είναι καλό λιπαντικό .όχι γιατι υποτίθεται το βάζει η φερράρι , αλλά γιατί είναι κατασκευασμένο από natural gas.

http://www.peak-oil.com/2012/05/unkonventionelles-ol-die-losung-fur-peak-oil-teil-3-gas-to-liquid/

 

Απλά θέλει πολύ προσοχή στα μαιμού και στα λιπαντικά shell

 

μαιμου σελ δεν εχω ακουσει μεχρι τωρα αλλα μπορει ολα αντιγραφονται αμα θελουν.τα GTLειναι καλα λαδια αλλα οχι ανωτερα.εχουν το προνομιο οτι ανεβαζουν την αποδοση τους και την σταθεροτητα τους αμεσως απο τη πρωτη χρηση ,ενω τα λαδια απο τις αλλες συνθεσεις αργουν λιγο.αυτο δεν σημαινει οτι το συνολικο τελικο προιον ειναι ανωτερο απο αλλα.το μοναδικο πλεονεκτημα που δεν αφορα τους οδηγους αλλα τους ανθρωπους ειναι οτι ειναι πιο καθαρα στην παραγωγη τους για το περιβαλλον και πιο φθηνα να παραχθουν.τιποτα αλλο αξιοσημειωτο.

 

On 2/6/2020 at 3:15 ΜΜ, tsikis007 said:

Όντως παίζει πολύ μαϊμού στα λάδια. 

Χρησιμοποιώ λιπαντικά και λοιπά προϊόντα  Liqui Moly γιατί η εταιρία δεν χώνει τρελό χρήμα για προώθηση.

 

μα ισα-ισα ειναι η μονη που χωνει το περισοτερο χρημα ειδικα στις αγορες ασιας και αμερικης,χαμος γινεται.μπηκε και στην φορμουλα ενα,τρελλο χρημα εκει.η Liqui Moly παροτι παλια σχετικα εταιρεια εγινε γνωστη τα τελευταια 20 χρονια λογω μαρκετιγνκ και μονο,κανεις δεν την ηξερε παλια.

 

On 2/6/2020 at 4:33 ΜΜ, OMINUS said:

Και λάδι 5W-30 c3 

 

με προδιαγραφές VW 502 00 / 500 00 /505 01

 

 

IMG_20200602_154114.thumb.jpg.f6d8813635425aafdbb69974325716ce.jpg

 

 

 δεν ειναι παραξενο αλλα οχι και συχνο.και παλαιοτερα υπηρχε στην  bmw ll01 5-30 ,που τωρα ειναι ολα 5-40,οπως επισης υπαρχει το μοτουλ xclean 5-40 gen που ειχε μαζι την bmw ll04 με την ενλογω  VW 502 00 / 500 00 /505 01 που ειναι σπανιο γιατι συνηθως η bmw ll04 παει μαζι με την VW 504.γινονται σπανια αυτα.

On 3/6/2020 at 3:11 ΜΜ, Derv_7 said:

ε ναι τώρα δεν παίζει το Practiker να πουλάει μούφα λάδια. Απλά είναι πανάκριβα...

 

δεν ξερω αλλα με αυτα που βλεπουν τα ματια μου και την χαλαρη ελεκτικη και τιμωριτικη νομοθεσια ολα ειναι πιθανα.

 

On 17/6/2020 at 6:54 ΜΜ, topmar said:

Η BMW βάζει λάδια με το σήμα της, τα οποία κατά βάση είναι Shell.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater
 

 

δεν ξερω πλεον για ευρωπη,το συμβολαιο ηταν να ξανασυζητηθει πριν μηνες,στην αμερικη παντως απο περσυ καστρολ ξανα για 5 χρονια.

 

On 22/6/2020 at 3:05 ΜΜ, TMESSOLO said:

καλησπερες...εχει χρησιμοποιησει κανεις τουτο τον διαολο σε καμια αλλαγη λαδιου;;θα εκτιμουσα σχολια και γνωμες...5612E841-2C4F-4550-B841-BEDAE96914B1.thumb.jpeg.443f47751bd1832fffad8a809af6163a.jpeg

οπως ειπες ενας διαολος ειναι ,στειλτον στον διαολο να ησυχασει. δεν χρειαζεται κανενα engine flushστην μηχανη σου ,το λαδι κανει ολη την δουλεια και εχει μεσα οτι χρειαζεσαι ,οπως και καθαριστικα σαν αυτο.οτι αναλυση εχω δει λενε οτι απο τιποτα εως καθολου  βοηθησε. κανε πλυση οπως εδειξα σε πισω ποστ μου,δες, η' οπως λεει σωστα ο φιλος πιο κατω που σχολιαζω αλλα χωρις το μαραφετι αυτο.

On 29/8/2020 at 10:35 ΜΜ, pafsi said:

Ναι, το αμάξι είναι 8 μηνών (12/2019).                                                                         Το είχα λάβει υπ’ όψιν μου ότι αυτά τα λάδια στο δοχείο τιτλοφορούνται ως engineered for…Ωστόσο, στο BITOG (λίστα Ιανουαρίου 2018) που το είχα ψάξει, η VW το έχει ως approved και αυτό με παρακίνησε να το βάλω + κάποιες πολύ καλές εντυπώσεις 2-3 γνωστών μου, οι οποίοι βέβαια το ‘φορούσαν’σε BMW.

Από τα δύο λάδια που γράφεις, τo Mobil 1 Esp 5w30 το έχω μεν σε υπόληψη, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ και σε κανένα αυτοκίνητο μου (όλα εργοστασιακά) διότι…σκιάχτηκα (!) από όσα διάβαζα ή και άκουγα κατά καιρούς για μαϊμουδιές στο συγκεκριμένο προϊον!. Όσο για το Liqui Moly Toptec 4200 5w30, το έβαζα επι 4 χρόνια στο Passat B7 (1,4 tsi – 122 hp) που μέχρι προ 2ετίας κυκλοφορούσα και δεν έχω άσχημες εντυπώσεις. Ας πούμε ότι το βαρέθηκα (!) και ότι ήθελα κάτι άλλο για τον 1,5 κινητήρα που έχω τώρα με τα 150 hp και ο οποίος έχει κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις σε σχέση με τον 1,4 των 122 hp.

Το Amsoil, πράγματι έχει χαμηλότερες τις συγκεκριμένες τιμές που αναφέρεις σε σχέση με τα άλλα δύο, αλλά το θέμα μου είναι ότι πλέον έχω σχεδόν καθημερινά cold start (1-2 / ημέρα) και ο δείκτης 68,4 στους 40 με εξυπηρετεί περισσότερο και γι αυτό η επιλογή μου (εκτός βέβαια των θετικών ως άνω σχολίων που ανέφερα)..Το δε 11,6 στους 100 C δεν το θεωρώ κακή τιμή, καθώς απο τον ρυθμό που ανεβάζω θερμοκρασία στα υψηλά φορτία (γκάζια > 130 km) και στη συνέχεια την κατεβάζει πολύ γρήγορα, νομίζω πως δείχνει ότι το συγκεκριμένο λάδι έχει καλή απαγωγή θερμότητας / θερμική αγωγιμότητα. Άλλωστε, η πλειονότητα των λιπαντικών 5w-30 κάπου εκεί γύρω κινείται, με πολυ μικρές διαφορές (11,6 - 11,8)...Any way..τα πολλά πολλά με πατιλίκια κλπ τα έχω κόψει εδω και κανα 2-3 χρονια, οπότε οι θερμοκρασίες μου δεν ξεπερνούν συνήθως τους 110 - 115 C...

σωστη πρωτη παραγραφος.το Mobil 1 Esp 5w30 μην το φοβασαι για μαιμου δεν ειναι καστρολ.στην τριτη τα χαλαμε αλλα το διορθωσες παλι μονος σου στο τελος . πληρωνεις τσαμπα παραπανω χρηματα για ενα υπερτιμημενο λαδι-μαρκετινγκ

On 29/8/2020 at 11:01 ΜΜ, Derv_7 said:

τα Mobil formula esp έχουν καταργηθεί...υπάρχουν τα Mobil esp με λίγο αλλαγμένα χαρακτηριστικά 

 

https://www.mobil.com/en-GB/Passenger-Vehicle-Lube/pds/GL-XX-Mobil-1-ESP-5W30

 

ειδηση,απο φετος ,σε κανα μηνα μου ειπαν ερχονται ξανα με ολες τις εγκρισεις.σιγουρα δεν ειναι σαν συνθεση οπως το παλιο,εχει αλλαξει αλλα ειναι παλι πολυ σπουδαιο λαδι και sp. μπες τε να δειτε μεσα στην μομπιλ τα τεχνικα στοιχεια.και το 0-40 το ιδιο,καλο λαδι.

On 21/9/2020 at 11:12 ΠΜ, nikdev said:

:thumbsu:

LM Toptec 4100

812I0NC2mmL._SL1500_.jpg

 δοκιμασε το 4110.ειναι πολυ καλυτερο εχει δεικτη κινηματικο 190.

On 2/11/2020 at 6:11 ΜΜ, gianniskar said:

Μα γιατί αφού μπορώ να βάλω όπως λέει το μανιουαλ 504=5w30 ή 508=0w20... Αντέχει το 20αρι 40 βαθμούς Ελλάδας? Μήπως του έπιασε αυτή η βλακεία με οικονομία wltp κτλ? Και πανε τα μεγάλα περίπατο?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αν λεει μπορεις να πας σε 30αρι .οχι για την εξωτερικη  θερμοκρασια αλλα για την χρηση.αν οδηγεις χαλαρα με γνωμονα την οικομια τοτε μεινει στο 20 .αν οδηγεις πιο ζωηρα  και δεν σε ενδιαφερει η μικρη αποκλιση προς τα πανω στην οικονομια πανε στο 30αρι

On 14/1/2021 at 5:48 ΠΜ, gianniskar said:

Το 5w40 τους αρέσει γτ είναι φτηνό λάδι και παρουσιάζουν φτηνό σέρβις.Μου το είχαν βάλει και μένα αλλά το αυτοκίνητο μου δεν το έπαιρνε κανονικά! Όχι ότι το λάδι έχει κάποιο πρόβλημα... Απλά δεν γίνεται στο αυτοκίνητο να αλλάζεις όλη την ώρα τον τύπο λαδιού.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

δεν ειναι φθηνοτερα ολα τα 40αρια.παρε το μομπιλ 0-40 ενα απο τα πιο περιζητητα λαδια εβερ σε ολο τον κοσμο η' της μοτουλ πιο φθηνα απο τα 30αρια και θα σε πληρωσω εγω. φθνηνοτερα ειναι αυτα που βαζουν αυτοι πρωτον γιατι ειναι βαρελι ,δευτερον γιατι μαλλον ειναι τα καστρολ mangiatec που ειναι οντως οχι μονο φθηνο αλλα ξεπερασμενο.

On 17/1/2021 at 12:57 ΠΜ, Derv_7 said:

ενδιαφέρον άρθο για την νέο approval api sp.

Συγκεκριμένα η νέα api βγήκε από οτι αναφέρει για τους downsize κινητήρες.

 

Why was the specification introduced? 
These new specifications replace the intermediate step with API SN Plus, which was introduced at short notice in order to offer oils more quickly that are armed against problems with LSPI (LowSpeedPreIgnition = premature fuel ignition at low temperatures) until the new API SP was available. Therefore, all API SP (RC) products are also API SN Plus (RC) capable at the same time. The development and the engine test phase up to this specification took about 7 years. 

 

What is LSPI? 
Modern “downsizing” engines and large, high-compression turbo engines (GDI) are often affected by the problem of the premature ignition of the gasoline-gas mixture (LSPI = Low Speed Pre-Ignition). This accidental, premature ignition in the engine's combustion chamber, even before the actual spark occurs, can lead to severe engine damage in the area of the piston ring lands and other engine parts. LSPI makes itself felt through severe knocking events and a sporadic loss of power.

How can LSPI be prevented? 
The cause of LSPI has not yet been fully explored. As far as we know today, the lubricants used, in particular the additives used, play a role as well as the fuel burned. Therefore, the formulations have been checked and revised to prevent LSPI in the future.

 

 

Πηγή https://www.ravenol.de/new/neue-freigaben-api-sp-und-ilsac-gf-6a6b/

μην το περδευετε με τα πειρακια,ειναι αλλο πραγμα τα πειρακια. anti knock ειναι για τα πειρακια.

το LSPI να ξερετε αφορα ολους τους μικρους τουρμπο κινητηρες κατω των 2000 κε.οσοι εχετε μεινει με μεγαλυτερο κινητηρα στην ελλαδα τοτε δεν πρεπει να ανυσηχειτε για LSPI

On 24/3/2021 at 5:52 ΜΜ, Derv_7 said:

 

Πολύ ενδιαφέρων βιντεάκι. Αν μπορείτε παρακολουθήστε το όλο. Ιδιαίτερα μετά το 11:56 .

Με λίγα λόγια λέει σε οποιαδήποτε τύπο (vw 502,κτλ) πρέπει να παραμένουμε σε αυτό που εγκρίνεται για το αυτοκίνητο μας και να βάζουμε τ μεγαλύτερο δυνατόν ιξώδες. Για παράδειγμα εάν έχουμε vw 502 να βάζουμε 5w40. Στην περίπτωση που έχουμε σύγχρονο κινητήρα με vw 508 και άρα 0w20 ιξώδες να παραμένουμε σε αυτό για το οποίο είναι και σχεδιασμένος ο κινητήρας μας και σε περίπτωση κατανάλωσης λαδιού να προσθέτουμε ειδικά πρόσθετα........

 

δεν διαφωνω εντελως αν και εξηγησα για την χρηση.κοιταξτε το θεμα προτινωμενο απο μια γκαμα ιξωδων που μας δινει ο κατασκευαστης ,προκυπτει απο το οτι απευθυνεται στον μεσο οδηγο και την  εκμεταλευση του οχηματος που κανει.δλδ. μια μεση μικτη οδηγηση χαλαρη μεσα στην πολη και λιγο ταξιδια με βαση την οικονομια.ομως βαση χρησης αν ειναι διαφορετικη μπορουμε να ανεβουμε .στο τελος με τα προσθετα διαφωνω καθετα το εχουμε πει αλλα αυτοι πουλανε πολλα,μην πω πιο πολλα απο τα λαδια,οποτε γιαυτο ολη η διαφημιση.προσθετα οτι χρειαζεται τα εχουν τα λαδια μας,δεν χρειαζεται κιαλλα.

On 25/3/2021 at 9:51 ΠΜ, chtos1 said:

ηθελα να ρωτησω μια γνωμη για τα liqui moly γενικα σαν ονομα ...

συγκεκριμενα ομως για τα Leichtlauf High Tech 5W-40 με προδιαγραφη vw502.00 ,εχει δεικτη ιξωδους 190 που καπου διαβασα οτι απο μονο του αυτο το νουμερο δειχνει την ποιοτητα του λαδιου ,οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο , HTHS >=3.5 και ΤΒΝ 11,3  και η τιμη του με αλλαγη ειναι 10€/λιτρο.

η θειικη τεφρα μας ενδιαφερει στα βενζινοκινητα?

 

καθολου πλεον.και στην ευρωπη και στην αμερικη εχουμε καυσιμα που τοΤΒΝ πλεον δεν παιζει κανενα ρολο,μην σε απασχολει.

οσο για το ιξωδες δεν παιζει απο μονο του τοσο πολυ ρολο.ειναι ενας δεικτης καλος αλλα οχι ο πιο σημαντικος .το καστρολ 0-30 που ειπα εχει μονο 167 ιξωδες αλλα εχει συνδυσαμο αλλων που ειναι ανωτερο απο λαδια που εχουν ιξωδες 190.η ποιοτητα του λαδιου φαινεται απο συνδυασμους χαρακτηριστικων ενδειξεων :

εαν εχεις  KIV 100 μικρο   και HTHS πολυ μεγαλο  και pour point πολυ χαμηλο - 50 η΄-60  τοτε εχεις λαδαρα. εαν εχεις KIV 100 μεγαλο  και HTHS= μικρο  πανω απο 3.5 αλλα οχι πανω απο 3.7 τοτε εχεις μετριο λαδι.αλλοι δεικτες ειναι το ιξωδες  που δειχνουν μια ποιοτικη συνθετικη βαση λαδιου οπως και το flash point. αυτα οσο το μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο.εαν εχει δλδ. μικρο ιξωδες στους 100 , μεγαλο δεικτη στο φιλμ, πολυ χαμηλο pour point εισαι καλυμενος οτι εχει βρει λαδαρα οπως το 0-30 που σου ειπα .που δεν υπαρχει πια εδω ,μονο στην αμερικη κυκλοφορει ξανα σε α3/β4 εκδοση.εχει και εδω αλλα σε πιο ελαφρια εκδοση ,καλο ειναι ομως παλι σε σχεση με 5-30αρια.

Leichtlauf High Tech 5W-40 καλο λαδι για νορμαλ χρηση,εχει και καλυτερα ομως σε αυτην την τιμη.γενικα τα  LM  σε σχεη με αλλες μαρκες ειναι υπερτιμημενα λογω μαρκετιγκ.

On 31/3/2021 at 8:36 ΜΜ, chtos1 said:

αν και ειμαι ασχετος απο αναλυσεις λαδιων διαβασα στο https://bobistheoilguy.com/forums/

διαφορες συγκρισεις που κανανε σε καινουρια λαδια και τα πραγματικα νουμερα διαφερουν λιγο απο αυτα που δινουν οι εταιρειες.

γενικα ομως ολα τα καλα λαδια ειναι περιπου ιδια, αν καταλαβα καλα το TBN ειναι το ζητουμενο , βεβαια οσο πιο πολυ TBN εχει τοσο πιο πολυ τεφρα αφηνει, γι'αυτο και στα low saps εχουν χαμηλο TBN ,οπως το MOBIL ESP 5w30 που εχει TBN νομιζω 5.5 αν θυμαμαι καλα!γενικα αυτο θεωρειται χαμηλο νουμερο αν καταλαβα καλα.

το liqui moly 5w40 που στα χαρτια δινει 11.3tbn στην πραγματικοτητα ειχε 9.2tbn! 

 

 

τα εχεις βαλει λιγο λαθος στο μυαλο σου και τα εχεις μπερδεψει.βασικα μην συγκρινεις 2 διαφορετικες εκδοσεις α3/β4 με c3 .τα πρωτα εχουν παντα πιο πολυ τεφρα .δεν μπορεις να συγκρινεις λαδια 5-30 απο την μια και 5-40 απο την αλλη,ειναι διαφορετικες εκδοσεις.τωρα το TBN ειναι το μονο που πλεον δεν ειναι ζητουμενο.ξεχνα το.ειναι το ασημαντο χαρακτηριστικο.γιατι? γιατι υπαρχουν λαδια που εχουν μεν χαμηλο αλλα μειωνεται λογω καλυτερων προσθετων πιο αργα απο ενα αλλο που εχει υψηλο αλλα χανεται γρηγορα. τα LM εδω τα πανε σχετικα καλα.και οπως ειπα πιο πανω εξηγησα γιατι δεν ειναι σημαντικο πλεον λογω καλυτερων καυσιμων.ειναι ο τελευταιος δεικτης που κοιτας η' μαλλον δνε κοιτας.πιο πριν εχιε πιο σημαντικους οπως το noack, οξειδωσης . ομως ενας ειναι ο πιο σημαντικος το HTHS.

On 9/4/2021 at 11:11 ΠΜ, chtos1 said:

alex12 ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση καλυφθηκα πληρως!

ειχα καταληξει στα LM hightech 5w40 ή στα motul 8100x-cess 5w40, τελικα με "αμπε-μπα-μπλομ" εβαλα τα  motul ! 

με τα mobil esp 5w30 εκανε σαν τρακτερ! δεν ξερω αν ειναι και ψυχολογικο αλλα τωρα "κουδουνιζει"  κανονικα σαν τα παλια vw...!:p

οχι δεν ψυχολογικο,εχει παρατηρηθει απο πολλους χρηστες.το θεμα ομως ηχου δεν σημαινει κατι κακο για το λαδι.ο ηχος διαφερει απο λαδι σε λαδι λογω διαφορετικων προσθετων.σιγουρα και πως αλλεπιδρουν αυτα με την καθε μηχανη αλλα και τα εναπομεινοντα απο αλλη μαρκα αν υπηρχε πριν μπει το μομπιλ.

On 9/4/2021 at 11:13 ΠΜ, nikdev said:

Καλυτερα να εβαζες xclean + απο motul.


Sent from my iPhone using Tapatalk

εχω βαλει.μαρεσουν και σαν ηχος και σαν αποδοση.σαν διαρκεια ομως δεν ειναι για πανω απο 8.000 συμφωνα με τον τροπο οδηγησης μου,που ειναι ζωηρος.μετα εσπασαν αμεσως μην πω πιο νωρις.

On 9/4/2021 at 11:31 ΠΜ, nikdev said:

Το xclean εχει κανονικα vw 502 το xcess που εβαλες ειναι υποδεεστερο.

Φυσικα και κανει και για μοτερ βενζινης και οχι περισσοτερο για «παλια» diesel.


Sent from my iPhone using Tapatalk

γιατι ειναι υποδεεστερο? μιαχαρα ειναι.ειναι διαφορετικο.αλλου απευθυνεται το ενα αλλου το αλλο.το καθε ενα απο αυτα εχει απαιτησεις.το xclean στοχευει σε καθαροτερη εξατμιση-φιλτρα-καταλυτες και το  xcess σε καθαροτητα κινητηρα.το  xcess πρωτης γεννιας δεν το βαζουμε οταν εχουμε φιλτρα dpf-gpf.αυτη ειναι η διαφορα τους,αν παιρνει και τις απαιτησεις τοτε μην σου πω οτι ειναι και καλυτερο το  xcess.υπαρχει μια θεωρια οτι καποιοι κινητηρες αμμεσου ψεκασμου δεν πρεπει να βαζουν vw 502 λογω υψηλων επικαθισεων απο τον μεγαλο αριθμο saps.

On 21/8/2022 at 5:43 ΜΜ, PsilosTdi said:

Τώρα έχω 45.000χλμ ,τον καθαρισμό τον έκανα γιατί κάποια στιγμή είχα στείλει ένα email στην Liqui moly (για το αν κάνει να βάζω 5w/40 )και μου είχε πει τότε ότι καλό είναι να γίνεται κάθε 30-35.000χλμ ,εγώ έκανα λίγο διαφορετικά την διαδικασία (κόστισε παραπάνω αλλά μια φορά κάθε 30Κ δεν είναι κάτι )έβγαλα τα παλιά λάδια ,έβαλα καινούργια (ώστε να μπορούν να απορροφηθούν οι βρωμες) και έβαλα και το υγρό καθαρισμού το άφησα 20 λεπτά ρελαντί ,το έβγαλα (τουλάχιστον 20 λεπτά γιατί έβγαζε συνέχεια σε σταθερή ροή ,ήταν Πίσα σκέτη από μαυρίλα !!)έβαλα ξανά ένα φθηνό λάδι ,το έκανα μια μικρή βόλτα και το ξανά άδειασα (πάλι αρκετή ώρα να σταματήσει να τρέχει το λάδι ,πάλι έβγαλε μαυρίλα αλλά όχι τόσο πολύ )άλλαξα φίλτρο και έβαλα τα amsoil αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το εξής στης αλλαγές πάντα έβαζα 4,6 λίτρα (πάντα και το φίλτρο )και ο δείκτης έφτανε στο Top .

Έβαλα 4,73 amsoil και έφτασε στην μέση !!αναγκαστικά πήγα και πήρα άλλο ένα λίτρο ,δεν μπόρεσα να το καταλάβω αυτό (τα amsoil έχουν 946ML στο κουτί λόγο άλλου μέτρου μέτρησης ).

Θερμοκρασία λαδιού στο ταξίδι με 6 άτομα ,αποσκευές και μπαγαζιερα έπαιζε από 95 στο χαλαρό με 118 σε πάτημα.

πολυ σωστη διαδικασια αλλα να ξερεις χωρις το καθαριστικο παλιτο ιδιο αποτελεσμα θα ειχες.προσοχη με αυτα γιατι ποτε δεν ξερετε τι θα κανουν στα λαστιχακια μεσα.με ρεγουλα. τωρα για την χωρητικοτητα λες η πισα να εμποδιζε να γεμισεις? αν δεν κανεις πιστα το amsoil τζαμπα το πληρωνεις και δεν εχει και εκγριση ξαναλεω.

Edited by alex12
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γνωριζω οτι απαντω 2 χρονια μετα .αλλα οι απαντησεις μου μπορει να ωφελησουν νεους και παλιους χρηστες ειτε συμφωνουν ειτε οχι.εδω ειμαστε.

να πω μερικους κανονες που ισχυουν για την επιλογη λαδιου .

κοιταμε συμφωνα με την χρηση και το υψομετρο που ζουμε να διαλεξουμε ενα οσο πιο ψιλο γινεται για να ρεει γρηγορα και σωστα και οσο πιο παχυ ειναι απαραιτητο .

εδω ειναι που ειπα θα εξηγησω πιο πανω. απο τους δεικτες που μας μαρτυρουν ποιο ιξωδες και τυπο λαδιου και μαρκας θα επιλεξουμε κοιταμε το hths και το kv40 .αυτα τα 2 καταρχην.

εξηγω:

 

kv40 : αν καποιος κανει μονο μικρες διαδρομες θελει εναν δεικτη χαμηλο κοντα στο 60-70 για να προλαβαινει το λαδι να πιασει θερμοκρασια στην βαναυσοτητα που τρωει.δεν εχει σημασια εαν ειναι 30αρι η' 40αρι ,αυτο εχει σημασια.

 

hths: οσο πιο παχυ ειναι απαραιτητο.εαν μικρες διαδρομες τοτε ενα μικρο,περιπου 3.5-3.6 ειναι αρκετο.εαν πιστα τοτε μεχρι 4.εαν μικτη τοτε μεχρι 3.8 -3.9 ειναι αρκετο.εαν κανουμε μικρες διαδρομες τοτε εκτος οτι θα εχουμε περισοτερη απωλεια φιλμ γιατι το ρελαντι μεσα στην πολη,κινηση ,ανεβασμα θερμοκρασιας ειναι οτι χειροτερο για το φιλμ και την αντοχη του,θα εχουμε και απωλεια δυναμης στις ροπες,λιγοτερους ιππους.ποσο? ελαχιστα ,μπορει να μην το αισθανθειτε πολυ αλλα θα υπαρχει αναλογα το λαδι και το φιλμ του σαν ποιοτητα και το αυτοκινητο επισης.γενικα οσο μεγαλυτερο hths=λιγοτερο τραβηγμα στα χαμηλα=μεγαλυτερη θερμοτητα .θελει το ιδανικο για καθε χρηση.αν εχετε ενα μεγαλο κινητηρα πανω απο 2000 κε τοτε ενα δυνατο hths δεν θα το αισθανθειτε.εαν με το ιδιο hths ,μεγαλο, το επιλεξετε για εναν μικρο κινητηρα 1200 κε τοτε θα το καταλαβετε.εκει θελει μικροτερο κοντα στο 3.5 δλδ. ενα 30αρι η΄ενα ψιλο 40αρι αν εχει μεινει καποιο ακομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ζήτησα στον μηχανικό να βάλει Liqui Moli στο πρόσφατο service, αλλά διακρίνω ένα τρέμουλο στο ρελαντί στο αυτοκίνητο, όχι έντονο, αλλά επειδή είμαι παρατηρητικός, θα έλεγα ενοχλητικό. Τι παίζει, κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , gousias said:

Τελικά ζήτησα στον μηχανικό να βάλει Liqui Moli στο πρόσφατο service, αλλά διακρίνω ένα τρέμουλο στο ρελαντί στο αυτοκίνητο, όχι έντονο, αλλά επειδή είμαι παρατηρητικός, θα έλεγα ενοχλητικό. Τι παίζει, κάτι άλλο;

Αποκλείεται να είναι από το λάδι αυτό το τρέμουλο, ίσως υπήρχε και πριν και δεν το άκουγες με άλλο λάδι και με το συγκεκριμένο έγινε ποιο αισθητός ο θόρυβος. 

 

Ποιο Liqui Moly έβαλες; Πληρεί τις προδιαγραφές για το αυτοκίνητο σου; 

Link to comment
Share on other sites

 τσεκαρε τα μπεκ..οχι οτι ειναι μονο αυτο αλλα εμενα ετσι αρχισε..και καντο γρηγορα γιατι αν κατουραει για κανα μηνα βενζινη μεσα στο λαδι πας για φθορα μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ καλά λάδια για τα vw  είναι και τα total quartz ineo longlife 5w30 με την χρυσή συσκευασία   για group vw και αλλά γερμανικά 40€ -5lt . Απλά είναι δυσεύρετα πλέον  γιατί η total δεν αφήνει να γίνονται παιχνίδια με νοθείες από τους εμπόρους ,όποτε δεν τα βάζουν στο ράφι τους (κουβέντα με φίλο μου ,ο οποίος  στην έχει μαγαζί με ανταλλακτικά στην επαρχία. ). 
δοκιμασμένα   1 χρόνο και 12χ χλμ., το αμάξι ούτε που καταλαβαίνεις ότι είναι σε λειτουργία , ούτε έχει τσιμπήσει  ούτε ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες . Θα αλλαχτούν σύντομα με τα ίδια .  

Παραθέτω τα χαρακτηριστικά τους 

 

kinematic viscosity 40c :67,1

kinematic viscosity 100 c : 11,9

density at 15c: 850

viscosity index :175 

pour point :-42 c

flash point: 234 c

 

TBN  δεν λέει , όμως η σύσταση από το 2012 είχε 6,2  με -39 και 240 pour & flash point  αντίστοιχα .Το 2020  άλλαξαν σύσταση όποτε ποσό να άλλαξε …

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2023 at 6:48 ΜΜ, xristos/red tornado said:

Παρά πολύ καλά λάδια για τα vw  είναι και τα total quartz ineo longlife 5w30 με την χρυσή συσκευασία   για group vw και αλλά γερμανικά 40€ -5lt . Απλά είναι δυσεύρετα πλέον  γιατί η total δεν αφήνει να γίνονται παιχνίδια με νοθείες από τους εμπόρους ,όποτε δεν τα βάζουν στο ράφι τους (κουβέντα με φίλο μου ,ο οποίος  στην έχει μαγαζί με ανταλλακτικά στην επαρχία. ). 
δοκιμασμένα   1 χρόνο και 12χ χλμ., το αμάξι ούτε που καταλαβαίνεις ότι είναι σε λειτουργία , ούτε έχει τσιμπήσει  ούτε ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες . Θα αλλαχτούν σύντομα με τα ίδια .  

Παραθέτω τα χαρακτηριστικά τους 

 

kinematic viscosity 40c :67,1

kinematic viscosity 100 c : 11,9

density at 15c: 850

viscosity index :175 

pour point :-42 c

flash point: 234 c

 

TBN  δεν λέει , όμως η σύσταση από το 2012 είχε 6,2  με -39 και 240 pour & flash point  αντίστοιχα .Το 2020  άλλαξαν σύσταση όποτε ποσό να άλλαξε …

 

 

 

Και που μπορούμε να τα βρούμε τα συγκεκριμένα λάδια?

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , OMINUS said:

Και που μπορούμε να τα βρούμε τα συγκεκριμένα λάδια?

Εδώ , από 40€

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μας πει ο φίλος, για το μπουκάλι,είναι σαν αυτό εδώ έτσι.

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2023 at 6:48 ΜΜ, xristos/red tornado said:

Παρά πολύ καλά λάδια για τα vw  είναι και τα total quartz ineo longlife 5w30 με την χρυσή συσκευασία   για group vw και αλλά γερμανικά 40€ -5lt . Απλά είναι δυσεύρετα πλέον  γιατί η total δεν αφήνει να γίνονται παιχνίδια με νοθείες από τους εμπόρους ,όποτε δεν τα βάζουν στο ράφι τους (κουβέντα με φίλο μου ,ο οποίος  στην έχει μαγαζί με ανταλλακτικά στην επαρχία. ). 
δοκιμασμένα   1 χρόνο και 12χ χλμ., το αμάξι ούτε που καταλαβαίνεις ότι είναι σε λειτουργία , ούτε έχει τσιμπήσει  ούτε ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες . Θα αλλαχτούν σύντομα με τα ίδια .  

Παραθέτω τα χαρακτηριστικά τους 

 

kinematic viscosity 40c :67,1

kinematic viscosity 100 c : 11,9

density at 15c: 850

viscosity index :175 

pour point :-42 c

flash point: 234 c

 

TBN  δεν λέει , όμως η σύσταση από το 2012 είχε 6,2  με -39 και 240 pour & flash point  αντίστοιχα .Το 2020  άλλαξαν σύσταση όποτε ποσό να άλλαξε …

 

 

 

Στο παρακάτω link υπάρχει ο κατάλογος των προϊόντων Total και Elf (μιας και είναι ίδιος όμιλος) για την ελληνική αγορά. Βρίσκοντας το εκάστοτε προϊόν εμφανίζει και το πιο πρόσφατο TDS. Αν αλλάξετε χώρα προτίμησης κάποια προϊόντα δεν υπάρχουν και αντικαθίστανται από άλλα.

 

https://services.totalenergies.gr/el/katalogos-lipantikon

 

Το Quartz Ineo Long Life 5w30 στην νέα του έκδοση, το εμφανίζει πλέον ως C3 βάσει του TDS του προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , OMINUS said:

Είναι εύκολο να μας πει ο φίλος, για το μπουκάλι,είναι σαν αυτό εδώ έτσι.

 

Ακριβός αυτά είναι ….εγω μέσω Σκρουτζ τα πήρα προχτές . Πέρσι τα είχα πάρει από Λαμπριανίδη 36€

 

εννοείτε ότι έχω σκανάρει και το qrcode  στις συσκευασίες για να κάνω authenticate τα λάδια … (γιατί δεν έχω πουθενά εμπιστοσύνη ) άσε που σιγά σιγά θα καταργήσω το νταβατζιλίκι τις ΜAnn στα φίλτρα και θα πάω σε bosch….8€διαφορά στο φ. Λαδιού  και ίδιο ποιοτικά …

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2023 at 11:05 ΜΜ, topmar said:

Αποκλείεται να είναι από το λάδι αυτό το τρέμουλο, ίσως υπήρχε και πριν και δεν το άκουγες με άλλο λάδι και με το συγκεκριμένο έγινε ποιο αισθητός ο θόρυβος. 

 

Ποιο Liqui Moly έβαλες; Πληρεί τις προδιαγραφές για το αυτοκίνητο σου; 

Από τι μπορεί να είναι; Όχι τόσο έντονο πριν πάντως.

Edited by gousias
Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2023 at 12:35 ΜΜ, alex12 said:

 τσεκαρε τα μπεκ..οχι οτι ειναι μονο αυτο αλλα εμενα ετσι αρχισε..και καντο γρηγορα γιατι αν κατουραει για κανα μηνα βενζινη μεσα στο λαδι πας για φθορα μηχανης.

Με έστειλες τώρα. Στο service του είχα ζητήσει εξονυχιστικό έλεγχο και μάλιστα αλλάχθηκαν αρκετά. 

Link to comment
Share on other sites

Γνώμες για αυτό το λάδι RAVENOL VMP SAE 5W-30 τα στοιχεία του 

 

Density at 20 °C kg/m³ 849,0 EN ISO 12185
Colour   gelbbraun VISUELL
Viscosity at 100 °C mm²/s 11,9 DIN 51562-1
Viscosity at 40 °C mm²/s 66,3 DIN 51562-1
Viscosity Index VI   179 DIN ISO 2909
HTHS Viscosity at 150 °C mPa*s 3,7 ASTM D5481
CCS Viscosity at -30 °C mPa*s 4740 ASTM D5293
Low Temp. Pumping viscosity (MRV) at -35 °C mPa*s 12.000 ASTM D4684
Pourpoint °C -60 DIN ISO 3016
Noack Volatility % M/M 6,4 ASTM D5800
Flashpoint °C 238 DIN EN ISO 2592
tbn mg KOH/g 8,8 ASTM D2896
Sulphated Ash %wt. 0,7 DIN 51575
 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω βάλει στο δικό μου όχημα της υπογραφής, για περίπου 11.000 ΚΜ, αφού διάβασα πολύ καλές κριτικές στην Γερμανία. 

 

Είδα πολύ γρήγορη - πιο γρήγορη από τα Castrol & LM - πτώση θερμοκρασίας του λαδιού, όταν πήγαινα χαλαρά μετά από πίεση, έπεφτε πολύ πιο γρήγορα η θερμοκρασία του λαδιού στο Ravenol.

Τίποτα άλλο δεν παρατηρήθηκε, πλην της κατανάλωσης 200ml στα 11.000 ΚΜ περίπου (στο Castrol δεν είχα δει καμία κατανάλωση στα ίδια ΚΜ, το δε LM το άλλαξα στα 5.000 ΚΜ).

 

Πολύ καλό αλλά πάρα πολύ ακριβό λάδι. 

 

Σε τι όχημα-μοτέρ θες να το βάλεις; 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε 1,6 TDi 2016 Touran .

Έχω δοκιμάσει LM 4200 Top tech 

Amsoil European και Motul xclean+

Νομίζω έχει καλά χαρακτηριστικά  περιμενω να δω τι θα πουν τα παιδιά που έχουν παραπάνω γνώση με τα λάδια .

Γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω και πολλά από τους αριθμούς ,απλά θέλω να βάλω ένα καλό ποιοτικό λάδι στο αμάξι .

Edited by PsilosTdi
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το LM top tec 4200 5W-30 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Η τιμή του πλέον είναι υπερτιμημένη και έχουν πάψει να το φέρνουν αρκετοί.

Είμαι και εγώ στην αναζήτηση λιπαντικού για το golf v FSI 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.